Γουλιέλμος Τέλλος (Crossbow)

LadyHawke

RetroActive
Joined
7 Ιαν 2006
Μηνύματα
253
Αντιδράσεις
26
Σειρά του 1988 που προβαλόταν στην ελληνική τηλεόραση με τον τίτλο "Γουλιέλμος Τέλλος".

Ο αγγλικός τίτλος της σειράς ήταν "Crossbow" και πρωταγωνιστούσε ο Will Lyman ως Τέλλος φυσικά, τέλειος στον ρόλο του.

eveniong.jpg


helderenscherp.jpg
 
Μα αυτό το παρακολουθούσα ανελλιπώς… Πως μπόρεσα να το ξεχάσω; :eek:

Πολύ καλή σειρά! :cool:
 
Ημουν και εγώ fan της σειράς αυτής.

...πάρα πολύ καλή !!
 
Γουλιέλμος Τέλος (1988)

Μαμάτη σειρά εποχής το Crossbow (συμπαραγωγή UK USA FRANCE). 3 σαιζόν όλες και όλες (72 επεισόδια των 26 λεπτών έκαστος). Απίστευτα σκηνικά, απίστευτα κοστούμια, κινηματογράφιση και χορογραφίες. Το ατού της σειράς το φανταστικό ίντρο με μουσική του Stanislas Syrewicz. Προβλήθηκε απο Ετ-1 το 1989.

http://youtube.com/watch?v=F8GP_BqsSZs
 
Η σειρά έχει ήδη αναφερθεί :thumbup:
 
Dominion, έχουμε ήδη γράψει για αυτήν την σειρά, πολλούς μήνες πριν.

Ίσως ένας από τους moderators να θεωρησει σωστό να ενώσει τα δύο θέματα σε ένα.
 
Έχεις δίκιο LadyHawke δεν το είχα παρατηρήσει.

Καλό θα ήταν να ενωθούν μιας και αναφέρω κάποια extra στοιχεία!!!
 
Τα extra στοιχεία είναι πάντοτε καλοδεχούμενα. Κάνεις καλή δουλειά :thumbup:
 
Ευχαριστώ LadyHawke το κατα ρετρό μνήμην δύναμιν όπως συνηθίζω να λέω
 
το έβλεπα και μ αρεσε πολυ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό που θυμάμαι,αν και δεν το έβλεπα πολύ,ήταν τα αυτοσχέδια crossbow που φτιάχναμε,με λάστιχο,δύο λεπτά ξύλα(σανίδες),ένα μανταλάκι και καρφιά...

Ο ορισμός του φτάξτο μόνος σου... :)
 
που μπορω να βρω link τησ σειρασ καθωσ και τησ σειρασ the voyagers.ηταν οι αγαπημενεσ μου
 
Καλώς όρισες.

Εδω μέσα δε θα βρείς links :)
 
Ευχαριστώ πολύ!!Είναι μια σειρά που μου άρεσε και ήθελα να την ξαναδώ.
 
Ευτυχώς με προλάβατε ήταν η επόμενη σειρά για την οποια ήθελα να γράψω

αλλά όπως βλέπω υπάρχει ήδη thread ! ωραία κάνουμε και ρετρό μάθημα ιστορίας !

Το ρετρό μας ενώνει και μας επιμορφώνει!!

αν προβάλονταν ξανά οι θαυμάσιες αυτές σειρές θα είχαμε παιδιά

με πολλές γνώσεις στην ιστορία :) !!!

Ο Τέλος ήταν και αυτός ιστορικό , πραγματικό πρόσωπο, έτσι ;

απίστευτη σειρά, μπορεί στα 80' να μην είχαμε τα τέλεια οπτικά

και ακουστικά μέσα όπως σήμερα αλλά οι ερμηνείες των ηθοποιών, η μοναδική ατμόσφαιρα και η ψυχή των συντελεστών

σε πείθουν οτι το απότελεσμα θα είναι άψογο και όχι στημένο! γι' αυτο και κλασσικό!!

σας ευχαριστώ που μου δώσατε την ευκαιρία να θυμηθώ αυτές τις θαυμάσιες σειρές ξανά #) !
 
Η αληθεια ειναι πως η σειρα ειναι περισσοτερο fantasy παρα πατα σε οποιοδηποτε ιστορικο γεγονος. Η ιδια η ιστορια βεβαια του Γουλιελμου Τελου ειναι απλα ενας θρυλος και αυτο το παραδεχονται και επισημως οι Ελβετοι, οι οποιοι ομως τον κρατουν ως συμβολο της θελησης για ανεξαρτησια.

Με λιγα λογια ειναι τοσο ιστορικη οσο και ο Χερκουλες του Σταρ. Η διαφορα εγκειται στις ποιοτικοτερες ερμηνειες, ευρωπαικη παραγωγη γαρ. Εχουν ανεβει στο γιουτουμπι πολλα επεισοδια αν θες να δεις. Εγω προχθες ειχα αραξει και εβλεπα οπως παλια :)
 
joe είπε:
Η αληθεια ειναι πως η σειρα ειναι περισσοτερο fantasy παρα πατα σε οποιοδηποτε ιστορικο γεγονος. Η ιδια η ιστορια βεβαια του Γουλιελμου Τελου ειναι απλα ενας θρυλος και αυτο το παραδεχονται και επισημως οι Ελβετοι, οι οποιοι ομως τον κρατουν ως συμβολο της θελησης για ανεξαρτησια.
Με λιγα λογια ειναι τοσο ιστορικη οσο και ο Χερκουλες του Σταρ. Η διαφορα εγκειται στις ποιοτικοτερες ερμηνειες, ευρωπαικη παραγωγη γαρ. Εχουν ανεβει στο γιουτουμπι πολλα επεισοδια αν θες να δεις. Εγω προχθες ειχα αραξει και εβλεπα οπως παλια :)
Τζόε, ψαχνοντας για την θρυλική σειρά των παιδικών μας χρόνων, αλλα και εκτος πληροφορίες, βρηκα οτι ο θρύλος μπορεί να μην ειναι και τοσο μύθος!

Οταν εισαι μικρός-η εχεις ανάγκη να μην ειναι ο θρύλος του Τελου, του Χουντ, εντελως μύθοι!

Καποτε ενας Αυστριακός άρχοντας εστησε το καπέλο του λεει σε έναν πάσσαλο και οι κάτοικοι, δηλ. οι Ελβετοι χωρικοί, διατάχτηκαν να περνούν από μπροστά και να προσκυνούν το καπέλο! ο Τελος, όμως σαν παλικάρι αρνήθηκε να το κάνει! ο αρχοντας θέλοντας να τον τιμωρήσει, τον υποχρέωσε να πετύχει με ένα βέλος του ( ηδη ειχε την φήμη, εξαιρετικού τοξότη) ένα μήλο που τοποθετηθηκε πάνω στο κεφάλι του γιου του! ο Τελος κατάφερε να πετυχει το μήλο, το παιδί δεν έπαθε τιποτα αυτό το βλέπαμε και στην σειρά αν θυμάσαι!
 
Πίσω
Μπλουζα