Γράμματα και Αριθμοί (1976 ΕΡΤ / 1989 MEGA)

schizo

RetroWannaBe
Joined
11 Ιουλ 2007
Μηνύματα
63
Αντιδράσεις
7
Γράμματα και Αριθμοί (1976-81), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Παρασκευή 13/2/1976



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Γράμματα_και_αριθμοί

Γύρω στο 1980, ο Χρήστος Οικονόμου παρουσίαζε ένα τηλεπαιχνίδι με όνομα "Γράμματα και Αριθμοί".

Αν δεν κάνω λάθος οι παίκτες προσπαθούσαν να φτιάξουν λέξεις με όσα περισσότερα γράμματα μπορούσαν (σε στυλ Scrabble).

Όσο για τους αριθμούς... δε θυμάμαι τίποτα.

Το cast συμπλήρωνε μια κοπέλα που λεγόταν Πόπη και εμφάνιζε τα γράμματα, μια φιλόλογος (θεία μου -γι' αυτό θυμάμαι τόσα, κι ας ήμουν μόνο3-4 ετών-) και ένας μαθηματικός.

Αν κάποιος έχει πιο καθαρές αναμνήσεις...

ΥΓ. Σε περίπτωση (σχεδόν αδύνατο) που βρεθεί video δεν αποκλείεται να δειτε και εμένα που πήγαινα συχνά-πυκνά και καθόμουν στο κοινό...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήταν από τα αγαπημένα μου!!! :cool:

Μάλιστα, έπαιρνα ένα κομμάτι χαρτί και προσπαθούσα να βρω όσες περισσότερες λέξεις μπορούσα.

Νομίζω προβαλλόταν κάθε Τετάρτη γύρω στις 6 το απόγευμα από την ΕΡΤ.

Κάποια στιγμή, απέκτησα και το ομότιτλο επιτραπέζιο και μάζευα φίλους για να παίξουμε. :cheers:
 
Αν δε με απατά η πολύπαθη μνήμη μου, ο Χρήστος Οικονόμου καλούσε κατά καιρούς και ολόκληρες τάξεις από σχολεία για να συμμετάσχουν στο παιχνίδι. Γενικά μαζί με τον Φρέντυ Γερμανό παραμένει ένας από τους πιο αγαπημένους μου παρουσιαστές στην ελληνική τηλεόραση ever κι ένα από τα γενικότερα πρότυπα ανθρώπου, γιατί πάντα απέπνεε ανυπόκριτα την εικόνα του ευγενή / sir / gentleman.

Hint 1: Η βαθμολογία πρέπει να απεικονιζόταν με αριθμούς που άναβαν σε led matrix (μεγάλες τεχνολογικές δόξες για τα δεδομένα της εποχής!)

Hint 2: Να θυμίσουμε ότι ο Οικονόμου παρουσίαζε και μια αρκετά δημοφιλή μεσημεριανή εκπομπή - δημοσιογραφικά μαγκαζίνο με τίτλο 'Σάββατο μία και μισή' που ξεκίνησε να προβάλλεται ένα χρόνο αργότερα (1981). Χαρακτηριστικό στο φόντο του ντεκόρ το αναλογικό ρολόι τοίχου που έδειχνε την ώρα προβολής της εκπομπής.
 
Που το θυμηθηκες το 'Σάββατο μία και μισή' ρε τσακαλε???
 
Τοσο τα γραμματα όσο και οι αριθμοι που επιλεγονταν, για καθε παρτιδα, ηταν μεταλλικοι και μαγνητικα εμπαιναν στην σειρα απο τον παρουσιαστη.

Καθαρα και παστρικά πραγματα.

Τα γραμματα επιλεγονταν εναλλαξ απο τους παικτες.

Θυμαμαι χαρακτηριστικα τον διαχωρισμο σε "φωνηεν" και "συμφωνο".

Νομιζω οτι τοσο τα γραμματα όσο και οι αριθμοι που επιλεγονταν σε καθε παρτιδα ηταν ΕΠΤΑ.

Αν δεν απατωμαι παιζονταν δυο συνεχόμενες παρτιδες γραμματων και μια παρτιδα αριθμων.

Στο παιχνιδι με τους αριθμους, οι παικτες επρεπε να χρησιμοποιησουν και τους επτα αριθμους, και οποια απο τις 4 αριθμητικες πραξεις ηθελαν, για να καταληξουν, στον τυχαιο τριψηφιο που εμφανιζοταν με το πατημα ενος κουμπιου απο τον Χρηστο Οικονομου και ενα κρακ-κρακ-κρακ ολιγων δευτερολεπτων που ακολουθουσε.

Το παιχνιδι διεξαγοταν παρουσία γυναίκας φιλολόγου (με ένα θηριώδες λεξικό) και ενός άνδρα μαθηματικού που έδινε λύση σε... πίνακα (!) εάν δεν το κατάφερναν οι παίκτες.

Δεν ήταν λίγες οι φορές που η τελευταία παρτίδα διακοπτόταν στη μέση, από ένα φρικτό βόμβο που σήμαινε τη λήξη του παιχνιδιού-επεισοδίου.
 
Καλά, έπαθα την πλάκα μου με το υλικό στο site του Mega. Έχω καμιά ώρα που το κοιτάω αλλά τότε ήρθε το ΜΕΓΑΛΟ ΣΟΚ!!!!:

Βλέπω το τηλεπαιχνίδι "Γράμματα και Αριθμοί" (το οποίο ούτε καν το θυμόμουν ότι υπήρξε) και τυχαίνει να δω το όνομα του παρουσιαστή: Κώστας Παπαντωνόπουλος. Κοίτα, λέω, συνωνυμία με έναν καθηγητή Ιστορίας που είχα στο Λύκειο (1999-2000). Και βλέπω τη φωτογραφία και ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ!!!! Το μουστάκι μόνο είχε κόψει. ΣΟΚ ΛΕΜΕ!!!!

 
Φοβερό παιχνίδι, πολύ ενδιαφέρον. Θυμάμαι σε κάποια εκπομπή που έγινε χαμός για το αν θα δέχονταν τη λέξη ψώνι. Τελικά το δέχτηκαν γιατί ο Οικονόμου είπε τη φοβερή πρόταση: δεν είπε ψώνιο το παιδί. Άρα αφού τα ψώνια τα πολλά, το ψώνι το ένα!!!!!
 
πω πω! σαν να ακούω ακόμα τον ήχο που σήμαινε ότι ο χρόνος έληξε!

θυμάμαι πως στο τέλος έλεγαν τη ταχυδρομική διεύθυνση για να δηλώσουμε συμμετοχή ή να πάμε για κοινό στο στούντιο και είχα απορία πόσο μεγάλοι κήποι πρέπει να είναι οι αμπελόκηποι και αν έστελνα γράμμα από ρόδο αν θα με άφηναν οι δικοί μου να πάω #)
 
Μουσική; Ποιά ήταν η μουσική των τίτλων; Θυμάται κανείς;
 
...και, φυσικά, το ανέκδοτο στο τέλος (συνήθως κρύο :( )
 
Γράμματα κι Αριθμοί

Υπήρξα συμμετέχων στο τηλεπαιχνίδι αυτό (Γιώργος Παπαδόπουλος) και μια αναζήτηση για υλικό στο Google με έφερε εδώ :) .

Συμμετείχα σε 28 εκπομπές το 1977 (μεγάλος νικητής) και μετά σε άλλες 10 εκπομπές το 1979 (τουρνουά αηττήτων, το οποίο και κατέκτησα επίσης).

Η εκπομπή ήταν μεταφορά στην Ελλάδα της αντίστοιχης γαλλικής εκπομπής του Armand Jammot. Παρουσιαστής ήταν ο δημοσιογράφος-παρουσιαστής κ. Χρήστος Οικονόμου, φιλόλογος η κα Δεμερτζή, μαθηματικός ο κ. Ραφτόπουλος και η παραγωγή (κα Φρόσω Ράλλη) εμαγνητοσκοπείτο στο Studio ATA (οδός Λένορμαν), σε σκηνοθεσία του κ. Νέστορα Παβέλλα και επιμέλεια του δημοσιογράφου κ. Ντένη Αντύπα.

Άλλοι μεγάλοι παίκτες του παιχνιδιού (συμμετέχοντες στο τουρνουά αηττήτων του 1979) ήταν ο κ. Γιώργος Τανισκίδης (αντίπαλος στον μεγάλο τελικό), ο κ. Αντώνης Σίσκος και ο κ. Γιώργος Πετρίδης. Επίσης σημαντική παρουσία στην ιστορία του παιχνιδιού είχαν οι κ.κ. Γιάννης Ευθυμίου, Σόλων Ραπτάκης, Άρης Αραβαννής, Χρήστος Μαλιαχόβας, Γιώργος Κλείτσας, Γιάννης Σελίμης κ.α.

Δυστυχώς δεν διατηρώ οπτικό υλικό παρά μόνον κάποιες φωτογραφίες και δημοσιεύματα από περιοδικά και εφημερίδες της εποχής (Ραδιοτηλεόραση, Απογευματινή, Μανίνα, Σούπερ Κατερίνα κλπ.).

Σε σχέση με τα προηγούμενα σχόλια μερικές παρατηρήσεις:

α. Οι προβολές ήταν στην ΕΡΤ δύο φορές την εβδομάδα (Δευτέρα και Τετάρτη νομίζω στις 7 μμ.) και οι εγγραφές εγίνοντο σε διπλά επεισόδια (δύο εκπομπές, με δύο αντιπάλους - αν προχωρούσες) κάθε δεύτερο Σάββατο.

β. Οι αριθμοί ήταν 6 και όχι 7 χωρισμένοι σε ομάδες (4 ομάδες): Από το 1-4, από το 5-9, οι λήγοντες σε 5 (15, 25 ... 95) και οι λήγοντες σε 0 (10, 20 ... 100).

Χρησιμοποιώντας μία φορά τον κάθε αριθμό έπρεπε να υπολογίσεις τον τυχαίο τριψήφιο αριθμό κάθε φορά (6 βαθμοί) ή να τον πλησιάσεις περισσότερο από τον αντίπαλο σου (4 βαθμοί).

Τα γράμματα ήταν 7, χωρισμένα σε σύμφωνα και φωνήεντα, με τους παίκτες να επιλέγουν εναλλάξ το είδος.

Ο χρόνος σκέψης, τόσο για τα γράμματα, όσο και για τους αριθμούς ήταν 35 δευτερόλεπτα.

Το λεξικό της κας Δεμερτζή ήταν του Δημητράκου, αλλά κατά καιρούς φτάσαμε σε αναφορές μέχρι στου Lindel - Scott.
 
Φοβερο!

Αν μπορεσεις να σκαναρεις λιγο απο το υλικο που διαθετεις θα ηταν εξαιρετικη φαση.

Να σου πω και συγχαρητηρια για τις επιδοσεις εστω και με καθυστερηση 30 ετων :)
 
RomanticBoyGR είπε:
Υπήρξα συμμετέχων στο τηλεπαιχνίδι αυτό (Γιώργος Παπαδόπουλος) και μια αναζήτηση για υλικό στο Google με έφερε εδώ :) .
Συμμετείχα σε 28 εκπομπές το 1977 (μεγάλος νικητής) και μετά σε άλλες 10 εκπομπές το 1979 (τουρνουά αηττήτων, το οποίο και κατέκτησα επίσης).

Η εκπομπή ήταν μεταφορά στην Ελλάδα της αντίστοιχης γαλλικής εκπομπής του Armand Jammot. Παρουσιαστής ήταν ο δημοσιογράφος-παρουσιαστής κ. Χρήστος Οικονόμου, φιλόλογος η κα Δεμερτζή, μαθηματικός ο κ. Ραφτόπουλος και η παραγωγή (κα Φρόσω Ράλλη) εμαγνητοσκοπείτο στο Studio ATA (οδός Λένορμαν), σε σκηνοθεσία του κ. Νέστορα Παβέλλα και επιμέλεια του δημοσιογράφου κ. Ντένη Αντύπα.

Άλλοι μεγάλοι παίκτες του παιχνιδιού (συμμετέχοντες στο τουρνουά αηττήτων του 1979) ήταν ο κ. Γιώργος Τανισκίδης (αντίπαλος στον μεγάλο τελικό), ο κ. Αντώνης Σίσκος και ο κ. Γιώργος Πετρίδης. Επίσης σημαντική παρουσία στην ιστορία του παιχνιδιού είχαν οι κ.κ. Γιάννης Ευθυμίου, Σόλων Ραπτάκης, Άρης Αραβαννής, Χρήστος Μαλιαχόβας, Γιώργος Κλείτσας, Γιάννης Σελίμης κ.α.

Δυστυχώς δεν διατηρώ οπτικό υλικό παρά μόνον κάποιες φωτογραφίες και δημοσιεύματα από περιοδικά και εφημερίδες της εποχής (Ραδιοτηλεόραση, Απογευματινή, Μανίνα, Σούπερ Κατερίνα κλπ.).

Σε σχέση με τα προηγούμενα σχόλια μερικές παρατηρήσεις:

α. Οι προβολές ήταν στην ΕΡΤ δύο φορές την εβδομάδα (Δευτέρα και Τετάρτη νομίζω στις 7 μμ.) και οι εγγραφές εγίνοντο σε διπλά επεισόδια (δύο εκπομπές, με δύο αντιπάλους - αν προχωρούσες) κάθε δεύτερο Σάββατο.

β. Οι αριθμοί ήταν 6 και όχι 7 χωρισμένοι σε ομάδες (4 ομάδες): Από το 1-4, από το 5-9, οι λήγοντες σε 5 (15, 25 ... 95) και οι λήγοντες σε 0 (10, 20 ... 100).

Χρησιμοποιώντας μία φορά τον κάθε αριθμό έπρεπε να υπολογίσεις τον τυχαίο τριψήφιο αριθμό κάθε φορά (6 βαθμοί) ή να τον πλησιάσεις περισσότερο από τον αντίπαλο σου (4 βαθμοί).

Τα γράμματα ήταν 7, χωρισμένα σε σύμφωνα και φωνήεντα, με τους παίκτες να επιλέγουν εναλλάξ το είδος.

Ο χρόνος σκέψης, τόσο για τα γράμματα, όσο και για τους αριθμούς ήταν 35 δευτερόλεπτα.

Το λεξικό της κας Δεμερτζή ήταν του Δημητράκου, αλλά κατά καιρούς φτάσαμε σε αναφορές μέχρι στου Lindel - Scott.
Πολύ ενδιαφέροντα τα όσα μας έγραψες και σε ευχαριστούμε.

Δυστυχως, μέχρι στιγμής, δεν έχουμε βρει κάποιο απόσπασμα από την εκπομπή.
 
Γράμματα κι Αριθμοί

LettersandNumbersChampionistofChampionists.jpg


Ημίχρονο του Τελικού του Τουρνουά Αηττήτων στα Γράμματα κι Αριθμοί το 1979. Στην φωτογραφία στο μέσον ο παρουσιαστής της εκπομπής κ. Χρήστος Οικονόμου, αριστερά ο διεκδικητής κ. Ηλίας Τανισκίδης (μαθηματικός, ελεγκτής εναέριας κυκλοφορίας) και δεξιά ο τελικός νικητής του παιχνιδιού κ. Γιώργος Παπαδόπουλος (φοιτητής Μηχανολόγος Μηχανικός ΕΜΠ εκεϊνη την εποχή).
 
Ευχαριστώ πολύ !!

Wally είπε:
Φοβερο!Αν μπορεσεις να σκαναρεις λιγο απο το υλικο που διαθετεις θα ηταν εξαιρετικη φαση.

Να σου πω και συγχαρητηρια για τις επιδοσεις εστω και με καθυστερηση 30 ετων :)
Ευχαριστώ πολύ Wally !! Μια φωτογραφία που είχα πρόχειρη είναι αυτή από τον τελικό. Θα προσπαθήσω να βρω και τις υπόλοιπες απο εφημερίδες και περιοδικά και εκείνη με το Κύπελλο στο χέρι μετά την απονομή.

Και μια ανακρίβεια στα πιο πάνω, τα Γράμματα ήταν 8 και όχι 7.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα ακόμα σπανιότατο ντοκουμέντο. Ευχαριστούμε για την περιγραφή και τις πολύτιμες πληροφορίες με λεπτομέρειες για το παιχνίδι.
 
Περισσότερες φωτογραφίες

Καθώς το σκάννερ μου με πρόδωσε, η ποιότητα με χρήση φωτογραφικής μηχανής για αποκόμματα εφημερίδων και περιοδικών της εποχής είναι μάλλον πτωχή.

DSC00675.jpg


DSC00676.jpg


(ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ 25/04/1979)

DSC00677.jpg


(ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ) Ο παρουσιαστής της εκπομπής κ. Χρήστος Οικονόμου.

DSC00678.jpg


(ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ) Οι κάμεραμεν της εκπομπής με τους κ.κ. Χρήστο Οικονόμου και Ντένη Αντύπα επί το έργον.

DSC00679.jpg


(ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ) Διακρίνονται από αριστερά οι κ.κ. Ντένης Αντύπας, Χρήστος Οικονόμου και Νέστωρ Παβέλλας.
 
Εξαιρετικο υλικο!
 
Clemence είπε:
κατι μου λεει πως δεν πρεπει να' ταν τπτ σπουδαιο :sealed:
Ισως εχω και ηχητικό απο κάποια εκπομπή (κασέττα). Θα προσπαθήσω να το βρω και να το μετατρέψω σε ψηφιακό.
 
Πίσω
Μπλουζα