Γραμματόσημα

Πολύ ωραία τα Ολυμπιακά. Εγώ τα έχω σλλά σαν γραμματόσημα απλά και σφραγισμένα. Δεν είνια τόσο σπάνια, αλλά είναι δυσέυρετα. Για τα άλλα δεν γνωρίζω τίποτα.
 
Playmolover είπε:
Πολύ ωραία τα Ολυμπιακά. Εγώ τα έχω σλλά σαν γραμματόσημα απλά και σφραγισμένα. Δεν είνια τόσο σπάνια, αλλά είναι δυσέυρετα.
Για μένα έχουν κυρίως συναισθηματική αξία, καθώς μου θυμίζουν τον πατέρα μου.

Εντελώς εγκυκλοπαιδικά, έχεις άποψη πόσο αξίζουν ;
 
Θα σε παραπέμφω καλύτερα ή σε κάποια ιστοσελίδα Γερμανικών γραμματοσήμων, υπάρχουν πάρα πολλές αν κοιτάξεις στον Γκούγκλη ή σε κάποια από τα εξειδικευμένα καταστήματα της Αθήνας. Πιστεύω ότι επειδή είναι ολυμπιακή σειρά και είναι άψογη, ότι τα πιάνει τα λεφτάκια της.
 
ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΗΜΑ

http://www.newsit.gr/default.php?pna...12160&catid=10

"Ρένα Βλαχοπούλου, Θανάσης Βέγγος και τέσσερις ακόμη ηθοποιοί γίνονται γραμματόσημα!

Κυκλοφόρησε, από τις 22 Νοεμβριου, μια νέα συλλεκτική σειρά γραμματοσήμων που φέρει τον τίτλο "Έλληνες ηθοποιοί" από τα ελληνικά ταχυδρομία.

Στην σειρά αυτή απεικονίζονται πορτραίτα μερικών από τους πιο σημαντικούς ηθοποιούς, oι οποίοι είναι: Μαίρη Αρώνη, Ρένα Βλαχοπούλου, Σαπφώ Νοταρά, Θανάσης Βέγγος, Ορέστης Μακρής, Βασίλης Διαμαντόπουλος.

Τα γραμματόσημα τα έχει φιλοτεχνήσει ο ζωγράφος Κώστας I. Σπυριούνης ενώ τα έχει προσαρμόσει σε γραμματόσημα η ζωγράφος Ελένη Αποστόλου.

Βέβαια, το να στέλνουμε γράμματα θεωρείται πια ξεπερασμένος τρόπος επικοινωνίας από την στιγμή που υπάρχουν τα mms, τα inbox, το skype και το twitter. Ωστόσο, είναι ένας γλυκός τρόπος και πόσο μάλλον όταν συνοδεύεται με ένα από αυτά τα συλλεκτικά γραμματόσημα!

Τα πιο φθηνά είναι αυτά που απεικονίζουν τον Βασίλη Διαμαντόπουλο,το γραμματόσημο του οποίου κοστίζει 0,01 και κυκλοφορεί σε 1,5 εκατομμύρια αντίτυπα. "



gramm4_h_633_451.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nα μερικά δικά μου.

Δεν φαντάζομαι να έχουν οικονομική αξία διότι δεν πληρούν τις προδιαγραφές συντήρησης που θα έπρεπε αλλά η συναισθηματική αξία τους είναι μεγάλη.

Τα μάζευα όταν ήμουν στις Δ'-ΣΤ' τάξεις του δημοτικού.

Πρόεδροι των ΗΠΑ : Jackson, Jefferson, Linkoln, Wilson, Roosvelt.Φαίνονται επίσης ο Ford και οι αδελφοί Wright.



Ένα γραμματόσημο με τον Κέννεντυ, 1963.

Στο περίγραμμά του γράφει "...and the glow from that fire can truly light the world".

Στο πράσινο, κάτω δεξιά, εικονίζεται ο Γκάντι.



Αυτά που έχω από την Αίγυπτο.



Η σελίδα με τον Ναπολέοντα.



Να και από την 'γαλλική' σελίδα.

Αριστερά εικονίζεται ο Γαργαντούας στον οποίο έχουμε ξανααναφερθεί (μια φίλη από εδώ μέσα είχε υποδείξει την γκραβούρα από την οποία προέρχεται το γραμματόσημο).



Από πιο εξωτικούς τόπους. Φαίνεται ένα από το Κονγκό και την Ουγκάντα.



Και μερικά από πίνακες.



To μεγαλύτερο γραμματόσημο που έχω (από την αποστολή του apollo 14).

Καταλαμβάνει σχεδόν μισή σελίδα !



Και το αποκορύφωμα της συλλογής μου : η προσελήνωση στο φεγγάρι.

Τα δύο γραμματόσημα που φαίνονται πλάι είναι από χρυσόχαρτο και απεικόνιζαν την εικόνα ανάγλυφα !!!

Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο πουθενά.

Εικονίζουν τους τρεις αστροναύτες του Apollo 11 και την προσελήνωση. Ήταν ενωμένα μαζί.

Δυστυχώς επιχείρησα να τα χωρίσω για να τα τοποθετήσω συμμετρικά και σχεδόν τα κατέστρεψα...



-

2011-07-06 05-20-18.479.jpg

2011-07-06 05-22-03.262.jpg

2011-07-06 05-26-49.586.jpg

2011-07-06 05-28-35.815.jpg

2011-07-06 05-31-45.608.jpg

2011-07-06 05-11-40.916.jpg

2011-07-06 05-13-34.082.jpg

2011-07-06 05-15-07.468.jpg

2011-07-06 05-03-20.055.jpg

2011-07-06 05-09-27.011.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Που λεφτά τέτοιες εποχές για συλλογές (έχω τουλάχιστον 7 χρόνια να αγοράσω)..... παραταύτα να παραθέσω και εγώ κάποιες φωτό από την μικρή μου συλλογή... λατρεύω τα γραμματόσημα αλλά όπως τα περισσότερα χόμπυ .. θέλει χρήμα...

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Αγαπημένη μου ασχολία όταν ήμουν μικρό παιδάκι.Θυμαμαι οτι κρατούσα το χαρτζιλίκι της μαμάς και πήγαινα μια φορά την έβδομαδα να αγοράσω γραμματόσημα απο ένα μαγαζί με συλλεκτικά είδη που ήταν κοντά στο σπίτι μου.Με τη πάροδο των χρόνων το πάθος μου έληξε, αλλα κυρίως λόγω μεγάλης αφραγκίας,αναγκάστηκα να πουλήσω σχεδόν όλη τη συλλογή μου για ένα κομμάτι ψωμί.Κλάψ!!!!Αν και δεν έιχα κάποια τρελή συλλογή το μετάνιωσα σχεδόν αμέσως.Πέρασαν αρκετά χρόνια οταν περίπου πρίν απο ένα χρόνο βρήκα ένα φάκελο γεμάτο γραμματόσημα πόλλα απο τα οποία έιχαν κολλήσει μεταξύ τους.Αν και τα έβαλα σε νέρο για να ξεκολλήσουν κάποια έιχαν καταστραφεί.Κάπως έτσι ξαφνικά ξανάρχισε να αναζοπυρώνεται το ένδιαφέρον μου και σιγά σιγά άρχισα να άσχολουμαι με αυτό το υπέροχο χομπι.Δεν διάθέτω πολλά χρήματα αλλά πιστεύω κάποιος σιγα σιγά και με υπομόνη αλλά και μεράκι μπορεί να αποκτήσει μια καλούτσικη συλλογή.'Εμενα προσωπικά μου άρεσουν περισσότερο νέοτερα γραμματόσημα απο δεκαέτια του 60 και μετά γιατί καθώτι οπτικός τύπος μου αρέσουν οι παραστάσεις τους ποιο πολυ.Παραθέτω παρακάτω μερικά γραμματόσημα απο χώρες που μου αρέσουν τα τους πολύ.Πρόκειται για τις Μογγολία ,Ρωσία,Μπουρουντί και Ουγγαρία.Και μια συμβούλη μην πουλάτε τα γραμματόσημα σας εαν δεν έχετε πραγματική άναγκη.Θα σας τα πάρουν για πενταροδεκάρες και στο τέλος θα το μετανιώσετε.Μιλώ εκ πείρας

Ρωσία και Μογγολία

IMG_4921.jpg

IMG_4901.jpg

IMG_4903.jpg

IMG_4904.jpg

IMG_4920.jpg
 
Έχω αρκετά από τα γραμματόσημα που παραθέτεις faceless. Η αλήθεια είναι οτι Μογγολία, postes Lao και Ουγγαρία έχουν πολύ καλές σειρές.

Ένα διάστημα μάζευα σαν τρελλή πάλι με βασικό στόχο να συμπληρώσω τις ελληνικές σειρές κάθε έτους. Κάτι κατάφερα μπορώ να πω. Μετά σταμάτησα και τώρα πάλι τα ξανα έπιασα.

Θυμάμαι πήγαινα σε βιβλιοπωλεία και αγόραζα καρτέλες με διάφορα γραμματόσημα με την πλειοψηφία τους να είναι Magyar posta (Ουγγαρίας).

Ένα διάστημα είχα γραφτεί σε μια φιλοτελική εταιρία (ας ειναι καλά το Μικυ Μαους για τη διαφήμιση που είχε μέσα) και έτσι μεγάλωσα τη συλλογή μου. Το μόνο για το οποίο μετανιώνω είναι όταν αγόραζα φύλλο ολόκληρο κάποιας σειράς και ξεχώριζα τα γραμματόσημα αντί να κρατήσω το φύλλο ολόκληρο :(

@ greekeagle12 Ωραία "κομμάτια" έχεις :D
 
Mην κόβετε τα φυλλαράκια, μην βγάζετε τα γραμματόσημα από τους φακέλους και μην βάζετε σαρνιέρα..... χάνουν αξία.

Πάντως οι τιμές τους τώρα (λόγω κρίσης) κυμαίνονται περίπου στο 1999 (αλλά σε ευρώ).

Να προσέχετε γιατί κυκλοφορούν πολλά πλαστά και να αγοράζετε από επώνυμους (όπως vlastos).

Εκτός αν πιστεύετε ότι βρήκατε κάπια ευκαιρία και το ρισκάρετε (συνήθως στο ebay, κτλ)

Προσωπικά μου αρέσουν πολύ οι κάρτες και ευτυχώς ήμουν τυχερός και βρήκα στο ebay πριν από 8-9 χρόνια καμιά 10αριά Ιταλικές τέλη 1800 με αρχές 1900 (και με γραμματόσημα πάνω) και σε πολύ καλή τιμή

Tο πιο ακριβό Ελληνικό γραμματόσημο...... ΜΕΓΑΛΗ ΚΕΦΑΛΗ ΕΡΜΗ (ΣΟΛΦΕΡΙΝΟ)..... μόνο σφραγισμένο έχει βρεθεί....

attachment.php


Τα 17.000.000 ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΔΡΑΧΜΕΣ = 49.889 ΕΥΡΩ .... σύμφωνα με τον κατάλογο του Bλαστού 1999
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και τα υπολοιπα απο την Ουγγαρια και Μπουρουντι καθως και απο το νησι Αιτουτακι

Προβολή συνημμένου 57227Προβολή συνημμένου 57228Προβολή συνημμένου 57229Προβολή συνημμένου 57230Προβολή συνημμένου 57231

Η αλήθεια φίλη Kambia ότι έχω ιδιαίτερη προτίμηση στη Μογγολία.Είναι η αγαπημένη χώρα τουλάχιστον μέχρι στιγμής.Η αλήθεια είναι ότι δεν βρίσκεις έυκολα ασφράγιστες σειρές απο μογγολία σε ποσότητα στο Ebay της έχει σχεδόν πάντα μια μια και έτσι δεν με συμφέρει να τις παίρνω μια μια.Απο το laos δεν έχω τίποτα,αλλα έιχα δει πρόσφατα κάποια γραμματόσημα της και ήταν εξαιρετικά.Αλήθεια θα μπορούσες να ανεβάσεις καμία φώτο απο Μογγολία και laos?Τωρα που ξανάρχισες να μαζεύεις απο προμηθεύσε γραμματόσημα?Εγω πάντως αποκλειστικά απο Ebay.Aν σου αρέσει πάντως η Ουγγαρία βρίσκεις στο Ebay σύνέχεια ανα έτος όλες τις σειρές περίοδος 1965-1986 σε εξευτελιστικές τιμες.Απο Ελληνικά ποιές χρονιές έχεις καλύψει?
 
1932, '37, '42, '68, '75, '76, '77, '80 είναι οι χρονιές που έχω καλύψει πλήρως από τα Ελληνικά. Οι υπόλοιπες χρονιές της δεκαετίας του 70 θέλουν απο μια, δυο σειρές για να ολοκληρωθούν.

Συνήθως από δημοπρασίες πλεον εμπλουτίζω τη συλλογή μου. Που και που κάνω και καμιά αγορά κανενός φύλλου, αν μου αρέσει η θεματολογία του, από τα ΕΛΤΑ.

Η συλλογή πέρασε από διάφορες φάσεις πάντως. Υπήρχαν διαστήματα που μάζευα μόνο γραμματόσημα με ήρωες του Disney. Μετά σε κάποια φάση αποφάσισα να μαζέψω γραμματόσημα με σχήμα ρόμβου και τριγώνου! Θα ανεβάσω φωτογραφίες σύντομα :)

Υγ. faceless τα συνημμένα σου δεν εμφανίζονται. Κάνε έναν κόπο να τα ανεβάσεις πάλι σε παρακαλω
 
Αχ! Τι μου θυμήσατε και προσπαθούσα να το καταχωνιάσω στη μνήμη μου :)

Αγαπημένο χόμπι που το παράτησα λόγω -τι άλλο;- οικονομικών, πριν από κάποια χρόνια.

Όταν ήμουν παιδί οι γονείς μας σκέφτηκαν να μας μυήσουν στον φιλοτελισμό με το να μας αγοράζουν κάποιες ελληνικές σειρές, ξεκινώντας από τη χρονιά της γέννησής μας. Η αδελφή μου δεν "κόλλησε". Η συλλογή της είναι ακόμα στο σημείο που την άφησαν οι αγορές των γονιών. Εγώ πάλι πολύ!

Κάπου στα πρώτα χρόνια του πανεπιστημίου αποφάσισα να επικεντρωθώ σε ασφράγιστες ελληνικές σειρές με απώτατο όνειρο κάποια στιγμή να προχωρήσω στα γραμματόσημα των Νέων Χωρών.

Αφιέρωσα πολύ χρόνο και πολύ χρήμα. Κάθε ποσό που μου δίνανε για γιορτές, γενέθλια, χαρτζιλίκια παππούδων κλπ. στα γραμματόσημα πήγαινε. Αγόραζα μάλιστα και κάτι ειδικά άλμπουμ που είχαν φύλλα για την κάθε σειρά με εικόνα πού να μπει το κάθε γραμματόσημο (παραγγελία στη Γερμανία πρέπει να τα κάνουν οι έμποροι, αν κρίνω από τους γερμανικούς τίτλους). Κάθε φορά που τακτοποιούσα ή ξεφύλλιζα τη συλλογή, η χαρά μου ήταν απερίγραπτη.

Έχω συμπληρωμένες τις χρονιές 1930 - 2003. Με εξαίρεση βεβαίως - βεβαίως την πανάκριβη σειρά "Δημοκρατίας" του 1933. Όσο πιο πίσω όμως πήγαινα, τόσο δυσκολότερο γινόταν ν' αγοράζω σειρές. Θυμάμαι ότι τις σειρές "ΕΟΝ" του 1940, "ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗ" του 1951, "ΖΕΠΠΕΛΙΝ" και "ΑΕΡΟΕΣΠΡΕΣΣΟ" του 1933 τις είχα αγοράσει "επί πιστώσει":). Ο έμπορος με ήξερε τόσα χρόνια και του έδινα ένα ποσό κάθε κάποιες μέρες. Μπορεί να μου πήγε και 6 μήνες η κάθε σειρά :D

Τώρα εννοείται ούτε που διαννοούμαι να την συνεχίσω. Πότε - πότε όμως μου 'ρχεται το μεράκι. Και λέω ότι κάποτε, αφού πληρώσω την εφορία, το πετρέλαιο, τη ΔΕΗ, τις ασφαλιστικές μου εισφορές κλπ. κλπ. ... :(
 
Στην επόμενή μου επίσκεψη στην Αθήνα θα περάσω να δω τη συλλογή σου :)
 
Θα σε περιμένω με χαρά, τα άλμπουμ μου και ό,τι ποτό θελήσεις. Για φαγώσιμο μόνο μη μ' εμπιστευτείς. Εκτός αν είναι αγορασμένο και ουχί μαγειρεμένο :p
 
"με εξαίρεση βεβαίως - βεβαίως την πανάκριβη σειρά "Δημοκρατίας" του 1933"........... πφφφφφφφφ..... 1.112 ευρώ την δίνουν τώρα.... πολύ ακριβή σειρά
 
Κάποιες σειρές από Λαος

attachment.php


attachment.php


Μογγολία

attachment.php


attachment.php


Και κάποιες από τις σειρές με τους ήρωες της Disney

attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Ημουν σιγουρος οτι θα βρω θεμα με γραμματοσημα εδω μεσα.... :D

Δεν ασχοληθηκα ποτε....δεν ξερω δεν με τραβηξε ιδιαιτερα το "αθλημα"... :xm:

Αντιθετως ομως,ο πατερας μου μεχρι καποια φεγγαρια πριν ασχολιοταν...και αρκετα μπορω να πω.

Εδω πολυ καιρο τα εχει παρατησει πλεον,αλλα η συλλογη υπαρχει ακομα. :)

Ισως καποια στιγμη να βρω χρονο να την φωτογραφισω και να την παρουσιασω. :)

Προς το παρον....δυο που εχω στην κατοχη μου απο οταν πρωτοκυλοφορησαν,

ακοπα μεσα σε....ερυθρο φακελακι.... βεβαιως-βεβαιως!!! :D :p

fetch


Και ενα που κατεφθασε μολις σημερα το πρωι και κρατηθηκε παραυτα με συνοπτικες!!!! :D

Γραμματοσημο "Πιτσος"....με ψυγειο παγου!!! :D

fetch
 
Εχω μια πολυ μεγάλη συλλογη από γραμματοσημα στο σπίτι, μια ευχαριστη απασχόληση, όχι δική μου αλλά ενός πολύ αγαπημένου μου προσώπου.

Εμένα ποτέ δεν με ενθουσίασε η ιδεα να μαζευω γραμματοσημα, εκανα συλλογη από χαρτια αλληλογραφίας, ταπες... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα