Γρανίτα Από Μελάνι (1983)

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.133
Αντιδράσεις
48.301
Κωμωδία του 1983 παραγωγής και σκηνοθεσίας Παύλου Φιλίππου και μουσική Σάκη Τσιλίκη. Πρωταγωνιστούν ο Σπύρος Ιωάννου , η Κλαίρη Κατσαντώνη , ο Γιώργος Ματαράγκας , η Μαρίνα Ρώμα , ο Παναγιώτης Σουπιάδης , η Βίλμα Τσακίρη , η Μάγδα Τσαγγάνη , η Βάσια Παναγοπούλου , η Βίκυ Κουλιανού κ.α. Η ταινία έκοψε 42.863 εισιτήρια και ήρθε 28η ανάμεσα στις 48 ταινίες της χρονιάς.


Υπόθεση : Σε ένα λύκειο των Αθηνών, οι μαθητές κάνουν διάφορες σκανδαλιές: ανάβουν φωτιές την ώρα του μαθήματος, βάζουν πινέζες στις καρέκλες των καθηγητών τους, κάνουν σκασιαρχείο για να δουν πονηρές ταινίες κι ένα σωρό άλλα. Η κόρη του αυστηρού λυκειάρχη, η Νανά, ερωτεύεται τον συμμαθητή της Νίκο, προκαλώντας αφενός την οργή του πατέρα της, αλλά και το θυμό ενός άλλου συμμαθητή της, του Χρήστου, ο οποίος την επιθυμεί ερωτικά. Ακολουθούν διάφορα κωμικοτραγικά και σπαρταριστά επεισόδια με φάρσες και αταξίες κάθε είδους.

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]

Οι τίτλοι της ταινίας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν δεν κάνω λάθος, η ταινία ήταν η ελληνική version του γρανίτα από λεμόνι που κυκλοφόρησε το '78...

Συγκριτικά βέβαια, δε μοιάζουν ιδιαίτερα μεταξύ τους -πιο πολύ φέρει στοιχεία του "ρόδα, τσάντα και κοπάνα"!....

Αν θυμάμαι καλά μια σκηνή, η Νανά πηγαίνει να κάνει έκτρωση και πηγαίνει μαζί της ο Χρήστος, που συναντιέται με τον πατέρα της και λυκειάρχη του? Εκείνος νομίζει ότι ο Χρήστος είναι υπεύθυνος για όλα και ξεσπάει πάνω του?

Πολύ με είχε αρέσει σαν ταινία! Την ξαναέβλεπα άνετα! :)
 
D@redevil είπε:
Αν δεν κάνω λάθος, η ταινία ήταν η ελληνική version του γρανίτα από λεμόνι που κυκλοφόρησε το '78...
Συγκριτικά βέβαια, δε μοιάζουν ιδιαίτερα μεταξύ τους -πιο πολύ φέρει στοιχεία του "ρόδα, τσάντα και κοπάνα"!....

Αν θυμάμαι καλά μια σκηνή, η Νανά πηγαίνει να κάνει έκτρωση και πηγαίνει μαζί της ο Χρήστος, που συναντιέται με τον πατέρα της και λυκειάρχη του? Εκείνος νομίζει ότι ο Χρήστος είναι υπεύθυνος για όλα και ξεσπάει πάνω του?

Πολύ με είχε αρέσει σαν ταινία! Την ξαναέβλεπα άνετα! :)
Ναι ναι αυτή είναι!!

Μου άρεσε πολύ, βέβαια την βρήκα λίγο στενάχωρη, ειδικά στην σκηνή που αναφέρεις!!

Και η μουσική της μου άρεσε αρκετά!!
 
Αν και πολύ πιο ενδιαφέρον (κινηματογραφικά μιλώντας) ο Φιλίππου (από ένα Ευστρατιάδη για παράδειγμα) η ταινία, ακολουθεί την συνταγή της Ρόδας και δεν ξεφεύγει (στο επίπεδο των gags) από την μετριότητα.
 
Απο τις αγαπημένες "σχολικές' ταινίες. Πόσα χρόνια έχω να τη δω...
 
Την είδα πάλι χθες μετά από χρόνια. Δεν κατάλαβα την ουδέτερη στάση του Ματαράγκα όσον αφορά την εγκυμοσύνη της Κατσαντώνη. Δεν είπε καν ότι δεν ήταν ο υπαίτιος. Επίσης ο ηθοποιός που ενσαρκώνει τον Σταυράκη τον είδαμε σε άλλη ταινία;
 
Καλή ταινία αν και αντιγράφει αρκετά την γνωστή Ισραηλινή...
 
εκεινη την εποχη που ημουν ενα ....ουλακι μου αρεσε,σημερα την βρισκω μετρια αρκετα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την έιχε δείξει ο Alpha πριν χρόνια, ξέρει κάνεις αν την ξαναδείχνει κατα περιόδους?
 
Θυμάμαι που την είχα δει σε μια από τις προβολές που αναφέρει ο συνφορουμίτης πιο πάνω και θυμάμαι τρία πράγματα.

1ον: Οτι δεν μου φάνηκε ιδιαίτερα αστεία, αντιγραφή του Ρόδα, Τσάντα και Κοπάνα το όλο σκηνικό, χωρίς φυσικά να έχω δει την Ισραηλινή ταινία.

2ον: Την ατάκα που έλεγε ο Θεολόγος του σχολείου τον οποίο έκανε ο ίδιος ο κ. Μυλωνάς μετά από κάθε παρατήρηση η κάτι ακραίο που του έλεγαν μαθητές για να τον πικάρουν: "Ο Θεός μεθ' ημών"

3ον: Τη συμμετοχή των 2002GR σε αυτή την ταινία και αυτή η ταινία ήταν και η αφορμή για να γνωρίσω τη μουσική τους, τρώγοντας κόλλημα με το αλησμόνητο "Τι Να Σου Προσφέρω". Θυμάμαι ότι είχαν πει και άλλα τραγούδια τους αλλά, δεν θυμάμαι ποια, πιθανόν το "Είπες Πως" η γενικά κομμάτια τους που θα ήταν φρέσκα εκείνη την εποχή. Επίσης, θυμάμαι και το τραγούδι από τους τίτλους τελους. Αυτό θα έλεγα ήταν το θετικό που προέκυψε για μένα από αυτή την ταινία κατά τα λοιπά, αρκετά αδιάφορη απ' όσο την θυμάμαι, κάπως όμως πιο καλογυρισμενη συγκριτικά με τη Ρόδα....
 
Πίσω
Μπλουζα