Γυφτοπούλα (1974 ΥΕΝΕΔ)

Να και ένα ωραίο screenshot με την Κατερίνα Αποστόλου (σύζυγο του Δ. Ποντίκα) από το απόσπασμα που προβλήθηκε:

snapshot20110221214508.jpg

Και μια επισήμανση προς τους κυρίους της ΕΡΤ: Όταν προβάλλετε αποσπάσματα από παλιά μαυρόασπρα σήριαλ, είναι ασέβεια και κιτς να βάζετε overlay από πάνω εφέ παλιάς κινηματογραφικής ταινίας...δεν φτάνει που καταστρέψατε τόσα πράγματα, ας μην χλευάζετε και αυτά που έμειναν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
evarlam είπε:
...Και μια επισήμανση προς τους κυρίους της ΕΡΤ: Όταν προβάλλετε αποσπάσματα από παλιά μαυρόασπρα σήριαλ, είναι ασέβεια και κιτς να βάζετε overlay από πάνω εφέ παλιάς κινηματογραφικής ταινίας...δεν φτάνει που καταστρέψατε τόσα πράγματα, ας μην χλευάζετε και αυτά που έμειναν.
Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα 100% τι εννοείς, αλλά νομίζω ότι μπορώ να το φανταστώ (θα το προσέξω στο βίντεο στο youtube).

Πάντως έχεις δίκιο - τα αποσπάσματα θα έπρεπε να προβάλλονται στην κατάσταση που σώζονται και όχι με επιπλέον εφέ και παρεμβάσεις...
 
evarlam είπε:
Και μια επισήμανση προς τους κυρίους της ΕΡΤ: Όταν προβάλλετε αποσπάσματα από παλιά μαυρόασπρα σήριαλ, είναι ασέβεια και κιτς να βάζετε overlay από πάνω εφέ παλιάς κινηματογραφικής ταινίας...δεν φτάνει που καταστρέψατε τόσα πράγματα, ας μην χλευάζετε και αυτά που έμειναν.
Ε να μην δείξουν ότι έχουν υλικό τόοοοοοσο παλιό. Αηδίασα πάλι μαζί τους με την κίνηση αυτή, και φυσικά δεν περίμενα να προβαλουν κάποιο πλάνο από τους εμπόρους των εθνών μιας που όπως φαίνεται δεν υπάρχει τίποτα. (όχι ότι δεν τα ξέραμε αλλά επιβεβαιωθήκαμε για άλλη μια φορά). Κρίμα!
 
Η εκπομπή ανέβηκε στο ΥΤ

[video=youtube;bMBRm-FYTx4]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να και κάτι που βρήκα τώρα: μια ωραία πρόσφατη φωτό με την Κατερίνα Αποστόλου και τον Δημήτρη Ποντίκα.

http://www.espressonews.gr/default.asp?pid=79&catID=3&artID=1206377

Από το άρθρο μόλις τώρα έμαθα ότι η κα Αποστόλου τα τελευταία χρόνια έχει μια δεύτερη λαμπρή καρριέρα ως δικηγόρος ποινικολόγος

Επίσης συμμέτεχει στα κοινά του Παλαιού Ψυχικού ως δημοτική σύμβουλος.

.apostolou_494x320.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μόλις είδα την εκπομπή (σε ευχαριστώ πολύ evarlam!!) και αν και πολύ-πολύ σύντομη, εντούτοις ήταν πολύ ενδιαφέρουσα και περιείχε πολλά στοιχεία και πληροφορίες και για τις δύο σειρές του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη που γύρισε ο παραγωγός/σκηνοθέτης Δημήτρης Ποντίκας. Τα λόγια του ιδίου αλλά και του Κώστα Φέρρη (ιδιαίτερα για τους "Εμπόρους των Εθνών", των οποίων ήταν και οι δύο συντελεστές) ήταν πάρα πολυ ενδιαφέροντα...

Κι εγώ στεναχωρήθηκα πολύ που έδειξαν μόνο φωτογραφίες (stills) από τους "Εμπόρους των Εθνών" (διότι διατηρούσα κάποιες ελπίδες μήπως και έχουμε κάποια έκπληξη...). Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, στο αφιέρωμα που έγινε αναφορά και στις δύο σειρές, κατέληξα στο συμπερασμα ότι πολύ περισσότερο θα ήθελα να δω τους "Εμπόρους των Εθνών" από την "Γυφτοπούλα", την οποία δεν την θυμάμαι άλλωστε τόσο καλά από την επανάληψη του '96 (την είχα απλά "χαζέψει" τυχαία όποτε την είχα πετύχει)...

Και καλά, έσβησαν στην ΕΡΤ τόοοσα σήριαλ, τον Παπαδιαμάντη τουλάχιστον δεν μπορούσαν να τον κρατήσουν; (αναφέρομαι και πάλι στους "Εμπόρους των Εθνών"...). Τίποτα δε λυπήθηκαν...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστούμε πολύ evarlam!!!

Ναι από τους ΕΜΠΟΡΟΥΣ δεν έβαλαν βίντεο,αλλά κάποιες από τις φωτό είναι υπερβολικά σπάνιες (i should know)
 
Ευτυχώς που ο Δημήτρης Ποντίκας έχει αυτές τις υπερπολύτιμες φωτό από τους "Εμπόρους των Εθνών", αλλιώς δεν θα ξέραμε τίποτα για αυτό το σήριαλ. Μια συμπλήρωση για ένα από τα δύο αποσπάσματα της "Γυφτοπούλας" που παρουσιάστηκε στην εκπομπή "Σκοτεινό Τρυγόνι"...όπως μου επισημάνθηκε στο ΥΤ (και ευχαριστώ ιδιαίτερα τον φίλο που έκανε την επισήμανση). Στο απόσπασμα με την Κατερίνα Αποστόλου, η ηθοποιός που υποδύεται την μοναχή Πία είναι η Ακτή Δρίνη. Να και μια πρόσφατη φωτό της καλής ηθοποιού:

Ακτή Δρίνη.jpg

Σημειώνεται ότι είναι μητέρα της επίσης ηθοποιού Ανδρομάχης Δρίνη.
 
Χαχα εγω στο επεσημανα! :)
 
Ένα μικρό απόσπασμα από την σειρά (Γυφτοπούλα)


που προβλήθηκε από την ΥΕΝΕΔ το 1974



μεταδόθηκε το 1991 από την εκπομπή (Σήριαλ των Σήριαλ)



με την Ρένα Θεολογίδου της ΕΤ1


[edit] The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είμαι σίγουρος ότι αν παιζόταν στην εποχή μας, θα έτρωγε "ban" από την τηλεόραση, εκτός αν μετονομαζόταν σε "η γυναίκα ρομά".
 
151.jpg


151.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
γιουπιιι έγχρωμη φωτό από τη Γυφτοπούλα....τι λες τωρα...
 
Απο το αφιέρωμα της Ραδιοτηλεόρασης:

img352.jpg
 
Τωρα που εκλεισε το περιοδικο,μηπως μπορουμε να αναρτουμε ολοκληρα τα αρθρα??
 
johnalepou είπε:
Τωρα που εκλεισε το περιοδικο,μηπως μπορουμε να αναρτουμε ολοκληρα τα αρθρα??
Σ αυτό το ερώτημα αρμόδιοι ν απαντήσουν είναι μόνο οι admins.

Το μυθιστόρημα του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη ''Η Γυφτοπούλα'' κυκλοφορεί από το βιβλιωπωλείο της εστίας

attachment.php
 
johnalepou είπε:
Τωρα που εκλεισε το περιοδικο,μηπως μπορουμε να αναρτουμε ολοκληρα τα αρθρα??
Όχι, δυστυχώς.... Ακόμα κι όταν κλείνει κάποιο περιοδικό, τα πνευματικά δικαιώματα παραμένουν.

Μόνο αν έχουν παρέλθει 70 χρόνια, οπότε και πλέον δεν υφίσταται τέτοιο θέμα!.... :)

(καλό κουράγιο! :biglaugh:)
 
Ο Γιώργος Βασιλείου στην σειρά:

feature=share
 
Πίσω
Μπλουζα