Δήμητρα Γκουντούνα (πολιτιστικό ένθετο ΕΡΤ)

stakovios

Human RetroDatabase
Joined
21 Αύγ 2009
Μηνύματα
3.242
Αντιδράσεις
914
Θυμάμαι στα μέσα της δεκαετίας του ' 80 η ΕΡΤ είχε εντάξει ένα πολιτιστικό ένθετο με την Δήμητρα Γκουντούνα στην επιμέλεια και στην παρουσίαση. Η χαρακτηριστική φωνή της δημοσιογράφου μας ενημέρωνε για τα δρώμενα στο θέατρο, τον κινηματογράφο και τις λοιπές τέχνες, ενώ χαρακτηριστικά την θυμάμαι να αναφέρεται στο θάνατο του Κάρολου Κουν (Φεβρ. 1987). Ένα σχετικά πρόσφατο βίντεο με την κα Γκουντούνα να παρουσιάζει εκπομπή (2001).

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το μόνο που ξέρω φίλε Στακόβιε είναι ότι η Δήμητρα παρουσίαζε το πολιτιστικό μαγκαζίνο "Όπως Μας Αρέσει" το οποίο προβαλλόταν κάθε απόγευμα από την ΕΤ-1 στα μέσα των 1980s. Ίσως σ' αυτό το μαγκαζίνο αναφέρεσαι σύμφωνα με το κλιπάκι που ανάρτησες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Γκουντούνα όντως παρουσίαζε ένα 5λεπτο ένθετο των ειδήσεων με πολιτιστικά δρώμενα και νέα

Κάπου είχα διαβάσει πρόσφατα ένα σχόλιο γι'αυτήν, ή σε περιοδικό ή σε μπλογκ. Έλεγε οτι μιλούσε με ένα συνεσταλμένο τρόπο, ξέροντας οτι το ένθετό της απευθύνεται σε ένα περιορισμένο κοινό, και οτι δεν την προσέχει κανένας!!!!
 
Δεν θα ήταν καθόλου κακή ιδέα να είχαν και σήμερα τα δελτία ειδήσεων της κρατικής (τουλάχιστον) ένα 5λεπτο έστω πολιτιστικό ένθετο. Στο κάτω κάτω όλα τα έντυπα μέσα έχουν ένθετα με την πολιτιστική κίνηση της χώρας. Γιατί να μην υπάρχει και στις ειδήσεις των ηλεκτρονικών ΜΜΕ. Εξάλλου το χρηματιστήριο (για το οποίο η κρατική τηλεόραση εξακολουθεί να έχει ένθετο στις ειδήσεις της) ενδιαφέρει πια περισσότερο κόσμο? Δε νομίζω. Απεναντίας πολύς περισσότερος κόσμος πιστεύω θα ήθελε να μάθει για παραστάσεις, ή νέες ταινίες και να προγραμματίσει έτσι τη σαββατιάτικη εξοδό του.
 
Βασικα το Αλτερ εχει μια μικρη εκπομπη πολιτιστικων, αφου τελειωσουν ολα τα μεσημεριαναδικα.
 
Μα η κρατικη εχει καμποσες εκπομπες για πολιτιστικα θεματα.

Παντα μου εκανε εντυπωση η "Εποχη των Εικονων" με την Κατερινα Ζαχαροπουλου.

Λογω των παραξενων θεματων? Της περιεργης φυσιογνωμιας της παρουσιαστριας? Της ωρας προβολης? Του στυλ?

Δεν ξερω...παντως οποτε την πετυχαινω σε ζαπινγκ την παρακολουθω παρολο που δεν με ενδιαφερει απολυτως τιποτα απο το περιεχομενο της...(??!!)
 
Η κυρία Γκουντούνα μίλησε για τα παλιά χρόνια της ΕΡΤ στην επετειακή εκπομπή για τα 50 χρόνια της ΕΡΤ.
 
Πίσω
Μπλουζα