Δαβίδ το ξωτικό - David, the gnome (1985)

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
525
Δαβίδ το ξωτικό (David, the gnome, 1985, Ισπανικής παραγωγής, 26 επεισόδια), ΕΡΤ2


Πρεμιέρα: ??/1988?


Γνωστό και ως David the Gnome ή στα Ισπανικά (που ήταν και η αυθεντική παραγωγή) David el Gnomo (1985). Παίχτηκε από ετ-2 το 1987-88 βγήκε και σε άλμπουμ με τύχες (έτσι τα λέγαμε πάτρα τα αυτοκόλλητα). Φωνές του Σπύρου Κωσταντόπουλου και της Λόισκα Αβαγιανού. Ακόμα θυμάμαι τον δαβίδ να λέει Σλιτς Βαίτς αφού είχε τρίψει την μύτη του με την γυναίκα του Λίζα. Να σφυρίζει κλέφτικα στο προσωπικό του όχημα τον αλέπη Σουίφτ και να πολεμάνε μαζί τους απαίσιους ΤΡΟΛΛΣ (κάτι πράσινους γίγαντες που τους τρέχανε οι μύξες). Το 1988-89 ακολούθησε στην Ερτ-2 μια σειρά επίσης με ξωτικά από το ίδιο στούντιο παραγωγής (1987).

Μερικά λινκς

http://www.youtube.com/watch?v=LAphcvZaS8I
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
david-gnomo.jpg
 
Μόλις χτές ανακάλυψα ότι το ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ ΤV (κανάλι τοπικό της πυρκαγιάς λολ) παίζει επεισόδια του Δαβίδ το Ξωτικό ξανά...ένα μικρό τρελό fact χωρίς υπότιτλους και στα αγγλικά (είδες το Ναύπακτος).
 
Μμμ, τι μου θυμίσατε!!! :)

Ναι θέλω και εγω να ξαναθυμηθω αυτο το ''παλιό καλό καρτούν'' ,αλλά δεν βρηκα κάποιο ενεργό τορεντ.

Ξερει κανένας τιποτα να ''παιζει'' ?:rolleyes:

:help:
 
Επίσης μια συνέχεια της σειράς με τον Δαβίδ βγήκε ένα χρόνο αργότερα ελλάδα με τον τίτλο Το Κάλεσμα Των Ξωτικών (παίχτηκε το 1989 από την ετ-2)
 
Τώρα που είδα το

με τους τίτλους τέλους το θυμήθηκα.Μπράβο Dominion! :)
 
'κι εγω παραμυθια δε θα πω... τις αληθειες των κινουμενων σκιων θα πω'... μπρρρρ αλλα επος :Ρ

Μου την εσπαγαν τα ξωτικα και οτιδηποτε ηταν τοσοδουλι. Ηθελα να το πατησω χαμω ;Ρ Ηταν τυχεροι οι Λιλλιπουτιοι που επιασαν τον Γκιουλιβερ και οχι εμενα!!

Χμ.. στο θεμα μας τωρα... δεν ηξερα οτι ηταν ισπανικο... η ξαδελφουλα ομως το θυμαται!!
 
Εγώ από το Δαβίδ το Ξωτικό θυμάμαι το τραγούδι στους τίτλους

που το έλεγε ο Λάκης Τζορντανέλη (αν θυμάμαι καλά βεβαίως βεβαίως). :)
 
Λατρεμένο παιδικό

Κατέβασα όλα τα επεισόδια από το ίντερνετ,όχι στα Ελληνικά!!!!!!!!!!

Το τελευταίο επεισόδιο έχει πολύ κλάμαααααααααααααααααα
 
Πολλυ νοσταλγικο παιδικο!!!!!!!!Πρεπει παντως να ειμασταν ηρωες που αντεξαμε κ αυτο το λυπηρο φιναλε!!!!!!!!

david.jpg
 
Μπορείτε να βρείτε κάποια επεισόδια στα ελληνικά με την ίδια μεταγλώττιση στα DVD που έχουν διάφορες παιδικές σειρές της δεκαετίας του 80-90 (δεν θυμάμαι όνομα) Νομίζω μπορείτε να τα βρείτε σε όλα τα DVD CLUB αν ψάξετε στις παιδικές ταινίες! Έχουν κυκλοφορήσει περίπου 10 τέτοια DVD και το κάθε DVD περιλαμβάνει 16 επεισόδια τηλεοπτικών σειρών (4 επεισόδια από διαφορετική σειρά)
 
Πόσο τέλειο παιδικό!

Πλέον δεν υπάρχουν τόσο όμορφες ιστορίες!

 
Δεν μου πολυαρεσε σαν παιδικο. Ειχε κατι το μελαγχολικο.. Ασε που νοσταλγουσα πολυ βλεποντας το, το αγαπημενο μου παιδικο (τον Νηλς)

Υπηρχε και μια αλεπου που την χρησιμοποιουσαν σαν μεταφορικο μεσο.

Το τελος ηταν για πολλα δακρυα.. Εδειξε πως πεθαναν (εγιναν δεντρα) και πλανταξα στο κλαμα :(
 
Πίσω
Μπλουζα