Δείκτες ακτινοβολίας sar.......

loner

Retro Member
Joined
19 Αύγ 2007
Μηνύματα
171
Αντιδράσεις
13
Διοτι καλα τα κινητα, αλλα οπως και να το κανουμε ειναι ολιγον ακτινοβολιαρικα (ασχετα αν δεν εχει αποδειχθει κατι βασιμο), και μαλιστα πολυ απο εμας δεν δινουν καν σημασια στο sar της συσκευης τους..... Στα παρακατω thread: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=47297

και http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=8815

θα βρειτε παρα πολλες απαντησεις σχετικα με το θεμα sar καθως και καποια χρησιμα links για να βρειτε κατευθειαν το sar της συσκευης σας....

Προσωπικη αποψη ειναι οτι ειναι τοοοοοοοοοοοοοοοοοοσα πολλα αυτα που τρωμε και αναπνεουμε (ειδικα αυτα που τρωμε) που το sar ειναι το λιγοτερο. Ειδικα αν κανουμε και νορμαλ (10 λεπτα την μερα περιπου) χρηση....

Οπως και να ειναι ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του....

Ιδου ενα ωραιοτατο link.....

http://www.handywerte.de/php/suche.php#tabelle
 
Blue tooth ή handsfree και τέλος.
 
H ακομα καλυτερα ανοιχτη συνομιλια..... Η αληθεια ειναι οτι τα κινητα που εχουν μεγαλο sar εχουν καλυτερη ληψη σηματος και ετσι δεν ξεσκιζονται να φτασουν την μεγιστη του τιμη για να βρουν σημα, σε αντιθεση με αυτα που εχουν μικρα sar και δεν εχουν τοσο καλη ληψη και τσιτωνουν για να βρουν σημα ..... Ετσι φημολογειται δηλαδη. Στην πραξη δεν ξερουμε τι γινεται.
 
Δείτε κι αυτό...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=V94shlqPlSI]YouTube - Pop corn with cell phones : made by Cardo Systems
 
Το παραπάνω τελικά είναι "διαφημιστικό" video από εταιρία που φτιάχνει handsfree.

Όσες φορές και να το επαναλάβετε εσείς το πείραμα δεν θα τα καταφέρετε εκτός και αν βάλετε ένα "μάτι" κάτω από το τραπέζι.

Εγώ πριν διαβάσω για το πως το κάνανε είχα βρει μέχρι και καλαμπόκι για φούρνο μικροκυμάτων (αυτά στους άσπρους-μπλε φακέλους) και είχα επαναλάβει το τεστ στη δουλειά με εχμμ 7 κινητά! :)
 
Δηλαδη εχτες γιναν δυο τεραστια πειραματα παγκοσμιας κλιμακας.

Το CERN και το project "Καλαμποκι" του Αντωνη!

Η εφαρμοσμενη Φυσικη ζει μεγαλες στιγμες!!

EDIT:Τελικα το Cern ειναι σημερα...:nervous:

Gordon+Freeman+Spotted+At+CERN.jpg
 
μια ελληνιδα ερευνητρια γιατρος για το καρκινο,που ειχε γινει πολυς λογος γιαυτην και την ερευνα της,ελεγε οτι σιγουρα ειναι επικινδυνα τα κινητα.κατι ελεγε για ενα παρομοιο πειραμα,αλλα δε το θυμαμαι.

επισης καποια στιγμη ειδα στη τηλεοραση τυχαια,αλλα δε θυμαμαι σε ποια εκπομπη,ενα γιατρο που ελεγε οτι σε ακτινογραφιες φαινεται αλλοιωση των εγκεφαλικων κυτταρων απο τη μερια που μιλαει κανεις στο κινητο.

σα το τσιγαρο θα ειναι μου φαινεται που παλια λεγαν δε τρεχει τιποτα και μετα αρχισαν τις αγωγες εναντιων των εταιριων.
 
ΛΟΛ τίποτα δεν είναι τυχαίο :cool:
 
Εγώ είχα δει και μια εκπομπή πριν χρόνια (στον Παπαδάκη) που κάποιοι Έλληνες επιστήμονες είχαν βάλει ένα αυγό ανάμεσα σε 2 κινητά σε κλήση και το αυγό μετά από 5 περίπου λεπτά είχε βράσει... κάτι τέτοιο υσχηρίζονταν ότι παθαίνει και ο εγκέφαλός μας κατά την διάρκεια της κλήσης...

Βέβαια δεν μπορούμε να ξέρουμε αν το αυγό ήταν βρασμένο από πρίν... διότι κατ'αυτόν τον τρόπο θα μπορούσαμε να μαγειρέψουμε στο καμπινγκ και να μην κουβαλάμε γκαζάκια και κατσαρολικα :precry: ... να ζεστάνουμε το φαγητό καθώς μιλάμε στο τηλέφωνο :kiss: ... ή να κάνουμε ελληνικό καφέ κατευθείαν στο φλυτζάνι και να μην χάνουμε και το καϊμάκι :cool: ...

Πέρα από την πλάκα όμως... προς το παρόν δεν μπορούν να αποδειχθούν και πολλά... χρειάζονται πολλά χρόνια ακόμη για να φανούν οι συνέπειες της χρήσης των κινητών...

Το χειρότερο δεν είναι ο δείκτης sar, αλλά το ότι δεν μπορούμε πλέον να ζήσουμε χωρίς αυτά και μαζί με τα κινητά κουβαλάμε στο τσαντάκι μας όλο το αγχος που εμπερειέχει η κάθε κλήση... πριν 20 χρόνια πηγαίναμε μια βόλτα και δεν μας την διέκοπτε τίποτα... τώρα πια, μιά απλή κλίση μπορεί να σε κάνει να επιστρέψεις σπίτι σου... στην δουλειά σου...να τσακωθείς... να λυπηθείς... να θυμώσεις...να αγχωθείς... ή να γυρίσεις σπίτι γιατί σου τελειώνει η μπαταρία...

Έχουμε εξαρτηθεί τόσο πολύ από αυτά, που αν ποτέ αποδειχτούν οι αρνητικές συνέπειες των κινητών, θα δημιουργηθούν κέντρα απεξάρτησης για κινητομανείς...
 
Εγώ πάντως ήδη έχω αρχίσει να παρατάω όλο και πιο συχνά το κινητό στο σπίτι και σύντομα ελπίζω να το καταργήσω τελείως,αφήνοντάς το να υπάρχει απλά ως αντικαταστάτης του σταθερού,μια και δεν έχω απ' αυτό στην παρούσα φάση σπίτι μου...

Γνώμη μου είναι ότι περισσότερη ζημιά προκαλεί το κουβάλημα του κινητού όλη την ώρα πάνω μας,παρά τα 3-4 λεπτά που θα μιλήσει κάποιος μέσω αυτού...
 
παντως αυτο το bluetooth ειναι λιγο περιεργο σαν εντυπωση,βλεπεις το κοσμο σα να μιλαει στον εαυτο του,ειδικα αμα δεν ειναι απο τη μερια σου που βλεπεις καποιον να συνομιλει......στον αερα ,λες τι γινεται εδω.

αλλαζουν πολυ τη ζωη μας ολα αυτα και τον τροπο που φερομαστε.

αν και πρεπει να ειναι η πιο ασφαλης λυση ακομη και απο το hands free ,δεν εχω συνηθισει ακομη να βλεπω αυτο το φουτουριστικο για μενα θεαμα.

παντως δε βλεπω να γλυτωνουμε απο τα κινητα,ετσι οπως πανε θα γινουν μινι laptop,οποτε θα γινουν μια ακομη αναγκη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντα έδινα βάση στο SAR και απέφευγα αυτά με υψηλό δείκτη. Κάτω από 0,8 είναι καλά.
 
Πίσω
Μπλουζα