Δεν αποθηκεύει την ώρα το Dreamcast

user

RetroWannaBe
Joined
2 Αύγ 2010
Μηνύματα
87
Αντιδράσεις
3
Ήρθε χθες το dreamcast μου το οποίο δουλεύει τέλεια. Έλα όμως που δεν αποθηκεύει την ώρα και την ημερομηνία και με ρωτάει σε κάθε επανεκκίνηση.. ξέρω ότι μάλλον φταίει η μπαταρία, και από ότι έχω ακούσει είναι επαναφορτιζώμενη οπότε θα το αφήσω για 1-2 μέρες ανοιχτό να δούμε τι θα γίνει.

Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι άλλο εκτός μπαταρίας ?

Μπορώ να την αλλάξω χωρίς κολλήσεις και τέτοια ?

Δώστε τα φώτα σας. Ευχαριστώ.
 
Βλεφαρο εδω

Δεν γλυτωνεις το κολλητηρι παντως...
 
Και έτσι να το αφήσεις καλύτερα.

Σβήνε το και από το πολύμπριζο για να μη "ζορίζεις" το τροφοδοτικό.

Εμένα κανένα από τα 4 μηχανάκια μου δεν κρατάει ώρα, ποσώς με ενδιαφέρει.
 
Δεν είναι και τίποτα σπουδαίο, απλά είναι λιγάκι σπαστικό να πατάς συνέχεια set στην αρχή και όσο να ναι ο καθένας θέλει να βλέπει το "παιδί" του σε άριστη κατάσταση και να το χαίρεται !!!!!

Αυτό με τις AA καλό ακούγεται... θα δώ τι μπορώ να κάνω και θα σας ενημερώσω. Ευχαριστώ.

Παίδες έγινε θαύμα !!!! Το άφησα μια ώρα και φόρτισε μόνο του !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ολο εγχείρημα μου θυμίζει 286 και 386 μητρικές - όπως και AMIGA.

Αρε SATURN πόσο μπροστά ήσουν.
 
δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά 99% η φόρτιση είναι προσωρινή.... αν πχ. το βάλεις αύριο στην πρίζα πάλι τα ίδια θα κάνει
 
battery1.jpg


battery2.jpg


Αυτή μάλλον είναι η λύση.
 
τρελή μούφα το γεγονός ότι έχει στερεώσει την μπαταρία με ένα κομμάτι μονωτική....
 
keropi είπε:
τρελή μούφα το γεγονός ότι έχει στερεώσει την μπαταρία με ένα κομμάτι μονωτική....
Μουφα είναι το γεγονός οτι έβαλαν τέτοια μπαταρία που είναι καρα δυσσεύρετη.

Και επίσης δεν μπορείς να την αλλάξεις εύκολα.
 
μια χαρά είναι η μπαταρία για πριν 10+ χρόνια. Η μονοτιική που έχει ήδη ξεκολλήσει είναι πιο μούφα :p
 
Εγώ με κολλητήρι έβαλα 2 AAΑ επαναφορτιζόμενες μπαταρίες και ξεμπέρδεψα.
 
Και όταν η μπαταρία αγγίξει κανένα σασί, τότε να δεις τι φούμα θα βγάλει η μούφα!!!!

(Και το Dreamcast μούγκα in the stroug μετά..... )
 
Στην αυθεντική αναφέρεσαι η στις AAA που έβαλε ο f2bnp ?
 
Όταν σε ρωτάνε τι ώρα είναι, θα απαντάς "Ώρα να παίξω Dreamcast!". Problem solved.
 
Δεν παίζει πρόβλημα με την ώρα γενικά, εκτός αν παίξεις Seaman που στηρίζεται στο internal clock...
 
Φυσικά παίζει πρόβλημα. Ξέρεις πόσο ενοχλητική είναι η καθυστέρηση κάθε φορά που θέλεις να παίξεις κάτι για να πατήσεις 5 φορές το right και button A ώστε να εκκινήσει το DC με την default ημερομηνία;

Δεν το λέω ειρωνικά, το λέω από την σκοπιά του πορωμένου. :p

Πρώτα κάνεις όρεξη για το παιχνίδι που θα ακολουθήσει βλέποντας το swirl animation και μετά σε πετάει στην οθόνη επιλογής ημερομηνίας;;; Δεν μπορώ-δεν μπορώ να περιμένω! :)
 
Εγώ παίζω πολύ σπάνια πλέον στο Dreamcast απλώς θέλω να ξέρω ότι δουλεύει στην εντέλεια και στην τελική δεν είχα να κάνω κάτι καλύτερο εκείνη την μέρα. Έτσι λοιπόν απλώς τσέκαρα έναν οδηγό στο Internet και το φτιαξα. Όρεξη να υπάρχει. Στην τελική είναι πάμφθηνα τα dreamcast και να πάθει κάτι, σκέτη κονσόλα βρίσκεις και με 25 ευρώ.
 
Είμαστε δεμένοι με τις κονσόλες μας, εγώ τουλάχιστον σκέφτομαι να βγάλω σε καθεμιά από αυτές και όνομα!!!!!!

Οπότε δεν το βλέπουμε έτσι!!!!

Αλλά, ναι, όντως, είναι πάμφθηνες....
 
Δεν ειναι κριμα ο Seaman να νομιζει οτι δεν μπορει να ξεκολλησει απο το 1999? :)
 
Λεφτερια στον seaman!!! (επικο παιχνιδι) Αναρωτιεμαι ομως: Aν ο seaman με new game γεννηθει το 2010 και το ρολοι φαει reset κ παει 1999 τοτε το game θα βγαλει τον seaman αγεννητο? (Ο_ο) :p
 
Πίσω
Μπλουζα