Δεν είμαι εγώ (ηχογραφημένο θεατρικό)

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας alexis
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
A

alexis

Guest
Καλησπέρα. Η παρούσα ενότητα αποτελεί αφιέρωμα στο ηχογραφημένη θεατρική κωμωδία "Δεν είμαι εγώ" του Γρηγορίου Ξενόπουλου. Γράφτηκε το 1915 και ακούγοντας το διαπιστώνει κανείς το Ζακυνθινό πνεύμα του συγγραφέα. Ο Ξενόπουλος το θεωρούσε ως ένα από τα καλύτερά του.
Λίγα λόγια για το έργο : Ένας καθηγητής 50 ετών, οικογενειάρχης, που θέλει να εξηγεί τα πάντα με τη λογική, βρίσκει μπελάδες από το πουθενά λόγω ενός γείτονα και συνονόματου του νεαρού καθηγητή αγγλικών, ο οποίος είναι πιο...γλεντζές. Αγωνίζεται για να αποδείξει την αθωώτητά απέναντί στη γυναίκα του και την πεθερά του, ενώ ταυτόχρονα δεν αντιστέκεται στον πειρασμό και μπλέκει με τους κουμπουριασμένους συγγενείς των κοριτσόπουλων του γέίτονα.

Λαμβάνουν μέρος οι ηθοποιοί: Τζένη Ζαχαροπούλου (Πολύμνια), Καίτη Λαμπροπούλου (Μαρίκα), Ελένη Νενεδάκη (Φρόσω), Νίκος Πιλάβιος (Θέμος), Σμάρω Στεφανίδου (η μαμά), Κούλα Αγαγιώτου (κυρά-Σταμάτα), Θανάσης Παναγιωτόπουλος (γκαρσόνι), Θάνος Λειβαδίτης (Πέτρος, ο καθηγητής αγγλικών), Κατερίνα Γιουλάκη (Βάσω), Τέλης Ζώτος (Γιώργος), Δημήτρης Ιωακειμίδης (ο μπάρμπας) , Λευτέρης Σφακιανάης (ο ξάδελφος), Γιάννα Ολυμπίου (Κική), Μαρία Φωκά (Ντεζιρέ) και Διονύσης Παπαγιανόπουλος (Πέτρος, ο 50χρονος καθηγητής).

Προσωπικά σχόλια: Ως έργο μου άρεσε ιδιαίτερα, με έξυπνο χιούμορ και σε ορισμένα σημεία ενδιαφέρουσες ανατροπές την ώρα που η αλήθεια ήταν έτοιμη να λάμψει.
Σημεία που μου άρεσαν: Μολονότι όλοι οι ηθοποιοί ήταν υπέροχοι, οι ερμηνείες του Παπαγιαννόπουλου και της Σμάρως Στεφανίδου ήταν καταπληκτικές. Πολύ ωραία και η Μαρία Φωκά ως γαλλίδα Ντεζιρέ. Επίσης πολύ αστείες οι στιγμές που έρχονται ο ξάδελφος με τον θείο αρματωμένοι για να ζητήσουν τον λόγο. Όποιος το έχει ακούσει μπορεί να σχολιάσει. Όποιος πάλι δεν το έχει ακούσει και ενδιαφέρεται, είναι ευπρόσδεκτος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωωωω πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία. Υπάρχουν μέσα πληροφορίες για την παράσταση;
 
Ωωωω πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία. Υπάρχουν μέσα πληροφορίες για την παράσταση;
Δυστυχώς έχει αναρτηθεί μόνο το εξώφυλλο, όπως και το συνημμένο, χωρίς άλλες πληροφορίες..
IMG_7539.jpeg
(Υποθέτω πως αν κανείς προβεί στη σχετική αγορά θα έχει πρόσβαση σε όλο το υλικό)
 
Δύναται να δημοσιεύσετε φωτογραφίες με τις πληροφορίες ή να τις αναφέρετε;
 
Δύναται να δημοσιεύσετε φωτογραφίες με τις πληροφορίες ή να τις αναφέρετε;
Ωχ με συγχωρείτε. Δημοσίευσα το μήνυμα χωρίς να δω το δικό σας. Χίλια συγγνώμη
Έχετε ακούσει τη ραδιοφωνική διασκευή του έργου;
 
Δύναται να δημοσιεύσετε φωτογραφίες με τις πληροφορίες ή να τις αναφέρετε;
Αν ήταν δικό μου βιβλίο, θα το έκανα με χαρά. Δυστυχώς, το εντόπισα απλώς στο διαδίκτυο και το ανέβασα εδώ για το αρχείο μιας και είναι συναφές με το thread σας
 
Ωχ με συγχωρείτε. Δημοσίευσα το μήνυμα χωρίς να δω το δικό σας. Χίλια συγγνώμη
Έχετε ακούσει τη ραδιοφωνική διασκευή του έργου;
Είμαι σίγουρη πως αν το είχα ακούσει/ διαβάσει/ δει θα μου είχε αφήσει έντονο αποτύπωμα…Ας περιμένουμε να δούμε σχόλια και από άλλους θεατρόφιλους του φόρουμ :)
 
Ναι ασφαλώς. Πάντως υπάρχει στο διαδίκτυο αν ενδιαφέρεστε. Θα ανοίξω και άλλες ενότητες με θεατρικά διασκευασμένα για το ραδιόφωνο αν όλα πάνε καλά.
 
Ναι ασφαλώς. Πάντως υπάρχει στο διαδίκτυο αν ενδιαφέρεστε. Θα ανοίξω και άλλες ενότητες με θεατρικά διασκευασμένα για το ραδιόφωνο αν όλα πάνε καλά.
Αυτή θα ήταν όντως μια τρομερά ενδιαφέρουσα ενότητα. Οι γονείς μου συχνά μου ανέφεραν πως στα νιάτα τους άκουγαν θέατρο στο ραδιόφωνο (προ εποχής τηλεοπτικού Θεάτρου της Δευτέρας)
 
Και εγώ στον ελεύθερο μου χρόνου ακούω θέατρο στο ραδιόφωνο, έχοντας την ευκαιρία να ακούσω τους ηθοποιούς της εποχής εκείνης μερικοί από τους οποίους υπάρχουν μόνο σε φωτογραφίες, δίχως να έχουν εκτεθεί ποτέ δημοσίως (είτε σε ταινία είτε σε συνέντευξη). Επίσης έστι κατάλαβα τη διαφορά μεταξύ κινηματογράφου και θεάτρου και να διαμορφώσω γνώμες για τους ηθοποιούς ως καλλιτέχνες (δηλαδή αν άξιζαν ή αν ήταν υπερεκτιμημένοι)
 
η φωνη ειναι μονο ενα μεσο εκφρασης ,πολυ σημαντικο αλλα οχι το μοναδικο
καποιους ηθοποιους που παιζουν και με το προσωπο και το σωμα θα τους αδικησει
παραδειγμα ο θανασης βεγγος
 
η φωνη ειναι μονο ενα μεσο εκφρασης ,πολυ σημαντικο αλλα οχι το μοναδικο
καποιους ηθοποιους που παιζουν και με το προσωπο και το σωμα θα τους αδικησει
παραδειγμα ο θανασης βεγγος
Ίσως να μην απέδωσα σωστά τα λεγόμενα μου. Δεν έχει να κάνει με το άμα μου αρέσει η φωνή κάποιου. Αναφέρομαι στον ερμηνευτικό τομέα, ότι μερικές φορές μπορει κάποιοι να ήταν υπερβολικά στομφώδεις σε σχέση με το ρόλο τους. Αυτό εννούσα. Επιπλέον ακούγοντας τα έργα έπλαθα εικόνες με τα πρόσωπα και τις καταστάσεις.
Ο Θανάσης Βέγγος συγκαταλέγεται στους αγαπημένους μου ηθοποιούς
Έχετε ακούσει ή γνωρίζετε το συγκεκριμένο έργο;
 
Αυτή θα ήταν όντως μια τρομερά ενδιαφέρουσα ενότητα. Οι γονείς μου συχνά μου ανέφεραν πως στα νιάτα τους άκουγαν θέατρο στο ραδιόφωνο (προ εποχής τηλεοπτικού Θεάτρου της Δευτέρας)
Να σημειώσω και την ωραία μουσική υπόκρουση στην αρχή και μεταξύ των διαλειμμάτων του έργου
 
Αξίζει να το δουν κ άλλοι, οπότε παραθέτω το σχετικό λινκ:
 
Ίσως να μην απέδωσα σωστά τα λεγόμενα μου. Δεν έχει να κάνει με το άμα μου αρέσει η φωνή κάποιου. Αναφέρομαι στον ερμηνευτικό τομέα, ότι μερικές φορές μπορει κάποιοι να ήταν υπερβολικά στομφώδεις σε σχέση με το ρόλο τους. Αυτό εννούσα. Επιπλέον ακούγοντας τα έργα έπλαθα εικόνες με τα πρόσωπα και τις καταστάσεις.
Ο Θανάσης Βέγγος συγκαταλέγεται στους αγαπημένους μου ηθοποιούς
Έχετε ακούσει ή γνωρίζετε το συγκεκριμένο έργο;
καταλαβα τι λετε ,ναι,
εγω απλως θελω να πω οτι η φωνη ειναι ενα μονο εκφραστικο μεσο
συμφωνω βεβαια μαζι αας οτι ενα θεατρικο στο ραδιοφωνο σε κανει να πλαθεις εικονες με την φωνες των ηθοποιων

δυστυχως οχι δεν το εχω ακουσει ηχητικα ,ουτε το εχω διαβασει
το γνωριζω μονο ως εργο
 
καταλαβα τι λετε ,ναι,
εγω απλως θελω να πω οτι η φωνη ειναι ενα μονο εκφραστικο μεσο
συμφωνω βεβαια μαζι αας οτι ενα θεατρικο στο ραδιοφωνο σε κανει να πλαθεις εικονες με την φωνες των ηθοποιων

δυστυχως οχι δεν το εχω ακουσει ηχητικα ,ουτε το εχω διαβασει
το γνωριζω μονο ως εργο
Οχι, δεν πλάθω εικόνες με τις φωνές αλλά με τα λεγόμενά, με τις περιγραφές. Το έργο ανέβηκε πριν από λίγο. Αν ενδιαφέρστε μπορείτε να το ακούσετε
 
Πίσω
Μπλουζα