Δεν είμαι εγώ (ηχογραφημένο θεατρικό)

Οχι, δεν πλάθω εικόνες με τις φωνές αλλά με τα λεγόμενά, με τις περιγραφές. Το έργο ανέβηκε πριν από λίγο. Αν ενδιαφέρστε μπορείτε να το ακούσετε
σας ευχαριστω,θα το δω
εχετε δικιο,εγω δεν το εξεφρασα σωστα
 
Πολύ σωστά. Αυτό ειναι
Υπάρχει άραγε στο utube?
Επειδή όπως ανέφερα τα έργα για τα οποία θα γράφω υπάρχουν ήδη στο διαδίκτυο, πιστεύετε ότι θα ήταν καλό μαζί με την περιγραφή να δίνω και τα λινκ για να μην αναρωτιούνται;
 
Αν
Επειδή όπως ανέφερα τα έργα για τα οποία θα γράφω υπάρχουν ήδη στο διαδίκτυο, πιστεύετε ότι θα ήταν καλό μαζί με την περιγραφή να δίνω και τα λινκ για να μη χρειαστεί να ρωτήσουν;
Κατά την προσωπική μου εκτίμηση, θα ήταν πολύ ωραίο οι περιγραφές σας να συνοδεύονται από τα αντίστοιχα βίντεο (όπου αυτό είναι εφικτό), διότι έτσι θα δημιουργηθεί ένα ολοκληρωμένο αρχείο με υλικό εύκολα προσβάσιμο στους ενδιαφερόμενους χρήστες. Επίσης, θεωρώ ότι δίνει κίνητρο ενεργής συμμετοχής στο εν λόγω νήμα.
 
Αν
Κατά την προσωπική μου εκτίμηση, θα ήταν πολύ ωραίο οι περιγραφές σας να συνοδεύονται από τα αντίστοιχα βίντεο (όπου αυτό είναι εφικτό), διότι έτσι θα δημιουργηθεί ένα ολοκληρωμένο αρχείο με υλικό εύκολα προσβάσιμο στους ενδιαφερόμενους χρήστες. Επίσης, θεωρώ ότι δίνει κίνητρο ενεργής συμμετοχής στο εν λόγω νήμα.
Σύμφωνοι. Στο επόμενο νήμα θα βάλω και το λινκ. Επίσης αν έχετε (εσείς και όποιος συμμετέχει στο νήμα) υπόψιν του κάποιο έργο που έχετε διαβάσει και σας άρεσε ή ξέρετε, μπορείτε να το αναφέρετε και να ψάξω αν έχει διασκευασεί για το ραδιόφωνο. Αν το έχω ακούσει, θα γράψω και το σχόλιο μου. Αν όχι, και πάλι θα το σημειώσω στα υπόψιν μου.
 
Κάνοντας μια μικρή αρχή, σας παραθέτω λινκ για το: Η κυρία του κυρίου του Τσιφόρου
(Θα με ενδιέφερε και το δικό σας σχόλιο πριν μπω στη διαδικασία να το ακούσω.)
 
η φαλακρη τραγουδιστρια
Σχετικα με το έργο πατήστε "η φαλακρη τραγουδιστρια" και θα βγάλει βίντεο με μια λάμπα. Ελπίζω να είναι κατατοπιστικό
Συμμετέχουν οι: Νίκος Γαροφάλλου, Αλίκη Αλεξανδράκη, Σοφοκλής Πέπας, Νίτα Παγώνη, Ματίνα Καρρά και Κώστας Κοντογιάννης
Δυστυχώς δεν το έχω ακούσει, για να πω τη γνώμη μου. Το αφήνω στην κρίση σας
 
Σχετικα με το έργο πατήστε "η φαλακρη τραγουδιστρια" και θα βγάλει βίντεο με μια λάμπα. Ελπίζω να είναι κατατοπιστικό
Συμμετέχουν οι: Νίκος Γαροφάλλου, Αλίκη Αλεξανδράκη, Σοφοκλής Πέπας, Νίτα Παγώνη, Ματίνα Καρρά και Κώστας Κοντογιάννης
Δυστυχώς δεν το έχω ακούσει, για να πω τη γνώμη μου. Το αφήνω στην κρίση σας
να το ακουσουν συμφορουμιτες να γινει μια συζητηση ασχημη και ενδιαφερουσα
 
Κάνοντας μια μικρή αρχή, σας παραθέτω λινκ για το: Η κυρία του κυρίου του Τσιφόρου
(Θα με ενδιέφερε και το δικό σας σχόλιο πριν μπω στη διαδικασία να το ακούσω.)
Ξεκίνησα να το ακούσω κάποια στιγμή αλλά το άφησα επειδή ηχογραφήθηκε σχετικα πρόσφατα (1995) και γενικώς ψάχνω ότι έχει διασκευασετει από το ξεκίνημα του ραδιοφώνου μέχρι περίπου τις αρχές του 90. Είπα να αφήσω για αργότερα τις ραδιοφωνικές διασκευές ελληνικών θεατρικών πολύ γνωστών από ταινίες όπως "Δεσποινίς ετών 39", "Μια Ιταλίδα στην Κυψέλη", " Η δε γυνή να φοβείται τον άνδρα", "Ένας ήρως με παντούφλες (2 διασκευές) κλπ . Ωστόσο κάποια στιγμή θα το κάνω και θα αναφερω έργα ειδικα του Ψαθά μιας και είναι πολλά λιγότερο γνωστά όπως το "Μικροί Φαρισαίοι"
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ξεκίνησα να το ακούσω κάποια στιγμή αλλά το άφησα επειδή ηχογραφήθηκε σχετικα πρόσφατα (1995) και γενικώς ψάχνω ότι έχει διασκευασετει από το ξεκίνημα του ραδιοφώνου μέχρι περίπου τις αρχές του 90. Είπα να αφήσω για αργότερα τις ραδιοφωνικές διασκευές ελληνικών θεατρικών πολύ γνωστών από ταινίες όπως "Δεσποινίς ετών 39", "Μια Ιταλίδα στην Κυψέλη", " Η δε γυνή να φοβείται τον άνδρα", "Ένας ήρως με παντούφλες (2 διασκευές) κλπ . Ωστόσο κάποια στιγμή το κάνω μιλώντας για έργα του Ψαθά, μιας και είναι πολλά λιγότερο γνωστά όπως το "Μικροί Φαρισαίοι"
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Οπωσδήποτε παρουσιάζουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον οι παλαιότερες ηχογραφήσεις, οπότε ανυπομονώ να μας παρουσιάσετε στο άμεσο μέλλον και άλλα ρετρό ραδιοφωνικά θεατρικά.
 
Τότ
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Οπωσδήποτε παρουσιάζουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον οι παλαιότερες ηχογραφήσεις, οπότε ανυπομονώ να μας παρουσιάσετε στο άμεσο μέλλον και άλλα ρετρό ραδιοφωνικά θεατρικά.
Τότε θα προσπαθήσω εντός αυτής της εβδομάδας να παρουσιάσω αφιέρωμα στους μικρούς φαρισαίους. Αν επιτρέπεται από τους κανονισμούς θα μπορούσα να δημοσιεύσω εικόνες από την πρώτη παράσταση, το 1954. Θα δώσω και μια περιγραφή για τις φωτογραφίες επειδή διαθέτω σε έντυπο το θεατρικό και ξερω που αναφέρονται, ωστόσο ζητώ επιβεβαιώση για το αν επιτρέπεται η δημοσίευση των φωτογραφιών. Εναλλακτικά θα δώσω περιγραφή και ελπίζω η σειρά που αναφέρεται στις εικόνες να είναι η σωστή γιατί έχει και από άλλα έργα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ξεκίνησα να το ακούσω κάποια στιγμή αλλά το άφησα επειδή ηχογραφήθηκε σχετικα πρόσφατα (1995) και γενικώς ψάχνω ότι έχει διασκευασετει από το ξεκίνημα του ραδιοφώνου μέχρι περίπου τις αρχές του 90. Είπα να αφήσω για αργότερα τις ραδιοφωνικές διασκευές ελληνικών θεατρικών πολύ γνωστών από ταινίες όπως "Δεσποινίς ετών 39", "Μια Ιταλίδα στην Κυψέλη", " Η δε γυνή να φοβείται τον άνδρα", "Ένας ήρως με παντούφλες (2 διασκευές) κλπ . Ωστόσο κάποια στιγμή θα το κάνω και θα αναφερω έργα ειδικα του Ψαθά μιας και είναι πολλά λιγότερο γνωστά όπως το "Μικροί Φαρισαίοι"
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Οπωσδήποτε παρουσιάζουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον οι παλαιότερες ηχογραφήσεις, οπότε ανυπομονώ να μας παρουσιάσετε στο άμεσο μέλλον και άλλα ρετρό ραδιοφωνικά θεατρικά.
Εν τέλει άνοιξα νέο θέμα για τους μικρούς φαρισαίους
 
Τότ

Τότε θα προσπαθήσω εντός αυτής της εβδομάδας να παρουσιάσω αφιέρωμα στους μικρούς φαρισαίους. Αν επιτρέπεται από τους κανονισμούς θα μπορούσα να δημοσιεύσω εικόνες από την πρώτη παράσταση, το 1954. Θα δώσω και μια περιγραφή για τις φωτογραφίες επειδή διαθέτω σε έντυπο το θεατρικό και ξερω που αναφέρονται, ωστόσο ζητώ επιβεβαιώση για το αν επιτρέπεται η δημοσίευση των φωτογραφιών. Εναλλακτικά θα δώσω περιγραφή και ελπίζω η σειρά που αναφέρεται στις εικόνες να είναι η σωστή γιατί έχει και από άλλα έργα.
Ως απλό μέλος του φόρουμ γνωρίζω ότι υπάρχει θρεντ όπου συγκεντρώνουν έντυπο υλικό θεατρικών παραστάσεων. Μήπως οι διαχειριστές μπορούν να σας καθοδηγήσουν περί φωτο; Σε πρακτικό επίπεδο, όταν ανεβάζω υλικό σχετικό με τα ενδιαφέροντα ή τα ευρήματα μου αναφέρω τις πηγές και δεν αντιμετώπισα κάποιο θέμα έως τώρα.
 
Ως απλό μέλος του φόρουμ γνωρίζω ότι υπάρχει θρεντ όπου συγκεντρώνουν έντυπο υλικό θεατρικών παραστάσεων. Μήπως οι διαχειριστές μπορούν να σας καθοδηγήσουν περί φωτο; Σε πρακτικό επίπεδο, όταν ανεβάζω υλικό σχετικό με τα ενδιαφέροντα ή τα ευρήματα μου αναφέρω τις πηγές και δεν αντιμετώπισα κάποιο θέμα έως τώρα.
Ασφαλώς θα ανέφερα την πηγή. Είναι το Searchculture.
 
Ασφαλώς θα ανέφερα την πηγή. Είναι το Searchculture.
Ως απλό μέλος του φόρουμ γνωρίζω ότι υπάρχει θρεντ όπου συγκεντρώνουν έντυπο υλικό θεατρικών παραστάσεων. Μήπως οι διαχειριστές μπορούν να σας καθοδηγήσουν περί φωτο; Σε πρακτικό επίπεδο, όταν ανεβάζω υλικό σχετικό με τα ενδιαφέροντα ή τα ευρήματα μου αναφέρω τις πηγές και δεν αντιμετώπισα κάποιο θέμα έως τώρα.
Μάλλον καλύτερα να περιμένω να δω τις αντιδράσεις και αν ζητηθούν φωτογραφίες θα κινηθώ αναλόγως
 
Πίσω
Μπλουζα