Δεν μου τα πέταξε όλα τελικά... (Βαπτιστικά και άλλα)

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
410
Οφείλω να αποκαταστήσω τη φήμη της μητέρας μου. Ο ρετρό καταστροφεύς των περιοδικών μου, των παιχνιδιών μου κλπ κλπ σήμερα με άφησε άφωνη. Άνοιξε ένα βαλιτσάκι και μου έδειξε τι μου έσωσε. Με συγκίνησε πολύ και τελικά ορίστε (σας τα δείχνω για να δείτε και τη βρεφική μόδα στις αρχές του '70) :

Ένα πιανάκι, δώρο της γιαγιάς της Χουανίτας στα τέταρτα γεννέθλιά μου.

picture.php


Τον πονηρό μου κουμπαρά (αν είναι δυνατόν!!!) και το view master!!!

picture.php


picture.php


Δύο ποδιές μου, η μία πειραϊκής πατραϊκής (με τα γιακαδάκια και τις κορδέλες, μέσα στις τσέπες τους)

picture.php


picture.php


picture.php


Ένα μεσαίο διπλό φύλλο από το τετράδιο αντιγραφής Μισό μισό (έχει και ζωγραφιά μέσα). Κυκλοφορούν ακόμα αυτά;

picture.php


Α! κάτι λέγαμε για βρεφικά ε;

picture.php


Αυτά είναι τα βαπτιστικά μου

picture.php


picture.php
:)

(τα αναμνηστικά της βάπτισης)

picture.php


Την αβγουλιέρα μου

picture.php


και πολλά πολλά άλλα, από ζωγραφιές νηπιακές έως ζηπουνάκια.

Και βέβαια έτσι ανακάλυψα από που την έχω κολλήσει τη ρετρομανία-ρετροτρέλα!!!

Μήπως να ρωτούσατε τη μαμά σας αν σας έχει φυλάξει τίποτα, να το δούμε κι εμείς οι υπόλοιποι παιδιά;
 
ΑΜΑΝ!!!!

Τυχερή!

Δεν παίζω! Θέλω κι εγώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Θα σου αφιερώσω μια ζωγραφιά για να μην γκρινιάζεις. Ήμουν 3 και μισό και ζωγράφισα αυτή την κεφάλα. Βέβαια το μπλοκάκι έχει την αξία με τη φίρμα.

picture.php
 
Αχ, πολυ ομορφα ειναι ολα!
 
Να σου πω την αμαρτία μου,τα βαπτηστικά κουκλακια με αγριέψαν λιγο
 
:eek: o_Oo_Oo_Oo_O

Όλα αυτά τα φύλαξε η θεία;;;;

:xm:

:precry:

Η δικιά μου μόνο τις δικές της σαβούρες έχει κρατήσει...

Γιατί δε με υιοθετούσατε και εμένα όταν ήμουν μωρό;;;;

:cry: :cry: :cry:
 
A1200 είπε:
Να σου πω την αμαρτία μου,τα βαπτηστικά κουκλακια με αγριέψαν λιγο
Να σου πω τη μαύρη μου αλήθεια, κι εμένα το ίδιο... :)
 
Ωραία πραματάκια έχει κρατήσει η μητέρα σου, προς ενημέρωση πάντως τα μισά μισά τετράδια υπάρχουν ακόμα και χρησιμοποιούνται από την πρώτη δημοτικού στην αντίγραφή... :)
 
Συγχαρητηρια στην μαμα!!!!! :)

Κριε μου, ειναι ολα φοβερα ντοκουμεντα!!! Τι Μινιον, τι Πειραικη Πατραικη!!!

Χαμογελασα με συγκινηση οταν ειδα τα βαφτηστικα σου!!! Αυτο το ροζ το σι θρού με απο μεσα το αμανικο ειναι πολυ προχωρημενο!!! :cool:

Τα κουκλακια απο τα αναμνηστικα της βαφτισης μοιαζουν να εχουν κατεβει με το Εντερπραιζ του Σταρ Τρεκ με εκεινες τις ασημενιες μποτες!! :D :D:D Πολυ τρεντυ ηταν η βαφτιση!!! Μηπως ο νονος ηταν απο καποιον μακρινο πλανητη του ηλιακου μας συστηματος; :D :flower:

Οταν γυρισω Ελλαδα θα ρωτησω αν εχουν φυλαξει τιποτε και απο τα δικα μου. Ωραια ιδεα! :)

Πολυ ενδιαφερουσα και η αισθητικη σου παρεμβαση στο χαρτι της Αμστελ! :D

Το πιανακι ειναι πολυ τρυφερο αν σκεφτεις τα μικρα χερακια που παταγανε τις νοτες! :)
 
krios είπε:
Θα σου αφιερώσω μια ζωγραφιά για να μην γκρινιάζεις. Ήμουν 3 και μισό και ζωγράφισα αυτή την κεφάλα. Βέβαια το μπλοκάκι έχει την αξία με τη φίρμα.
picture.php
Σε ευχαριστώ πολύ!!!!!!!! Ποιος υποτίθεται ότι είναι στη ζωγραφιά;
 
@ pooky(1)

Νομίζω ο κεφάλας που κοπάνησα μετά από χρόνια με την τρόμπα όταν κόντεψε να με ρίξει απ' το ποδήλατό μου αγαπητέ μου φίλε :)
 
Μουσειακό υλικό!Εύγε krios!!! ;)
 
Αχ αν και δε φορεσα λογω φυλου και ηλικιας σχολικες ποδιες ηταν καρασυγκινητικο η διασωση τους φανταζομαι ποσο εντονη η χαρα σου για αυτην την κινηση. Νασαι καλα!!!!
 
[Ανάσταση thread on]

Μπορεί και η δικιά μου μητέρα να αφάνισε πολλά από τα παιχνίδια και τα περιοδικά μου αλλά τελικά κράτησε και κάτι!

attachment.php


Δυστυχώς δεν "σφυρίζει" όταν το πιέζεις γιατί μικρή φρόντισα να σπρώξω την σφυρίχτρα προς τα μέσα και να βάλω επίσης ένα μολύβι και κάτι σπίρτα!!!

Ο πρώτος μου κούκλος τον οποίο για κάποιο λόγο αποκαλούσα πινόκιο. Mαζί από τότε που γεννήθηκα :D

attachment.php


attachment.php


Αναμνηστικό της βάπτισής μου

attachment.php


To πρώτο μου πιάτο , μερικά ρουχαλάκια μου καθώς και την στολή της Σουλιωτοπούλας (θα σας χρωστάω φωτογραφίες :) )

[/Aνάσταση thread off]
 
μαρτυρικά βάπτισης 1975

από την βάπτιση μου...

DSC_0157.jpg

DSC_0161.jpg
 
πολυ ομορφα!!! αλλα τα κουκλακια ετοιμα για καρφιτσες μου φαινονται...βουντου..
 
Ξέθαψα κι εγώ αυτά τα δύο δωράκια από την μωρουδιακή μου ηλικία. Ένα μαντηλάκι με πασχαλίτσες που κάποτε ήταν κόκκινες αλλά τώρα έχουν ξεθωριάσει κι αυτό το κολιεδάκι που άρχισα να το φοράω όταν έγινα 2 χρονών και το λάτρευα!

SAM_0068.jpg

SAM_0067.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το κολιέ είναι πανέμορφο!!!

Το ζωάκι είναι από κάποιο cartoon? :)

Περίπου πότε τοποθετείται χρονολογικά?
 
Κι εγώ το λατρεύω Dare, το βρίσκω πολύ χαριτωμένο! Οι δικοί μου το πήραν αρχές 80's, αυτό ξέρω μόνο. Πολύ θα ήθελα να μάθω κι εγώ από που είναι αυτό το υπέροχο ζωάκι (ή σκιουράκι ή ρακούν πρέπει να είναι, αλλά η φάτσα μοιάζει και με αρκουδάκι), όμως δυστυχώς κανείς δεν θυμάται :(
 
Επιφυλάσσομαι! :) Είναι μερικά αστεράκια στο φόρουμ, που βγάζουν "λαγούς" με τις ψακτικές τους! :D
 
Πίσω
Μπλουζα