Δεσποινίς Διευθυντής

sagacious

RetroN00b
Joined
3 Φεβ 2011
Μηνύματα
25
Αντιδράσεις
4
Γνωρίζει κανείς που βρίσκεται το σπίτι όπου γυρίστηκαν τα εξωτερικά πλάνα(ο εσωτερικός χώρος είναι στουντιο φαντάζομαι)για το σπίτι της Καρέζη κ του Παπαγιαννόπουλου στο Δεσποινίς Διευθυντής?

δδ2.jpg

δδ.jpg
 
απίστευτης αισθητικής αρχιτεκτονική εσωτερική και εξωτερική ,μακάρι όλα να ήταν έτσι ακόμα και τώρα

στην πρώτη φωτογραφία στο βάθος φαίνεται σχετικά κοντά η θάλασσα,και στην δεύτερη φωτογραφία φαίνεται από τον δρόμο πως έχει κλήση άρα κάποιος λόφος
 
fab είπε:
απίστευτης αισθητικής αρχιτεκτονική εσωτερική και εξωτερική ,μακάρι όλα να ήταν έτσι ακόμα και τώρα
στην πρώτη φωτογραφία στο βάθος φαίνεται σχετικά κοντά η θάλασσα,και στην δεύτερη φωτογραφία φαίνεται από τον δρόμο πως έχει κλήση άρα κάποιος λόφος


επισης φαινεται κι ενα δασακι ή παρκο στις παρακατω φωτογραφιες

des4.JPG

des5.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στρογγυλό δρόμο βλέπω, Ψυχικό μου μυρίζεται...Κι επειδή σε μια προηγούμενη φωτογραφία φαίνεται μεγάλη στέγη με κεραμίδια και φεγγίτες(όχι θάλασσα), μήπως είναι κάπου στην ακτίνα του Κολλεγίου Ψυχικού;

Για να ψάξουμε...

untitled.jpg
 
Το συγκεκριμένο σπίτι βρίσκεται στην Πολιτεία. Στους πρόποδες της Πεντέλης.

Το γνωρίζω επειδή είχα ασχοληθεί επαγγελματικά με το ακίνητο κάπου το 2005. Οταν είχα πρωτοπάει μου θύμιζε κάτι αλλά το αντιλήφθηκα αργότερα.

Ο ιδιοκτήτης τότε (το '05) μου το επιβεβαίωσε ότι εκεί είχαν γίνει τα γυρίσματα όταν ήταν νεόδμητο ακόμα.

Εχω φωτο κάπου που πρέπει να σκανάρω για να την δείξω.

Βέβαια, οι εκάστοτε ιδιοκτήτες από εκείνη την εποχή και δώθε έχουν κάνει τις παρεμβάσεις τους που έχουν αλλοιώσει λίγο την αρχική εικόνα..
 
Στη σκηνή με το Παπαγιαννόπουλο & Καρέζη διακρίνεται η ταμπέλα της οδού, που κατά πάσα πιθανότητα έχει 6 γράμματα, όμως δε μπορώ να ξεχωρίσω τι λέει....
 
Βρίσκεται σχεδόν πάνω στην συμβολή τριών οδών. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να αναφερθούν οι οδοί με τόση ακρίβεια.
 
ntsmrtz είπε:
Βρίσκεται σχεδόν πάνω στην συμβολή τριών οδών. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να αναφερθούν οι οδοί με τόση ακρίβεια.
Καλά, ίσως να μην έχει και σημασία (αν φαινόταν καθαρά η ταμπέλα ΟΚ). Ωραίο σπίτι πάντως... άραγε έχουν γυριστεί και άλλες ταινίες εκεί?
 
ntsmrtz είπε:
Βρίσκεται σχεδόν πάνω στην συμβολή τριών οδών. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να αναφερθούν οι οδοί με τόση ακρίβεια.
Δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα! :)

Άλλωστε, αυτό δεν είναι το νόημα του θρεντ? Να προσδιορίσουμε με τη μεγαλύτερη δυνατή ακρίβεια τις τοποθεσίες? ;)
 
prisma είπε:
Ωραίο σπίτι πάντως... άραγε έχουν γυριστεί και άλλες ταινίες εκεί?
νομιζω πως ναι αλλά δε μπορω να θυμηθω σε ποια/ποιες ταινιες υπαρχει πιθανοτητα να το ξαναειδαμε
 
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Πράγματι το σπίτι είναι πανέμορφο εξωτερικά κ εσωτερικά....Θα ήθελα πολύ να δω τη σημερινή εικόνα του.

Κ εγώ έχω την εντύπωση ότι κάπου το έχουμε ξαναδεί,αλλά δεν μπορώ να το προσδιορίσω...
 
Στην ταινια "Δεσποινις Διευθυντης" στο 0:24:06 η Λιλη Παπαγιαννη καθεται σε μια καφετερια ,

και στην ταινια "Ο νανος και οι 7 Χιονατες" στο 0:36:43 η Δεσποινα Στυλιανοπουλου καθεται με την Βικυ Βανιτα στην ιδια καφετερια αν δεν κανω λαθος.

Προσπαθησα να βαλω φωτο αλλα δεν τα καταφερα,

αν ξερει καποιος και εχει την καλοσυνη να μου στελει ενα pm πως να το κανω για να μην σας αγκαρευω καθε φορα.
 
tsourekaki83 είπε:
Στην ταινια "Δεσποινις Διευθυντης" στο 0:24:06 η Λιλη Παπαγιαννη καθεται σε μια καφετερια ,και στην ταινια "Ο νανος και οι 7 Χιονατες" στο 0:36:43 η Δεσποινα Στυλιανοπουλου καθεται με την Βικυ Βανιτα στην ιδια καφετερια αν δεν κανω λαθος.

Προσπαθησα να βαλω φωτο αλλα δεν τα καταφερα,

αν ξερει καποιος και εχει την καλοσυνη να μου στελει ενα pm πως να το κανω για να μην σας αγκαρευω καθε φορα.
tsourekaki83 ψαχνεις να βρεις δηλαδη ποια ειναι η καφετερια αυτη;

στιγμιοτυπο της ταινιας "Δεσποινις διευθυντης"

desp.JPG

στιγμιοτυπο της ταινιας "Ο νανος και οι 7 χιονατες"

nan.JPG

για τα screenshots υπαρχουν οδηγιες εδω
 
Ναι ακριβως ποια καφετερια ειναι ψαχνω.

Ευχαριστω πολυ για τις οδηγεις ελπιζω την επομενη φορα τα καταφερω μονη μου!
 
Δεν ξέρω πού ήταν η καφετέρια στο "Δις Διευθυντής", αλλά την εποχή εκείνη το πιθανότερο είναι να την αποκαλούσαν "Καφεζαχαροπλαστείον". Τον όρο "Καφετερία" τον πρωτοάκουσα αργότερα, κι όσο για το "Καφετέρια" είναι ακόμη μεταγενέστερο.
 
elephadas είπε:
Δεν ξέρω πού ήταν η καφετέρια στο "Δις Διευθυντής", αλλά την εποχή εκείνη το πιθανότερο είναι να την αποκαλούσαν "Καφεζαχαροπλαστείον". Τον όρο "Καφετερία" τον πρωτοάκουσα αργότερα, κι όσο για το "Καφετέρια" είναι ακόμη μεταγενέστερο.
εχεις δικιο elephada,φαινεται αλλωστε και απ την ατακα-απαντηση που δινει ο Διονυσης Παπαγιαννοπουλος στο Δημητρη Νικολαΐδη:"πηγαν διπλα στο ζαχαροπλαστειο ετσι να παρουν ενα καφεδακι"
 
Και σημερα τα λενε "Καφέ".

Οχι, πρασινα!..... :sealed:
 
Το συγκεκριμένο σπίτι βρίσκεται στην Πολιτεία. Στους πρόποδες της Πεντέλης.

Το γνωρίζω επειδή είχα ασχοληθεί επαγγελματικά με το ακίνητο κάπου το 2005. Οταν είχα πρωτοπάει μου θύμιζε κάτι αλλά το αντιλήφθηκα αργότερα.

Ο ιδιοκτήτης τότε (το '05) μου το επιβεβαίωσε ότι εκεί είχαν γίνει τα γυρίσματα όταν ήταν νεόδμητο ακόμα.

Εχω φωτο κάπου που πρέπει να σκανάρω για να την δείξω.

Βέβαια, οι εκάστοτε ιδιοκτήτες από εκείνη την εποχή και δώθε έχουν κάνει τις παρεμβάσεις τους που έχουν αλλοιώσει λίγο την αρχική εικόνα..


Αν μπορείς να βοηθήσεις με κοντινή διεύθυνση η γεωγραφική περιοχή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διακρίνω χαμόγελα;

Λοιπόν το σπίτι της Καρέζη στο Δεσποινίς Διευθυντής είναι Φιλοθέη οδό Κόδρου 11.

εκανα παραθεση στο 723 είναι οκ;

desp. Dieyth  (3).jpg

τελικά το σπίτι με τα πιάτα έχει όντως καταστραφεί και είναι φειλαδελφέως και Γούναρη στην Κηφισιά.

δυστυχώς δεν μπόρεσα να δω πιο μέσα αλλά οι πέτρες που πάνε στην είσοδο μπόρεσα να τις δω ανάμεσα από τις λαμαρίνες που το έχουν περιφράξει.

desp. Dieyth  (1).jpg

desp. Dieyth  (2).jpg

desp. Dieyth  (4).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
Διακρίνω χαμόγελα; Λοιπόν το σπίτι της Καρέζη στο Δεσποινίς Διευθυντής είναι Φιλοθέη οδό Κόδρου 11.

εκανα παραθεση στο 723 είναι οκ;

Προβολή συνημμένου 101625Προβολή συνημμένου 101628Προβολή συνημμένου 101627
Στο ποστ #584 πάντως είχε αναφερθεί ότι βρίσκεται στη Πολιτεία.

Και μένα από την αρχή Ψυχικό ή Φιλοθέη μου θύμιζε.
 
Πίσω
Μπλουζα