Δε βλέπω τίποτα, δεν ακούω τίποτα - See No Evil, Hear No Evil (1989)

snakeyes08

RetroActive
Joined
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
339
Αντιδράσεις
119
Είδος: Κωμωδία

Σκηνοθεσία: Arthur Hiller




Πρωταγωνιστούν:


Richard Pryor
/Wallace 'Wally' Karue


Gene Wilder
/Dave Lyons

Joan Severance/Eve


Kevin Spacey
/Kirgo

Περίληψη (από shop21.gr):

Ένας τυφλός και ένας κουφός είναι οι μοναδικοί αυτόπτες μάρτυρες σε φόνο, αλλά η αστυνομία δεν πιστεύει στα λεγόμενά τους και τους συλλαμβάνει. Ψάχνοντας για ένα χρυσό νόμισμα, οι δράστες προσφέρονται να πληρώσουν εγγύηση και να τους αποφυλακίσουν. Όταν οι δύο συνεταίροι αντιλαμβάνονται με ποιους έχουν να κάνουν, δραπετεύουν από το αστυνομικό τμήμα και καταστρώνουν το δικό τους σχέδιο.

Κριτική (από imdb.com):

Μια ξεκαρδιστική κωμωδία με έξυπνο χιούμορ από ένα δίδυμο ηθοποιών που συγκαταλέγεται στους καλύτερους κωμικούς ever

attachment.php


Trailer: See No Evil, Hear No Evil

[edit] dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φανταστική κωμωδία. Από τις πολύ καλές που έδειχνε το Mega κυρίως τα Σάββατα.
 
Αν θυμαμαι καλα πρεπει να ηταν απο τις πρωτες ταινιες που νοικιασα ποτε στο βιντεο :) βεβαια δεν πρεπει να την εχω ξαναδει απο τοτε, περα απο κατι πεταχτες ματιες στην τηλεοραση. Λογω του νεαρου της ηλικιας δεν καταλαβα/θυμαμαι πολλα, περα απο τα κωμικα γκαγκς στην αρχη της ταινιας, και την κουκλαρα Τζοαν Σεβερανς.
 
Ωωω τι μου θύμισες! Είχα δει την ταινία πολύ μικρός με τον πατέρα μου , δε θυμάμαι δυστυχώς σχεδόν τίποτα και είναι πολύ κρίμα γιατί πρέπει να χαμε ξεραθεί στα γέλια (ο πατήρ την είχε ξαναδεί βέβαια την ταινία).

Οι δύο πρωταγωνιστές πάντως είναι κορυφή!
 
Την πρωτοείδα σε βιντεοκασέτα, τότε που τις νοικιάζαμε με το κιλό! Είχα ρίξει αρκετό γέλιο θυμάμαι. Τη μόνη σκηνή από την ταινία που έχω συγκρατήσει είναι αυτή του καβγά στο (αν θυμάμαι καλά) μπαρ.
 
Είχε γέλιο, όπως όλες οι ταινίες με αυτό το δίδυμο. Η Severance συμφωνώ πως ήταν κουκλάρα...
 
Πολυ καλη ταινια. Απο τις αγαπημενες μου..

Αυτο το απαθες βλεμμα του Wilder σε καποια σημεια δεν παιζεται... :D
 
Πίσω
Μπλουζα