Δε θέλω ούτε τα λουλούδια σου - Send me no flowers (1964)

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.934
"Send me no flowers" προκειται για μια απολαυστικη κωμωδια με πρωταγωνιστες τους υπεροχους Doris Day και Rock Hudson.

πληροφοριες : http://en.wikipedia.org/wiki/Send_Me_No_Flowers

τρέιλερ :


Η ιστορια μας ξεκιναει με το ζευγαρι George & Judy.Ο George ειναι ενας "κατα φαντασιαν ασθενης" ,ενα ολοκληρο ντουλαπι στο μπανιο ειναι σωστο φαρμακειο

attachment.php


βλεπουμε τη Judy να κανει μια "αλλαγουλα" στα υπνωτικα χαπια του George γεμιζοντας τις καψουλες με απλη ζαχαρη :D

attachment.php


attachment.php


Ο Τζωρτζ λοιπον(αφου περασε μια βδομαδα απ το τελευταιο του τσεκαπ αποφασιζει να κανει ενα καινουριο).Πηγαινει στο γιατρο του και τη στιγμη που βρισκεται στο μπανιο για να παρει το χαπι τον ακουει να μιλαει στο τηλεφωνο σχετικα με εναν ασθενη του που πεθαινει σε λιγες βδομαδες

attachment.php


εκεινος φυσικα νομιζει οτι ο ασθενης αυτος ειναι ο ιδιος.. φευγει καταρρακωμενος και στο τρενο του γυρισμου συνανταει τον καλυτερο του φιλο και γειτονα και του λεει ολη την αληθεια ζητωντας του να μην αποκαλυψει τιποτα στη Τζουντι

attachment.php


εκεινος μολις το μαθαινει στενοχωριεται πολυ και γινεται σκνιπα στο μεθυσι

attachment.php


Ενα απ τα πρωτα πραγματα που σκεφτεται να κανει ο Τζωρτζ ειναι να παει σε ενα γραφειο κηδειων για να διαλεξει την τελευταια του κατοικια

attachment.php


attachment.php
,

αγοραζει(κοστος 1000δολαρια) οικογενειακο ταφο 3ατομων :για τον ιδιο,τη Τζουντι και για το δευτερο συζυγο της αφου σκοπευει να την αποκαταστησει προτου εκεινος πεθανει.Ειχε δει ονειρο/εφιαλτη το προηγουμενο βραδυ με καποιον μελλοντα γαμπρο που δεν του αρεσε καθολου γι αυτο πηρε την αποφαση να της τον διαλεξει εκεινος

Αποφασιζει μαζι με το φιλο του να φτιαξουν μια λιστα υποψηφιων γαμπρων τους οποιους θα παρακολουθησουν ωσπου να βρεθει ο καταλληλοτερος για τη Τζουντι

attachment.php


attachment.php


διαγραφη γαμπρου απ τη λιστα και συνεχιζεται η ανευρεση..

attachment.php


Εντελως τυχαια η Τζουντι που εχει χασει τον ελεγχο απ το αυτοκινητακι που εχουν στα γηπεδα του γκολφ, "σωζεται" απο καποιον γνωστο της,τον Μπερτ (παλιο της φλερτ),τον συστηνει στο Τζωρτζ

attachment.php


τοτε εκεινος σκεφτεται να τον προτιμησει για 2ο συζυγο της Τζουντι. Μια τρυφερη στιγμη του ζευγους την ωρα που ετοιμαζονται για να βγουν μαζι με τον υποψηφιο γαμπρο

attachment.php


Ο Τζωρτζ ομως εχει και κατι αλλο στο μυαλο του : μαγνητοφωνει ενα μηνυμα για κεινη (για να το ακουσει μετα το "θανατο" του) λεγοντας της ποσο την αγαπαει κι οτι επελεξε γι αυτη ενα νεο συζυγο για να μην ειναι μονη οταν εκεινος θα εχει φυγει πια απ τη ζωη

attachment.php


Φυσικα υπηρξαν και στιγμες ζηλειας αλλά τι μπορουσε να κανει πια;

Ζηταει λοιπον απ τη Τζουντι να χορεψει με τον Μπερτ (υποψηφιος γαμπρος)

attachment.php


Ενω αυτοι χορευουν εκεινος συνανταει δυο γνωστους τους

attachment.php


η κυρια ειναι φρεσκοχωρισμενη και ο "κυριος" αναλαμβανει να "παρηγορησει" ζωντοχηρες αλλά και μελλουσες χηρες εν αγνοια τους φυσικα

attachment.php


Ο Τζωρτζ αποφασιζει να προειδοποιησει την κυρια και της λεει τα σχεδια του "κυριου",τοτε εκεινη για να τον ευχαριστησει τον αγκαλιαζει και τον φιλαει,ομως η Τζουντι τους πετυχαινει σε ακαταλληλη στιγμη

attachment.php


attachment.php


φευγει τρεχοντας γιατι νομιζει οτι ειναι ερωμενη του. Τελικα ο Τζωρτζ για να σωσει την κατασταση της λεει οτι δε συμβαινει τιποτα με τη ζωντοχηρα και της ομολογει οτι πεθαινει σε λιγες εβδομαδες

attachment.php


προσπαθουν να ξεκουρασουν τον Τζωρτζ και να περασει καλα τις τελευταιες μερες της ζωης του

attachment.php


Η Τζουντι προσπαθει να επικοινωνησει με το γιατρο αλλά δεν τα καταφερνει,την ωρα που βρισκονται στο κρεβατι..

attachment.php


χτυπαει το κουδουνι,ειναι ο γιατρος που τους φερνει ψαρια (ειχε παει το σαββατοκυριακο για ψαρεμα)

attachment.php


Η Τζουντι ειναι θυμωμενη που δε μπορεσε να τον βρει λεγοντας του οτι ο συζυγος της πεθαινει ενω εκεινος ειχε παει για ψαρεμα.Τοτε εκεινος της λεει οτι ο Τζωρτζ ειναι μια χαρα και δεν εχει τιποτα,θυμωμενη τον κατηγορει οτι καλυπτει τις απιστιες του Τζωρτζ

attachment.php


και φευγει για να ετοιμασει την εκδικηση της

attachment.php


τελικα ο γιατρος μενει και παλι με τα ψαρια στα χερια

Η Τζουντι ετοιμαζεται για να σαγηνευσει τον Τζωρτζ (αλλά στην πραγματικοτητα αλλος ειναι ο σκοπος της.. )

attachment.php


attachment.php


ο Τζωρτζ απ τη χαρα του σηκωνεται απ το κρεβατι ολος ζωντανια και πηγαινει στην κουζινα για σαμπανια..

attachment.php


ειδατε σάλτο που κανει και υποτιθεται οτι ειναι και ετοιμοθανατος :biglaugh::biglaugh::biglaugh:

attachment.php


βρεθηκε η σαμπανια και σε λιγο βρισκει και τα ποτηρια και τα δειχνει ολο χαρα στη γυναικα του που μολις κατεβηκε απ το δωματιο

attachment.php


μπαινει σε εφαρμογη το σχεδιο εκδικησης της Τζουντι

attachment.php


αφου τον βαζει να καθησει στο αναπηρικο καροτσακι του δινει μια σπρωξια και μπαινει στην αποθηκη με τετοια φορα που ξαναβγαινει κατευθυνομενος με την οπισθεν προς το σπιτι

attachment.php


αλλά εκεινη τη στιγμη η Τζουντι του κλεινει την πορτα

attachment.php


πεταει το Τζωρτζ εξω απ το σπιτι κι εκεινος τοτε βρισκει "καταφυγιο" στο σπιτι του φιλου του που εκεινη τη στιγμη του ετοιμαζει τον επικηδειο λογο

attachment.php


αφου λειπει η γυναικα του αποφασιζει να τον φιλοξενησει στο κρεβατι του,ομως τα πραγματα δεν πηγαινουν και τοσο καλα αφου ο Τζωρτζ του κανει ολο παραπονα (το ενα του ξυνιζει το αλλο του βρωμαει) κι ετσι ο φιλος του αναγκαζεται να σβησει απ τον επικηδειο ολα τα θετικα που ειχε γραψει για το Τζωρτζ

attachment.php


attachment.php


ξημερωσε κιολας κι οπως βλεπουμε ο Τζωρτζ εχει απλωθει σ ολο το κρεβατι ενω ο καημενος ο φιλος του ειναι κουλουριασμενος σαν κουβαρι και φυσικα ξεσκεπαστος

Τι βλεπουμε εδω;

attachment.php


ο "κυριος" μαθαινει τα νεα για το "μελλοθανατο" Τζωρτζ και θελει να "παρηγορησει" τη μελλουσα χηρα Τζουντι

attachment.php


Ο Τζωρτζ προκειμενου να αποφυγει τα χειροτερα κι αφου μαθαινει επιτελους την αληθεια οτι δηλαδη δεν προκειται να πεθανει,πηγαινει να πει την αληθεια στη Τζουντι,δηλαδη οτι νομιζε πως πεθαινει και της αφησε και μηνυμα,ακουνε μαζι το μαγνητοφωνημενο μηνυμα παρουσια του Μπερτ

attachment.php


εκεινη ομως δεν τον πιστευει κι αποφασιζει να τον εγκαταλειψει. Ο φιλος του τοτε τον συμβουλευει να ομοληγησει εστω και στα ψεματα οτι εχει ερωμενη γιατι μονο ετσι θα τον συγχωρησει η Τζουντι.Του λεει τι στο περιπου θα τον ρωτησει εκεινη για να ειναι προετοιμασμενος στις απαντησεις που θα της δωσει.Την προλαβαινει στο σταθμο και της ζηταει να μιλησουν

attachment.php


"ομολογει" οτι εχει δηθεν ερωμενη κι οτι τη λενε "Ντολορες" , εκτος ομως απ τις αλλες λεπτομερεις και το ονομα της, η Τζουντι θελει να μαθει και το επιθετο της.Ο Τζωρτζ δεν ειναι προετοιμασμενος και γυριζοντας το κεφαλι του βλεπει μια αφισα

attachment.php


Σκαρφιζεται λοιπον το επιθετο "Yellowstone". Της λεει οτι "ξεκοψε" μαζι της δινοντας της χρηματα,της δειχνει την επιταγη με τα 1000 δολαρια που ειχε ξοδεψει στην πραγματικοτητα για τον οικογενειακο ταφο..Εκεινη δεν τον συγχωρει κι αποφασιζει να τον χωρισει

Κι ενω ειναι ετοιμη να φυγει.. χτυπαει το κουδουνι κι εμφανιζεται ο υπευθυνος του γραφειου κηδειων

attachment.php


της λεει για την εκπληξη του οικογενειακου ταφου που της ετοιμαζε ο συζυγος της και τοτε λυνεται η παρεξηγηση

Στο μεταξυ επιστρεφει στο σπιτι ο Τζωρτζ και η Τζουντι θελει να τον παιδεψει λιγο,χτυπαει το κουδουνι,εμφανιζεται ο "κυριος" με ενα μπουκετο κοκκινα τριανταφυλλα,με το που ανοιγει η πορτα λεει ολος χαμογελο " hi Jud.. oh George"

attachment.php


τοτε παιρνει φορα ο Τζωρτζ και του δινει μια μπουνια που πεφτει κατω ξερος ο Δον Ζουαν της δεκαρας

attachment.php


attachment.php


προτου τον ριξει κατω προλαβαινει να παρει την ανθοδεσμη με τα τριανταφυλλα.Η Τζουντι στο μεταξυ δεν εχει καταλαβει τι συνεβη κι οταν τον ρωταει "ποιος ηταν" εκεινος της λεει οτι ηταν ο ανθοπωλης και της προσφερει τα τριανταφυλλα

attachment.php


και ζησαν αυτοι καλα..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ πρωτοτυπη η παρουσιαση σου, katerinak! Μου θυμιζει σινερομαντσο!

Η ταινια αυτη ειναι η τριτη και τελευταια που το θρυλικο ζευγαρι Doris Day - Rock Hudson γυρισε μαζι. Προηγηθηκαν το Pillow Talk (1959) και το Lover Come Back (1961). Tαινιες που οσες φορες κι αν τις δω, δεν μπορω να τις βαρεθω. Μεσα απο αυτες γεννηθηκε για μενα και για πολλους ακομα θεατες, το πιο αγαπημενο ζευγαρι ολων των εποχων. Ενα ζευγαρι με δεσιμο μοναδικο, που παραμενει αξεπεραστο μεχρι σημερα!
 
ΒΒ χαιρομαι που σου αρεσε η ιδιαιτερη αυτη παρουσιαση :)

δεν ετυχε να διαβασω σινερομαντσο αλλά σκεφτηκα να παρουσιασω με τον παραπανω τροπο την ταινια αυτη γιατι πολυ πιθανον να μην την εχουν δει ολα τα μελη του φορουμ,ετσι θα παρουν μια ιδεα

Πολυ ενδιαφερουσες και οι πληροφοριες σου,επισης να προσθεσω οτι μαζι με το θρυλικο αυτο ζευγαρι και στις 3 αυτες ταινιες συμπρωταγωνιστουσε ο Tony Randall
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το τραγουδι "send me no flowers" που ακουγεται στους τιτλους εναρξης το ερμηνευει η Doris Day:flower:

οι στιχοι ειναι του Hal David και η μουσικη του Burt Bacharach

 
Ας δουμε τωρα το ρουχισμο της Doris Day στην ταινια αυτη:

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php
πολυ κομψο αυτο το μακρυ λευκο φορεμα

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


σπορ ντυσιμο:

attachment.php
attachment.php


τα νυχτικα και η πυτζαμα της:

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php
το πιο ομορφο νυχτικο της

attachment.php
attachment.php


Ωστοσο,πρεπει να πω οτι στις αλλες δυο ταινιες ( "Pillow Talk" και "Lover Come Back" ) που συμπρωταγωνιστουσε με το Ροκ Χαντσον,φορουσε πολυ πιο ομορφα και κομψα ρουχα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ ωραιες οι φωτογραφιες, katerinak, και ενδεικτικες του ποσο κομψα ντυνοταν η Ντορις Ντεϊ στις ταινιες της.

Και στη ζωη της ετσι ακριβως συνηθιζε και σ' αυτο συνεβαλαν το πολυ ωραιο σωμα που διεθετε, το καλο της γουστο και βεβαια η εποχη εκεινη που ηταν γεματη απο ομορφα ρουχα και αξεσουαρ.

Επειδη εχω παρακολουθησει σχεδον ολες της τις ταινιες, γνωμη μου ειναι οτι το ωραιοτερο ντυσιμο το εκανε στο ψυχολογικο θριλερ Midnight Lace.
 
bambinella 100 είπε:
Επειδη εχω παρακολουθησει σχεδον ολες της τις ταινιες, γνωμη μου ειναι οτι το ωραιοτερο ντυσιμο το εκανε στο ψυχολογικο θριλερ Midnight Lace.
θα συμφωνησω μαζι σου ΒΒ ειδικα αν δουμε

, φαινεται κι ο ενθουσιασμος της Ντορις στο αποσπασμα αυτο
Τις ταινιες αυτες δεν τις ανεφερα γιατι η Ντορις δε συμπρωταγωνιστει με το Ροκ Χαντσον
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και να σκεφτεις, katerinak, οτι τα ρουχα που βλεπουμε στο βιντεο που παρεθεσες για το Midnight Lace, ειναι μονο ενα μικρο δειγμα της γκαρνταρομπας της Ντορις για το εργο.

Ωραια πραγματα!
 
bambinella 100 είπε:
Και να σκεφτεις, katerinak, οτι τα ρουχα που βλεπουμε στο βιντεο που παρεθεσες για το Midnight Lace, ειναι μονο ενα μικρο δειγμα της γκαρνταρομπας της Ντορις για το εργο.Ωραια πραγματα!
αληθεια ΒΒ μονο ενα μικρο δειγμα φαινεται στο βιντεο; :eek: ειχα την εντυπωση οτι μας εδειχναν ολα τα ρουχα..

Αν και περασε αρκετος καιρος απ την τελευταια φορα που ειδα την ταινια ειμαι σιγουρη οτι και τα υπολοιπα ρουχα της θα ειναι υπεροχα :)
 
Καλα, εγω εχω δει την ταινια ισα με τριαντα φορες. Γι' αυτο τα θυμαμαι καλα.

Λατρεια σκετη και η Ντορις και η ταινια και τα ρουχα!
 
bambinella 100 είπε:
Λατρεια σκετη και η Ντορις και η ταινια και τα ρουχα!
εγινε και δικη μου τωρα που τη "γνωρισα" καλυτερα μεσα απ τις ταινιες της :)
 
Χαιρομαι, katerinak, που η Ντορις ειναι η κοινη μας αγαπημενη. Κι οχι μονο αξιολατρευτη ηθοποιος, αλλα και υπεροχη τραγουδιστρια!
 
Να σας ρωτήσω! :)

Γνωρίζετε, αν προβλήθηκε στην ελληνική τηλεόραση και ποιος ήταν ο ελληνικός τίτλος?

Έχω την εντύπωση ότι την έχω δει, αλλά το θυμάμαι πολύύύύύ αχνά....
 
bambinella 100 είπε:
Χαιρομαι, katerinak, που η Ντορις ειναι η κοινη μας αγαπημενη. Κι οχι μονο αξιολατρευτη ηθοποιος, αλλα και υπεροχη τραγουδιστρια!
ΒΒ μου αρεσει πολυ το τραγουδι "send me no flowers" που ακουμε στην ομωνυμη ταινια :)

Μαριανα με ενα προχειρο ψαξιμο που εκανα πριν λιγο,βρηκα οτι ο τιτλος στα ελληνικα ειναι "δε θελω ουτε τα λουλουδια σου" ,δεν ξερω ομως αν προβληθηκε η ταινια στην τηλεοραση
 
Ευχαριστώ για τον τίτλο! :flower:

Φαντάζομαι κάποια στιγμή θα προβλήθηκε (λογικά) - είπα μήπως κάποιος γνώριζε σίγουρα! :)
 
Εγω εχω δει την ταινια στην τηλεοραση δυο φορες και παντα σε κρατικο καναλι.
 
bambinella 100 είπε:
Εγω εχω δει την ταινια στην τηλεοραση δυο φορες και παντα σε κρατικο καναλι.
ευχαριστουμε ΒΒ για την πληροφορια!! μηπως θυμασαι αν εχει πολλα χρονια να προβληθει;
 
Ναι, θυμαμαι. Τελευταια φορα την ειδα πριν απο 8 - 9 χρονια.

Ηταν μια εποχη που καθε Σαββατο μεσημερι, ενα κρατικο καναλι (νομιζω η ΝΕΤ) εβαζε παλιες ταινιες και ειχε δειξει και δυο ταινιες της Ντορις αναμεσα τους.

To Send me no flowers και το Calamity Jane.
 
bambinella 100 είπε:
Ναι, θυμαμαι. Τελευταια φορα την ειδα πριν απο 8 - 9 χρονια.Ηταν μια εποχη που καθε Σαββατο μεσημερι, ενα κρατικο καναλι (νομιζω η ΝΕΤ) εβαζε παλιες ταινιες και ειχε δειξει και δυο ταινιες της Ντορις αναμεσα τους.

To Send me no flowers και το Calamity Jane.
:thanx2: :thanx2: ΒΒ !!ισως τοτε να την ειδε η D@redevil στην τηλεοραση :flower:

πρεπει να εβαζε ωραιες ταινιες τοτε το κρατικο καναλι
 
Eβαζε ταινιες τοτε που στην συντριπτικη τους πλειονοτητα, ανταποκρινονταν τελεια στο γουστο μου.

Παλιες κι αγαπημενες.
 
Πίσω
Μπλουζα