Δημήτρης Κωνσταντάρας

MrRetromemories

Retro Member
Joined
31 Μάρ 2010
Μηνύματα
193
Αντιδράσεις
57
ο Δημητρης Κωνστανταρας την περιοδο 1980-1983 ηταν Νο1 στο αθλητικο τμημα της ΕΡΤ..γενικος ΔΕΡΒΕΝΑΓΑΣ που λενε..!!μετα εξαφανιστηκε τελειως απο παρουσιασεις εκπομπων και μετεδιδε μικρα σπορ και φορμουλα ενα περιπου στα μεσα της δεκαετιας του 80..ομως ο Κωνστανταρας με τονν Νικητα Γαβαλα ηταν οι πρωτοι παρουσιαστες της κυριακατικης αθλητικης εκπομπης του Mega το 1990,για 6 μηνες..μεχρι και τον Σεπτεμβριο του 90 που ανελαβαν την κυριακατικη αθλητικη εκπομπη οι κατσαρος,σωτηρακοπουλος
 
MrRetromemories είπε:
ο Δημητρης Κωνστανταρας την περιοδο 1980-1983 ηταν Νο1 στο αθλητικο τμημα της ΕΡΤ..γενικος ΔΕΡΒΕΝΑΓΑΣ που λενε..!!μετα εξαφανιστηκε τελειως απο παρουσιασεις εκπομπων και μετεδιδε μικρα σπορ και φορμουλα ενα περιπου στα μεσα της δεκαετιας του 80.
μηπως....λεω μηπως εγω,εξαφανιστηκε λογω κομματικων αλλαγων και εξελιξεων..η κατα τον ιδιο τροπο ηταν δερβεναγας..?μπα ε δεν πρπει να συμβαινουν αυτα στην χωρα αυτη και στην ερτ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
vosporos είπε:
μηπως....λεω μηπως εγω,εξαφανιστηκε λογω κομματικων αλλαγων και εξελιξεων..η κατα τον ιδιο τροπο ηταν δερβεναγας..?μπα ε δεν πρπει να συμβαινουν αυτα στην χωρα αυτη και στην ερτ
Λογική εξήγηση ακούγεται. Από την άλλη, το 1983 δεν είχαμε αλλαγή κυβέρνησης, οπότε? ! ?
 
MrRetromemories είπε:
ο Δημητρης Κωνστανταρας την περιοδο 1980-1983 ηταν Νο1 στο αθλητικο τμημα της ΕΡΤ..γενικος ΔΕΡΒΕΝΑΓΑΣ που λενε..!!μετα εξαφανιστηκε τελειως απο παρουσιασεις εκπομπων και μετεδιδε μικρα σπορ και φορμουλα ενα περιπου στα μεσα της δεκαετιας του 80..ομως ο Κωνστανταρας με τονν Νικητα Γαβαλα ηταν οι πρωτοι παρουσιαστες της κυριακατικης αθλητικης εκπομπης του Mega το 1990,για 6 μηνες..μεχρι και τον Σεπτεμβριο του 90 που ανελαβαν την κυριακατικη αθλητικη εκπομπη οι κατσαρος,σωτηρακοπουλος
θελω να ολοκληρωσω με τον Δημητρη Κωνστανταρα και με κατι αλλο..περα απο τις παρουσιασεις εκπομπων,ειχε φτασει να παρουσιαζει και την Αθλητικη Κυριακη,οργανωνε και τις ζωντανες αθλητικες μεταδοσεις της ΕΡΤ..ειχε το γενικο προσταγμα της παραγωγης στον τελικο του πρωταθλητριων το 1983 που εγινε στο ΟΑΚΑ μεταξυ Αμβουργου-Γιουβεντους εχοντας ενα παρα πολυ καλο αποτελεσμα και δινοντας εξετασεις σε εκατομμυρια ματια σε ολο τον κοσμο..επισης και στους πανευρωπαικους στιβου της αθηνας το 82..αγνωστο γιατι απομακρυνθηκε η εφυγε??εαν ξερει καποιος??
 
Να προσθέσω κι εγώ το λιθαράκι μου (μπροστά στις τόσες ενδιαφέρουσες πληροφορίες που έχεις παραθέσει σε αυτό το thread):

Στην εκπομπή Αρχείου "Σε χρόνο TV" το 2005, ο Δημήτρης Κωνσταντάρας είπε στην Μάριον Μιχελιδάκη ότι η "θητεία" του στην ΕΡΤ (ή η σύμβασή του με την ΕΡΤ) ήταν μεταξύ των ετών 1976 και 1992. Εξήγησε μάλιστα ότι η σύμβασή του τερματίστηκε το 1992, επειδή η ΕΡΤ υποχρέωνε τους υπαλλήλους της να συνεργάζονται αποκλειστικά μαζί της.

Δύο απορίες έχω επομένως:

(1) Αφού παρέμεινε ως υπάλληλος στην ΕΡΤ, γιατί σταμάτησε να είναι διευθυντής του αθλητικού τμήματος (καλά το λέω? ή μήπως ήταν κάποιος άλλος?) το 1983? Και αφού ήταν επιτυχημένος (όπως μας πληροφορείς, διότι αυτό εγώ δεν το ήξερα) στο αθλητικό κομμάτι, γιατί αποτραβήχτηκε τελείως από αυτό, παρουσιάζοντας εκπομπές όπως τα "Κυριακάτικα" το 1986?

(2) Γιατί του τερμάτισαν τη σύμβαση από την ΕΡΤ το 1992, ενώ από το 1990 ήταν στο MEGA? Το 1992 ήταν ακόμα στο MEGA? Το 1993 πάντως ξεκίνησε στο NEW CHANNEL την παρουσίαση του Κεντρικού Δελτίου Ειδήσεων με την Μένυα Παπαδοπούλου (πρώην δημοσιογράφο της ΕΡΤ2).
 
bernard.c είπε:
Να προσθέσω κι εγώ το λιθαράκι μου (μπροστά στις τόσες ενδιαφέρουσες πληροφορίες που έχεις παραθέσει σε αυτό το thread):
Στην εκπομπή Αρχείου "Σε χρόνο TV" το 2005, ο Δημήτρης Κωνσταντάρας είπε στην Μάριον Μιχελιδάκη ότι η "θητεία" του στην ΕΡΤ (ή η σύμβασή του με την ΕΡΤ) ήταν μεταξύ των ετών 1976 και 1992. Εξήγησε μάλιστα ότι η σύμβασή του τερματίστηκε το 1992, επειδή η ΕΡΤ υποχρέωνε τους υπαλλήλους της να συνεργάζονται αποκλειστικά μαζί της.

Δύο απορίες έχω επομένως:

(1) Αφού παρέμεινε ως υπάλληλος στην ΕΡΤ, γιατί σταμάτησε να είναι διευθυντής του αθλητικού τμήματος (καλά το λέω? ή μήπως ήταν κάποιος άλλος?) το 1983? Και αφού ήταν επιτυχημένος (όπως μας πληροφορείς, διότι αυτό εγώ δεν το ήξερα) στο αθλητικό κομμάτι, γιατί αποτραβήχτηκε τελείως από αυτό, παρουσιάζοντας εκπομπές όπως τα "Κυριακάτικα" το 1986?

(2) Γιατί του τερμάτισαν τη σύμβαση από την ΕΡΤ το 1992, ενώ από το 1990 ήταν στο MEGA? Το 1992 ήταν ακόμα στο MEGA? Το 1993 πάντως ξεκίνησε στο NEW CHANNEL την παρουσίαση του Κεντρικού Δελτίου Ειδήσεων με την Μένυα Παπαδοπούλου (πρώην δημοσιογράφο της ΕΡΤ2).
φιλε bernard οπως ολοι ξερουμε ο Κωνστανταρας και λογω του πατερα του ηταν πολυπραγμων!!αλλωστε εγραφε και μουσικη..μη ξεχναμε οτι στη ταινια "τι 30 τι 40 τι 50" εγραψε το τραγουδι των τιτλων τελους της ταινιας που τραγουδουσε ο πατερας του Λαμπρος..αρα ο ανθρωπος ειχε διαφορα ταλεντα δεν ηταν προσκολλημενος μονο στα αθλητικα..αλλωστε ο Κωνστανταρας πρεπει την δεκαετια του 70 να αρθρογραφουσε στην εφημεριδα "Φως των Σπορ" ,μετα ανακατευτηκε με τα αθλητικα στην τηλεοραση και μολις ειδε οτι ΑΛΛΟΙ του εφαγαν τη θεση οι ηταν αρεστοι εκανε κατι διαφορετικο...αλλωστε μην ξεχναμε οτι ποτε ο Κωνστανταρας δεν ειχε διαρκεια σε ενα μεσο,ειτε εφημεριδα,ειτε σταθμο,αλλαζε συνεχως..για λογους που προσωπικα δεν γνωριζω..ισως ηταν παρορμητικος σαν χαρακτηρας και δεν του αρεσαν καποια πραγματα στοιχειο που ειχε ο πατερας του Λαμπρος που ηταν οξυθυμος και ευκολα αρπαζοταν οπως ελεγαν στον χωρο των ηθοποιων και απο μαρτυριες που εχουν καταγραφει σε βιογραφιες..το 1992 ο Κωνστανταρας δεν δουλευε στο MEGA...παντως κατα την προσωπικη μου αποψη οι επαγγελματικες επιλογες του Κωνστανταρα την τελευταια δεκαετια τον αδικουν πιστευω..ακομα και η ενασχοληση με το NEW δεν ηταν κατι που του ταιριαζε,τον υποβιβαζε επαγγελματικα...

"τα κυριακατικα"¨,τι μου θυμισες φιλε bernard??εκεινη την περιοδο η ΕΡΤ ειχε 3 εκπομπες κοσμημα!!θυμηθηκα και τεταρτη εκπομπη...!!!η πρωτη ηταν το "καλλιτεχνικο καφενειο" η δευτερη "ζητω το ελληνικο τραγουδι με διονυση σαββοπουλο,η τριτη "τα κυριακατικα" και η τεταρτη " το γκραφιτι με ζουγανελη,μπουλα σαν κατι πιο σατιρικο..!!και "οι συχνοτητες" της ΕΡΤ2 με πρωτοεμφανιζομενο Ανδρεα Μικρουτσικο...ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ ΕΚΠΟΜΠΕΣ...οσον αφορα τα "κυριακατικα" ηταν η εκπομπη σκαπανεας των πρωιναδικων...θα ελεγα σε απογευματινη εκδοση..ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΚΠΟΜΠΕΣ ΕΚΕΙΝΗΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ..!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
MrRetromemories είπε:
φιλε bernard οπως ολοι ξερουμε ο Κωνστανταρας και λογω του πατερα του ηταν πολυπραγμων!!αλλωστε εγραφε και μουσικη..μη ξεχναμε οτι στη ταινια "τι 30 τι 40 τι 50" εγραψε το τραγουδι των τιτλων τελους της ταινιας που τραγουδουσε ο πατερας του Λαμπρος..αρα ο ανθρωπος ειχε διαφορα ταλεντα δεν ηταν προσκολλημενος μονο στα αθλητικα..
Όντως, σε αυτό δεν αντιλέγω. Αυτό που έλεγα είναι ότι όταν κάποιος βρει κάτι που του αρέσει και το κάνει και καλά (με επιτυχία), τότε γιατί να στραφεί σε κάτι άλλο?

MrRetromemories είπε:
το 1992 ο Κωνστανταρας δεν δουλευε στο MEGA...παντως κατα την προσωπικη μου αποψη οι επαγγελματικες επιλογες του Κωνστανταρα την τελευταια δεκαετια τον αδικουν πιστευω..ακομα και η ενασχοληση με το NEW δεν ηταν κατι που του ταιριαζε,τον υποβιβαζε επαγγελματικα...
Δεν θα διαφωνήσω σε αυτό που γράφεις... Άσχετο: από τότε που ξεκίνησε να ασχολείται με την πολιτική, δεν σταμάτησε τελείως από την τηλεόραση?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
..ο Κωνστανταρας λογω πολιτικης δεν ξανασχοληθηκε με τα media..αλλωστε πλεον οτι ηταν να δωσει το εδωσε ανηκει στην παλια φρουρα..ειναι ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΣ!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα