Δημήτρης Παναγόπουλος - Αύρα

snakeyes08

RetroActive
Joined
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
339
Αντιδράσεις
120
Πιστεύω πως έπρεπε να γίνει ειδική μνεία για ένα τραγούδι που ο ίδιος ο Μάνος Χατζιδάκις χαρακτήρισε ως το καλύτερο ελληνικό τραγούδι της δεκαετίας του 80 και του 90


Από την πόρτα σου αν θα βγω


θα δω τον ήλιο στρογγυλό



και με το όμορφο στερνό χαμόγελό σου


 


Μια καλημέρα θα σου πω



μετά θα φύγω, θα χαθώ



και ίσως με ξαναδείς μονάχα στ' όνειρό σου


 


Γιατί είμ' αέρας που περνά



μέσα στης πόλης τα στενά



και κάνει τα κλειστά παράθυρα να τρίζουν


 


Γιατ' είμαι αύρα εσπερινή



πνοή καθάρια ζωντανή



που κάνει τα γερμένα φύλλα να θροΐζουν


 


Φεύγω ψηλά για το βουνό



κι ύστερα πέφτω στο γκρεμό



και ταλαντεύομαι στα βάθη και στα ύψη


 


Και κουβαλάω μες τη σιγή



μιαν ανυπόταχτη κραυγή



και κάποια ανείπωτη ελπίδα που 'χεις κρύψει
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν θυμάμαι καλά ο Χατζιδάκις τα είχε χώσει στα ραδιόφωνα γιατί δεν το έπαιζαν το κομμάτι με το τέλος του - που είναι ένα από τα καλύτερα κατεβάσματα στην κιθάρα!!
 
Διακριτικος καλλιτεχνης με αξιοπρεπη πορεια.

Δισκογραφια

Στη σελιδα του στο MySpace μπορειτε να ακουσετε καποια απο τα ομορφα κομματια του.
 
Πολυ ιδιαιτερο κομματι. Μου αρεσει, αλλα διαφωνω με την αποψη του Χατζιδακι οτι ειναι το καλυτερο ελληνικο τραγουδι της εικοσαετιας 1980 -1999.

Τωρα θα μου πειτε, ποια εισαι εσυ κυρια μου και διαφωνεις με κοτζαμ' Χατζιδακι; Ξερεις καλυτερα απο εκεινον;

Καλυτερα σιγουρα δεν ξερω, αλλα δε βρισκω το τραγουδι τοοοοοσο καλο! Τι να κανω, αφου αυτη ειναι η αποψη μου; Να μην την πω;

Για να ειναι ενα τραγουδι το πρωτο μεσα στα τοσα που κυκλοφορουν σε 20 χρονια, εκτος απο ωραια μουσικη πρεπει να εχει και εξαιρετικο στιχο. Εδω νομιζω οτι το τραγουδι αυτο, πασχει αρκετα. Το να ομοιοκαταληκτει το "χαμογελο σου" με το "ονειρο σου" (ουσιαστικο με ουσιαστικο και την ιδια κτητικη αντωνυμια), το "εσπερινη" με το "ζωντανη" (επιθετο με επιθετο), το "τριζουν" με το "θροϊζουν" (ρημα με ρημα στο ιδιο προσωπο), το "βουνο" με το "γκρεμο", το "σιγη" με την "κραυγη" (ουσιαστικο με ουσιαστικο στις δυο τελευταιες περιπτωσεις), ειναι στιχουργικα ενας τροπος πολυ απλοϊκος, φτωχος, ευκολος και χωρις καμια εμπνευση.

Επομενως, θα ημουν λιγοτερο ενθουσιωδης και δε θα χαρακτηριζα ενα τετοιο τραγουδι πρωτο.
 
Μπράβο παίδες !!! Πολύ χαίρομαι που ανοίξατε τόπικ για τον Δημήτρη Παναγόπουλο !!! Το τραγούδι του "Αύρα" θυμάμαι ότι στα φοιτητικά μου χρόνια είχε τραγουδηθεί πάρα μα πάρα πολύ από εμάς τους τόοοοτε 18-20χρονους !!! Θυμάμαι, επίσης, ότι στη φοιτητική κατασκήνωση στο Ποσείδι Χαλκιδικής, όταν το βραδάκι μαζευόμασταν στην αμμουδιά αγκαλιά με τα μουσικά μας όργανα, δεν υπήρχε περίπτωση να μην παίξουμε και τραγουδήσουμε και την "Αύρα" !!! Μάλιστα, το τραγούδι αυτό "έδρασε υπογείως" και έφτασε στα αυτιά, στα στόματά μας και στα μουσικά μας όργανα : Ο δημιουργός του είναι άνθρωπος ασυμβίβαστος, που γουστάρει να κάνει μόνο μουσική και όχι δημόσιες σχέσεις !!! Έτσι, παρόλο που το τραγούδι δεν έτυχε τις ραδιοφωνικές μεταδόσεις που του άξιζαν [αυτά μού τα έχει διηγηθεί και ο ίδιος ο Παναγόπουλος], εντούτοις ... διαδόθηκε από στόμα σε στόμα σε εμάς τους τόοοτε φοιτητές και ... διέγραψε την πορεία του !!! Βλέπετε, όταν ένα τραγούδι είναι "δυνατό", έχει "να πει πράγματα", έχει ουσία, ομορφιά κλπ, όσο κι αν "θαφτεί" από το εν γένει "κύκλωμα" θα έρθει η ώρα που θα "δικαιωθεί" !!!

Το τραγούδι "Αύρα" περιέχεται στον δίσκο "Ασταθής Ισορροπία", που βγήκε, αν δεν απατώμαι, περί τα τέλη των 80ς !!! Όμως, ο αγαπημένος μου δίσκος [και, κατά την ταπεινή μου άποψη ο καλύτερός του] είναι ο επόμενος, που εκδόθηκε το 1993 και είχε τον τίτλο "Εκτροπή" !!! Σε αυτόν το δίσκο όλα τα τραγούδια είναι ένα κι ένα, α΄ποιότητος, πραγματικά δεν ξέρεις ποιο να ξεχωρίσεις !!! Επίσης, στην "Εκτροπή" ο Δ.Π. έχει εμπλουτίσει τις ενορχηστρώσεις του : Εκτός από τις κιθάρες του ακούμε και μεταλλόφωνα, τυμπάνια, νομίζω και βιολιά, το έξοχο κοντραμπάσο του Αλέξη Ραφαηλίδη να "κάνει παιχνίδι" κλπ κλπ !!! Για του λόγου το αληθές, δείτε το βιντεοκλιπάκι από το εναρκτήριο τραγούδι του δίσκου με τίτλο "Ίλιγγος", όπου το μεταλλόφωνο "δίνει ρέστα" :


Παρόλα αυτά, όμως, η "Εκτροπή" δεν έβγαλε "χιλιοτραγουδισμένο τραγούδι", όπως ο προηγούμενος δίσκος του, απ' τον οποίο προέρχεται η "Αύρα" !!! Σας προτείνω, πάντως, να αναζητήσετε την έκδοση του cd που περιέχει και τους δύο δίσκους [Ασταθής Ισορροπία και Εκτροπή] !!! Κατά την ταπεινή μου άποψη, αξίζει τον κόπο να "επενδύσετε" σε αυτήν την αγορά ....

Επίσης, αυτό που πάντα θαύμαζα στον Δημήτρη Παναγόπουλο είναι το εξής :Πώς τα καταφέρνει να είναι τόσο "ολοκληρωμένος δημιουργός" σε όλους τους τομείς !!! Καταρχήν, είναι δεξιοτέχνης στο παίξιμο της κιθάρας !!! Ιδίως όποτε παίζει παλιές μπλουζιές με την ηλεκτρική ή την ακουστική κιθάρα του είναι μαγευτικός !!! Αλλά και ως συνθέτης, και ως στιχουργός, σημειώνει αξιοζήλευτες επιδόσεις !!! Κι εδώ είναι το παράξενο : Πώς ένας άνθρωπος, που μεγάλωσε με Tim Buckley και Nick Drake, δηλαδή με "εξ Αμερικής ακούσματα", τα καταφέρνει και χειρίζεται τόσο καλά την ελληνική γλώσσα !!! Αλλά και η φωνή του ... κι αυτή΄, ακόμη, είναι μια χαρά !!!

Στα μέσα των 90ς, όταν με είχε πιάσει κι εμένα το .... "μικρόβιο της τραγουδοποιίας" [ #) #)], όπου πήγαινα είχα γεμάτες τις τσέπες μου με κασέτες, όπου είχα ηχογραφημένα τα πρώτα μου πρωτόλεια / ακατέργαστα τραγουδάκια, τις οποίες μοίραζα περιμένοντας να ακούσω γνώμες !!! Μια από αυτές τις κασέτες την έδωσα και στον Δημήτρη Παναγόπουλο !!! Επειδή ο κ. Παναγόπουλος είναι από τους ανθρώπους που "σου λένε τη γνώμη τους στα ίσια", δεν δίστασε να μού πει "τι δεν του άρεσε στα τραγούδια που του έδωσα" !!! Παρόλο που στην αρχή ενοχλήθηκα, λίγο, από αυτά που μού είπε, στην πορεία κατάλαβα "πόσο μα πόσο δίκιο είχε" !!! Οι υποδείξεις του ήταν, τελικά, πολύ εύστοχες και γι' αυτό πολύτιμες για μένα ...

Στο πλαίσιο αυτής της προσωπικής μας επαφής μού είπε ότι "είναι Φυσικός και αυτήν την περίοδο ολοκληρώνει τη διδακτορική του διατριβή στη Φυσική" !!! Από τότε, βέβαια, χαθήκαμε !!! Τού εύχομαι, πάντως, να έχει ολοκληρώσει το διδακτορικό του [νομίζω πως το έχει τελειώσει] !!! Όπως, επίσης, και "ό,τι καλύτερο για την προσωπική του ζωή και την καλλιτεχνική του δραστηριότητα" !!! Keep on rockin' Δημήτρη :flower: :flower: :flower: ......
 
Πίσω
Μπλουζα