Δημιουργία δικτίου με powerlines

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.332
Αντιδράσεις
1.356
Eχω το εξης πρόβλημα με το internet στο σπίτι μου: Μοιραζόμαστε το ίδιο router εγώ και ο αδερφός μου αλλά λόγω του ότι ο ένας υπολογιστής είναι στο υπόγειο και ο άλλος στον 2ο όροφο (μεζονέτα) ο ένας υπολογιστής είναι αναγκαστικά συνδεδεμένος ασύρματα. Ομως και πάλι δεν πιάνει καλά, άλλες φορές κολλάει, άλλες φορές αποσυνδέεται κλπ. Οπότε σκέφτηκα την λύση των powerlines.

Εψαξα λίγο στο internet και διάβασα ότι πρέπει οι αντάπτορες να είναι στον ίδιο πίνακα για να επικοινωνήσουν. Τι σημαίνει αυτό? Στο ίδιο σπίτι μένουμε, υπάρχει περίπτωση να υπάρχει πρόβλημα λόγω του ότι είναι διαφορετικοί όροφοι? Ο κάθε όροφος έχει τον δικό του πίνακα (όπως είναι και λογικό) αλλά στο υπόγειο είναι ο γενικός.

Μετά κάποιος μου είχε πει ότι δεν μπαίνει σε πολύμπριζο. Δηλαδή θα πρέπει να το βάλω σε μία μπρίζα στον τοίχο? Αυτό θα μου δημιουργούσε πρόβλημα γιατί δεν έχω αρκετές πρίζες και που να συδέσω αυτά που θα βγάλω? Και γενικώς, άν έχεις πολλές συσκευές στο δωμάτιο θα έχει πρόβλημα η συσκευή?

Θα ήθελα κάποιος που έχει δουλέψει με αυτά να με συμβουλέψει.. είναι ο μόνος τρόπος που μπορώ να σκεφτώ για ενσύρματη σύνδεση. Να κατεβάσω καλώδιο είναι κομματάκι δύσκολο.
 
Τασο το εχει ενας φιλος εχω δει λιγο πως λειτουργει. Νομιζω πρεπει να ειναι στον ιδια φαση για να δουλεψει χωρις να ειμαι σιγουρος .Επισης δεν δουλευει σε πολυμπριζο οπως ειπες αλλα καποια μοντελα εχουνε φις απο πισω και ετσι ξαναεχεις την μπριζα που χρησιμοποιεις. Στο σπιτι που το εχω δει εχουν εσωτερικη σκαλα και δουλευει καλα στα πανω δωματια(το ιντερνετ ειναι κατω). Τωρα βεβαια δεν ξερω πως μπορεις να καταλαβεις αν το δυκτιο του σπιτιου σου ειναι οκ για να μπορεσει να λειτουργησει. Καποιος με ηλεκτρολογικες γνωσεις, θα μπορει να σου πει καποιο τρικ ωστε να δεις αν ειναι στην ιδια φαση/δυκτιο.

Μια αλλη λυση που μπορω να σκεφτω ειναι ενα repeater και να το βαλεις καπου στην μεση αποσταση μεταξυ μοντεμ και του χωρου σου και να σου ξαναδεινει Wifi, ωστε να εχεις δυνατοτερο σημα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν έχω ιδέα από ηλεκτρολογικά... θα πρέπει να βρω κάποιο μαγαζί που να μπορώ να το επιστρέψω αν δεν δουλεύει. Για το repeater δεν ξέρω, πολύ ψήσιμο εγκεφάλου μου φέρνει.
 
Αν βρεις καποιο μαγαζι που να μπορει να το παρει πισω αν δεν σου κανει ειναι το καλυτερο.Βεβαια εξακολουθω να πιστευω οτι υπαρχει καποιος τροπος να δεις αν κανει το δυκτιο σου πριν το παρεις ψαξε το λιγο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και τεχνικά δεν είναι απαραίτητο να είναι στην ίδια φάση για να δουλέψει το δίκτυο, μόνο τότε έχεις ικανοποιητική απόδοση. Μην το σκέφτεσαι, η περίπτωσή σου είναι κομμένη και ραμμένη για repeater. Η ισχύς των μερικών δεκάδων mWatts που εκπέμπεται δεν πρόκειται να σε πειράξει, εκτός, τι να πω, κι αν σκοπεύεις να το βάλεις για μαξιλάρι μέρα-νύχτα.
 
Επειδη τα φορτία στα σπίτια είναι μονοφασικά, στους τριφασικούς πίνακες οι ασφάλειες είναι ανα τρει στην ίδια φάση. Δηλ πχ η πρώτη στην R, η δέυτερη στην S, η τρίτη στην Τ, ή τεταρτη πάλι στην R, κια ούτω καθεξής. Τώρα αν θέλει και τον ίδιο πίνακα δεν το ξέρω. Πάντως η ιδέα του να μεταδίδεις πληροφορίες από τις γραμμές ισχυρών ρευμάτων είναι παλιά, η ΔΕΗ την χρησιμοποιεί από δεκαετίες και λέγονται φερέσυχνα. Στην πρώτη φάση ® μιας γραμμής υψηλής ή υπερυψηλής τάσης συνδέεται μέσω πυκνωτή για ασφαλές δίκτυο που δεν αξαρταταί από τον ΟΤΕ. Πάντως στην περίπτωση της ΔΕΗ η επικοινωνία είναι άμεση (αρχή με τέλος μιας συγκεκριμένης γραμμής). Εγώ έχω ακούσει ότι πρέπει η γραμμή να είναι στο ίδιο ρολόι (της ΔΕΗ).
 
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις συμβουλές. Ομως τσάμπα σας κούρασα. Τελικά είπαμε να αποφύγουμε την ταλαιπωρία και το κόστος και πήραμε ένα καλώδιο 20m και κάναμε την δουλειά μας έτσι. Απλά θέλει λίγο δουλίτσα για να το κρύψουμε κάπως να μην είναι μέσα στα πόδια μας (γι αυτό το πήραμε με μπόλικο μπόσικο).
 
Old school λύση! Ή είμαστε retro maniacs ή δεν είμαστε. :D
 
Beewi BPL121-A1 POWERLINE ADAPTER KIT γι' αυτή τη βδομάδα 24.90 ?

[edit]

http://www.bee-wi.co...4,BPL121-A1.cfm

http://www.amazon.de..._pr_product_top

beewi_powerline_hd_plus_200mbit_s_netzwerk.jpg
Aν και βρεθηκε retro αποτελεσματικη λυση -just in case-

http://www.insomnia.gr/topic/489000-powerline-adapter-kit-beewi-bpl121-a1-%CE%B3%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%AE-%CF%84%CE%B7-%CE%B2%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%B4%CE%B1-2490-%E2%82%AC/page-2

Διαβαστε και τα σχολια(απαντανε σε ερωτησεις που τεθηκαν απο τον Imgema π.χ

Εψαξα λίγο στο internet και διάβασα ότι πρέπει οι αντάπτορες να είναι στον ίδιο πίνακα για να επικοινωνήσουν. Τι σημαίνει αυτό? Στο ίδιο σπίτι μένουμε, υπάρχει περίπτωση να υπάρχει πρόβλημα λόγω του ότι είναι διαφορετικοί όροφοι? Ο κάθε όροφος έχει τον δικό του πίνακα (όπως είναι και λογικό) αλλά στο υπόγειο είναι ο γενικός.
Μετά κάποιος μου είχε πει ότι δεν μπαίνει σε πολύμπριζο. Δηλαδή θα πρέπει να το βάλω σε μία μπρίζα στον τοίχο? Αυτό θα μου δημιουργούσε πρόβλημα γιατί δεν έχω αρκετές πρίζες και που να συδέσω αυτά που θα βγάλω? Και γενικώς, άν έχεις πολλές συσκευές στο δωμάτιο θα έχει πρόβλημα η συσκευή?

ο.

Θα ήθελα κάποιος που έχει δουλέψει με αυτά να με συμβουλέψει.. είναι ο μόνος τρόπος που μπορώ να σκεφτώ για ενσύρματη σύνδεση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ Nemo για τα links και τις πληροφορίες.
 
Πίσω
Μπλουζα