Δημιουργία καταλόγου με τα περιεχόμενα ενός σκληρού ή οπτικού δίσκου

iliekater

RetroMasteR
Joined
21 Φεβ 2007
Μηνύματα
1.391
Αντιδράσεις
211
Να σας ρωτήσω κάτι μήπως ξέρετε ; Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να φτιάξω κατάλογους με τα περιεχόμενα δίσκων ; Αυτό μου χρειάζεται διότι συχνά πρέπει να ψάξω να δω αν κάποιο αρχείο υπάρχει σε κάποιον τέτοιο δίσκο , αλλά η διαδικασία να φέρω ένα CD ή να συνδέσω ένα σκληρό δίσκο σίγουρα χρειάζεται χρόνο .
 
Ναι , κάτι τέτοιο χρειάζομαι !

Αν ήταν και δωρεάν θα ήταν και καλλύτερο !
 
freaktmp , να σε ρωτήσω κάτι ;

Αυτό το πρόγραμμα σίγουρα φτιάχνει κατάλογο μίας ολοκλήρου μονάδος (σκληρού δίσκου , μνημιδίου κτλ) . Όμως μπορεί να φτιάξει κατάλογο για ένα συγκεκριμένο φάκελο ; Διότι εγώ γι'αυτό το χρειάζομαι ^. δε μου χρειάζεται να καταλογίσω ολόκληρο το δίσκο .
 
Εννοείς την εντολή δια της γραμμής εντολών ;
 
freaktmp , να σε ρωτήσω κάτι ;

Αυτό το πρόγραμμα σίγουρα φτιάχνει κατάλογο μίας ολοκλήρου μονάδος (σκληρού δίσκου , μνημιδίου κτλ) . Όμως μπορεί να φτιάξει κατάλογο για ένα συγκεκριμένο φάκελο ; Διότι εγώ γι'αυτό το χρειάζομαι ^. δε μου χρειάζεται να καταλογίσω ολόκληρο το δίσκο .
Ναι μπορεις να επιλεξεις εναν φακελο σαν virtual root και ετσι να καταχωρησεις μονο τα δεδομενα του σαν virtual μοναδα.

image.png
 
Πώς επιλέγω "εναν φακελο σαν virtual root " ;
 
Οταν προσθετεις νεο media στον καταλογο

image.png

Πατας "folder limitations"

image.png

Επιλεγεις το folder που θες και πατας "select as a virtual root"

image.png
 
Εγώ εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ ένα μικροσκοπικό τζάμπα προγραμματάκι (66 kb!!) ονόματι Cathy, πανεύκολο στη χρήση του, που κάνει όλα όσα χρειάζομαι. Μ' έχει βολέψει αφάνταστα. Εδώ είναι η σελίδα του δημιουργού του (έχει κι άλλα προγράμματα αλλά δεν τα έχω σκαλίσει)

Κώδικας:
http://www.mtg.sk/rva/
 
Για τέτοιες εργασίες, σαν εμπορική λύση χρησιμοποιώ το Directory Opus το οποίο με έχει βολέψει αφάνταστα, και έχει μια "χορταστική" τρίμηνη δοκιμαστική περίοδο. Επίσης ένα δεύτερο που χρησιμοποιώ, όταν θέλω να δω τι αρχείο καταλαμβάνει πολύ χώρο είναι το WinDirStat .   
 
Το Total Commander έχει μια λειτουργία με την οποία μπορείς να τυπώσεις έναν φάκελο με τους υποφακέλους του. 

Print dir.jpg

Το στέλνεις να εκτυπωθεί σε κάποιο virtual PDF printer αν δεν το θέλεις σε χαρτί και είσαι ΟΚ.

Print to PDF.jpg

Νομίζω ότι είναι δωρεάν και το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να κάνεις κλικ κάπου αν δεν είσαι Registered user.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εντάξει , το κόλπο με  τον εικονικό δίσκο (στο Where Is It) το κατάλαβα . Ευχαριστώ !

Εκείνο όμως με τη γραμμή εντολών δεν το κατάλαβα . Πήγα στο φάκελο με τα αρχεία και επάνω στη γραμμή που περιέχει τη διεύθυνση (αυτή να είναι η γραμμή εντολών ή άλλη ; ) και έδωσα :

Κώδικας:
dir /ad /s /b > file.txt
Δεν κατάλαβα όμως να έγινε κάτι ...

Συμπλήρωση :

Ωχ , τώρα το είδα πως υπήρχε και δεύτερη σελίδα με αναρτήσεις ! Ό,τι έγραψα παραπάνω αφορούσε ό,τι διάβασα στην πρώτη σελίδα ! ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκείνο όμως με τη γραμμή εντολών δεν το κατάλαβα . Πήγα στο φάκελο με τα αρχεία και επάνω στη γραμμή που περιέχει τη διεύθυνση (αυτή να είναι η γραμμή εντολών ή άλλη ; ) και έδωσα :

Κώδικας:
dir /ad /s /b > file.txt
Δεν κατάλαβα όμως να έγινε κάτι ...
Αυτη η εντολη φτιαχνει ενα text αρχειο με ονομα file.txt που περιεχει τα ονοματα ολων των φακελων κατω απο τον φακελο στον οποιο ετρεξες την εντολη.
 
Πίσω
Μπλουζα