Δημιουργία computer game από τα μέλη του retromaniax?

o alkis21 δυστυχώς με ενημέρωσε τελικά ότι δεν έχει τον χρόνο να ασχοληθεί ενώ ήθελε παρα πολύ να συμμετέχει σε αυτό το project......

εγώ θα συνεχίσω την δημιουργία του παιχνιδιού , έχω αποφασίσει να είναι adventure , θα δημιουργηθεί με το adventure game studio....

αν έχετε καμια καλή ιδέα για το σενάριο πείτε την!

επίσης οποιος ενδιαφέρεται ας γράψει σε ποιον τομέα θα ήθελε να ασχοληθεί
 
κατά καιρούς το έχω σκεφτεί κι εγώ πως θα ταν ωράιο να φτιάξω ενα παιχνίδι,

οι ελλειπής γνώσεις μου όμως και ο λίγος χρόνος με έχει αποτρέψει, παρόλα αυτά

αν μπορώ με κάποια τρόπο να βοηθήσω πολυ ευχαρίστως.

Προσωπικά πάντως ενώ θεωρώ ωραία τα adventure game νομίζω πως ένα

platform θα τραβούσε πιο εύκολα την προσοχή κάποιου να παίξει γιατί "μπένει"

κατευθείαν στο "θέμα", ενώ με ένα adventure μέχρι να λύσει τον πρώτο γρίφο μπορεί να έχει βαρεθεί και να το παρατήσει.
 
παιδες ποια ειναι η γνωμη σας για το XNA και για την C#??
 
Θα κρατηθω και δεν θα απαντησω....
 
@pinkman

Δώσε 50 ώρες χρόνο στον εαυτό σου και ασχολήσου με ένα μικρό projectάκι. Έτσι θα έχεις ιδία άποψη τουλάχιστον όσο αφορά το πόσο εύκολα μπορείς να ξεκινήσεις να παίζεις με το XNA.

Δε μας είπες όμως ποιες είναι οι γνώσεις σου το background σου στον προγραμματισμό ώστε να βοηθήσουμε.

Αν έρχεσαι από Java η σύνταξη της θα σου είναι οικία. Αν έρχεσαι από C++ μείνε στην C++, υπάρχουν άλλα frameworks.

Επίσης δεν μας είπες το target
 
Shock είπε:
@pinkmanΔώσε 50 ώρες χρόνο στον εαυτό σου και ασχολήσου με ένα μικρό projectάκι. Έτσι θα έχεις ιδία άποψη τουλάχιστον όσο αφορά το πόσο εύκολα μπορείς να ξεκινήσεις να παίζεις με το XNA.

Δε μας είπες όμως ποιες είναι οι γνώσεις σου το background σου στον προγραμματισμό ώστε να βοηθήσουμε.

Αν έρχεσαι από Java η σύνταξη της θα σου είναι οικία. Αν έρχεσαι από C++ μείνε στην C++, υπάρχουν άλλα frameworks.

Επίσης δεν μας είπες το target
βασικα δεν ειμαι προγραμματιστης ουτε εχω σπουδασει computer sciense.η πρωτη φορα που ηρθα σε "στενη" επαφη με προγραματισμο ηταν στο πανεπιστημιο(Audio Technology/Acoustics)ειχα modules οπως High Level Programming VB,Csound και στο δευτερο και τριτο ετος Low Level Programming C++,Matlab.

με Java δεν εχω ασχοληθει ποτε.Με την C# ψιλοκολησα απο εναν καθηγητη που μου ειχε πει οτι ειναι πιο ευκολη απο C++...μετα απο καιρο μου ηρθε να φτιαξω ενα

platform game(2D) ετσι για την πλακα...ξεκινησα να ψιλοδιαβαζω C# μου φανηκε αρκετα κατανοητη για τα "κυβικα"μου και μετα εβαλα και το XNA που αποδειχτηκε αρκετα ευκολο...ο λογος που το ανεφερα και θελω τη γνωμη σας ειναι γιατι εχω διαβασει πολλες συζητησεις για managed directx και οι μισοι λενε οτι το XNA ειναι

μαπα και οι αλλοι μισοι οτι ειναι το μελλον...εγω δεν εχω αποψη πανω στο θεμα γιατι ειμαι noobακος...

Paspartoo είπε:
Θα κρατηθω και δεν θα απαντησω....
...please μην κρατηθεις πραγματικα θελω να ακουσω τι εχεις να πεις....
 
Πίσω
Μπλουζα