Δημιουργώντας τον απόλυτο SNES emulator [Arstechnica - Byuu]

O bsnes ειχε εξαρχης ως στοχο την απολυτη πιστοτητα και εξομειωση του snes, και οχι μια μεση προσιτη λυση. Ειναι αδικο να τον κατηγορουμε απο την στιγμη που ουδεποτε δηλωσε ο δημιουργος του κατι τετοιο.

Περι συμβατοτητας και πρακτικοτητας, ο zsnes ειναι καλος, αν και σιγουρα κατα πολυ ξεπερασμενος. Δεν ειναι σε καμια περιπτωση τελειος, εχει -πλεον- πολλα προβληματα και δεν εχει την καλυτερη συμβατοτητα. Αυτη την στιγμη οι Snes9x TestBuild & SNESGT ειναι κατα πολυ καλυτεροι του zsnes. Ο Pasofami σε λιγο καιρο λογικα θα ειναι ο καλυτερος μαζι με το bsnes.

Πολυ γενικοτερα παντως, η nintendo εχει πολυ περιεργα μηχανηματα και δεν εχει υπαρξει 100% εξομειωση σε κανενα μηχανημα της. Ακομα (!) και τα nes/gameboy classic δεν εχουν εξομειωθει τελεια, υπαρχουν παιχνιδια με προβληματα.
 
Καταρχην κανενας δεν κατηγορησε τον Bsnes και καταδευτερον τι παει να πει τελεια πιστοτητα και εξομειωση.Δηλαδη ο BSNES τι παραπανω εχει απο τον ZSNES που η τελευταια εκδοση του ηταν το 2007.Εγραψα παραπανω για της δεικες μου εντυπωσης και πως να το κανουμε δεν εχω παιξει παιχνιδι στον ZSNES και να ειχα προβλημα.Οτι εχω παιξει και τερματισει και ειναι παρα πολλα αυτα επαιζαν σε πληρη ταχυτητα και χωρις κανενα προβλημα.Τι να εξομειωση καλητερα δηλαδη ο ΒSNES;O οποιοσδηποτε σε οποιοδηποτε συστημα μπορει να απολαυσει καποιο SNES παιχνιδι στον ZSNES τελεια ωσο τελεια μπορουμε βεβαια να μιλαμε για εξομειωση.σε καμια περιπτωση ομως δεν υπαρχει περιπτωση να θεωρησω τον BSNES τελειο απο την στιγμη που δεν μπορει καποιος να χαρει ενα απλα παιχνιδι.Μπορει ο ZSNES να ειναι ξεπερΑσμενος αλλα ας με πει καποιος τι παραπανω εχει ο BSNES που ειναι πιο καινουριος.

Και φιλε Getta robo συμφωνω απολυτα κυριως για τον SNESGT που ειναι μεσα στους 3,4 κορυφαιους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάνε έναν κόπο και...

...δοκίμασε λίγο το Earthworm Jim 2, στον zsnes, για παράδειγμα...

Και υπάρχουν πολλά τέτοια, αγαπητέ metalcandyman.

metalcandyman είπε:
Μπορει ο ZSNES να ειναι ξεπερΑσμενος αλλα ας με πει καποιος τι παραπανω εχει ο BSNES που ειναι πιο καινουριος.
 
Ace είπε:
...δοκίμασε λίγο το Earthworm Jim 2, στον zsnes, για παράδειγμα...
Και υπάρχουν πολλά τέτοια, αγαπητέ metalcandyman.
Φιλε Ace σεβομαι απολυτα την γνωμη σου απλα θελω να με εξηγησεις κατι.Το Earthworm jim 2 το εχω τερματισει και στον ZSNES και στον SNESGT.Και στους δυο Emulators τα παιχνιδια ετρεχαν στα 60 FPS σε Full screen σε αναλυση 1280-768 και οι ποιοτητα της εικονας κτλ ηταν ιδια και στους δυο.Τα παιχνιδια οπως ειπα τα τερματισα και στους δυο και δεν ειδα καμια απολυτως διαφορα.Μπορεις να μου εξηγησεις τι διαφορα εννοοις οτι θα εβλεπα στον ZSNES;Να διευκρηνησω οτι δεν το λεω ειρωνικα απλα θελω να με το πεις για να καταλαβω γιατι μπορει να ειναι κατι ιδιαιτερο και δεν μπορω να το αντιληφθω.
 
Δεν είναι στην εικόνα...

...το πρόβλημα με το συγκεκριμένο παιχνίδι, είναι στον ήχο. Άκου στην αρχή τον Jim, που παίζει το ακορντεόν. Δεν ακούγεται ήχος ακορντεόν, μόνο κάτι κλικ-κλικ. Μπες στο παιχνίδι και δεν θα ακούσεις τις φωνές του Jim όταν τον χτυπάνε, ούτε τον ήχο όταν κάνει την κίνηση με την χλαπάτσα, :) που κολλάει στο ταβάνι και επίσης κάποιους λάθος ήχους από όπλα, εκρήξεις κτλ και κάπου εκεί το παράτησα, καθώς δεν μπορούσα να παίξω με αυτές τις συνθήκες. Όλα αυτά σε zsnes και μου κάνει εντύπωση, μάλιστα, πώς δεν τα πρόσεξες!

Στον bsnes παίζεται κανονικά, αν και πράγματι με απογοήτευσαν και εμένα οι αυξημένες απαιτήσεις του και το παράτησα ξανά, αλλά αν είχα τον i7, όπως εσύ αγαπητέ metalcandyman, δεν θα το σκεφτόμουν: bsnes FTW. Αποτελεί παρακαταθήκη για το μέλλον της SNES εξομοίωσης, η μοναχική προσπάθεια αυτή του byuu, καθώς συνεχώς ενσωματώνει νέα χαρακτηριστικά, που οι υπόλοιποι, ούτε είχαν ονειρευτεί, όπως η εξομοίωση του Super Gameboy, σε επίπεδα που πλησιάζουν το 100%.

Τελικά ήρθε ο snes9X ως από μηχανής θεός και διόρθωσε και αυτός, το πρόβλημα στον ήχο του EJ2, μαζί με πολλές άλλες βελτιώσεις, χωρίς τις αυξημένες απαιτήσεις του bsnes και βολεύομαι προς το παρόν, καθώς αυτός είναι ο εξομοιωτής που προτιμώ αυτόν τον καιρό.
 
Φιλε ACE ομολογω οτι δεν το προσεξα αυτο στον ηχο και θα θα εξηγησω το γιατι.Επειδη οι μονες ωρες που εχω ευκαιρια να παιξω κατι ειναι βραδινες οταν παιζω καποια Arcades η γενικα παιχνιδια σε καποιον Emulator επιλεγω να μην εχω ηχο γιατι εκεινη την ωρα εχει μια εκπομπη στο ραδιοφωνο που ακουω και την ακουω παιζοντας.Το βραδυ που θα τελειωσω την δουλεια θα δω αυτο που λες με τον ηχο στο Earthworm jim για να με φυγει η απορια βρε αδερφε.Μηπως μπορεις να με πεις ποια ακριβως εκδοση του snes9x εχεις;
 
Την τελευταία 64bit official...

...Snes9X 1.53 64bit και εδώ η 32bit.

Σε αυτήν, προς το παρόν, δεν είμαι ευχαριστημένος με το Doom, που κάνει artifacts στα πολύγωνα και σε κανά δύο άλλα παιχνιδάκια, που δεν αποδίδουν καλά, ο bsnes θέλει τον πατέρα του και τη μάνα του σε απαιτήσεις, οπότε αναγκαστικά και κρατάω τον zsnes ακόμα.
 
Ευχαριστω πολυ φιλε.Εσυ ποιον απο τους ZSNES-SNESGT-SNES9X θεωρεις καλητερο και πιο αξιοπιστο;
 
Δυστυχώς...

...δεν έχω καθόλου τεστάρει τον snesGT, εξ'ου και δεν κάνω σχόλια. Μεταξύ zsnes και snes9X, πλέον η επιλογή μου είναι ο 9Χ, χωρίς όμως να υποσκελίζει πλήρως τον zsnes, οπότε τον κρατάω ως εναλλακτικό, μέχρι να βρω την αναγκαία ιπποδύναμη, να στεγάσω τον bsnes, οπότε και θα τους στείλω όλους περίπατο...
 
metalcandyman είπε:
Καταρχην κανενας δεν κατηγορησε τον Bsnes και καταδευτερον τι παει να πει τελεια πιστοτητα και εξομειωση.Δηλαδη ο BSNES τι παραπανω εχει απο τον ZSNES που η τελευταια εκδοση του ηταν το 2007.Εγραψα παραπανω για της δεικες μου εντυπωσης και πως να το κανουμε δεν εχω παιξει παιχνιδι στον ZSNES και να ειχα προβλημα.Οτι εχω παιξει και τερματισει και ειναι παρα πολλα αυτα επαιζαν σε πληρη ταχυτητα και χωρις κανενα προβλημα.Τι να εξομειωση καλητερα δηλαδη ο ΒSNES;O οποιοσδηποτε σε οποιοδηποτε συστημα μπορει να απολαυσει καποιο SNES παιχνιδι στον ZSNES τελεια ωσο τελεια μπορουμε βεβαια να μιλαμε για εξομειωση.σε καμια περιπτωση ομως δεν υπαρχει περιπτωση να θεωρησω τον BSNES τελειο απο την στιγμη που δεν μπορει καποιος να χαρει ενα απλα παιχνιδι.Μπορει ο ZSNES να ειναι ξεπερΑσμενος αλλα ας με πει καποιος τι παραπανω εχει ο BSNES που ειναι πιο καινουριος.
Και φιλε Getta robo συμφωνω απολυτα κυριως για τον SNESGT που ειναι μεσα στους 3,4 κορυφαιους.
Θα σου πω τι γινεται. Ο zsnes καταρχας, ειναι προγραμματισμενος σε assembly, με τον ιδιο πυρηνα απο το 1997. Γιαυτο και οντως ειναι εξαιρετικα ελαφρυς. Απο εκει και περα, ειδικα στην εποχη των windows xp, αρχισε να δειχνει τα χρονακια του, με ασυμβατοτητες κυριως σε περιφερειακα, οπως πχ πολλα χειριστηρια.

Καποιες διαφορες για το που υπερτερει ο bsnes και ο snes9x μπορεις να δεις εδω:

http://byuu.org/bsnes/accuracy

Γιαυτο και τονισα το οτι ο δημιουργος θελει να εξομειωσει το super nintendo ως μηχανημα καθεαυτου, και οχι να δημιουργησει απλα εναν καινουργιο super nintendo εξομειωτη.
 
Φιλε Getta Robo καταλαβαινω τι λες και τελικα η λυση που βρηκα ειναι να χρησιμοποιω πιο πολυ τον sns9x και τον snesgt που πραγματικα με τον συνδιασμο αυτων των δυο δεν εχω βρει παιχνιδι που να μην τρεχει τελεια(Φυσικα και με την μεγαλη βοηθεια του φιλου Αce σε καποια τεχνικα θεματα γιατι στα παιχνιδια τα καταφερνω τελεια αλλα σε πιο εξυδηκευμενα τεχνικα θεματα μαυρη η νυχτα στα βουνα :D ).Απλα δεν καταλαβαινω το εξης.Ο σκοπος του καθε Emulator ειναι να εξομειωνη το εκαστοτε παιχνιδι ωσο το δυνατων πιο τελεια.Οι δυο Emulators που ανεφερα και συμφωνα και με τα αυθεντικα παιχνιδια του snes με βαση με την εμπειρια μου και στο Gameplay κτλ θεωρω οτι ειναι αψογοι οποτε τι εννοοις οτι θελει να εξομειωση το snes ως μηχανημα καθεαυτου;Αν μπορεις εξηγησε το λιγο.
 
Ο ολος τροπος οπου εχει προγραμματιστει ολοκληρωτικα το προγραμμα ειναι πολυ πιο κοντα στο πραγματικο μηχανημα παρα σε οποιονδηποτε αλλο εξομειωτη. Εχει να κανει με τον ολο κωδικα και την λειτουργια του, και οχι στην εμφανιση του. Περιληπτικα, η υποστηριξη περιφερειακων οπως το game boy player, bs-x, ειναι σχεδον αδυνατη στον υπολοιπο ανταγωνισμο, καθαρα λογω του προγραμματισμου τους. Για το snesx9 τωρα, δοκιμασε την τελευταια εκδοση, ενημερωνεται σχεδον καθε δυο μηνες και εχει βελτιωθει παρα πολυ.

http://down.emucr.com/v2/xh0svbqn4r2fmz0
 
Πίσω
Μπλουζα