Δημοπρασία - μία απίθανη Lisa1...

@Leon

Σαν τι δηλαδή?

Της Lisa μου θυμίζει (βασικά γιατί είναι :) )το MacOS που υπάρχει ακόμα και σήμερα!

Τεσπα γνώμες είναι. Δεν επιμένω :)
 
Προσέξτε! Είναι η Lisa 1. Ουτε καν η 2. Ολα ξεκίνησαν από αυτή την κούκλα, και καθιερώθηκαν με το Mac Plus.

MACRULEZ! :headbangdude:

Pooky είπε:
To μόνο ALTO που γνωρίζω είναι το SUZUKI.
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!!!!!!!!
 
Και έλγα θα'ρθει, δε θα'ρθει....
 
Λόγω πηξίματος, στέλνετε και κανένα πμ, να μπω να βάλω τα πράγματα στην τάξη τους πριν ξεφύγουν από τον έλεγχο! :cool:

Ντάξει, καλός ο Xerox Alto, από αυτόν ξεκίνησε η ιδέα , αυτό δε σημαίνει όμως ότι μια καλή ιδέα, γίνεται και εικόνισμα! Πόσοι τον ήξεραν; Πόσοι τον αγόρασαν; Κανείς. Δε σημαίνει ότι δεν ήταν καλός. Απλά η εποχή ήταν ανώριμη. Το σωστό είναι όταν βλέπουμε ένα σύστημα όπως π.χ. η Lisa, να σκεφτόμαστε πάντοτε ότι ο Alto ήταν η ιδέα, ο σπινθήρας, και η Lisa ήταν η φλόγα που την πήρε ο Προμηθέας και τη μοίρασε στους υπόλοιπους. Τα λέω καλά κύριε πρόεδρε;
 
Με βάση τις γνώσεις σε retroApple μηχανήματα μάλλον εσύ είσαι ο πρόεδρος...πρόεδρε :)

Βέβαια αν αναλογιστούμε ποιος έχει τα πιο παλιά Mac εδώ μέσα... τότε αλλάζει το πράγμα!

Τώρα που το σκέφτομαι τι κάνει το Mac μου?
 
OFFTOPIC

Shock είπε:
Τώρα που το σκέφτομαι τι κάνει το Mac μου?
Καλά είναι...αποθηκευμένο στη σακούλα που απέξω αναγράφει Πλαίσιο :tease: . Τα βαρέθηκα μετά την DTE. Νισάφι! Επί 1.5 μήνα κοιμόμουν στις 02.30 καθε βράδι. Τα μάτια μου έχουν κάνει burn-in με το Welcome to Mac OS:D. Θα το δω σε κανα 2 βδομάδες ;) .

/OFFTOPIC
 
Rygar είπε:
Ντάξει, καλός ο Xerox Alto, από αυτόν ξεκίνησε η ιδέα , αυτό δε σημαίνει όμως ότι μια καλή ιδέα, γίνεται και εικόνισμα! Πόσοι τον ήξεραν; Πόσοι τον αγόρασαν; Κανείς. Δε σημαίνει ότι δεν ήταν καλός. Απλά η εποχή ήταν ανώριμη. Το σωστό είναι όταν βλέπουμε ένα σύστημα όπως π.χ. η Lisa, να σκεφτόμαστε πάντοτε ότι ο Alto ήταν η ιδέα, ο σπινθήρας, και η Lisa ήταν η φλόγα που την πήρε ο Προμηθέας και τη μοίρασε στους υπόλοιπους. Τα λέω καλά κύριε πρόεδρε;
Όχι κύριε πάρεδρε (και κύριε πρόεδρε επίσης!), δεν τα λέτε καλά. Τα λέτε με φορεμένες τις μάρκας "Apple" παρωπίδες σας. Ντιζαινάτες, δεν λέω, αλλά παραμένουν παρωπίδες! :D :D:D

Πρώτον, με το κριτήριο "πόσοι το αγόρασαν" που αναφέρετε, και η Lisa πάει ά-πα-τη. :D

Και για να μην ακούγεται γενικώς ότι μιλάμε μόνο για το prototype Xerox Alto, υπάρχει και το Xerox Star που πουλήθηκε και στο εμπόριο κανονικά, δύο ολόκληρα χρόνια πριν την Lisa.

Και η χαριστική βολή για το "innovative" μηλαράκι: Οι ίδιοι οι τεχνικοί που σχεδίασαν την Lisa ομολογούν ότι πήραν κάποιες από τις ιδέες τους για το GUI από την Xerox!

BYTE: Do you have a Xerox Star here that you work with?
Tesler: No, we didnʼt have one here. We went to the NCC when the Star was announced and looked at it. And in fact it did have an immediate impact. A few months after looking at it we made some changes to our user interface based on ideas that we got from it. For example, the desktop manager we had before was completely different; it didnʼt use icons at all, and we never liked it very much. We decided to change ours to the icon base. That was probably the only thing we got from the Star, I think. Most of our Xerox inspiration was Smalltalk rather than Star.
(o Maddog έβαλε την φιτιλιά του και απομακρύνεται σιγοσφυρίζοντας)
 
Rygar είπε:
Λόγω πηξίματος, στέλνετε και κανένα πμ, να μπω να βάλω τα πράγματα στην τάξη τους πριν ξεφύγουν από τον έλεγχο! :cool:
Ντάξει, καλός ο Xerox Alto, από αυτόν ξεκίνησε η ιδέα , αυτό δε σημαίνει όμως ότι μια καλή ιδέα, γίνεται και εικόνισμα! Πόσοι τον ήξεραν; Πόσοι τον αγόρασαν; Κανείς. Δε σημαίνει ότι δεν ήταν καλός. Απλά η εποχή ήταν ανώριμη. Το σωστό είναι όταν βλέπουμε ένα σύστημα όπως π.χ. η Lisa, να σκεφτόμαστε πάντοτε ότι ο Alto ήταν η ιδέα, ο σπινθήρας, και η Lisa ήταν η φλόγα που την πήρε ο Προμηθέας και τη μοίρασε στους υπόλοιπους. Τα λέω καλά κύριε πρόεδρε;
Και ο Προμηθέας ποιος ήταν; O Steve Jobs; Άρα ο Δίας είναι ο Bill Gates που του΄φαγε τα συκώτια; :D

Πάντως για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους: Ο Alto δεν διανεμήθηκε ποτέ στην αγορά. Ο Xerox Star (το πρώτο εμπορικό computer με GUI) ήταν πανάκριβο και απέτυχε αλλά το ίδιο και η Lisa. Εμπορική αποτυχία ήταν και αυτή. O Mac ήταν αυτός που έδωσε GUI στο λαό (ή μάλλον στο...Κολωνάκι με την τιμή που είχε).
 
Όπως είπα και πριν η Apple έδωσε μετοχές στην Xerox. Δείτε και τη γνωστή ταινία που έχει ολόκληρη σκηνή με τους ανθρώπους μηχανικούς της Xerox να δίνουν απρόθυμοι "τα μυστικά τους" στους αντίστοιχους μηχανικούς της Apple.

Το ίδιο λέει και ο woz αν δεν κάνω λάθος στο βιβλίο του
 
@Leon:All Well said.

H Xerox απλά δεν μπορούσε να πουλήσει τα συστήματά της στο ευρύ κοινό, για τον απλό λόγο πως ήταν DTP workstations που συνδέονταν μόνο με τις "δικές" τους εξόδους (laser printers, high-volume printing production systems).

Τι να το έκανες το Documenter, το 6085 (το οποίο είχα πιτσιρικάς σπίτι και "έπαιζα"), όταν αυτά τα μηχανήματα έπαιζαν με το δικό τους δικτυακό πρωτόκολλο (βλ. XNS), και όταν είχε συγκεκριμένες χρήσεις (π.χ. να χτίσεις περιβάλλοντα φορμών-γραμματοσειρών με μεταβλητά δεδομένα για να τυπώσεις jobs χιλιάδων σελίδων). Eίχε και office suite βέβαια...

Συνολικά, δούλεψα 4 χρόνια στη Xerox (και ο πατέρας μου γύρω στα 21 χρόνια), με αυτά τα συστήματα στην πιο σύγχρονη μορφή τους, τα οποία τα έχουν οργανισμοί που τυπώνουν εκατομμύρια statements για λογαριαμό τραπεζών, παρόχων κινητής, κλπ. To GUI ήταν το ίδιο (στυλιστικά) αλλά με πολύ περισσότερα features, μέχρι και πριν μια 5ετία. Τώρα είναι Sun "driven" (βλ. Xerox Docutech). Η C0zM*TE ήταν από τις πρώτες, και το font (καθώς και κάποια άλλα fonts/forms σε billing statements που παίρνετε από τράπεζες κάθε μήνα), το έχω φτιάξει dot-by-dot με τα χεράκια μου εν έτει 1998-2001, με το Elixir Suite (το οποίο είναι GEM application). Πάνω σε runtime GEM έτρεχε και το Ventura Publisher (επίσης από Xerox).

Η Xerox ήταν αυτή που έκανε την αρχή στα commercial GUIs (με περιορισμένη λόγω υψηλής τιμής & χρήσης διάδοση) και δεν "πίστεψε" σε αυτό όσο θα έπρεπε λόγω εποχής, η Apple (μάγκες κατ'εμέ) το πήρε, το "ομόρφυνε" & το έδωσε στους λίγους και "εκλεκτούς" (λόγω περιορισμένης αγοραστικής ικανότητας χρήστες) αλλά η A T A R I (πιο μάγκες) το έδωσε στον λαό. Το Gem είχε βγει και για PC, όπως όλοι ξέρετε, δείτε εδώ για τα σχετικά...

Και για όσους δύσπιστους, έχω μια copy του ELIXIR (google it για να δείτε τι είναι & τι δυνατότητες έχει), η οποία τρέχει σαν demo γιατί θέλει par_port HASP.

Αυτά για να κλείσουμε.... $7.605??? Πρέπει να αγοράζω τουλάχιστον 15 Falcon030....

Y.Γ. Κάπου έχω κάτι δισκέττες 8" του Documenter. Που να'ναι άραγε.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάρα πολύ ενδιαφέρον post falcon. Και μιας και το έχεις δουλέψει το σύστημα (εγώ μόνο photo και videos έχω δει) πόσο απέχει από τα σημερινά GUIs; Από αυτά που έχω δει, τα Windows είναι πάρα πολύ επηρεασμένα από το GUI του Xerox Star. Εκτός του ότι ξεκινάει το desktop metaphor έχει και ένα σωρό άλλες πρωτιές. Εδώ ένα ενδιαφέρον retrospective για τον Xerox Star και τις καινοτομίες που εισήγαγε.
 
Οι διαφορές είναι μόνο σε θέμα graphics display και αν θυμάμαι καλά ήταν single-tasking (αυτό που δούλευα εγώ) με κάποια accessories. To MacOS ήταν μια "εκλεπτυσμένη" έκδοση του Xerox GUI με co-operative multitasking (έναντι των Windows 9x,XP pre-emptive multitasking).

Βέβαια, ήταν DTP-oriented, αφού στις οθόνες που χρησιμοποιούσε εκείνη την εποχή, έβλεπες real-size μια Α4 ολόκληρη!!!

Τα windows απλά "έκλεψαν" ιδέες από όλα τα λειτουργικά και τα έκαναν ένα πακέτο. Έξυπνος ο Βασιλάκης...

Το Mac OS X όμως είναι ΑΠΙΑΣΤΟ... Πάλι μπροστά η Apple (me Unix back-end βέβαια, μην ξεχνιόμαστε...)
 
Ασχετο,αλλα οποιοι παρακολουθουμε τον 5ο κυκλο του LOST μπορουμε να δουμε μια Lisa εξω απο το κελι που φυλανε τον

Sayid
 
Wally είπε:
Ασχετο,αλλα οποιοι παρακολουθουμε τον 5ο κυκλο του LOST μπορουμε να δουμε μια Lisa εξω απο το κελι που φυλανε τον
Sayid
Ναι το οποίο είναι πρόβλημα αφού...

Το έτος είναι 1977
Βέβαια θα μου πεις εδώ γίνεται χαμός με τα...

πηδήματα στο χωροχρόνο, σε ένα ετεροχρονισμένο computer θα κολλήσουμε; :)
 
Το παρατηρησα και εγω αλλα τεινω να πιστεψω οτι ειναι επιτηδες "φυτεμενο" εκει
 
Wally είπε:
Το παρατηρησα και εγω αλλα τεινω να πιστεψω οτι ειναι επιτηδες "φυτεμενο" εκει
Πάντως στη Lostpedia είναι καταχωρημένο στα bloopers and continuity errors μαζί με την CCTV camera.

Θα μου πεις ότι δε λέει τίποτα γιατί είναι γραμμένο από fans, αλλά μάλλον θα συμφωνήσω αφού δεν δείχνουν και ΤΟΣΟ μεγάλη προσοχή στη λεπτομέρεια οι παραγωγοί. Δηλαδή δείχνουν, αλλά όχι και έτσι!
 
Wally είπε:
Ασχετο,αλλα οποιοι παρακολουθουμε τον 5ο κυκλο του LOST μπορουμε να δουμε μια Lisa εξω απο το κελι που φυλανε τον
Sayid
medium_3399644239_e650c80ed7_o.jpg
 
XAXAXAXAXAXA καλοοοοοοο :D
 
Πίσω
Μπλουζα