Δημοσιογράφοι και άνθρωποι της τηλεόρασης που έφυγαν αναπάντεχα

stakovios

Human RetroDatabase
Joined
21 Αύγ 2009
Μηνύματα
3.242
Αντιδράσεις
914
Οι περισσότεροι άνθρωποι της ΕΡΤ και σε πολύ νεαρή ηλικία, χάθηκαν στην άσφαλτο οι πιο πολλοί και μάλιστα στην Φθιώτιδα ή σε κάποια άλλη εθνική οδό. Από το 1983, όταν σκοτώθηκαν οι 3 άνθρωποι της ΕΡΤ, στον Μολώχ της ασφάλτου θυσιάστηκαν πολλοί άνθρωποι της τηλεόρασης. Το νήμα αυτό δεν φιλοδοξεί να γίνει μελαγχολικό και καταθλιπτικό. Θεωρώ όμως χρέος προς την μνήμη αυτών των ανθρώπων, πολλοί από τους οποίους έχουν μάλλον ξεχαστεί, να μοιραστώ κάποια στοιχεία που βρήκα από έρευνες στον Τύπο και στο Διαδίκτυο, για την ζωή τους και την προσφορά τους.Κοινό σημείο είναι ένα: η απώλειά τους γέμισε θλίψη όσους την πληροφορήθηκαν.


Νίκος Αλευράς (1941-1983), Ηλίας Μασούρας (1940-1983), Λεωνίδας Δαρμής (1948-1983)


Προβολή συνημμένου 30222

Κοντά στην Στυλίδα της Φθιώτιδας σκοτώθηκαν την ώρα του καθήκοντος ενώ μετέβαιναν στη Θεσσαλονίκη για την κάλυψη της ομιλίας του προέδρου της ΝΔ, Ευάγγελου Αβέρωφ , το μεσημέρι της 19/10/1983, 3 άνθρωποι της ΕΡΤ σε τροχαίο δυστύχημα. Το δυστύχημα έγινε στο 224ο χλμ. Αθηνών - Λαμίας.

Ο Νίκος Αλευράς ήταν ο διευθυντής της ΕΡΤ-1, με συνδικαλιστική και αντιδικτατορική δράση στο ΠΑΚ. Είχε αναλάβει διευθυντής από τα Χριστούγεννα του 1981.

Ο τηλεσκηνοθέτης Ηλίας Μασούρας, άλλοτε σκηνοθέτης θεάτρου (συνεργάστηκε με θιάσους στην Κύπρο), ήταν ενεργός από τα πρώτα χρόνια της τηλεόρασης.

Τον βλέπουμε και στο βίντεο από το αρχείο της ΕΡΤ να παίρνει συνέντευξη από τον Τέρενς Κουίκ.

Ο Ηλίας Μασούρας μοντάρει στη μουβιόλα (βίντεο)

Ο Μασούρας εντάχθηκε στο δυναμικό της ΕΡΤ το 1969 και συνόδευε πολιτικούς σε ταξίδια στο εξωτερικό. Έτσι, την δεκαετία του ' 70 και στις αρχές της δεκαετίας του ' 80 κάλυπτε τα μεγαλύτερα γεγονότα της εποχής. Συνεργάστηκε στην εκπομπή "Εδώ και σήμερα". Το κύκνειο άσμα του ήταν μια εκπομπή για τους αρχαιολογικούς θησαυρούς του Δίου, η οποία προβλήθηκε από την ΕΡΤ μετά το θάνατό του.

Ο εικονολήπτης Λεωνίδας Δαρμής ήταν ο νεότερος όλων, με σπουδές σκηνοθεσίας και εικονολήπτη. Είχε καλύψει με την κάμερά του σημαντικά πολιτικά και αθλητικά γεγονότα. Εργαζόταν στην ΕΡΤ από το 1972 και είχε αποσπάσει έπαινο για την ευσυνειδησία στην δουλειά του αλλά και την κάλυψη των Πανευρωπαϊκών Αγώνων Στίβου που είχαν διεξαχθεί στην χώρα μας το 1982.

Το δυστύχημα συνέβη όταν το αυτοκίνητο στο οποίο επέβαιναν έφυγε από την πορεία του και συγκρούστηκε με φορτηγό. Την αναγνώριση των θυμάτων έκανε ο Γ. Ρωμαίος, πρόεδρος της ΕΡΤ. Ο Αλευράς ήταν ανεψιός του μετέπειτα προέδρου της Βουλής, Γιάννη Αλευρά. Η κηδεία των 3 έγινε μαζί στο Α΄Νεκροταφείο (η ταφή του Δαρμή ΄έγινε στην Αγία Παρασκευή και όχι στο Α΄ Νεκροταφείο όπως των άλλων δύο). Με εντολή του Πρωθυπουργού, Ανδρέα Παπανδρέου, ο οποίος παρέστη στην κηδεία των 3 μαζί με σύσσωμο το υπουργικό συμβούλιο, τα στελέχη της ΕΡΤ ετάφησαν με δημόσια δαπάνη.


Λήδα Βεντούρα
(1958-1987)

Προβολή συνημμένου 30223

Η Λήδα Βεντούρα ήταν δημοσιογράφος της ΕΡΤ-2 και ασχολείτο με το αθλητικό ρεπορτάζ, σε έναν ανδροκρατούμενο χώρο. Γεννήθηκε το 1958 στην Κέρκυρα και άρχισε να εργάζεται για την ΕΡΤ-2 το 1982. Σκοτώθηκε ενώ πήγαινε για ρεπορτάζ, στις 8/12/1987.

Το τελευταίο της ρεπορτάζ προβλήθηκε την 1/12/1987 από την ΕΤ-2 στις 8:05 το βράδυ. Ήταν στα πλαίσια της εκπομπής "Έρευνα" και είχε τίτλο "Η ιδιωτική εκπαίδευση στη χώρα μας".

Στις 7/4/1987, στα πλαίσια της ίδιας εκπομπής, είχε παρουσιάσει το θέμα της ρύπανσης στο Θριάσιο Πεδίο και στην Εύβοια. Το Δεκέμβριο του 1988, απονεμήθηκε βραβείο με το όνομά της, για δημοσιογράφους που προσέφεραν στον χώρο του αθλητισμού.

Λία Αργυριάδου (1959-1994)

Προβολή συνημμένου 30221

Κοντά στην Υλίκη σκοτώθηκε στις 26/12/1994 η δημοσιογράφος της "Ελευθεροτυπίας" και της "ΕΤ-2", σε ηλικία 35 ετών. Καταγόμενη από την Θράκη, ήταν η δημιουργός του πεντάλεπτου ντοκιμαντέρ "Σαν σήμερα", που προβλήθηκε το 1989-94 στην ΕΤ-2.

Ναυσικά Σελήμογλου (1971-1997)Προβολή συνημμένου 30220

Θλιβερό και παρόμοιο τέλος για την γλυκιά δημοσιογράφο, κοινοβουλευτική συντάκτρια και ανταποκρίτρια της ΕΤ-2 στην Κων/πολη. Είχε συγκινήσει μέχρι και τον Οικουμενικό Πατριάρχη Βαρθολομαίο ο χαμός της, καθώς στις 28/12/1997 σκοτώθηκε σε δυστύχημα με αυτοκίνητο στο 30ό χιλιόμετρο του δρόμου Θηβών - Λιβαδειάς. Το μοιραίο συνέβη ένα 24ωρο μετά τον αρραβώνα της. Η κηδεία της έγινε σε κλίμα οδύνης και την παρακολούθησαν πολλοί δημοσιογράφοι.

Δημήτρης Πανταζόπουλος (1956-1999) και Νίνα Ασημακοπούλου (1966-1999) (νεκροί στην αεροπορική τραγωδία με το πρωθυπουργικό Φάλκον το 1999)

Δύο δημοσιογράφοι της ΕΡΤ, ο Δημήτρης Πανταζόπουλος (τον θυμόμαστε στην ΕΤ-2) και η Νίνα Ασημακοπούλου (της κρατικής ραδιοφωνίας) σκοτώθηκαν μαζί με τον αναπληρωτή ΥΠΕΞ Γιάννο Κρανιδιώτη, σε συντριβή αεροσκάφους στις 14/9/1999.

Το πρωθυπουργικό αεροσκάφος, μετέφερε την ελληνική αποστολή στο Βουκουρέστι, προκειμένου να εκπροσωπήσει τη χώρα μας στη διαβαλκανική διάσκεψη.

Στα 15.000 ποδιών παρουσίασε ανεξέλεγκτες βίαιες ταλαντώσεις (δελφινισμοί), που στάθηκαν μοιραίες για κάποιους από τους επιβάτες του. Ο Γιάννος Κρανιδιώτης, ο 23χρονος γιος του Νικόλας, ο αστυνομικός της προσωπικής του φρουράς Νίκος Ασημακόπουλος, οι δημοσιογράφοι της ΕΡΤ Δημήτρης Πανταζόπουλος και Νίνα Ασημακοπούλου, ο εικονολήπτης Παναγιώτης Πούλος και ο μηχανικός Μιχάλης Παπαδόπουλος είναι νεκροί.
Οι μόνοι που επέζησαν είναι ο διπλωμάτης κ. Γρηγόρης Παπαδόπουλος, ο δημοσιογράφος κ. Αλφόνσος Βιτάλης, η αεροσυνοδός κυρία Άννα Βελισαρίου και η σύμβουλος του εκλιπόντος υπουργού κυρία Μαρία Μπεγλίτη.

 


Δημήτρης Πανταζόπουλος
:

Προβολή συνημμένου 30224

Γεννημένος στις 5/10/1956. Ξεκίνησε την δημοσιογραφία το 1988. Παρουσίαζε την εκπομπή "Εντάσεις" στην Ετ-2 και ταυτόχρονα εργαζόταν στην εφημερίδα "Νίκη". Το 1994 μεταπήδησε στην ΕΡΤ ως πολιτικός και διπλωματικός συντάκτης. Είχε κάνει σπουδές στην Γαλλία και ήταν πολύγλωσσος.

Νίνα Ασημακοπούλου:

Προβολή συνημμένου 30225

Γεννημένη στην Αταλάντη της Φθιώτιδας στις 26/11/1966, έκανε αρχικά σπουδές στην Ανωτάτη Βιομηχανική Σχολή Θεσ/νίκης και έπειτα σε Εργαστήρι Δημοσιογραφίας. Το 1991 ξεκινά την δημοσιογραφική της καριέρα από την ΕΡΑ και το 1994 αναλαμβάνει το διπλωματικό ρεπορτάζ. Εργάστηκε επίσης στο ΡΙΚ ως ανταποκρίτρια και στην εφημερίδα "Εξουσία". Ο θάνατος την βρήκε όταν δούλευε στην ΕΡΑ1, καλύπτοντας το εξωτερικό ρεπορτάζ. Παρουσίαζε επίσης στην ΕΡΑ5 την εκπομπή "Νέα ελληνικά".

Πηγή: Εφημερίδα "Τα Νέα", 16/9/1999.

Άντζυ Καρτσάτου (1964-2007)

Προβολή συνημμένου 30226

Ο θάνατός της πέρασε στα ψιλά. Ήταν δημοσιογράφος σε εφημερίδες και περιοδικά. Την δεκαετία του ' 90 βρέθηκε στην ιδιωτική τηλεόραση ως συνεργάτιδα στις εκπομπές της Λιάνας Κανέλλη. Για πολύ μικρό χρονικό διάστημα παρουσίαζε το δελτίο καιρού στο Μέγκα Τσάνελ. Στις 8/9/2007 υπέκυψε στην επάρατη νόσο.

Βίντεο-ντοκουμέντο (από όπου και η φωτό) από τον Ford231 με την Άντζυ Καρτσάτου να λέει τον καιρό (μετά τα 5:00)
Θάνος Σοϊμοίρης (1953-1995)

Σκηνοθέτης της ΕΤ-2. Πέθανε στις 25/11/1995, σε ηλικία 42 ετών. Ήταν μεταξύ άλλων και σκηνοθέτης του "Σαν σήμερα".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειδικά για τον Ηλία Μασούρα, σε κουβέντα που είχα με τον φίλο μου τον συνταξιούχο εικονολήπτη της ΕΡΤ, μου είπε μεταξύ άλλων, ότι λίγες μέρες πριν το κακό του είχε εκμυστηρευτεί το πόσο φοβόταν τα αυτοκίνητα....αποδείχτηκε τραγικά προφητικός....
 
evarlam είπε:
Ειδικά για τον Ηλία Μασούρα, σε κουβέντα που είχα με τον φίλο μου τον συνταξιούχο εικονολήπτη της ΕΡΤ, μου είπε μεταξύ άλλων, ότι λίγες μέρες πριν το κακό του είχε εκμυστηρευτεί το πόσο φοβόταν τα αυτοκίνητα....αποδείχτηκε τραγικά προφητικός....
Βγαίνω off topic, αλλά μήπως αυτός ο κύριος θα μπορούσε να μας διαφωτίσει για το ποια είναι η παρουσιάστρια εδώ;

 
Το ερώτημα διαβιβάστηκε ήδη και αναμένουμε απάντηση.
 
Θυμαμαι επισης και μια ρεπορτερ της ΕΡΤ 2 που λεγοταν Ζωη Φασσου (η καπως ετσι), η οποια σκοτωθηκε οταν επεσε κατα λαθος απο ταρατσα κτιριου οπου νομιζω προετοιμαζε ρεπορταζ. Πρεπει να συνεβη γυρω στο 1985 εαν θυμαμαι καλα. Νεα και αυτη κοπελα δυστυχως. Δεν εχω δυστυχως καποια φωτογραφια της
 
thanos75 είπε:
Θυμαμαι επισης και μια ρεπορτερ της ΕΡΤ 2 που λεγοταν Ζωη Φασσου (η καπως ετσι), η οποια σκοτωθηκε οταν επεσε κατα λαθος απο ταρατσα κτιριου οπου νομιζω προετοιμαζε ρεπορταζ. Πρεπει να συνεβη γυρω στο 1985 εαν θυμαμαι καλα. Νεα και αυτη κοπελα δυστυχως. Δεν εχω δυστυχως καποια φωτογραφια της
Σίγουρα, σκοτώθηκε μετά το 1985, καθώς το 1987 παρουσίαζε εκπομπή στην ΕΤ-2. Η Ζωή Φάσου προσελήφθη με σύμβαση την 1/2/1984 στην ΕΡΤ-2. Το 1987 παρουσίασε και επιμελήθηκε την εκπομπή "Οικονομολογώντας", με οικονομικά θέματα στην ΕΡΤ-2. Η 3η εκπομπή προβλήθηκε στις 5/6/1987 και ενώ συνολικά ήταν να προβληθούν 6 επεισόδια, στο πρόγραμμα δεν την ξαναβλέπουμε. Προφανώς αυτό έγινε εξαιτίας του αδόκητου θανάτου της Ζωής Φάσου από πτώση.

Πιθανότατα, λοιπόν, το θλιβερό συμβάν να έγινε τον Ιούνιο του 1987.
 
stakovios είπε:
Σίγουρα, σκοτώθηκε μετά το 1985, καθώς το 1987 παρουσίαζε εκπομπή στην ΕΤ-2. Η Ζωή Φάσου προσελήφθη με σύμβαση την 1/2/1984 στην ΕΡΤ-2. Το 1987 παρουσίασε και επιμελήθηκε την εκπομπή "Οικονομολογώντας", με οικονομικά θέματα στην ΕΡΤ-2. Η 3η εκπομπή προβλήθηκε στις 5/6/1987 και ενώ συνολικά ήταν να προβληθούν 6 επεισόδια, στο πρόγραμμα δεν την ξαναβλέπουμε. Προφανώς αυτό έγινε εξαιτίας του αδόκητου θανάτου της Ζωής Φάσου από πτώση.
Πιθανότατα, λοιπόν, το θλιβερό συμβάν να έγινε τον Ιούνιο του 1987.
Σ'ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου για τα στοιχεια...την εκπομπη "Οικονομολογωντας" για να πω την αμαρτια μου δεν τη θυμαμαι, αλλα εχω στο μυαλο μου αμυδρα το προσωπο της συγκεκριμενης ρεπορτερ
 
Ένα βίντεο-φόρος τιμής (αν και σύντομο) στον δημοσιογράφο Δημήτρη Πανταζόπουλο. Όπως προείπαμε, σκοτώθηκε στην τραγωδία του 1999 με το πρωθυπουργικό Φάλκον. Εδώ σε ανταπόκριση από το Στρασβούργο, για την ΕΤ-2, στις 21/4/1997.

 
Μερικοί ακόμα που πρέπει να αναφερθούν νομίζω πως είναι ο Χρήστος Σεφερλής, ρεπόρτερ του ΑΝΤ1, (έφυγε το 2008 από την επάρατη νόσο σε ηλικία 52 ετών), ο Ανδρέας Λαζάνης, συνεργάτης επί 27 χρόνια της κρατικής τηλεόρασης στο δελτίο καιρού, που έφυγε σε ηλικία 64 ετών το 2006, η Μαλβίνα Κάραλη, που νομίζω ότι δεν έχει αναφερθεί παραπάνω (1954-2002), ο Αντώνης Παραράς (1967-1997), συμπαρουσιαστής της εκπομπής "Κομφούζιο" στην ΕΤ3, ο Νίκος Τσαβολάκης, γνωστός από σατιρικές εκπομπές στο New Channel, o περίφημος Άλκης Στέας (1933-1999), ο Νίκος Κακαουνάκης (1938-2009) που εκτός των άλλων υπήρξε και τηλεπαρουσιαστής στον ΣΚΑΪ, ο Λυκούργος Κομίνης, η Μακώ Γεωργιάδου, ο Γιάννης Ε. Διακογιάννης, και τελευταία μέλη της μακάβριας αυτής λίστας η Αριστέα ΜπουγάτσουΈλενα Αβραμοπούλου, ο Κώστας Χαντζίδης και φυσικά ο Σωκράτης Γκιόλιας...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το 1979 σκοτώθηκε σε τροχαίο δυστύχημα στην Αθήνα και ο σκηνοθέτης της ΕΡΤ Νίκος Πανάγου. Είχε τελειώσει το νυχτερινό δελτίο του σταθμού, γύρισε με το αυτοκίνητό μία συνάδελφό του στο σπίτι της και επιστρέφοντας στην οικογένειά του σκοτώθηκε. Ένας 22χρονος μεθυσμένος οδηγός μικρού φορτηγού, παραβίασε STOP με μεγάλη ταχύτητα, έπεσε στη θέση του οδηγού και τον "έλιωσε". Ήταν ο πρώτος σκηνοθέτης της ΕΡΤ, με σπουδές στο εξωτερικό και πολλά βραβεία. Εξαίρετος άνθρωπος κι επαγγελματίας!
 
Καλώς όρισες στην παρέα μας! Να υποθέσω ότι υπήρχε σχέση με τον εκλιπόντα;
 
Είναι πολύ θλιβερά τέτοια συμβάντα.... Αφού σε καλωσορίσω κι εγώ με τη σειρά μου, θα αναρωτηθώ το ίδιο πράγμα.
 
Προφανώς εννοούμε το Νίκο Πανάγου που αναγράφεται εδώ;
 
Να αναφέρω και δύο συναδέλφους δημοσιογράφους του αθλητικού ρεπορτάζ το οποίο υπηρέτησα επί 14 συναπτά έτη (κι ελπίζω να υπηρετήσω κάποια στιγμή και πάλι...). Τον Χρήστο Ράπτη που "έφυγε" το 1996 από την επάρατο και τον Γιώργο Γκάτση (δε γνωρίζω πότε κι από τι "χάθηκε"...).

Τον Ράπτη φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι τον έχετε ακουστά. Μετέδωσε πολλά ποδοσφαιρικά παιχνίδια στην ΕΡΤ, ενώ παρουσίαζε και την περίφημη "Ώρα του αθλητισμού" μαζί με τον Σταύρο Τσώχο μετά το 1985, όταν αποχώρησε από το επάγγελμα ο Βαγγέλης Φουντουκίδης που την παρουσίαζε ως τότε για πολλά χρόνια...

Ας τον θυμηθούμε λίγο, έστω και ηχητικά:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
Καλώς όρισες στην παρέα μας! Να υποθέσω ότι υπήρχε σχέση με τον εκλιπόντα;
Καλησπέρα. Καλώς σας βρήκα. Ναι, ο Νίκος Πανάγου ήταν πατέρας μου. Ήμουν επτά ετών όταν συνέβη το ατύχημα. Εκείνος 37 και η μητέρα μου 28 ετών. Ξεκληριστήκαμε... Είναι από τα ατυχήματα που έμειναν στην ιστορία της ΕΡΤ. Τότε ήταν λίγοι οι άνθρωποι της τηλεόρασης, όταν συνέβαινε κάτι σε έναν ήταν θέμα για όλους. Όλοι οι παλαιότεροι τον θυμούνται με αγάπη. Έχω δει τους πιο σκληρούς ανθρώπους των Media να κλαίνε όταν ακούν το όνομά του. Είμαι περήφανη για εκείνον. Γνώριζα από τη μητέρα μου πόσο θαυμάσιος άνθρωπος ήταν -το θυμάμαι κι εγώ, όσο μπορώ να θυμάμαι από εκείνη την ηλικία- αλλά είναι καταπληκτικό να μιλούν τόσα χρόνια μετά με συγκίνηση οι "κακοί" και "αδίστακτοι" του χώρου, να αναγνωρίζουν τη σπουδαιότητα ενός ανθρώπου, να τον αγαπούν ακόμη για την απέραντη καλοσύνη του και να τον θαυμάζουν για τον επαγγελματισμό του. Ελπίζω να μην κουράζω με όλα αυτά. Επρόκειται για έναν ξεχωριστό άνθρωπο και είμαι σίγουρη πια ότι δεν το λέω γιατί ήταν πατέρας μου. Για του λόγου το αληθές: http://www.avecnews.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=518:2011-08-22-09-02-16&catid=35:2011-09-07-15-36-59&Itemid=42

Ναι, αυτόν εννοώ. Παιδιά συγγνώμη, δεν έχω ξαναγράψει σε forum, μπερδεύομαι λίγο με το πως πρέπει να απαντώ. Έχω ήδη απαντήσει στην Betty, μετά είδα και τις υπόλοιπες ερωτήσεις. Ελπίζω να συντονιστούμε... :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να μην στεναχωριέσαι - όλα θα τα μάθεις σιγά-σιγά! :)

Είσαι σ' έναν χώρο που άνθρωποι σαν το πατέρα σου δε λησμονούνται και θεωρούμε χρέος μας, να μην τους αφήσουμε να λησμονηθούν! :)

Ό,τι πληροφορία μπορείς να μας προσφέρεις για το έργο του, είναι καλοδεχούμενη και θα είναι χαρά μας να υπάρχουν πληροφορίες.

Καλή παραμονή λοιπόν και ό,τι χρειαστείς, είμαστε στη διάθεσή σου.
 
thanos75 είπε:
Θυμαμαι επισης και μια ρεπορτερ της ΕΡΤ 2 που λεγοταν Ζωη Φασσου (η καπως ετσι), η οποια σκοτωθηκε οταν επεσε κατα λαθος απο ταρατσα κτιριου οπου νομιζω προετοιμαζε ρεπορταζ. Πρεπει να συνεβη γυρω στο 1985 εαν θυμαμαι καλα. Νεα και αυτη κοπελα δυστυχως. Δεν εχω δυστυχως καποια φωτογραφια της

H αξέχαστη δημοσιογράφος της ΕΤ-2 (και διαπιστευμένη στο υπουργείο Βιομηχανίας) Ζωή Φάσσου, 33 ετών, πέθανε στις 20/6/1989.

Είχε πέσει από το μπαλκόνι του 5ου ορόφου του υπουργείου Βιομηχανίας (οδός Μεσογείων 14- 18). Καν

είς από τους υπαλλήλους στο υπουργείο δεν κατάλαβε τίποτα, ούτε καν την άκουσαν να φωνάζει. Οι υπάλληλοι άκουσαν έναν γδούπο και την βρήκαν πεσμένη στον ακάλυπτο. Αμέσως κλήθηκε ασθενοφόρο, όμως στο νοσοκομείο που έφτασε διαπιστώθηκε ότι είχε επέλθει το μοιραίο...


Το ενδεχόμενο της αυτοκτονίας αποκλείστηκε, καθώς δεν βρέθηκε κανένα σημείωμα, ενώ η οικογένειά της είχε αναφέρει ότι δεν την απασχολούσε κανένα οικονομικό ή άλλο πρόβλημα.



Γεννημένη στην Αθήνα το 1956, η Φάσσου έκανε σπουδές Οικονομικών Επιστημών στην ΑΣΟΕΕ και εκτός από τα τηλεοπτικά ρεπορτάζ, εργάστηκε και στο ραδιόφωνο της ΕΡΤ, όπως και στην εφημερίδα "Εξόρμηση".


 


Η ανακοίνωση που εξέδωσε η ΕΤ-2 έκανε λόγο μεταξύ άλλων για μια "πολύτιμη συνάδελφο, που αγαπούσε τη δουλειά της με πάθος".


 


Πηγή: Εφημερίδα ΤΑ Νέα, 21-6-1989, σελ. 29


fetch


Ζωή Φάσσου (1956-1989)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάποιος Δημοσιογράφος Σταύρος καλαφάτης της Ετ3 που μετέδιδε μπάσκετ έμαθα ότι έφυγε. Θυμάτε κανένας ποτέ έγινε αυτό,; από τροχαίο έφυγε;
 
Πίσω
Μπλουζα