Διάλειμμα στο σχολείο - αυλή του σχολείου

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.267
Αντιδράσεις
6.045
Με ανυπομονησία περιμέναμε το διάλειμμα για να βγούμε στην αυλή του σχολείου και να ξεσκάσουμε από τα μαθήματα. Μόλις χτυπούσε το κουδούνι, πεταγόμασταν από τα θρανία και παιδικές φωνές γεμίζουν το προαύλιο. Το κυλικείο γεμάτο από πελάτες που περιμένουν στην ουρά για λιχουδιές...Παίζουμε πολλά παιχνίδια όπως μπάλα, κυνηγητό, τσιγαροποτά, μπανάνα-ξεμπανάνα, ή συζητάμε σοβαροί-σοβαροί, τα πειράγματα δεν λείπουν.

Σε λίγη ώρα το κουδούνι σημαίνει το τέλος του διαλείμματος και την αρχή του μαθήματος. Μπαίνουμε στις τάξεις και ανανεώνουμε το ραντεβού μας για το επόμενο διάλειμμα...
 
Επίσης παίζαμε και Game Boy αλλά και στο γυμνάσιο πινγκ πονγκ όπου τσακωνόμασταν ποιος θα παίξει πρώτος και δε μας έφτανε και το διάλειμμα.

Θα ήθελα να κάνω και μια παρατήρηση όσον αφορά το κυλικείο και νομίζω ταιριάζει στο παρόν θέμα. Κάποια στιγμή στο Λύκειο είχαμε θέματα με το κυλικείο όπως ότι απαγόρεψαν το αλλαντικό από το τοστ, την κόκα κόλα αλλά και τα παγωτά (από Μάρτιο και μετά) θεωρώντας τα μη υγιεινά. Μας είχε κακοφανεί πολύ και πολύς κόσμος (μαθητές) έβγαινε και ψώνιζε από παρακείμενα μαγαζάκια μέχρι να φθάσουν σε σημείο να μας απειλήσουν οι καθηγητές ότι θα κλείσουν το κυλικείο. Εννοείται ότι φώναζαν και σε όποιο μαθητή έβγαινε έξω από το σχολείο να αγοράσει φαγητό. Είχατε εσείς τέτοιες καταστάσεις;
 
Διαλειμμα στο σχολειο - αυλη του σχολειου

Τα σχολικα διαλειμματα υπηρξαν αναποσπαστο κομματι του σχολειου, και απο εκει εχουμε ολοι μας παμπολες αμνησεις. Ο χρονος (μετρημενος στα λεπτα της ωρας) που βλεπαμε τους περισσοτερους φιλους μας. Και οτι δεν προλαβαμε να πουμε ή να κανουμε στο ενα διαλειμμα, επαιρνε αναβολη για το επομενο.

Το διαλειμμα του νηπιαγωγειου δεν το θυμαμαι. Περισσοτερο θυμαμαι τι καναμε μεσα στο νηπιαγωγειο. Στην ιδια αυλη με τα παιδια του δημοτικου, ειχαμε μια γωνιτσα, οπου η νηπιαγωγος μας δεν μας αφηνε απο τα ματια της στιγμη. Καμια επαφη με μεγαλυτερα παιδια που παιζαν παραδιπλα. Νομιζω το μεγαλο διαλειμμα του δημοτικου, πρεπει να καναμε. Στο επομενο φευγαμε.

Και συνεχιζουμε με το δημοτικο, οπου το πρωτο διαλειμμα ηταν και το μεγαλυτερο και ειχε διαρκεια μιση ωρα (στα επομενα ηταν του τεταρτου). Λογικο, γιατι προηγουνταν διωρο μαθημα γλωσσας. Νομιζω στις 10 χτυπαγε το κουδουνι. Ηταν και η ωρα του κολατσιου συνηθως, οποτε καμποση ωρα ξοδευοταν στην αναμονη για κουλουρι, τυροπιτα κτλ και στο να φαγωθουν αυτα (συμπεριλαμβανουμενου του κολατσιου απο το σπιτι που φερναμε οι περισσοτεροι).

Στο υπολοιπο της ωρας (οπως και στα επομενα διαλειμματα) παιζαμε. Τα αγορια συνηθως προτιμουσαν την μπαλα αλλα και τους βωλους. Τα κοριτσια παλι, με το σκοινακι, το λαστιχακι και με τα μηλα. Υπηρχαν και παιχνιδια που παιζαμε ολοι μαζι, οπως κρυφτο και κυνηγητο

Θυμαμαι σαν σε ονειρο την παλια αυλη του δημοτικου, που ενα μερος της σωζεται ακομη . Η μπροστα αυλη η τσιμεντενια, ηταν στο μεγεθος ενα γηπεδο μπασκετ. Εκει παιζοταν τα κοριτσιστικα παιχνιδια και το κυνηγητο. Εκει ηταν οι μπασκετες και το διχτυ για το βολευ στριμωγμενα. Αγαπημενη συνηθεια να καθομαστε και στα καγκελα.

Ο'τι χρειαζοταν για παιχνιδι το φερναμε απο το σπιτι μας. Προσωπικα.. ειχα απο ολα. Και μπαλα για μηλα, και λαστιχακι και σχοινακι. Διαλεγα με πιο θα παιξω, και οποια αλλη ηθελε να παιξει μαζι μου, και τα αλλα τα εδινα να παιξουν πιο διπλα αλλες παρεες. Συνηθως τα αποθηκευα κατω απο το θρανιο

Μπαλες για μπασκετ και βολευ, φυσικα υπηρχαν απο το σχολειο.

Εκτος ομως του χωρου που ηταν με τσιμεντο, τριγυρω ηταν δεντροφυτεμενος με πευκα που τα ειχαν φυτεψει οι γονεις μας, σε μια σχολικη δραστηριοτητα της εποχης τους, οπου το καθε παιδι φροντιζε το δεντρο του. Αυτα τα πευκα λοιπον ηταν ενα μικρο δασακι για εμας. Εκει παιζαν οι παρεες βωλους, και εκει μαζευαμε σε ποσοτητες τις πευκοβελονες και με ενα τσουβαλι απο πανω, καναμε τσουληθρα στην κατηφορα.

Για αυλη σχολειου, δεν την ελεγες και ασφαλη. Το τσιμεντενιο προαυλιο, οπως και το σχολειο, χωρια τον κινδυνο να πεσεις στο τσιμεντο, ηταν σε καποιο υψος απο τα πευκα, οποτε κινδυνος οταν σκαρφαλωναμε στα καγκελα, αν επεφτε κανεις απο την εξω μερια (ευτυχως δεν επεσε γιατι σε καποια σημεια θα σκοτωνονταν). Οσο και να μας μαλωναν, εμεις ανεβαιναμε. Αλλα και τα πευκα, πανευκολο σημειο για .. απαγωγη ας πουμε,

Πιο διπλα ηταν και ενα μικρο ξεφωτο που παιζαν μπαλα τα αγορια.

Ολα τα παραπανω ηταν το καλοκαιρι. Τον χειμωνα που συνηθως χιονιζε, περιοριζομασταν στο τσιμεντο και στο εσωτερικο της ταξης, οπου και παλι καλα παιρναγαμε, με μπολικη κουβεντουλα :)

Γενικα ηταν μια αυλη με πολλες δυνατοτες για παιχνιδι. Μια αυλη που εμεινε στην μνημη μου, τοσο για το παιχνιδι οσο και για την ομορφια της. Μονη παραφωνια η γρια γειτονισσα που μας εβαζε τις φωνες επειδη φωναζαμε και εσκαγε οποια μπαλα ειχε την ατυχια να πεσει στην αυλη της, αν δεν προλαβαιναμε να μπουμε να την παρουμε χωρις να μας δει.

__________________________

Στο γυμνασιο τα πραγματα αλλαξαν. Η μεγαλη τσιμεντενια αυλη ηταν το μονο πραγμα που εβλεπα. Η πισω αυλη ηταν ο χωρος για τα παιδια του λυκειου, και εκει πηγαιναμε καμια φορα για αλλαγη. Την βλεπαμε με.. δεος :p

Απο παιχνιδια.. τιποτα απολυτως.. Μεγαλη απογοητευση για εμας που ερχομασταν απο ενα σχολειο φουλ στο παιχνιδι. Αλλα.. ειχαμε μεγαλωσει πια :( . Ουτε ορεξη για μπασκετ ή βολευ ειχαμε οι περισσοτεροι γιατι το μαθημα της γυμναστικης ηταν αρκετα απαιτητικο, και μας αρκουσε εκει που ασχολιομασταν. Αρκετα ομως αγορια συνεχισαν την συνηθεια του ποδοσφαιρου, διαλεγοντας μια γωνια τερμα. Εδω τα συντομα πλεον διαλειμματα παιρναγαν μονο με βολτες περα δωθε, ή πανω κατω. Απιστευτο σε ποσο συντομο διαστημα μας εφυγε ολη η ενεργεια του δημοτικου και βαριομασταν ακομη και το περπατημα. Το πρωτο διαλειμμα ηταν παλι για το κολατσιο, αλλα το 5λεπτο δεν αρκουσε, και αρκετοι προτιμησαν επομενα διαλειμματα. Συνηθεια επισης εγιναν και οι βολτες με ενα βιβλιο στο χερι, οταν υπηρχε υποψια για διαγωνισμα. Οταν πλησιαζε καλοκαιρι, πηγαιναμε τερμα στα καγκελα (οσοι ειχαν διαθεση να διασχισουν 150 μετρα), αραζαμε εκει, και τους βλεπαμε ολους απο αποσταση :p

Τον χειμωνα την βγαζαμε σε πηγαδακια στους διαδρομους του σχολειου. Συνηθως διαλεγαμε συγκεκριμενες μεριες που αραζαμε ο καθενας με την παρεα του, εγω διαλεγα παραθυρο. Στο λυκειο.. μια απο τα ιδια, αν και τωρα αρκετοι ηταν αυτοι που περναγαν τις ωρες τους στις τουαλετες ή στις ελαχιστες απομερες γωνιες για να καπνισουν. Και φυσικα.. μαζευονταν και εκει παρεες (δεν πηγαιναν μονοι).

Και καπως ετσι περγαναν οι ωρες των διαλειμματων στο σχολειο. Διαλειμματα τοσο συντομα που ομως χωρεσαν την μιση σχολικη ζωη, και σε αρκετους, το περισσοτερο παιχνιδι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου άρεσαν αυτά που γράφεις Λορένα, καθώς πολλές αναμνήσεις μοιάζουν με τις δικές μου. Αλλά...http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?27309-%C4%E9%DC%EB%E5%E9%EC%EC%E1 χμμ...Εσύ βέβαια αναφέρθηκες αναλυτικά και στο πώς ήταν οι διάφορες αυλές, δεν ξέρω, ας αποφασίσουν οι ανώτεροι... :)

Edit: Οκ, βλέπω ότι τελικά συγχωνεύτηκε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βλέμμα που κοιτάει στο άπειρο σε ένα συνδυασμό ονειροπόλησης και αλτσχάιμερ...

Το χωριό μου δεν είχε δημόσιο κτήριο για νηπιαγωγείο οπότε νοικιαζόταν μια αποθήκη (ουσιαστικά) στο ισόγειο ενός σπιτιού. Το βασικό της προσόν ήταν ότι ήταν μακριά από τον δρόμο. Αυλή είχε χωμάτινη με ένα λεπτό αλλά εμφανές στρώμα χαλίκι ώστε όταν τρέχαμε να γλιστράμε και να τρώμε τα μούτρα μας και τα ρούχα μας γιατί οι καιροί ήταν περίεργοι και δεν έπρεπε να γίνουμε φλώροι. Εναλλακτικά μπορούσαμε να πετάμε τα χαλίκια ο ένας στον άλλο σμιλεύοντας τις γωνίες του προσώπου μας. Θυμάμαι μια φορά που θεωρήσαμε καλό να πετάξουμε χαλίκια στις κότες του παρακείμενου (και υπερσυντέλικου) κοτετσιού. Στο κοτέτσι υπήρχε και μια γαλοπούλα ύψους λίγο χαμηλότερου του δικού μας, αλλά κατά πολύ καλύτερή μας στο άλμα εις ύψος. Δίνει μια λοιπόν η γαλοπούλα και πηδά (κυριολεκτικά) το δίχτυ του κοτετσιού και μας πήρε στο κυνήγι. Ένα από τα πιο μικρά παιδιά (του προνηπίου) γλίστρησε στα χαλίκια και έπεσε (μπρούμυτα ευτυχώς) οπότε η γαλοπούλα πηδά πάνω του (κυριολεκτικά λέμε) και του άλλαξε τα φώτα στις τσιμπιές (τον πήδησε μεταφορικά δηλαδή) ώσπου να πάρει πρέφα η νηπιαγωγός τι παίζει και να επέμβει (οι υπόλοιποι αφού δεν κινδυνεύαμε πια μελετούσαμε την συμπεριφορά του ζώου). Φυσικά κυλικείο δεν υπήρχε οπότε την βγάζαμε με αυγά από το σπίτι. Υπολογίζοντας τα αυγά που φαγώθηκαν σε εκείνη την αυλή πρέπει για τις κότες να είμαστε κάτι σαν συνδυασμός Χίτλερ και Στάλιν (για να κρατάμε ίσες αποστάσεις και να μας την πούνε είτε οι δεξιοί είτε οι αριστεροί :p ) (ναι αλλά για τον Μάο δεν λέτε τίποτα :p )

Μετά από ένα πολύ παραγωγικό έτος στο νηπιαγωγείο όπου φαγώθηκαν γύρω στα 250 αυγά και ζωγραφίστικαν περί τα 80 καραβάκια, 150 δεντράκια, 60 σπιτάκια 1820 αυτοκίνητα, 10 Κύκλωπες, 320 πειρατές και 1 καμπάνα με γκυ πήγα στο Δημοτικό!!! Δημόσιο κτήριο, το ίδιο στο οποίο φοίτησαν οι γονείς μου (με ορισμένες προσθήκες, όχι στα ταβάνια όμως). Η αυλή εκεί κατά κύριο λόγο χωμάτινη (σταδιακά ώσπου να τελειώσω το σχολείο είχε τσιμενταριστεί όλη) με κυπαρίσσια. Λόγω της έλλειψης χαλικιού αναγκαζόμασταν να πετάει ο ένας στον άλλο κυπαρισσόμηλα (καρίνες τα λέγαμε εμείς) αλλά όταν έχεις συνηθίσει στο χαλίκι τι να σου κάνει η καρίνα. Ευτυχώς στις εκδρομές πηγαίναμε στην αυλή ενός ξωκλησιού που είχε πεύκα και όπως και να το κάνουμε το κουκουνάρι έχει πιο θεαματικά αποτελέσματα από το κυπαρισσόμηλο. Μια άλλη καινοτομία του Δημοτικού ήταν το κυλικείο. Ένα πεντακάθαρο δωματιάκι (η κυρία που το διαχειριζόταν το ήθελε να αστράφτει. Αφού είχε βάλει πατάκια στα πόδια των ποντικιών για να γυαλίζουν το πάτωμα) όπου μπορούσες να φας πεντανόστιμα, πανάκριβα και φρεσκότατα σαντουιτσάκια, κρουασανάκια, γαριδάκια και άλλες υγιεινές λιχουδιές που λογικά πρέπει να είχαν περισσέψει από τις προμήθειες που είχαν μαζί τους οι Πέρσες κατά την εκστρατεία του Ξέρξη. Η νοστιμιά τους ενισχυόταν από ένα λεπτό στρώμα από τραγανά μυρμήγκια. Οι δάσκαλοί μας ήταν ένας κι ένας. Από την άσχετη δασκάλα που είχε τελειώσει την σχολή προ εικοσαετίας και έκτοτε δεν είχε ξαναδιαβάσει ούτε το ρομάντζο (αλλά ήταν θεία μου και μου είχε Α), τον πρασινοφρουρό διευθυντή του σχολείου που ήθελε 3 χρόνια για να βγει στην σύνταξη και που ακόμα και όταν όλοι οι άλλοι απεργούσαν αυτός εκεί στις επάλξεις ως τον διάδοχό του νεοδημοκράτη και γεροντοπαλίκαρο. Αυτός μπορεί να ήταν και ο μόνος που απεργούσε κάθε μα κάθε φορά που είχε απεργία αλλά ήταν και τέρας ψυχραιμίας. Αν έκανες λάθος στον πίνακα σε έπιανε από τον λαιμό και σε σήκωνε στον αέρα. Μετά την τρίτη οπότε αρχίσαμε να μαθαίνουμε ιστορία τα παιχνίδια μας γίνανε πιο διανοουμενίστικα. Είχαμε ένα παιδί χαμηλών τόνων. Ήταν το μόνο παιδί στην τάξη που οι γονείς του είχαν πάρει διαζύγιο. Οπότε στην τρίτη παίζαμε και ήμασταν εμείς οι Έλληνες και αυτός ο Τρώας (βασικά το ότι θα ήταν αυτός ο Τρώας αποφασίστηκε δημοκρατικά) και τον κυνηγούσαμε όποιος τον έπιανε του έριχνε φάπα. Στην τετάρτη αυτός ήταν ο Πέρσης, στην πέμπτη ο Βούλγαρος και στην Έκτη ο Τούρκος. Γυμνάσιο δεν πήγε.

6 χρόνια δημοτικό και πήγαμε γυμνάσιο. Το γυμνάσιο-λύκειο του χωριού αποτελούνταν από δύο κτήρια. Ένα παλιό ισόγειο κατασκευασμένο την δεκαετία του 50 όπου παλιά στεγαζόταν το κοινοτικό ημιγυμνάσιο και που στην δική μου εποχή είχε το χημείο του γυμνασίου και τις αίθουσες της πρώτης γυμνασίου και ένα νεώτερο διώροφο κτήριο (μάλλον της δεκαετίας του 80) όπου στο ισόγειο στεγαζόταν οι δευτέρα και τρίτη γυμνασίου τα γραφεία των καθηγητών και του διευθυντή, το γυμναστήριο και το κυλικείο (η βιβλιοθήκη ήταν στο γραφεί των καθηγητών). Στους ορόφους στεγαζόταν το Λύκειο. Λόγω του ότι η Πρώτη ήταν αποκομμένη από το υπόλοιπο κτήριο και την υπόλοιπη αυλή εξακολουθούσαμε να παίζουμε αν και χωρίς ούτε χαλίκια ούτε κουκουνάρια αναγκαστήκαμε να αφήσουμε τα κεφάλια μας ολόκληρα πράγμα που το βρήκαμε ελαφρά ξενέρωτο. Σιγά σιγά μπήκαμε στην εφηβεία, πλάκωσαν και οι έρωτες κάποιοι άρχισαν να καπνίζουν και κρυβόταν πίσω από το σχολείο είτε για τα τσικ του τσικ τους είτε για τις φούμες τους ενώ το κρυφτό και το κυνηγητό έγιναν εντελώς ντεμοντέ. Το κυλικείο ήταν σε ελαφρά καλύτερη κατάσταση από αυτό του δημοτικού ενώ καθώς οι διδάσκοντες πλήθαιναν σαν αριθμός το έκανε η σύμπτωση και υπήρχαν και 1-2 που ήταν καλοί στην δουλειά τους.

Από το Λύκειο η πιο έντονη ανάμνησή μου στην αυλή του ήταν όταν πηγαίναμε τρίτη που για να γιορτάσουμε την ονομαστική γιορτή δυο συμμαθητών μου προμηθευτήκαμε ουίσκι και μαντολίνο και τα πίναμε στην πίσω αυλή (ξενερώνοντας τα ζευγαράκια) και όταν γίναμε λιώμα και αρχίσαμε τα τραγούδια και τους χορούς βγήκε στο μπαλκόνι ο διευθυντής και μας έδωσε αποβολή μετά από απαίτηση του φιλολόγου μας, ενός νεόπλουτου παρτάκια με ιδιαίτερα εντυπωσιακές επιδώσεις στην ιππασία επί καλάμου (11 άτομα, η μόνη μου αποβολή) πράγμα που δημιουργήθηκε πολιτειακό ζήτημα γιατί από τους 11 αποβληθέντες οι 7 ήταν μέλη του 15-μελούς και παραιτήθηκαν σε ένδειξη διαμαρτυρίας ενώ τα αναπληρωματικά μέλη δεν επαρκούσαν για την πλήρωση των κενών θέσεων. Τελικά μετά από διαβουλεύσεις με τον διευθυντή και (προφανώς) αναλογιζόμενοι ότι ενδέχεται να χαθούν οι μίζες από την πενθήμερη την οποία προγραμμάτιζαν (η ηγετική τριάδα από τους παραιτηθέντες) από κοινού με την ταξιδιωτική πράκτορα (και σύζυγο του λυκειάρχη) οι παραιτήσεις ανακλήθηκαν (γιατί στην δημοκρατία δεν υπάρχουν αδιέξοδα :p ). Μια άλλη (πιο γλυκιά ανάμνησή μου από το Λύκειο) είναι τα 18α μου γενέθλια, τα οποία συνέπεσαν με την τελευταία μέρα των μαθημάτων πριν από τις απολυτήριες εξετάσεις. Είχα πάει με τούρτα στο σχολείο για να τα γιορτάσω και τα κερασάκια της τούρτας αποτέλεσαν μια ενδιαφέρουσα προσθήκη στο πατροπαράδοτο μπουγέλο.

Να γράψω διεύθυνση για να μου στείλετε το νόμπελ σπίτι;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:bow: :bow: :bow:

Thor πραγματικά πρέπει να ασχοληθείς με τη συγγραφή...

Thor είπε:
Μετά την τρίτη οπότε αρχίσαμε να μαθαίνουμε ιστορία τα παιχνίδια μας γίνανε πιο διανοουμενίστικα. Είχαμε ένα παιδί χαμηλών τόνων. Ήταν το μόνο παιδί στην τάξη που οι γονείς του είχαν πάρει διαζύγιο. Οπότε στην τρίτη παίζαμε και ήμασταν εμείς οι Έλληνες και αυτός ο Τρώας (βασικά το ότι θα ήταν αυτός ο Τρώας αποφασίστηκε δημοκρατικά) και τον κυνηγούσαμε όποιος τον έπιανε του έριχνε φάπα. Στην τετάρτη αυτός ήταν ο Πέρσης, στην πέμπτη ο Βούλγαρος και στην Έκτη ο Τούρκος. Γυμνάσιο δεν πήγε.
Aναρωτιέμαι τι ρόλο θα είχε στο γυμνάσιο...." Βόσνιος" ίσως... ::)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μάλλον θα είχε ριστάρτ από τον Πέρση :) . Πάντως έμαθε ιστορία :p
 
Ακριβώς αυτό που είπε ο Rio, Thor, πρέπει να ασχοληθείς με τη συγγραφή! Δεν έχω λόγια για την ιστορία σου :worship: Έχεις ακριβώς το στυλ που λατρεύω, κριτική και ειρωνεία, σε θέλω για συνεργάτη μου να γράφουμε μαζί :p
 
RIO είπε:
:bow: :bow: :bow:

Thor πραγματικά πρέπει να ασχοληθείς με τη συγγραφή...

Aναρωτιέμαι τι ρόλο θα είχε στο γυμνάσιο...." Βόσνιος" ίσως... ::)
Που να συνεχίσει το γυμνάσιο ... με τόσες φάπες κουσούρι του αφήσατε του παιδιού!!! :xm: ;)
 
Μόλις χτυπούσε διάλειμμα ,έτρεχα σαν καλό και χαρούμενο παιδάκι στην αυλή! Εκεί ,πήγαινα πίσω από τους συμμαθητές μου και τους έκαιγα στο σβέρκο συγκεντρώνοντας τις ακτίνες του ήλιου μ' εναν μεγεθυντικό φακό...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thor είπε:
Βλέμμα που κοιτάει στο άπειρο σε ένα συνδυασμό ονειροπόλησης και αλτσχάιμερ...
Το χωριό μου δεν είχε δημόσιο κτήριο για νηπιαγωγείο οπότε νοικιαζόταν μια αποθήκη (ουσιαστικά) στο ισόγειο ενός σπιτιού. Το βασικό της προσόν ήταν ότι ήταν μακριά από τον δρόμο. Αυλή είχε χωμάτινη με ένα λεπτό αλλά εμφανές στρώμα χαλίκι ώστε όταν τρέχαμε να γλιστράμε και να τρώμε τα μούτρα μας και τα ρούχα μας γιατί οι καιροί ήταν περίεργοι και δεν έπρεπε να γίνουμε φλώροι. Εναλλακτικά μπορούσαμε να πετάμε τα χαλίκια ο ένας στον άλλο σμιλεύοντας τις γωνίες του προσώπου μας. Θυμάμαι μια φορά που θεωρήσαμε καλό να πετάξουμε χαλίκια στις κότες του παρακείμενου (και υπερσυντέλικου) κοτετσιού. Στο κοτέτσι υπήρχε και μια γαλοπούλα ύψους λίγο χαμηλότερου του δικού μας, αλλά κατά πολύ καλύτερή μας στο άλμα εις ύψος. Δίνει μια λοιπόν η γαλοπούλα και πηδά (κυριολεκτικά) το δίχτυ του κοτετσιού και μας πήρε στο κυνήγι. Ένα από τα πιο μικρά παιδιά (του προνηπίου) γλίστρησε στα χαλίκια και έπεσε (μπρούμυτα ευτυχώς) οπότε η γαλοπούλα πηδά πάνω του (κυριολεκτικά λέμε) και του άλλαξε τα φώτα στις τσιμπιές (τον πήδησε μεταφορικά δηλαδή) ώσπου να πάρει πρέφα η νηπιαγωγός τι παίζει και να επέμβει (οι υπόλοιποι αφού δεν κινδυνεύαμε πια μελετούσαμε την συμπεριφορά του ζώου). Φυσικά κυλικείο δεν υπήρχε οπότε την βγάζαμε με αυγά από το σπίτι. Υπολογίζοντας τα αυγά που φαγώθηκαν σε εκείνη την αυλή πρέπει για τις κότες να είμαστε κάτι σαν συνδυασμός Χίτλερ και Στάλιν (για να κρατάμε ίσες αποστάσεις και να μας την πούνε είτε οι δεξιοί είτε οι αριστεροί :p ) (ναι αλλά για τον Μάο δεν λέτε τίποτα :p )

Μετά από ένα πολύ παραγωγικό έτος στο νηπιαγωγείο όπου φαγώθηκαν γύρω στα 250 αυγά και ζωγραφίστικαν περί τα 80 καραβάκια, 150 δεντράκια, 60 σπιτάκια 1820 αυτοκίνητα, 10 Κύκλωπες, 320 πειρατές και 1 καμπάνα με γκυ πήγα στο Δημοτικό!!! Δημόσιο κτήριο, το ίδιο στο οποίο φοίτησαν οι γονείς μου (με ορισμένες προσθήκες, όχι στα ταβάνια όμως). Η αυλή εκεί κατά κύριο λόγο χωμάτινη (σταδιακά ώσπου να τελειώσω το σχολείο είχε τσιμενταριστεί όλη) με κυπαρίσσια. Λόγω της έλλειψης χαλικιού αναγκαζόμασταν να πετάει ο ένας στον άλλο κυπαρισσόμηλα (καρίνες τα λέγαμε εμείς) αλλά όταν έχεις συνηθίσει στο χαλίκι τι να σου κάνει η καρίνα. Ευτυχώς στις εκδρομές πηγαίναμε στην αυλή ενός ξωκλησιού που είχε πεύκα και όπως και να το κάνουμε το κουκουνάρι έχει πιο θεαματικά αποτελέσματα από το κυπαρισσόμηλο. Μια άλλη καινοτομία του Δημοτικού ήταν το κυλικείο. Ένα πεντακάθαρο δωματιάκι (η κυρία που το διαχειριζόταν το ήθελε να αστράφτει. Αφού είχε βάλει πατάκια στα πόδια των ποντικιών για να γυαλίζουν το πάτωμα) όπου μπορούσες να φας πεντανόστιμα, πανάκριβα και φρεσκότατα σαντουιτσάκια, κρουασανάκια, γαριδάκια και άλλες υγιεινές λιχουδιές που λογικά πρέπει να είχαν περισσέψει από τις προμήθειες που είχαν μαζί τους οι Πέρσες κατά την εκστρατεία του Ξέρξη. Η νοστιμιά τους ενισχυόταν από ένα λεπτό στρώμα από τραγανά μυρμήγκια. Οι δάσκαλοί μας ήταν ένας κι ένας. Από την άσχετη δασκάλα που είχε τελειώσει την σχολή προ εικοσαετίας και έκτοτε δεν είχε ξαναδιαβάσει ούτε το ρομάντζο (αλλά ήταν θεία μου και μου είχε Α), τον πρασινοφρουρό διευθυντή του σχολείου που ήθελε 3 χρόνια για να βγει στην σύνταξη και που ακόμα και όταν όλοι οι άλλοι απεργούσαν αυτός εκεί στις επάλξεις ως τον διάδοχό του νεοδημοκράτη και γεροντοπαλίκαρο. Αυτός μπορεί να ήταν και ο μόνος που απεργούσε κάθε μα κάθε φορά που είχε απεργία αλλά ήταν και τέρας ψυχραιμίας. Αν έκανες λάθος στον πίνακα σε έπιανε από τον λαιμό και σε σήκωνε στον αέρα. Μετά την τρίτη οπότε αρχίσαμε να μαθαίνουμε ιστορία τα παιχνίδια μας γίνανε πιο διανοουμενίστικα. Είχαμε ένα παιδί χαμηλών τόνων. Ήταν το μόνο παιδί στην τάξη που οι γονείς του είχαν πάρει διαζύγιο. Οπότε στην τρίτη παίζαμε και ήμασταν εμείς οι Έλληνες και αυτός ο Τρώας (βασικά το ότι θα ήταν αυτός ο Τρώας αποφασίστηκε δημοκρατικά) και τον κυνηγούσαμε όποιος τον έπιανε του έριχνε φάπα. Στην τετάρτη αυτός ήταν ο Πέρσης, στην πέμπτη ο Βούλγαρος και στην Έκτη ο Τούρκος. Γυμνάσιο δεν πήγε.

6 χρόνια δημοτικό και πήγαμε γυμνάσιο. Το γυμνάσιο-λύκειο του χωριού αποτελούνταν από δύο κτήρια. Ένα παλιό ισόγειο κατασκευασμένο την δεκαετία του 50 όπου παλιά στεγαζόταν το κοινοτικό ημιγυμνάσιο και που στην δική μου εποχή είχε το χημείο του γυμνασίου και τις αίθουσες της πρώτης γυμνασίου και ένα νεώτερο διώροφο κτήριο (μάλλον της δεκαετίας του 80) όπου στο ισόγειο στεγαζόταν οι δευτέρα και τρίτη γυμνασίου τα γραφεία των καθηγητών και του διευθυντή, το γυμναστήριο και το κυλικείο (η βιβλιοθήκη ήταν στο γραφεί των καθηγητών). Στους ορόφους στεγαζόταν το Λύκειο. Λόγω του ότι η Πρώτη ήταν αποκομμένη από το υπόλοιπο κτήριο και την υπόλοιπη αυλή εξακολουθούσαμε να παίζουμε αν και χωρίς ούτε χαλίκια ούτε κουκουνάρια αναγκαστήκαμε να αφήσουμε τα κεφάλια μας ολόκληρα πράγμα που το βρήκαμε ελαφρά ξενέρωτο. Σιγά σιγά μπήκαμε στην εφηβεία, πλάκωσαν και οι έρωτες κάποιοι άρχισαν να καπνίζουν και κρυβόταν πίσω από το σχολείο είτε για τα τσικ του τσικ τους είτε για τις φούμες τους ενώ το κρυφτό και το κυνηγητό έγιναν εντελώς ντεμοντέ. Το κυλικείο ήταν σε ελαφρά καλύτερη κατάσταση από αυτό του δημοτικού ενώ καθώς οι διδάσκοντες πλήθαιναν σαν αριθμός το έκανε η σύμπτωση και υπήρχαν και 1-2 που ήταν καλοί στην δουλειά τους.

Από το Λύκειο η πιο έντονη ανάμνησή μου στην αυλή του ήταν όταν πηγαίναμε τρίτη που για να γιορτάσουμε την ονομαστική γιορτή δυο συμμαθητών μου προμηθευτήκαμε ουίσκι και μαντολίνο και τα πίναμε στην πίσω αυλή (ξενερώνοντας τα ζευγαράκια) και όταν γίναμε λιώμα και αρχίσαμε τα τραγούδια και τους χορούς βγήκε στο μπαλκόνι ο διευθυντής και μας έδωσε αποβολή μετά από απαίτηση του φιλολόγου μας, ενός νεόπλουτου παρτάκια με ιδιαίτερα εντυπωσιακές επιδώσεις στην ιππασία επί καλάμου (11 άτομα, η μόνη μου αποβολή) πράγμα που δημιουργήθηκε πολιτειακό ζήτημα γιατί από τους 11 αποβληθέντες οι 7 ήταν μέλη του 15-μελούς και παραιτήθηκαν σε ένδειξη διαμαρτυρίας ενώ τα αναπληρωματικά μέλη δεν επαρκούσαν για την πλήρωση των κενών θέσεων. Τελικά μετά από διαβουλεύσεις με τον διευθυντή και (προφανώς) αναλογιζόμενοι ότι ενδέχεται να χαθούν οι μίζες από την πενθήμερη την οποία προγραμμάτιζαν (η ηγετική τριάδα από τους παραιτηθέντες) από κοινού με την ταξιδιωτική πράκτορα (και σύζυγο του λυκειάρχη) οι παραιτήσεις ανακλήθηκαν (γιατί στην δημοκρατία δεν υπάρχουν αδιέξοδα :p ). Μια άλλη (πιο γλυκιά ανάμνησή μου από το Λύκειο) είναι τα 18α μου γενέθλια, τα οποία συνέπεσαν με την τελευταία μέρα των μαθημάτων πριν από τις απολυτήριες εξετάσεις. Είχα πάει με τούρτα στο σχολείο για να τα γιορτάσω και τα κερασάκια της τούρτας αποτέλεσαν μια ενδιαφέρουσα προσθήκη στο πατροπαράδοτο μπουγέλο.

Να γράψω διεύθυνση για να μου στείλετε το νόμπελ σπίτι;
Συγχαρητήρια για την όμορφη περιγραφή!!!

+

Στο Νηπιαγωγείο η αυλή ήταν στρωμένη με χορτάρι και είχε διακοσμητικές πλάκες σε μερικά σημεία. Υπήρχαν παιχνίδια παιδικής χαράς όπως μονύγο, τσουλήθρα καθώς κι ένα παιχνίδι αναρρίχησης με σκοινιά (imagesCA2HOBW3.jpg).

Στο Δημοτικό η αυλή ήταν στρωμένη με αντιολισθητικές πλάκες, είχε μπασκέτα, μονόζυγα και διάφορα φυτά. Θυμάμαι σε ένα από τα μονόζυγα είχα κάνει ένα ακροβατικό μετά από απαίτηση συμμαθήτριας: είχα κρατηθεί από 2 μπάρες και είχα περάσει ανάμεσα από το κενό τους κι έτσι βρέθηκα επάνω στο μονόζυγο. Ειδα τον κόσμο από ψηλά, φοβόμουν μην γκρεμοτσακιστώ, πολλά παιδιά έκαναν αυτό το ακροβατικό. Από εκεί κατέβαινες με...σάλτο...Είχε χτυπήσει το κουδούνι κι εγώ είχα μέινει επάνω στο μονόζυγο...τελικά με σάλτο κατέβηκα...παριστάνοντας ότι δεν είχα φοβηθεί...

Σε μια άκρη της αυλής ήταν οι βρύσες και οι τουαλέτες. Θυμάμαι υπήρχε και μια μεγάλη κλούβα με παπαγαλάκια, μου άρεσε να τα χαζεύω...(φιλόζωη!!!).

Στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο η αυλή ήταν από τσιμέντο, υπήρχαν μπασκέτες, δίχτυ βόλει, ποδοσφαιρικό τέρμα, σε μια άκρη ήταν οι τουαλέτες και οι βρύσες...
 
Πίσω
Μπλουζα