Διάσωση PlayStation από τα σκουπίδια

Darth21

Retro Member
Joined
7 Αύγ 2007
Μηνύματα
151
Αντιδράσεις
5
Προβολή συνημμένου 52255Προβολή συνημμένου 52256Προβολή συνημμένου 52261Προβολή συνημμένου 52262

Βρέθηκε σήμερα σε κάδο ανακύκλωσης χωρίς καλώδια/joypad ένα SCPH-1002, το πρώτο PlayStation που κυκλοφόρισε στην Ευρώπη το 1995.

Ήταν σε μαύρα χάλια αλλά μετά από μεθοδικό καθαρισμό ξαναέγηνε άσπρο και με εξαιρεση κάποια σημάδια κυρίως στο καπάκι έγινε τσέλικο.

Με δάνεικά καλώδια από άλλες συσκευές και ένα αραχνιασμένο DualShock ήρθε η ώρα την δοκιμής. Το led άναψε και μαζί με αυτό η ελπίδα. Δοκίμασα ένα Demo disc και εκεί άρχισαν τα καρδιαχτήπια. Το PSX μπήκε στο bios menu αντί να φορτώσει το CD. Απογοήτευση για λίγα δεύτερα... και ξαφνικά το φορτώνει!!! (δεν μου είχε ξανατύχει αυτό σε παιχνίδι) Φτάνω στο μενού επιλογής παιχνίδιού, επιλέγω και... κόλλησε. Περίμενα 15 λεπτά αλλά τίποτα. Reset αλλά πάλι τα ίδια. Με βαριά καρδιά βγάζω το demo και βάζω ένα backup για να δω αν είναι τσιπαρισμένο. Με χαρά είδα ότι όχι μονο το διάβασε αλλά δεν έκανε και το "πέρασμα" από το bios menu.

Γενικά ζορίζετε να διαβάσει τα CD. Ίσως θέλει καθάρισμα το ματάκι. Σκεφτικά να το περάσω με οινόπνευμα με μια μπατονέτα αλλά φοβήθικα. Ξέρει κανείς πως πρέπει να καθαριστει;

Θα επανέλθω αύριο με περισσότερες δοκιμές...
 
Αν εξακολουθεί να εχει πρόβλημα μετά το καθάρισμα, νομίζω ενας μηχανισμός με το λέιζερ δεν κοστίζει πανω από 10 ευρώ και μαλιστα από ελληνικό σάιτ (νομίζω στο easy buy world το είχα δει πριν κανα χρόνο).
 
KSM-440aem

Κυκλοφορεί παντού και είναι πολύ φθηνό, 7-9 ευρώ περίπου. Καθάρισέ το όπως είπες απαλά με την μπατονέτα, και ρίξτου και ένα καλό φύσημα. Μπορεί να παίξει και έτσι και να μήν χρειαστείς αλλαγή. Κάτι άλλο που μπορείς να δοκιμάσεις, είναι να το βάλεις να κάτσει ορθιο-κάθετα. Πολλές φορές σε πεσμένα ματάκια ps1, αυτή η κίνηση τα βοηθάει να διαβάσουν καλύτερα !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το καλύτερο laser που μπορείς να βάλεις στα πρώτα PlayStation (SCPH-1000, SCPH-1001 + SCPH-1002) είναι το KSM-440BAM

Απλά πρέπει να βγάλεις το πλαστικό καπάκι απο το BAM και να βάλεις το πλαστικό καπάκι απο το παλιό σου laser

Δες τι κάνει ο τύπος εδώ


Και δες εδώ το link έχει καλές πληροφορίες

http://www.assemblergames.com/forums/showthread.php?10958-Quick-question-about-laser-model-numbers

Επίσης εδώ με ένα γρήγορο γκουγκλάρισμα βρήκα extension cables

http://www.wiisingonline.com/PS1-Laser-Extension-Cable-p-1298-144.html
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Μετά τον καθαρσιμό και με τη χρήση όρθιας στάσης η συμπεριφορά βελτιώθηκε θεαματικά.

Δεν είχα πολύ χρόνο για δοκιμές σήμερα αλλά έχω την υποψία ότι αν και τσιπαρισμένο τρέχει μόνο PAL παιχνίδια. Υπάρχει τέτοια περίπτωση;
 
Ναι...

...υπάρχει και τέτοια περίπτωση, δεν το ήξερα κι εγώ.

Δες εδώ.
 
Πολυ καλο ευρημα και μαλιστα ειναι απο τα πρωτα μοντελλα!Περιμενουμε και αλλες δοκιμες!
 
6.jpg

Επανέρχομαι με περισσότερα στοιχεία από το εσωτερικό.

Σε ένα (και ευτυχώς μοναδικό) σημείο το μεταλικό προστατευτικού περίβλημα της mobo έχει πιάσει σκουριά :( .

Επίσης υπάρχει imprited η ημερομηνία (κατασκευής φαντάζομαι) 16 Σεπτεμβρίου 1995 :) . Στην Ευρώπη το Playstation κυκλοφόρισε στις 29 Σεπτεμβρίου του 1995 οπότε είναι σίγουρα από τις πρώτες "φουρνιές".

5.jpg
 
Ακολούθησα αυτόν τον πολύ καλό οδηγό μήπως νιώσει και σε οριζόντια θέση αλλά τζίφος. Όρθιο πάντως δουλεύει μια χαρά. Παρεπιπτώντος ο φακός είναι το μοντέλο KSM-440ACM, δηλαδή το "μαμήσιο" του SCPH-1002. Λέω να το κρατήσω όσο δουλεύει έστω και όρθιο. Έτσι και αλλιώς έχω και το PSone. #)
 
Συχνά δουλεύουν καλά και αναποδογυρισμένα (αν δεν σε βολεύει το όρθιο, αξίζει να το δοκιμάσεις και έτσι...)
 
Darth21 είπε:
Ακολούθησα αυτόν τον πολύ καλό οδηγό μήπως νιώσει και σε οριζόντια θέση αλλά τζίφος. Όρθιο πάντως δουλεύει μια χαρά. Παρεπιπτώντος ο φακός είναι το μοντέλο KSM-440ACM, δηλαδή το "μαμήσιο" του SCPH-1002. Λέω να το κρατήσω όσο δουλεύει έστω και όρθιο. Έτσι και αλλιώς έχω και το PSone. #)
Σε κάποια φαση θα σταματησει να δουλευει όρθιο και μετα θα θελει να το εχεις τελιως αναποδα και μετα θα σταματησει να δουλευει και ετσι και θα θελει αλλαγη

Ειναι κλασσικο φαινομενο αυτο που αναφερεις
 
Παραδόξως ανάποδα που το είχα δοκιμάσει δεν δούλευε. Επίσης κάτι που μόλις παρατήρησα είναι ότι τα NTSC (που τελικά λειτουργούν) παίζουν ασπρόμαυρα ενώ στο PSone που έχω με το ίδιο καλώδιο AV παίζουν ενχρωμα. :shake:
 
Darth21 είπε:
Παραδόξως ανάποδα που το είχα δοκιμάσει δεν δούλευε. Επίσης κάτι που μόλις παρατήρησα είναι ότι τα NTSC (που τελικά λειτουργούν) παίζουν ασπρόμαυρα ενώ στο PSone που έχω με το ίδιο καλώδιο AV παίζουν ενχρωμα. :shake:
Αμα παρεις ενα rgb scart καλωδιο θα παιζουν ολα με χρωμα κανονικα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι φυσιολογικό το RGB να είναι απαραίτητο για το SPCH-1002 και όχι για το SPCH-102 (PSone); Και τα δύο PAL είναι. :what:
 
Darth21 είπε:
Είναι φυσιολογικό το RGB να είναι απαραίτητο για το SPCH-1002 και όχι για το SPCH-102 (PSone); Και τα δύο PAL είναι. :what:
Καποια μετεπειτα τσιπακια, ειχαν ενσωματωμενα το λεγομενο "rgb fix". Γιαυτο και μπορεις να δεις σε καποια τσιπαρισμενα psone εγχρωμα τα αμερικανικα παιχνιδια. Καλο θα ηταν παντως να παρεις το ανταλλακτικο οσο υπαρχει ακομα. Δεν υπαρχει καμια εγγυηση πως θα μπορεις να το βρεις στο μελλον.
 
Πίσω
Μπλουζα