Διαγωνισμός Adventure Games Retromaniax - Μέρος 2ο

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

alkis21

ΚickOff World Champ 2013
Joined
16 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.603
Αντιδράσεις
202
Μετά τη μεγάλη επιτυχία (λέμε τώρα) του 1ου Διαγωνισμού Adventure Games Retromaniax, συνεχίζουμε με τα εξής δωράκια:

Α' Βραβείο: Gilbert Goodmate and the Mushroom of Phungoria και Diamonds in the Rough

Β' Βραβείο: The Space Bar

Για όσους δεν τα γνωρίζουν: Το πρώτο είναι ένα πολύ όμορφο καρτουνίστικο adventure το οποίο αν και κυκλοφόρησε το 2001 θυμίζει πάρα πολύ τις δημιουργίες της Sierra και της LucasArts με την θεότρελη ιστορία και τους ακόμα πιο τρελούς γρίφους. Το δεύτερο (1997) ξεχώρισε για την πρωτοτυπία του, είναι πολύ δύσκολο να το περιγράψω αλλά αρκεί να σας πω ότι βλέπετε τον κόσμο σαν εξωγήινος, είτε είστε έντομο είτε ον με τρία φύλα! Μάλιστα για όσους ενδιαφέρονται στα CDs υπάρχει και έκδοση για Mac.

Prizes-Cont2.jpg


Οι κανόνες του διαγωνισμού αυτή τη φορά έχουν ως εξής:

Κάποιος κανάγιας action gamer εγκατέστησε έναν ιό στον υπολογιστή μου, με συνέπεια να μολυνθούν όλα τα retro adventure games! Χαρακτήρες, τοποθεσίες και αντικείμενα μπλέχτηκαν όλα μεταξύ τους: Ο Larry έφαγε χυλόπιτα από την Sophia Hapgood ενώ ο Sherlock Holmes συνεργάστηκε με την Laura Bow και βρήκαν το μυστικό του Monkey Island! Μου πήρε όλη τη νύχτα αλλά τελικά κατάφερα να βάλω τα περισσότερα πράγματα στη θέση τους. Δυστυχώς όμως στο παιχνίδι που απεικονίζεται παρακάτω έχουν βρεθεί 14 inventory items τα οποία όσο κι αν έστυψα το κεφάλι μου δεν μπόρεσα να βρω σε ποια adventures ανήκουν. Γνωρίζω από ποια παιχνίδια λείπει αντικείμενο αλλά όχι τι αντιστοιχεί σε ποιο. Μπορείτε να με βοηθήσετε;

Main.jpg


Τα παιχνίδια είναι (σε αλφαβητική σειρά):

01. Altered Destiny


02. Beneath a Steel Sky



03. Codename Iceman



04. Companions of Xanth



05. Day of the Tentacle



06. Flight of the Amazon Queen



07. I Have No Mouth an I Must Scream



08. Igor - Objective Uikokahonia



09. Indiana Jones and the Fate of Atlantis



10. Innocent until Caught



11. King's Quest V



12. Legend of Kyrandia



13. Teen Agent



14. Uninvited


Σας γράφω και τα αντικείμενα για ευκολία:

α. Άγκυρα


β. Μικροφίλμ



γ. Άρπα



δ. Χρυσός σωλήνας



ε. Φυλαχτό



ζ. Τσίχλα



η. Κεράσι



θ. Φωτογραφική μηχανή



ι. Φιάλη



κ. Πινακίδα



λ. Χάμπουργκερ



μ. Μπανάνα



ν. Μαχαίρι



ξ. Πλάστης


και μια ερώτηση bonus:

15. Από ποιο παιχνίδι είναι το παραπάνω screenshot;

Παρακαλώ στείλτε μου ΡΜ στη μορφή 1α, 2β, 3γ κτλ. Όπως και την προηγούμενη φορά, όλοι όσοι απαντήσουν θα μπουν στην κλήρωση με τόσα "μπαλάκια" όσες και οι σωστές απαντήσεις. Καλή επιτυχία!
 
Απίστευτη σύλληψη!!!!! Τα σέβη μου αγαπητέ alkis21!!! :worship:

Ήδη μπήκα στην πρίζα, αν και εν τω μεταξύ, από όλα τα παιχνίδια, μόνο ένα adventure έχω παίξει... :D
 
Αιμοβόρος ο νέος διαγωνισμός... :sealed: Έχω ήδη αρχίσει να στίβω το μυαλό μου. Ε, και ότι μείνει λόττο :p

EDIT: Έφτασαααααααααααααααααααααααν :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δύσκολος!!! Και αρκετά δεν τα έχω παίξει. Πάω για λόττο και γω :D
 
Για άλλη μία φορά Άλκη ένα μεγάλο μπράβο. Πρέπει να διέθεσες αρκετό χρόνο!!!!!

Φυσικά, ως γνωστόν και εκ πεποιθήσεως, δεν μετέχω σε κανενός είδους διαγωνισμό, αλλά θα παρακολουθώ στενά το σασπένς, με τον Omenforever να κερδίζει για άλλη μία φορά.

Go bro, Go!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Απίστευτη σύλληψη για διαγωνισμό adventure. Ίσως είναι και παγκόσμια πρωτοτυπία. Και πάλι δεν ξέρω αν θα συμμετάσχω. Το βλέπω πολύ δυσκολότερο από τον 1ο.

Συγχαρητήρια Άλκη!!!
 
Μόλις εστάλησαν και οι δικές μου απαντήσεις...

Αυτό το άτιμο το screen shot, με παίδεψε πολύ και δεν βρήκα τελικά, ποιό παιχνίδι είναι.... Είναι και λίγο παλαβό...
 
DINO είπε:
Αυτό το άτιμο το screen shot, με παίδεψε πολύ και δεν βρήκα τελικά, ποιό παιχνίδι είναι.... Είναι και λίγο παλαβό...
Είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι στη συγκεκριμένη εικόνα, ο ήρωας είναι πάνω σε κάποια θεατρική σκηνή γι' αυτό και όλα είναι τόσο κουφά... Απλά δεν πάει το μυαλό μου κάπου...
 
Πράγματι, ίσως κάτι τέτοιο παίζει..... Εκείνο το 3 ρε παιδί μου.... Δεν κολλάει.... Μήπως είναι screen shot γρίφος; :xm:
 
Εγώ το μόνο που μπορώ να σας πω είναι ότι η εικόνα δεν έχει αλλαχτεί καθόλου, είναι ακριβώς όπως εμφανίζεται στο παιχνίδι εκτός φυσικά από το κάτω μέρος όπου το panel και το inventory του παιχνιδιού έχουν δώσει τη θέση τους στο "inventory" του διαγωνισμού μας.
 
Το παιχνίδι είναι αρκετά εύκολο βασικά , τουλάχιστον για μένα, πιστεύω πως μερικοί όταν δείτε την σωστή απάντηση θα βαράτε το κεφάλι σας πως σας διέφυγε :p
 
Να δεις που θα χτυπαω το κεφάλι μου στο τέλος που δεν το βρήκα :p

Έχω κάψει πολλά εγκεφαλικά κύτταρα αλλά δεν....
 
Παιδιά, μιλάμε για πολύ αλοπρόσαλο screenshot!

Κάποιο υποβρύχιο (?) στο φόντο και κάποιος φαίνεται πως παίζει γκολφ (?) επάνω σε αυτό...

Ένα "3" σε ένα λόφο (?)...

Μια πόρτα σε λάθος (?) μέρος....

Ένα φουγάρο (?)...

Μια σχάρα υπονόμου (?)

Μέχρι και ο ήρωας φαίνεται πως έχει κραγιόν (?) στα χείλη!!!!

Βάλτε και ένα ηφαίστειο, να δέσει το γλυκό!!!

alkis21..... προσκυνώ! Με έκαψες!!!!!! :D
 
Τώρα να πω τη μαύρη μου αλήθεια, πάνε πάρα πολλά χρόνια από τότε που έπαιξα το παιχνίδι αυτό οπότε δεν μπορώ να ρίξω περισσότερο φως στο μυστήριο... αν θυμάμαι καλά πάντως αυτό που βλέπουμε υποτίθεται πως είναι αληθινή αποβάθρα κι όχι σκηνικό, γιατί κάποια στιγμή κάνεις κάτι με το υποβρύχιο. Αλλά η πόρτα δεν θυμάμαι που κολλάει...
 
Μόνο πέντε συμμετοχές μέχρι τώρα. Μην το φοβάστε, στείλτε απαντήσεις κι ας μην είστε σίγουροι!
 
Υπάρχει τρόπος να βρείτε κάποιες σωστές απαντήσεις, κι ας μην έχετε παίξει τα παιχνίδια....

Εγώ, ας πούμε, έχω παίξει μόνο το Codename Iceman, αλλά είμαι σίγουρος οτι τα έχω πάει πολύ καλά...

Βάλτε το μυαλό σας να δουλέψει, σαν καλοί adventurάδες που είστε... ;)
 
εγώ εξακολουθώ να ψάχνω ποιό είναι το game γκρρρρρρρρρρρρ
 
Όχιιιιιιιιι!!!!! Μη με κολλήσεις και κάτσω και ψάχνω ξανά!!!!!
 
DINO είπε:
Όχιιιιιιιιι!!!!! Μη με κολλήσεις και κάτσω και ψάχνω ξανά!!!!!
Γιατί όχι. Μόνη μου θα ψάχνω???

Λοιπόν εκείνο το υποβρύχιο.... χμ.... :p
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα