Διανομή εντύπων, περιπτεράδες κλπ.[User Related]

Βασικα θυμαμαι συγκεκριμενα, το Πιξελ ειχε κραξει το περιοδικο επειδη αντεγραψε μια γελοιογραφια του.

Ειχε ενα σκιτσογραφο το Πιξελ που εκανε κατι γλυκουλικα ανθρωπακια με μεγαλες μυτες. Ε ειχε κανει ενα καρεδακι αυτος, και καποιος απο το User εκανε ενα παρομοιο.

Δεν ξερω αν ειναι κακο η αντιδεοντολογικο, παντως αν αυτος που εκανε το σκιτσακι το εκανε εν αγνοια σας φυσικα και δε φταιει κανενας
 
καποτε ειχε γινει στην compupress χαμος επειδη το user ειχε αντιγραψει καθαροτατα (συμφωνα με το pixel) ενα αρθρο. Μαλιστα ειχε γινει και αναλογη δημιοσευση - διαμαρτυρια απο το pixel.
 
Για 'χαμο στην compupress' δε θυμαμαι. Παντως ειναι σιγουρο οτι το Πιξελ τουλαχιστον 2 φορες ειχε κανει μια τετοια δημοσιευση και ειχε μαρκαρει σε κιτρινο τα σημεια του αρθρου που ηταν ομοια με τα δικα του.

Δεν θυμαμαι κατα ποσο αυτο ειχε συμβει (και) με το User αλλα ηταν σιγουρα με αλλα περιοδικα
 
Μια και πολύ λόγος για το ΠΙΞΕΛ, να ανοιξω ενα άλλο κεφάλαιο, αυτό των σχέσεων των δυο περιοδικών ή μάλλον των εκδοτικών εταιριών τους.

Για όσους δεν ήταν γνωστό (ή προφανές) η εκδοτική εταιρία του ΠΙΞΕΛ είχε στην ιδιοκτησία της και εταιρία εισαγωγής παιχνιδιών, την ARCADE. Προσπαθούσε λοιπόν "διακριτικά" μέσα από τα ριβιού των παιχνιδιών στο περιοδικό της να σπρώξει με καλές βαθμολογίες τα δικα της παιχνίδια, ενώ ταυτόχρονα υποβάθμιζε τα άλλα.

Τώρα δεν ξέρω κατα πόσο οι γκέιμερς αγοραζαν παιχνίδια με βαση τις κριτκές των περιοδικών, αλλά οπωσδήποτε όλο και κάποιους θα επηρέαζαν. Η εκδοτική εταιρία του USER επιχείρησε να κάνει το ίδιο, είχε μια εταιρία την DELTA η οποία έκανε εισαγωγες παιχνιδιών. Υπήρχε κι ενας τρίτος πόλος, η Greek Software και φυσικά κάποια μαγαζιά έκαναν δικες τους εισαγωγες ανεξάρτητα. Ενοείται πως μιλάμε για ορίτζιναλ. Οι περισσότεροι βεβαια δεν ηθελαν να πληρώσουν κι εκαναν κόπιες :)

Όταν ξεκινησαμε λοιπον έγιναν κάποιες νύξεις από τον εκδότη για "πριμοδότηση" των δικών του παιχνιδιών. Κάθησα και του εξηγησα οτι αυτό δεν πρέπει να γινεται και για λόγους δεοντολογίας αλλά κυρίως για να προστατευσει το ΔΙΚΟ του έντυπο. Αν αρχίσεις να βαζεις καλό βαθμό σε μέτρια παιχνίδια και να "θάβεις" τα καλά, ειναι θεμα χρόνου να σε πάρουν χαμπάρι οι αναγνώστες και να σε παρατησουν. Το κατάλαβε κι εκτοτε δεν υπήρξαν άλλες πιέσεις και μπορώ να δηλώσω με περηφάνεια οτι αυτη η στρατηγική που ακολουθιήσαμε ευνόησε όλη την αγορά: διότι αναγκάστηκε και το ΠΙΞΕΛ να μαζευτεί και να κόψει σε μεγάλο βαθμό τις πειραγμένες βαθμολογίες, δεν τους έπαιρνε πια.

Αυτό σε γενικές γραμμές ήταν το παιχνίδι που παιζόταν, με πολλές προεκτάσεις όπως αντιλαμβάνεστε. Έπεται και συνέχεια...

ΥΓ.Διευκρινιστικά αναφέρω οτι στα 3 πρώτα τευχη το περιοδικό ήταν ανεξάρτητο. Στη συνέχεια όπως προανέφερα πήγαινε για κλέισιμο αλλά αγοράστηκε από την ΔΕΛΤΑ και συνέχισε.
 
Καλώς ήρθες gkouseras στο φόρουμ και ευχαριστούμε για τις πολύτιμες πληροφορίες σου..Είναι γνωστό το πρόβλημα με τις βαθμολογίες σε κάθε είδους συγκριτικά...γενικά σε πολλά περιοδικά πάντα παίζουν συμφέροντα δυστυχώς!!!
 
gkouseras είπε:
Για όσους δεν ήταν γνωστό (ή προφανές) η εκδοτική εταιρία του ΠΙΞΕΛ είχε στην ιδιοκτησία της και εταιρία εισαγωγής παιχνιδιών, την ARCADE.
Ομολογώ οτι αυτό δεν το ήξερα!

Αυτό που θυμάμαι είναι το promotion της OCEAN, με τα PIXELόσημα
 
akmakas είπε:
Καλώς ήρθες gkouseras στο φόρουμ και ευχαριστούμε για τις πολύτιμες πληροφορίες σου..Είναι γνωστό το πρόβλημα με τις βαθμολογίες σε κάθε είδους συγκριτικά...γενικά σε πολλά περιοδικά πάντα παίζουν συμφέροντα δυστυχώς!!!
έχεις δίκιο, είναι γενικευμένο το πρόβλημα στον τυπο κι οχι μονο στα παιχνίδια: από υπολογιστες μέχρι αυτοκίνητα κι από κάμερες μέχρι κινητά, τα συμφέροντα ειναι τεραστια.

Πολύ λίγα έντυπα (ελληνικά και ξένα) κατορθώνουν να μεινουν 100% ανεξάρτητα από πιέσεις και εκβιασμούς.

Περιττό να πώ οτι αυτό συνδέεται άμεσα με τη διαφήμιση, δηλ. έρχεται η ταδε εταιρία και σου λέει βάλε συγκριτικό τεστ το προιόν Α με το Β και θαψε το Β κι εγω σου βαζω τόση διαφήμιση.

Ή αντίστροφα: μου έκανες κακη κριτική σε δικο μου προιόν; κομμένη η διαφήμιση για τιμωρία.

Όπως αντιλαμβάνεστε ειναι εξαιρετικά δύσκολο να κρατας τις ισορροπίες και ταυτόχρονα να εχεις ενα αντικειμενικό έντυπο που να δινει σωστη πληροφόρηση στους αναγνώστες.

Αυτός είναι και ο λόγος που μακροπρόθεσμα μικρά περιοδικα σαν το USER και το PIXEL πέθαναν. Μόνο οι μεγάλοι εκδοτικοί οίκοι έχουν την απαιτούμενη οικονομική ανεξαρτησία για να αγνοήσουν τις εταιρίες που πιέζουν.

Το πρόβλημα βεβαια είναι οτι πολλές φορές οι οίκοι αυτοί (ονόματα δε λεμε για να μη στενοχωρούμε και τους μοντ) ειναι τοσο πολύ ισχυροί που το παιχνίδι γυρίζει ανάποδα: Δηλαδή πάει ο εκδότης στις εταιρίες και τους λέει βάλε μου διαφήμιση ή σου θαβω το προιόν!! Ή ακόμα: μή βάζεις διαφήμιση στα ανταγωνιστικά έντυπα.

Άστα να πάνε με άλλα λόγια!!
 
gkouseras είπε:
Το πρόβλημα βεβαια είναι οτι πολλές φορές οι οίκοι αυτοί (ονόματα δε λεμε για να μη στενοχωρούμε και τους μοντ) ειναι τοσο πολύ ισχυροί που το παιχνίδι γυρίζει ανάποδα: Δηλαδή πάει ο εκδότης στις εταιρίες και τους λέει βάλε μου διαφήμιση ή σου θαβω το προιόν!! Ή ακόμα: μή βάζεις διαφήμιση στα ανταγωνιστικά έντυπα.
κάποιον μου θυμήζει αυτό...
 
gkouseras είπε:
Μια και πολύ λόγος για το ΠΙΞΕΛ, να ανοιξω ενα άλλο κεφάλαιο, αυτό των σχέσεων των δυο περιοδικών ή μάλλον των εκδοτικών εταιριών τους.Για όσους δεν ήταν γνωστό (ή προφανές) η εκδοτική εταιρία του ΠΙΞΕΛ είχε στην ιδιοκτησία της και εταιρία εισαγωγής παιχνιδιών, την ARCADE. Προσπαθούσε λοιπόν "διακριτικά" μέσα από τα ριβιού των παιχνιδιών στο περιοδικό της να σπρώξει με καλές βαθμολογίες τα δικα της παιχνίδια, ενώ ταυτόχρονα υποβάθμιζε τα άλλα.

Τώρα δεν ξέρω κατα πόσο οι γκέιμερς αγοραζαν παιχνίδια με βαση τις κριτκές των περιοδικών, αλλά οπωσδήποτε όλο και κάποιους θα επηρέαζαν. Η εκδοτική εταιρία του USER επιχείρησε να κάνει το ίδιο, είχε μια εταιρία την DELTA η οποία έκανε εισαγωγες παιχνιδιών. Υπήρχε κι ενας τρίτος πόλος, η Greek Software και φυσικά κάποια μαγαζιά έκαναν δικες τους εισαγωγες ανεξάρτητα. Ενοείται πως μιλάμε για ορίτζιναλ. Οι περισσότεροι βεβαια δεν ηθελαν να πληρώσουν κι εκαναν κόπιες :)
Δεν ξέρω τι είναι το "Arcade" αλλά επειδή δούλεψα αρκετά χρόνια

στην Compupress, δε θυμάμαι ποτέ κάτι σχετικό...

Anyway, νομίζω πως ο λόγος που αρκετά περιοδικά κατά καιρούς

χάνονται είναι το υψηλό κόστος τους.

Εκτός από το πρακτορείο, υψηλό μερίδιο στο κόστος ήταν η τιμή

του χαρτιού.

Πραγματικά δυσβάσταχτο ειδικά για μικρές εταιρείες που δεν είχαν

τη δυνατότητα να διαπραγματεύονται την τιμή του, και ακόμα χειρότερα

όταν εξαρτώνταν από -ονόματα δε λέμε- μεγάλες εταιρείες εισαγωγής και

διακίνησης χάρτου που εντελώς συμπτωματικά συνέπεπτε να κάνουν -κυρίως-

παραγωγή εντύπων.
 
να συμπληρώσω οτι στον τύπο είναι κοινό μυστικό πως τα πολλά έσοδα ερχονται από τη διαφήμιση κι οχι από τις πωλήσεις.

Και η καταρα του ειδικού τύπου ειναι οτι κυνηγαει τη διαφήμιση με το τουφέκι...
 
Διαβάζοντας το User από το πρώτο του τεύχος ,έχω την εντύπωση ότι μερικοί συντάκτες του έβγαζαν μια έντονη πολεμική εναντίων του Pixel (ίσως και αυτό χωρίς να πέσει στην αντίληψη του ίδιου του εκδότη). Αυτό πιστεύω ότι ώθησε το δεύτερο να αντιδράσει με αυτό τον έντονο τρόπο στο θέμα του deluxe paint.

Έχετε και άλλοι αυτήν την εντύπωση;
 
Συμφωνώ και εγώ μαζί σου turrican. Γενικά πάντως προσωπικά το ύφος γραφής των περισσότερων συναντακτών του user δεν μου άρεσε, καθώς είχε το στύλ εμείς είμαστε και κανένας άλλος, κάτι που ποτέ δεν μου άρεσε και για αυτό αγόραζα ελάχιστα τεύχη. Είχα την εντύπωση πως το pixel διέθετε πιο σοβαρό ύφος γραφής στα κείμενά του.
 
telonio είπε:
Συμφωνώ και εγώ μαζί σου turrican. Γενικά πάντως προσωπικά το ύφος γραφής των περισσότερων συναντακτών του user δεν μου άρεσε, καθώς είχε το στύλ εμείς είμαστε και κανένας άλλος, κάτι που ποτέ δεν μου άρεσε και για αυτό αγόραζα ελάχιστα τεύχη. Είχα την εντύπωση πως το pixel διέθετε πιο σοβαρό ύφος γραφής στα κείμενά του.
Καταλαβαίνω τι εννοείς. Γενικά το USER ανέπτυξε με τον καιρό, ένα ιδιότυπο / αλλοπρόσαλλο / «αναρχικό» / εκκεντρικό «υφάκι». Μια «παράξενη» χιουμοριστική ατμόσφαιρα άρχισε να κυριαρχεί παντού μέσα στο περιοδικό από το 92 και μετά, όταν το USER απέκτησε την δική του προσωπικότητα.

Για παράδειγμα ένα review παιχνιδιού μπορούσε να ξεκινάει με στίχους των Manowar, με μια αυτοσχέδια ιστορία και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς. Κάπου αργότερα μέσα στο άρθρο μαθαίναμε και για το παιχνίδι... :D

Στην αλληλογραφία επίσης γίνονταν τρελά πράγματα. Έπεφταν κράξιμο, πειράγματα, flames με αναγνώστες κλπ. Για να μην μιλήσω για τις διάφορες «άκυρες» στήλες… :D

Επίσης, αρκετοί από τους συντάκτες του περιοδικού, ενδεχομένως, δεν είχαν τα τυπικά προσόντα των συναδέλφων τους σε άλλα έντυπα και αυτό μπορεί να συνέτεινε στο πιο χαλαρό/ παρεΐστικο κλίμα που πέρναγε στις σελίδες. Όπως λέει και ο ShadowCaster(το νιώθω θα εμφανιστείς και εσύ κάποια στιγμή…) δεν το έβλεπαν σαν δουλειά αλλά το γούσταραν.

Φοβερές εποχές… :cool:
 
Το να συνεχίζει ένα περιοδικό να κυκλοφορεί μετά από τόσα

χρόνια ειδικά που στις μέρες μας οι σπατάλες περιορίζονται

είναι δείγμα του πόσο καλή δουλειά γίνεται... πόσο αυτοί που

εργάζονται σε ένα χώρο αγαπούν αυτό που κάνουν.

Πιστέψτε με τα έξοδα ενός περιοδικού είναι τεράστια και τα έσοδα

από διαφήμιση μερικές φορές τόσο μακρυνά που ξεχνάς σε ποιό τεύχος

αναφέρονται.

Τα συμφωνητικά με τις εταιρείες αναφέρουν συνήθως εξόφληση εντός

διμήνου, οι επιταγές όμως που εισπράττονται είναι εξάμηνες... μερικές

φορές και παραπάνω. Φανταστείτε τώρα πόσοι περιμένουν να

πληρωθούν στο μήνα απάνω.

Αν η κυκλοφορία του περιοδικού δεν καλύπτει άμεσα έξοδα πχ πληρωμή

προσωπικού μας αφήνει χρόνους.

Ειδικά στα περιοδικά για Η/Υ η "βρεφική" θνησιμότητα είναι μεγάλη...

Όσο καλή έρευνα αγοράς και αν έχει γίνει...
 
Αγαπητέ ξενιτεμένε φίλε μας gkouseras επέτρεψε και σε εμένα με την σειρά μου να σε ευχαριστήσω που τιμάς με την παρουσία σου και το GRM, καθώς και για όλες τις πολύ ενδιαφέρουσες αναμνήσεις που μοιράζεσαι μαζί μας.

Θυμάμαι ότι για πολύ καιρό αγόραζα USER & PIXEL παράλληλα, συγκρίνοντας κάθε φορά τα reviews και το περιεχόμενο για ομοιότητες και διαφορές. Αν αναλογιστεί κανείς τις αναρίθμητες δυσκολίες με την έκδοση/διανομή που ανέφερες κι εσύ στις δημοσιεύσεις σου, πιστεύω ότι τα καταφέρατε μια χαρά. Στην συνείδηση των περισσοτέρων είχατε καθιερωθεί σαν το αντίπαλο δέος που για αρκετό διάστημα κοντράριζε στα ίσα τον μεγάλο του ανταγωνιστή.

Όπως ήδη θα έχεις ίσως παρατηρήσει, δεν σκανάρουμε απλά τα εξώφυλλα αλλά ολόκληρα τα τεύχη (πάτα σε ένα από αυτά και θα κατεβάζεις το zip με το πλήρες τεύχος). Θα ήθελα λοιπόν με την ευκαιρία να ρωτήσω κι εσένα αν έπειτα από τόσα χρόνια υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί θέμα με το copyright. Γνωρίζεις αν διατηρεί κανείς πλέον σήμερα τα δικαιώματα του USER από τον οποίο θα μπορούσαμε να ζητήσουμε κάποια επίσημη έγκριση; Όπως και να έχει πάντως, ότι κάνουμε είναι με γνώμονα το πέρασμα του περιοδικού (και των αναμνήσεων που σχετίζονται με αυτό) στην αθανασία μέσω της ψηφιοποίσης, μια και το χαρτί είναι φθαρτή ύλη και αργά ή γρήγορα θα ξεθωριάσει.

Κατά την προσφιλή μου συνήθεια σε παραπέμπω στην υπογραφή μου. Ελπίζω να παραμείνεις σταθερός θαμώνας στην δικτυακή μας παρέα.

Φιλικά,

Χρήστος
 
Χρήστο/ΑΕΟΝ, σε ευχαριστω για τον καλό λόγο.

Δε νομίζω να υπάρχει θεμα με το κοπυράιτ για ενα περιοδικό που έχει κλείσει κι από τη στιγμή που δεν το κανεις για κέρδος. Τα όποια δικαιώματα φαντάζομαι τα έχει η εκδοτική εταιρία, αν υπάρχει ακόμα, και δε βλέπω σε τι θα την οφελούσε να σε κυνηγησει νομικά.
 
Turrican είπε:
Διαβάζοντας το User από το πρώτο του τεύχος ,έχω την εντύπωση ότι μερικοί συντάκτες του έβγαζαν μια έντονη πολεμική εναντίων του Pixel (ίσως και αυτό χωρίς να πέσει στην αντίληψη του ίδιου του εκδότη). Αυτό πιστεύω ότι ώθησε το δεύτερο να αντιδράσει με αυτό τον έντονο τρόπο στο θέμα του deluxe paint. Έχετε και άλλοι αυτήν την εντύπωση;
δε θα το έλεγα πολεμική αλλά αφελή ενθουσιασμό του νέου, μικρού κι ανόητου που νομίζει οτι θα γκρεμίσει τον παλιό, μεγάλο κι έμπειρο ανταγωνιστη.

προσωπικά προσπαθούσα να μετριάσω αυτό το υφος στα γραπτά, όχι πάντα με επιτυχία. Από την άλλη αυτός ο ενθουσιασμός κι ερασιτεχνισμός ήταν η κινητήρια δυναμη του περιοδικού, η ψυχή του.

ΥΓ. JACKINTOSH????? Τί μου θυμισες τωρα!!!
 
gkouseras είπε:
Από την άλλη αυτός ο ενθουσιασμός κι ερασιτεχνισμός ήταν η κινητήρια δυναμη του περιοδικού, η ψυχή του.
έτσι δεν γίνεται πάντα όμως; ο ενθουσιασμός είναι η κινητήρια δύναμη όσων δεν έχουν άλλες "δυνάμεις"...
 
miko63 είπε:
έτσι δεν γίνεται πάντα όμως; ο ενθουσιασμός είναι η κινητήρια δύναμη όσων δεν έχουν άλλες "δυνάμεις"...
τα εγραψα και πιο πανω. το USER δεν διεθετε ουτε χρηματα, ούτε διασυνδεσεις στα κυκλωματα διανομής/πώλησης ούτε διαφημιστική στήριξη από τις εταιρίες. πού πας ξυπόλητος στ'αγκάθια....;;;
 
Πίσω
Μπλουζα