Διαστημόπλοιο, Τανκ και φιγούρες G-Force

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.886
Αντιδράσεις
3.882
Το μοναδικο ρετρο αντικειμενο απο τα παιδιατα μου που δεν εχει ξεθαφτει σε τουτο το ρημαδι το φορουμ ,ολα τα υπολοιπα τα εχουμε βρει ,τι κουκλακια Μαγια Μπιλυ τι κουκλακια Μαρκ και Τζεησον αλλα το παρακατω οχι ακομα παροτι το εχω αναφερει παλαιοτερα. :xm:

Μιλαμε αν βρεθουν και αυτα παραιτουμαι.



Λεπον μιλαω (ξαναμιλαω) για το διαστημοπλοιο το ασπρο απο την G-FORCE ,ενα βαρυ μεταλλικο παιχνιδι ασηκωτο για την τοτε ηλικια μου με ποδαρακια που κατεβαιναν και ενα μικρο πορτοκαλι ανσανσερ στην οροφη ,(ενα διαφανες πλαστικο κουμπακι ηταν που ανεβοκατεβαινε).

Τωρα αυτη πρεπει να ηταν ολοκληρη σειρα μιας και θυμαμαι να ξεροσταλιαζω στο παιχνιδαδικο της γειτονιας μου και να κοιταω το Τανκ του Χοντρου (πως το λεγαν) ηταν ιδιο μεταλλικο βαρυ και το ηθελα να πηγαινει ασορτι με το ασπρο διαστημολποιο αλλα ηταν πανακριβο,φαινοταν πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης.

Να δοκιμασουμε μπας και το βρουμε;;;;

Tο θυμαται κανεις αλλος;;;;;; :(
 
Γιατί ξύνεις πληγές;;; :cry:

Μόνο τη μηχανή της Πριγκήπισσας είχα καταφέρει να αποκτήσω... και αυτή δεν μπορώ να την ξαναβρώ τώρα...

Εγώ και αν είχα λιώσει παπούτσια μπροστά στη βιτρίνα του παιχνιδάδικου... #)
 
Ηταν βαρια και μεταλικη και η μηχανη σου ,αραγε ηταν απο το ιδιο σετ..... :xm:

Τουλαχιστον να μην ειμαι ο μονος που τα θυμαμαι.

Μια ακομα λεπτομερεια που μπορει να βοηθησει ηταν οτι τα ποδια του διαστημοπλποιου μαζευοντουσαν.

Μην απελπιζεσαι παντως ολο και κατι θα βρουμε.

Να ψαχνοντας κοιτα τι βρηκα απο τα 80ς. ;)

picture.php


picture.php
 
Αν και φανατικός της G-Force δεν το θυμάμαι αυτό το παιχνίδι. Τότε μου είχαν αγοράσει οι γονείς μου τις μεγάλες κούκλες G-Force (όλα τα μέλη) και θυμάμαι ακόμα ότι τις είχα αγκαλιά όλη μέρα - κάθε μέρα.

Προβολή συνημμένου 1385

Το Battle Of the Planets αποτελεί την αμερικανική εκδοχή μιας Manga style σειράς με όνομα Kagaku Ninjatai Gatchaman ή Science Ninja Team Gatchaman

Σύνθεση για να θυμηθούμε :

ΜΑΡΚ - ο άτυπος αρχηγός

ΤΖΕΙΣΟΝ - Ο ύπαρχος

ΠΡΙΓΚΙΠΙΣΑ - Η θηλυκή πινελιά στο concept

ΤΑΙΝΙ - Ο πιλότος του διαστημοπλοίου ολίγον χοντρούλης

ΚΙΟΠ - Ο μικρός της παρέας

7-ZARK-7 - Το ρομπότ - καθοδηγητής και υπεύθυνος αποστολών

ΦΟΙΝΙΚΑΣ - Το περίφημο διαστημόπλοιο

ΖΟΛΤΑΡ - Ο κακός

Πρόσφατα έφερα από Αγγλία σε πακετάκι όλα τα επεισόδια - αξίζει τον κόπο να τα αποκτήσει κάποιος - εκτιμώ ότι ακόμα θα κυκλοφορούν.

"G - Force Princess, Tiny, Keyop, Mark, Jason and watching over them from Centre Neptune their computerised co-ordinator 7-Zark-7! Watching, warning against surprise attacks by alien galaxies beyond space! Fearless young orphans, protecting earth's entire galaxy. Always five acting as one....Dedicated, Inseparable, Invincible!

TRANSMUTE!!!
 
Aardvark είπε:
Ηταν βαρια και μεταλικη και η μηχανη σου ,αραγε ηταν απο το ιδιο σετ..... :xm: Τουλαχιστον να μην ειμαι ο μονος που τα θυμαμαι.

Μια ακομα λεπτομερεια που μπορει να βοηθησει ηταν οτι τα ποδια του διαστημοπλποιου μαζευοντουσαν.

Μην απελπιζεσαι παντως ολο και κατι θα βρουμε.

Να ψαχνοντας κοιτα τι βρηκα απο τα 80ς. ;)

picture.php


picture.php

Sniff... Έβαλα τα κλάματα... Το επιτραπέζιο που είχα... :cry: και μιάν ωραίαν πρωίαν κατέληξε στο ΧΥΤΑ... ούτε καν στην ανακύκλωση...

:cry: :cry: :cry:

Μπορούμε να το αποκτήσουμε από κανένα e bay;;; :xm:
 
Κατ' αρχήν μπράβο στον Αardvark και τα υπόλοιπα παιδιά που μπόρεσαν να διασώσουν τόσα πολλά απο τα παλιά τους παιχνίδια, περιοδικά, κλπ.

Οσο αναλογίζομαι τις απίστευτες συλλογές απο κόμικς και παιχνίδια που είχα πιτισρικάς και τα οποία μου "σούταραν" με την πρώτη ευκαιρία η μητέρα και η γιαγιά μου, μου 'ρχεται να βάλω τα κλάμματα σαν μικρό παιδί...

Ο Νέος Φοίνικας είναι απο τα ελάχιστα κομμάτα που είχα καταφέρει να προφυλάξω (αν και όχι απόλυτα), μιά και και τον είχα κρύψει στο βάθος μίας ντουλάπας !! Το τανκ του Τάινυ δεν το είχα, είχα όμως τα (νέα) οχήματα των δύο άλλων πιό δημοφιλών χαρακτήρων, του Μαρκ και του Τζαίησον. Θυμάμαι όταν τα είχα αγοράσει που μου είχε κάνει εντύπωση το ότι δεν θύμιζαν τα αντίστοιχα που έβλεπα στην τηλεόραση (το ίδιο ίσχυε και για τον Νέο Φοίνικα).



Η εξήγηση φυσικά ήταν ότι τα μοντέλα του Gatchaman 2 είχαν κυκλοφορήσει ήδη στην ελληνική αγορά, την ώρα που εμείς είχαμε δεί μόνο το αυθεντικό Gatchaman (στην γνωστή κουτσουρεμένη έκδοση της Μάχης των Πλανητών).

Πολλά χρόνια αργότερα, κάποιο ιδιωτικό κανάλι (νομίζω το Σταρ Τσάνελε) πρόβαλλε τους Eagle Riders, οπότε το "μυστήριο" τόσων ετών άρχισε να λύνεται...

Τέλος πάντων, για να μην σας ζαλίζω με την γνωστή πολυλογία, πάρτε εικόνες:

Ο Νέος Φοίνιξ σε όλο του το μεγαλείο:



Ο Φοίνικας ξεδιπλώνει μερικά απο τα μυστικά του...

Στο "ασανσέρ" διακρίνουμε το τανκ του Τάινυ, ενώ στο μπροστά μέρος, τον αετό του Μαρκ. (ναι, στον Νέο Φοίνικα το σκάφος του Μαρκ βρίσκεται μπροστά και όχι στο πίσω μέρος. Eκτός αν ο ίδιος τα είχα βάλει σε λάθος μέρος :D ).



Ο αετός του Μαρκ:



...και με ανοικτά φτερά !!

Φαντάζεστε τον Μαρκ αντί για "traaansmute !!", να φωνάζει: "lock S-foils in attack position"; (ποιός ήρθε; ) :D



Οπως έγραψα παραπάνω, είχα και τον κόνδορα του Τζαίησον (Τζο), αλλά δεν μπορώ να τον εντοπίσω. Μάλλον τον έφαγε η μαρμάγκα... :(

Eπίσης έχω και τον παλιό, γνωστό μας Φοίνικα, αλλά είναι να τον λυπάσαι γιατί λείπει η... μύτη του !! (οι κατασκευαστές είχαν την φαϊνή ιδέα να την κάνουν "εκτοξευόμενη", οπότε κάπου την έχασα απο απροσεξία...)

Στο ίντερνετ μπορείτε να βρείτε πολύ φωτογραφικό υλικό, αν ψάξετε:

Εικόνα απο γαλλικό κουτί Νέου Φοίνικα:



Ενδεικτική τιμή του αετού του Μαρκ στο ebay. (κελεπούρι, μην τον χάσετε !! :D )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ με επιασε η καρδια μου .......... :banghead: :banghead:

Επανερχομαι αφου συνελθω.

Αυτο πρεπει να ηταν κατα 90%.

Τα χαπια μου.

Billlllllyyyyyyy. :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:
 
Kαπως συνηλθα ,εχω 3 και μου κανουν αερα.

Μετα απο 25+ χρονια μου ηρθαν κατακουτελα οι παρακατω εικονες.

Θελω να ευχαριστησω το Retromaniax, τους Adminstrators ,τα καταπληκτικα μελη ,τους δικους μου ανθρωπους για τα παιχνιδια που μου αγοραζαν και πανω απο ολα ενα ενα εξαιρετο μελος ονοματι Billy για τις υπεροχες φωτο του.

Ναι μου ερχονται ενα ενα χρονια δοξασμενα .

Νατανε το '81 να'ρθει μια φορα.... :acoustic:

Μου ξανάρχονται ένα ένα χρόνια δοξασμένα ... Να πολεμάω τις μέρες στα κάστρα και το σπαθί μου να πιάνει φωτιά και να κρατάω τις νύχτες με τ' άστρα τους G-FORCE μου αγκαλιά . :acoustic:

Θυμηθηκα τα φτερα που διπλωνονταν και το ραμφος που ανοιγοκλεινε,θυμηθηκα τα αυτοκολλητα της μυτης και ολα τα παρελκομενα ,δεν θυμαμαι καθολου τα οχηματα που χωραγαν στο ανσανσερ και την μυτη (να ταχα χασει :xm: ).

Η αληθεια ειναι οτι δεν φαινεται τοσο ομορφο οσο τοτε But still.

Που το΄'χες βρε Μπιλυ κρυμμενο τοσο καιρο ,νταξει να ησουν νεο μελος δικαιολογειται να κανει τετοιο μπαμ αλλα εσυ; :D

Τελικα ολοι με τα ιδια παιχνιδια παιζαμε.

Nevertheless πρεπει να βρεθει και το τανκ να δω τι γιαολο κοιταζα στο παιχνιδαδικο και μου ετρεχαν τα σαλια.

Τhank God, Billy and me for opening this thread. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mε στειλατε!!!!!!!

Billy ριχτα σκαι στη retromaniax gallery διοτι ειναι κριμα σε κανα 2 μηνες να παρουνε ποδι απο το imageshack και να τα ψαχνουμε... ;)
 
Να τι χρειάστηκε να κάνουμε, για να ξαναποστάρει ο billy :D :D. Επί του θέματος τώρα, τα θαύμαζα αυτά, σε μια βιτρίνα μαγαζιού στην Πετρούπολη. Περιττό να πώ ότι με το θαυμασμό έμεινα. :p Και τα ξαναείδα εδώ μετά από σχεδόν 25 χρόνια. :)
 
Aardvark είπε:
Νατανε το '81 να'ρθει μια φορα.... :acoustic:

Μου ξανάρχονται ένα ένα χρόνια δοξασμένα ... Να πολεμάω τις μέρες στα κάστρα και το σπαθί μου να πιάνει φωτιά και να κρατάω τις νύχτες με τ' άστρα τους G-FORCE μου αγκαλιά . :acoustic:
Μουαχαχαχαχα !! ...έγραψε το άσμα !! :rofl:

Aardvark είπε:
Που το΄'χες βρε Μπιλυ κρυμμενο τοσο καιρο ,νταξει να ησουν νεο μελος δικαιολογειται να κανει τετοιο μπαμ αλλα εσυ; :D
...εεε... δεν θυμόμουν ότι το έψαχνες, αλλιώς θα είχα φροντίσει νωρίτερα... :)

Wally είπε:
Mε στειλατε!!!!!!!

Billy ριχτα σκαι στη retromaniax gallery διοτι ειναι κριμα σε κανα 2 μηνες να παρουνε ποδι απο το imageshack και να τα ψαχνουμε...
...will do.

Captain Kal είπε:
Να τι χρειάστηκε να κάνουμε, για να ξαναποστάρει ο billy (...)
...τι να κάνω, έχω πήξει τον τελευταίο καιρό... :help: (τις φωτό τις έβγαλα βιαστικά, λίγο πριν φύγω για δουλειά).
 
Μέσα στο πνεύμα δημοκρατίας που με διακρίνει
2mo5pow.gif
απαιτώ να κλείσει το παρόν νημάτιο και να καταχωνιαστεί στα αζήτητα αφού από το πρωί σχεδόν ξεροσταλιάζω στο e bay προσπαθώντας να ανακαλύψω κάθε τι σχετικό με την αγαπημένη μου «Μάχη...».
picture.php


Εν μέσω παγκόσμιας οικονομικής κρίσεως, κατάσχεσης χρεωπιστωτικών καρτών και καθυστέρησης στην καταβολή της έκτακτης εισφοράς των 500 ευρώ οποιαδήποτε αγορά σημαίνει ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ…
minzdr.gif
Και δυστυχώς είναι αργά για να κάνω πίσω… Εσείς φταίτε που στα γεράματα εθίστηκα στο τζόγο. Για αυτό και παρακαλώ τον σούπερ μοντερέιτορ να αναλάβει τις ευθύνες των πράξεών του επιτέλους. :rant:

Naι, ξέρω... :precry: μέσα στο μουσικό πνεύμα που διακρίνει τον S.Mod θα μου πει: Δε μας ...... ρε Νταλάρα;;;


 
Juanita είπε:
Naι, ξέρω... :precry: μέσα στο μουσικό πνεύμα που διακρίνει τον S.Mod θα μου πει: Δε μας ...... ρε Νταλάρα;;;



Δεν ήξερα ότι.....ο Aardvark τραγουδάει κιόλας !!! :p :p
 
Ωραία παιχνίδια αλλά δυστυχώς κάποια αρχίζουν και κιτρινίζουν. Πως μπορούμε να τα προστατέψουμε? :cry:
 
Εχεις κανενα,αν ναι βαλε καμμια φωτο να τα θαυμασουμε. :)
 
billy είπε:
Κατ' αρχήν μπράβο στον Αardvark και τα υπόλοιπα παιδιά που μπόρεσαν να διασώσουν τόσα πολλά απο τα παλιά τους παιχνίδια, περιοδικά, κλπ. Οσο αναλογίζομαι τις απίστευτες συλλογές απο κόμικς και παιχνίδια που είχα πιτισρικάς και τα οποία μου "σούταραν" με την πρώτη ευκαιρία η μητέρα και η γιαγιά μου, μου 'ρχεται να βάλω τα κλάμματα σαν μικρό παιδί...

Ο Νέος Φοίνικας είναι απο τα ελάχιστα κομμάτα που είχα καταφέρει να προφυλάξω (αν και όχι απόλυτα), μιά και και τον είχα κρύψει στο βάθος μίας ντουλάπας !! Το τανκ του Τάινυ δεν το είχα, είχα όμως τα (νέα) οχήματα των δύο άλλων πιό δημοφιλών χαρακτήρων, του Μαρκ και του Τζαίησον. Θυμάμαι όταν τα είχα αγοράσει που μου είχε κάνει εντύπωση το ότι δεν θύμιζαν τα αντίστοιχα που έβλεπα στην τηλεόραση (το ίδιο ίσχυε και για τον Νέο Φοίνικα).



Η εξήγηση φυσικά ήταν ότι τα μοντέλα του Gatchaman 2 είχαν κυκλοφορήσει ήδη στην ελληνική αγορά, την ώρα που εμείς είχαμε δεί μόνο το αυθεντικό Gatchaman (στην γνωστή κουτσουρεμένη έκδοση της Μάχης των Πλανητών).

Πολλά χρόνια αργότερα, κάποιο ιδιωτικό κανάλι (νομίζω το Σταρ Τσάνελε) πρόβαλλε τους Eagle Riders, οπότε το "μυστήριο" τόσων ετών άρχισε να λύνεται...
Ναι βρε Billy Οντως απο το παρακατω καρτουν ητανε τα παιχνιδια,Παντως δεν με ενοιαζε και πολυ ,lol, το οτι δεν εμοιαζε με το αγαπημενο μας καρτουν,εφτανε πoυ ητανε τοσο μα τοσο COOOOooool!

[video=youtube;mEdg1oxY-sY]http://www.youtube.com/watch?v=mEdg1oxY-sY
 
Αχ ρε παιδιά... Αυτό το επιτραπέζιο μου είχε φέρει δώρο η Νονά μου για το Πάσχα... πω πω πόσο πίσω πήγα... Το σκάφος, το τανκ κλπ δε τα θυμάμαι... Τα σετ από μαρκαδόρους θυμάμαι που είχα τότε και βέβαια τα περιοδικά που τα κρατάω ακόμη... Το DVD boxset με όλη τη σειρά το απέκτησα πολύ πολύ αργότερα...
 
Μια αγαπημενη φιγουρα απο τα παλια επεστρεψε στον κατοχο της,στο κουτι της με ολα τα παρελκομενα καπες και οπλα γεματη αναμνησεις.


Συντομα ερχονται και τα υπολοιπα απο την ομαδα για παρεα!


 


Εχουμε ξαναγραψει για τις συγκεκριμενες εδω μεσα.


 


attachment.php


attachment.php
 
Τώρα το πήρα χαμπάρι αυτό το θέμα... φοβερά είναι! :)
 
Πίσω
Μπλουζα