Διαφήμιση ''Τσιγάρο ή υγεία''

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
420
Η διαφήμιση παιζόταν στην τηλεόραση, ακουγόταν στο ραδιόφωνο και βρισκόταν εκτός από τα περιοδικά και σε σπιρτόκουτα. Όλα αυτά στη δεκαετία του ΄80.

Μας την προσφέρει η αγαπητή μας Juanita. Ευχαριστούμε πολύ Ιωάννα :flower:

attachment.php
 
Oταν η αντικαπνιστικη εκστρατεια στην Ελλαδα, βρισκοταν ακομα στα σπαργανα.
 
Και σήμερα στα σπάργανα είναι... ;)
 
Αυτο το ποστερ το πετυχαινω σε κατι ξεχασμενες απο το Θεο δημοσιες υπηρεσιες...φρικαρω ομως τοσο πολυ με τη ρωσσικη γραφειοκρατια που δεν συγκρατω που την πετυχαινω
 
Maddog είπε:
Και σήμερα στα σπάργανα είναι... ;)
Ε, οχι και στα σπαργανα! Που φοβασαι να αναψεις τσιγαρο σε καφετερια, λες και σκοτωσες ανθρωπο!
 
Εγώ γιατί δεν βλέπω (σχεδόν) κανέναν να φοβάται;
 
Εμ, θυμαμαι οτι οταν το πρωτοειχα δει, νομιζα οτι ηταν μια φατσα: πανω τα ματια και δεξια-αριστερα τα αυτια του. Τα υπολοιπα με μπερδευαν :p
 
Την θυμάμαι γιατί η μαμά μου δούλευε στο υπουργειο Υγειας και Πρόνοιας και ολοι οι τοιχοι ηταν καλυμένοι με παρομοιες αφίσες. Η αγαπημένη μου ομως ηταν αυτή ενάντια στα ναρκωτικα (᾽οι φιλοι του του ειπαν ποσο θα τον ανέβαζε η ηρωίνη οχι ομως που θα τον έριχνε!᾽). Υπήρχαν αρκετές για το τσιγάρο αλλά και για άλλα θέματα υγείας οπως αυτή που περιέγραφε τα συμπτώματα διάφορων καρκίνων και ηταν τοποθετημένη στρατηγικά δίπλα σε αυτήν για την οποια μιλάμε απο την πλευρά του ᾽τσιγάρου᾽. Απο την πλευρά της ᾽υγειας᾽ με το άνθος, υπήρχε αφισα που έδειχνε οικογενεια να τρεχει σε λιβάδι με μαργαρίτες και νομιζω πως αφορουσε τα καλά της άσκησης.

Αργοτερα οι αφισες ψιλοεξαφανιστηκαν αντε να έβλεπες καμμια-δυο ξεχασμένες σε αραχνιασμένες υπηρεσίες δεν ξέρω ομως τον λογο. Στα 80ς ηταν στις δόξες τους κάθε μερικους μήνες έβγαιναν 5-6 με στοχο να νουθετήσουν το κοινο.
 
Ισως ειδαν οτι προκειται για περιττα εξοδα :Ρ
 
Maddog είπε:
Εγώ γιατί δεν βλέπω (σχεδόν) κανέναν να φοβάται;
Εγω βλεπω αλλους να φοβουνται μη φανε κανενα τρελο προστιμο, και αλλους να μη χαμπαριαζουν και να αναβουν το τσιγαρακι τους κανονικα.

Δεν υπηρξα καπνιστρια ποτε μου, αλλα τετοιοι νομοι σαν αυτον ειναι τουλαχιστον μη εφαρμοσιμοι (για να μην πω τιποτα χειροτερο).
 
Rakeesh είπε:
Ισως ειδαν οτι προκειται για περιττα εξοδα :Ρ
Σιγουρα ηταν κάποια έξοδα για το υπουργειο και οι 9 στις 10 ηταν αμφισβητούμενης αισθητικής αξίας αλλά ειχαν φαν και ενδιαφέρον. Βεβαια οπως ολοι ξέρουμε ποιος ξερει ποσο μπορει υποθετικά να στοιχιζαν αυτες οι αφισες! (σταματάω εδώ κυριοι admin!) Πάντως τις θυμάμαι με νοσταλγία αν και δεν νομιζω να βοηθησαν ποτέ κανένα στους στόχους τους.

Οσον αφορά το κάπνισμα πηγα και εγώ να καπνισω μικρή αλλά τα αναπνευστικά προβληματα ομως εγκαταστάθηκαν για καλά με αποτέλεσμα να βλέπω τσιγαρο σε κλειστό χώρο και να με πιάνει σύγκρυο διότι πνιγομαι κυριολεκτικά (δεν υπερβάλλω εχω οντως χοντρο προβλημα, αν υπάρχει εξαερισμος ειμαι εντάξει πάντως δεν ζητάω ποτέ να σβησουν τσιγαρο αν με ενοχλει παω εγω παραπέρα). Οποταν κατι τέτοιες ρετρό εκστρατειες μου φαινονται ως και συγκινητικές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θυμαμαι οτι σε μια απο τις αφισες που ειχαμε στο σχολειο (μαλλον για το τσιγαρο και την υγεια ηταν η διαφημιση): εδειχνε την Ινα Λαζοπουλου και το Βλαδιμηρο Κυριακιδη να φορανε φορμες γυμναστικης και να τρεχουν

τελικα τη βρηκα αυτη την αφισα σε μια ελληνικη σειρα που ειχε γυρισματα σε νοσοκομειο στην αφισα γραφει "το τσιγαρο μειωνει τις φυσικες ικανοτητες"

100.jpg

Αλλη μια αφισα που γραφει " σπαστε τα δεσμα μιας κακης συνηθειας"

73.jpg

εδω φαινεται καθαρα η αφισα

80.jpg

Η τελευταια που βρηκα ηταν αυτη αλλα δυστυχως δε μπορω να διακρινω τι γραφει,δε βρηκα κοντινοτερο πλανο

96.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
Η τελευταια που βρηκα ηταν αυτη αλλα δυστυχως δε μπορω να διακρινω τι γραφει,δε βρηκα κοντινοτερο πλανοΠροβολή συνημμένου 47991
"Τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης στον αγώνα κατά του καπνίσματος" γράφει. Αν και γέροντας, κατάφερα και το διάβασα. :p
 
katerinak είπε:
θυμαμαι οτι σε μια απο τις αφισες που ειχαμε στο σχολειο (μαλλον για το τσιγαρο και την υγεια ηταν η διαφημιση): εδειχνε την Ινα Λαζοπουλου και το Βλαδιμηρο Κυριακιδη να φορανε φορμες γυμναστικης και να τρεχουν
τελικα τη βρηκα αυτη την αφισα σε μια ελληνικη σειρα που ειχε γυρισματα σε νοσοκομειο στην αφισα γραφει "το τσιγαρο μειωνει τις φυσικες ικανοτητες"

Προβολή συνημμένου 47988

Αλλη μια αφισα που γραφει " σπαστε τα δεσμα μιας κακης συνηθειας"

Προβολή συνημμένου 47989

εδω φαινεται καθαρα η αφισα

Προβολή συνημμένου 47990

Η τελευταια που βρηκα ηταν αυτη αλλα δυστυχως δε μπορω να διακρινω τι γραφει,δε βρηκα κοντινοτερο πλανο

Προβολή συνημμένου 47991
την πρωτη αφισα την ειχα δει προσφατα στο ικα
 
Maddog είπε:
"Τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης στον αγώνα κατά του καπνίσματος" γράφει. Αν και γέροντας, κατάφερα και το διάβασα. :p
ευχαριστουμε πολυ Maddog:)
 
Πίσω
Μπλουζα