Διαφήμιση (ψηφιακό θερμόμετρο Omron)

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.271
Αντιδράσεις
6.088
Κατά τη δεκαετία του 90 είχε κυκλοφορήσει το ψηφιακό θερμόμετρο Omron που σφύριζε όταν τελείωνε η μέτρηση του πυρετού. Η διαφήμιση έδειχνε ένα κοριτσάκι που καθόταν στο κρεβάτι του και είχε βάλει το θερμόμετρο.Κάποια στιγμή η μικρή φώναζε ''Μαμά σφύριξε!''. Το θερμόμετρο αυτό ήταν πιο ασφαλές από τα κλασικά θερμόμετρα με τον υδράργυρο αφού δεν έσπαγε.

Θυμάστε τη διαφήμιση?
 
Πώς δεν τη θυμάμαι! :)

Με είχε σπάσει απείρως τα νεύρα αυτή η διαφήμιση με το "Μαμά, μαμά! Σφύριξε!" :D :D

Περιέργως, δεν υπάρχει και στο youtube! Πώς κι έτσι!...

Πάντως, για την εποχή του ήταν επαναστατικό προϊόν! Έχω την εντύπωση ότι αυτό που λες, ότι "ήταν πιο ασφαλές από τα κλασσικά θερμόμετρα με τον υδράργυρο, γιατί δεν έσπαγε", το χρησιμοποιούσαν και στη διαφήμιση!
 
τη θυμαμαι κι εγω αυτη τη διαφημιση :) μακαρι καποια στιγμη να βρεθει το βιντεο στο youtube

ισως να ηταν το πρωτο θερμομετρο που διαφημιστηκε και ειχε διαφορετικη μορφη απ το κλασσικο με τον υδραργυρο,δηλ.ηταν πιο ασφαλες

οφτοπικ: Θυμηθηκα ενα περιστατικο με το κλασσικο θερμομετρο: παιζαμε με την αδερφη μου και ειχε το θερμομετρο στα χερια,ηθελε να το βαλει σε μια μεγαλη κουκλα που δηθεν ηταν αρρωστη.Δεν καταλαβα πώς ακριβως εγινε και σπαει το θερμομετρο!αντε μετα να μαζεψεις τον υδραργυρο..μετα βεβαια ηρθε η μαμα..
 
Πίσω
Μπλουζα