Διαφημίσεις από τη Διάπλαση των Παίδων 1961-1970

Eagle 1

RetroMasteR
Joined
31 Ιαν 2016
Μηνύματα
1.298
Αντιδράσεις
4.540
Από τη συλλογή μου της Διάπλασης των Παίδων παραθέτω διαφημίσεις που είχαν καταχωρηθεί την περίοδο 1961-70 στο εξαίσιο αυτό περιοδικό.

Ξεκινώ με τις διαφημίσεις των τευχών του έτους 1961 και σταδιακά θα προχωρήσω στα επόμενα έτη, εφόσον βέβαια υπάρχει ενδιαφέρον.

































































 
Σοκολατα ΕΒΓΑ δεν ηξερα,Σοκολατα ΦΛΟΚΑ ειχα ακουσει απο τους παλαιοτερους...η Λακτα της εποχης!
 
stayros είπε:
Δεν τιθεται θεμα .....Προχωρας....!!!

DINO είπε:
Ότι είπε ο αποπάνω!

BETTY BOOP είπε:
Μπραβο! Περιμενουμε και αλλες εικονες!
Ευχαριστώ πολύ. Ψάχνοντας για τα comics στα παλιά αυτά τεύχη της Διάπλασης των Παίδων, είδα τις διαφημίσεις και θεώρησα ότι είναι καλό να πάρουμε μία βαθειά ρετρό εικόνα στην τότε καθημερινότητα και προϊόντα. Αν και είναι ιδιαίτερα κουραστικό να ξεφυλλίζεις τεύχος προς τεύχος, να εντοπίζεις και να φωτογραφίζεις τις διαφημίσεις, θα το κάνω, διότι είδα και στα μεταγενέστερα έτη πολύ ενδιαφέρουσες καταχωρήσεις που θα αρέσουν....

Aardvark είπε:
Σοκολατα ΕΒΓΑ δεν ηξερα,Σοκολατα ΦΛΟΚΑ ειχα ακουσει απο τους παλαιοτερους...η Λακτα της εποχης!

Πράγματι, πρέπει να ήταν βραχύβια η παραγωγή τους ή δεν έφταναν στην επαρχιακή πόλη που ζούσα, διότι από το 1964 περίπου άρχισα την ενσυνείδητη αγορά σοκολάτας/γκοφρέτας και δεν τις θυμάμαι. Αντίθετα οι καραμέλες (γάλακτος) Φλόκα ήταν πάρα πολύ διαδεδομένες τότε. Με μισή δραχμή έπαιρνες 5 από το περίπτερο (μία δεκάρα δηλαδή η μία).............


 
 
Συνεχίζω με παρουσίαση των διαφημίσεων από τη Διάπλαση των Παίδων του έτους 1968. Θυμάμαι την τσίχλα της ΑΛΦΑ με την ονομασία Κέννεντυ που πρόσφερε επίσης γραμματόσημο και κάρτα με αυτοκίνητα για συλλογή. Δυστυχώς δεν μάζεψα, αντιπαθούσα τις τσίχλες. Επίσης πολλές οι διαφημίσεις για View Master και σχέδιο ABC, από τις οποίες έβαλα επιλογή. Διάφορες άλλες, από μπισκότα Αλατίνι έως και ομόλογο ανάπτυξης αλλά και..... ρετρό βραδυά για τα διαπλασσόπουλα.

Παραθέτω τις σχετικές φωτογραφίες.







































6.jpg

3.jpg

5.jpg

1.jpg

2.jpg

4.jpg

7.jpg

9.jpg

12.jpg

8.jpg

10.jpg

13.jpg

11.jpg

14.jpg

15.jpg

17.jpg

16.jpg

18.jpg

19.jpg
 
nwntas είπε:
Η "Βραδιά Νοσταλγίας" μου θυμίζει το διήγημα του Σαμαράκη "Ο ξανθός ιππότης".
Εχω διαβασει το διηγημα ''Ξανθος Ιπποτης'' και μου αρεσε...
 
Ωραίες διαφημίσεις!!

Ειδικά με τα τρόφιμα και της ΔΕΗ.

Αναμένουμε την συνέχεια :)
 
Πίσω
Μπλουζα