Διαφημίσεις βρεφικών πανών & πανών ακράτειας

Joined
30 Σεπ 2008
Μηνύματα
667
Αντιδράσεις
92
Υπάρχει μια πλυθώρα από διαφημιστικά σποτ για βρεφικές πάνες και πάνες ακράτειας στο Internet, αλλά είναι όλα ξένα.

Ψάχνω απευγνωσμένα να βρω όλες τις παλιές εγχώριες διαφημίσεις από τα 1970s ως σήμερα από γνωστές μάρκες πανών (παλιών και νέων), ειδικά αυτή η διαφήμιση για τα Pampers Active Fit με τον 9μηνο μπομπιρούλη να τρέχει μπουσουλώντας πίσω από ένα κόκκινο μπαλόνι.

Εάν μπορεί κάποιος από εσάς να αναρτήσει ένα συμπιεσμένο αρχείο rar που να περιέχει όλα τα εγχώρια nappy commercials της περιόδου 1975-2010 σε μορφή MPEG ή AVI, θα μπορούσα να τα σώσω σ'ένα CD.
 
Θυμάμαι μία διαφήμιση για πάνες ακράτειας με εκφωνητή ίσως τον Φέρτη (μια πολύ πολύ βαριά φωνή). Ήταν οι πάνες Slipad, και έδειχνε έναν νιπτήρα και τη βρύση να τρέχει... να στάζει... να στάζει... ΘΥμάμαι τα λόγια: "Κάποιες στιγμές οι φυσικές ανάγκες μπορεί να λειτουργούν παρά τη θέλησή μας..." (την τοποθετώ χρονικά στα 1988-89).
 
Εκτός από τα αρχεία video, καλό θα ήταν επίσης στο συμπιεσμένο αρχείο να υπάρχουν κάποια διαφημιστικά έντυπα από περιοδικά.

Σε διαφορετική περίπτωση, δημοσιεύστε τα videos στο YouTube.
 
Εάν μπορεί κάποιος από εσάς να αναρτήσει ένα συμπιεσμένο αρχείο rar που να περιέχει όλα τα εγχώρια nappy commercials της περιόδου 1975-2010 σε μορφή MPEG ή AVI, θα μπορούσα να τα σώσω σ'ένα CD.

Εκτός από τα αρχεία video, καλό θα ήταν επίσης στο συμπιεσμένο αρχείο να υπάρχουν κάποια διαφημιστικά έντυπα από περιοδικά.

Σε διαφορετική περίπτωση, δημοσιεύστε τα videos στο YouTube.

Μονο αυτα θελεις ?
 
stakovios είπε:
Θυμάμαι μία διαφήμιση για πάνες ακράτειας με εκφωνητή ίσως τον Φέρτη (μια πολύ πολύ βαριά φωνή). Ήταν οι πάνες Slipad, και έδειχνε έναν νιπτήρα και τη βρύση να τρέχει... να στάζει... να στάζει... ΘΥμάμαι τα λόγια: "Κάποιες στιγμές οι φυσικές ανάγκες μπορεί να λειτουργούν παρά τη θέλησή μας..." (την τοποθετώ χρονικά στα 1988-89).
Αλήθεια, το ήξερες ότι τα Pampers κυκλοφορούσαν παλιότερα σε χαρτόκουτα;

2927458367_14668bc554.jpg
 
Διαφημιση απο το 1982

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι παλιότεροι ίσως θυμούνται αυτές τις συλλεκτικές αντίκες τις οποίες βρίσκεις στις μικρές αγγελίες του eBay.

normal_s-l1600~72.jpg


normal_tumblr_p2rl87Bjc71wgy3qto3_1280.jpg


normal_s-l1600~13.jpg


Διαφημιση απο το 1982


Αυτή η διαφήμιση προβλήθηκε το 1992.
 
10 κιλά μαντραχαλάκια αποκαλούνται ακόμη μωρά? Και μάλιστα το τελευταίο babylino φτάνει μέχρι 12κιλα αλλά λέει "μωράκι", ούτε καν μωρό. Δεν έχω προσωπική πείρα και ξέρω ότι τα μωρά μεγαλώνουν γρήγορα, αλλά 12 κιλά? εκτός αν τα στουμπώνουν οι μαμάδες εξ απαλών ονύχων
1601820007220.png
 
10 κιλά μαντραχαλάκια αποκαλούνται ακόμη μωρά? Και μάλιστα το τελευταίο babylino φτάνει μέχρι 12κιλα αλλά λέει "μωράκι", ούτε καν μωρό. Δεν έχω προσωπική πείρα και ξέρω ότι τα μωρά μεγαλώνουν γρήγορα, αλλά 12 κιλά? εκτός αν τα στουμπώνουν οι μαμάδες εξ απαλών ονύχων
Προβολή συνημμένου 216636
Μα καλά δεν ειδες στο παραπάνω σποτ ότι υπάρχουν πάνες για μέχρι 18 κιλά παιδί
 
Μα καλά δεν ειδες στο παραπάνω σποτ ότι υπάρχουν πάνες για μέχρι 18 κιλά παιδί

Παλιά οι μεγαλύτερες πάνες που έφτιαχνε τότε η Viopharm τη δεκαετία του 1980 ήταν σχεδιασμένες για νήπια από 12 ως 22 κιλά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μα δεν διαφώνησα για τις πάνες αλλά για τον χαρακτηρισμό μωρό/μωράκι. Θα μου πείτε εδώ βλέπετε 30άρηδες/30ρισσες να αλληλοαποκαλούνται έτσι, ας είναι 120 κιλά. Τα 12 με πείραξαν?
 
Μα δεν διαφώνησα για τις πάνες αλλά για τον χαρακτηρισμό μωρό/μωράκι. Θα μου πείτε εδώ βλέπετε 30άρηδες/30ρισσες να αλληλοαποκαλούνται έτσι, ας είναι 120 κιλά. Τα 12 με πείραξαν?

Όχι.
 
Γύρω στα τέλη του 1983 και τις αρχές του 1984 κυκλοφόρησαν οι πρώτες οικονομικές συσκευασίες Babylino σε κούτες.

s-l1600~2.jpg


Εκείνη την εποχή η ΙΚΟΝ Διαφημιστική έβγαλε ένα σποτ για το οικονομικό όφελος των νέων value packs κάνοντας μάλιστα λόγο για πολύ "baby" τιμές.
 
@retrobabyboy
Το avatar σου ειναι το μωρακι στην παραπανω συσκευασια;

Ναι.

"Φουσκωμένο μωρό δεν σημαίνει και στεγνό!"

Λίγα χρόνια πριν το οριστικό κλείσιμο του εργοστασίου της στη λεωφόρο ΝΑΤΟ στον Ασπρόπυργο το πάλαι πότε "καμάρι" της οικογένειας Γκέρτσου κυκλοφορεί τις πρώτες ανατομικές ελαστικές πάνες Hearts - μακρυνός απόγονος των Babycare της ΜΕΓΑ - για τα μωρά που προσέχουν τη γραμμούλα τους. Κυκλοφόρησαν σε δύο διαφορετικά μεγέθη (midi & maxi) έχοντας ως εξώφυλλο στις συσκευασίες τους μια τρισχαριτωμένη παιδική φατσούλα.

normal_s-l1600~26.jpg


normal_tumblr_p50xw1lHWp1wgy3qto1_1280.jpg
 
Διαφημιση απο το 1992


Έφυγε χθες το απόγευμα από τη ζωή στα 78 της χρόνια μετά από πολύχρονη μάχη με την επάρατη νόσο η Μίνα Αδαμάκη η οποία συμμετείχε στο διαφημιστικό σποτάκι της ΜΕΓΑ Disposables μαζί με τις υπόλοιπες «Χάριτες» του μεγάλου καναλιού. RIP.
 
Πίσω
Μπλουζα