Διαφημιστικός κατάλογος της SEGA για το master system (1987)

krem13

RetroNuts!
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.520
Αντιδράσεις
60
τον βρήκα μέσα σε ένα αντίτυπο του after burner για το master system,έχει πάνω την ημερομηνία 1987 αλλά το after burner είναι του 88...

(το σκανάρισμα που έκανα στην εμπρόσθια όψη είναι άσ'τα να πάνε :( ,χίλια συγγνώμη.επίσης,το παιχνίδι στη πρώτη από δεξιά στήλη του οποίου το όνομα δεν φαίνεται καλά είναι το my hero)

εμπρόσθια όψη

picture.php


πίσω όψη (ωχ,η περιγραφή του κάθε παιχνιδιού δεν φαίνεται :( ,θα το ξανασκανάρω κάποια άλλη στιγμή)

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπραβο krem! πολυ καλη δουλεια στο scan! Θα περιμενω με ανυπομονησία το hi-res version!
 
μήπως ξέρεις τι πρέπει να κάνω για να φαίνεται το κείμενο των παιχνιδιών? το σκάναρα στα 150 dpi,μήπως πρέπει να βάλω λιγότερα? (το λέω γιατί ενώ το τελικό αποτέλεσμα είχε πολύ υψηλή ανάλυση και το κείμενο φαίνονταν χωρίς πρόβλημα,στη σμίκρυνση από το site έγινε χάλια)
 
χμμμμμμμμ.

Ισως να θέλει zoom in απο τις ρυθμίσεις. Η κανενα πιο πρηγμενο scanner.

Ποιό χρησιμοποιείς?
 
Θα έλεγα να το ξανασκανάρεις στην ίδια ανάλυση και να μικρύνεις εσύ τη εικόνα μετά, ας πούμε στα 1280x800, και να την ανεβάσεις ως έχει. Πιστεύω θα είναι κομπλέ μετά.
 
το θέμα είναι ότι είμαι εντελώς αρχάριος στο τομέα της επεξεργασίας φωτογραφιών και δεν ξέρω πως να κάνω σωστό resize τις φωτογραφίες (χρησιμοποιώ gimp)

το λέω γιατί την έκανα resize στα 1280x800 αλλά το κείμενο γίνεται δυσανάγνωστο.

όσο για το σκάνερ που χρησιμοποιώ,είναι το canon canoscan lide20.

(στη χειρότερη θα κάνω νέο post με τη περιγραφή του κάθε παιχνιδιού)
 
Κάνε ένα search στο google για windows pictures rezise tool.

Είναι ένα εργαλείο για xp ή win7 που προσθέτει στο μενού του δεξί κλικ μία επιλογή για άμεσο resize εικόνων σε κάποια στάνταρντ μεγέθη ;)

Πολύ εύχρηστο tool το χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια ;)
 
το κατέβασα αλλά και πάλι το κείμενο γίνεται δυσανάγνωστο,θα δω αν μπορώ να τα ξανασκανάρω εξαρχής σε χαμηλότερη ανάλυση
 
μάλλον κάτι παίζει με το σκανάρισμα τότε....θα έπρεπε να φαίνεται πολύ καλύτερα το κείμενο...

για κάνε μια προσπάθεια ακόμα σε υψηλότερη ίσως ανάλυση...
 
το πέτυχα! το έκανα scan στα 1200 dpi και μετά resize για να χωράει σε οθόνη 2560x1600 και τα κείμενα είναι πεντακάθαρα! θα τα ανεβάσω ξανά το μεσημέρι (εννοείται πως θα φαίνεται καλά εφόσον πατήσετε τη μπάρα πάνω από τη φωτογραφία).

@κάποιον moderator

όποιος moderator/admin μπει,ας ενώσει σε ένα όλα τα μηνύματα που έγραψα για να μην πιάνουν χώρο.
 
EDIT EDIT EDIT EDIT

επειδή δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη,παραθέτω τα 4 τμήματα (σε υψηλή ανάλυση,οπότε φαίνονται οι περισσότερες λεπτομέρειες) που αποτελούν τις δύο πλευρές της αφίσας,άρα όσοι ενδιαφέρονται μπορούν να τα αποθηκεύσουν και να τα ενώσουν αυτοί (το στόμα του τέρατος δεν θα βγει εντελώς σωστά,επίσης,στο πίσω μέρος,το παιχνίδι "my hero", που είναι κάτω από το "ghost house" δεν θα αναγράφεται καλά)

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


EDIT EDIT EDIT EDIT
 
ποπο. Μπραβο απιστευτα ομορφο...

Παντως το GIMP που χρησιμοποιείς κράτα το. Ειναι πάρα πολυ καλο σαν πρόγραμμα.
 
θα μπορεσει αραγε να βρεθει κατι και για το megadrive?εχω αλλο ενα διαφηστικο της sega για το master system αλλα ειναι η πιο κλασσικη εκδοχη.
 
konstandin είπε:
θα μπορεσει αραγε να βρεθει κατι και για το megadrive?εχω αλλο ενα διαφηστικο της sega για το master system αλλα ειναι η πιο κλασσικη εκδοχη.
Εγω εχω ενα MD στο κουτι του που εχει ενα τετοιο διαφημιστικό φυλλαδιο.

Να το σκαναρω?
 
Τι ρωτάς; Φέρσου στο σκάνερ Μοβόρικα...........
 
έχω επίσης και δύο (νομίζω) καταλόγους της nintendo από την εποχή του N64.να τους σκανάρω?
 
Ψησου. Θα βγει ρετροαρχειο το thread.

Εγω θα τις ανεβάσω αυριο το βραδάκι, γτ γράφω εξεταστική και δεν προλαβαινω.
 
Πολύ όμορφα!!!

Και καλή επιτυχία.

Εύγε σε όλους!!!!! Αναμένουμε με ανυπομονησία krem και Μοβόρε!
 
Ο παραπάνω κατάλογος είναι ο τελευταίος που βγήκε για το Master System, είναι ο πιο πρόσφατος... Ο 5ος κατά σειρά...

Ο πιο γνωστός κλασικός κατάλογος (o 2ος):

catalog2.jpg


catalog2b.jpg


Αν θέλετε έχω και τους υπόλοιπους... Όλους! :D Master System Maniac...
 
Πίσω
Μπλουζα