Διαφορες ερωτησεις για dosbox w/ windows 3.11

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.582
Αντιδράσεις
1.733
Ολα ξεκινησαν οταν προσπαθησα να παιξω το παιχνιδι Critical Path. Dosbox δε λειτουργει, Compatibility mode δε λειτουργει, μονη μου λυση να εγκαταστησω Windows 3.11 στο Dosbox.

Για την ιστορια, οχι, ακομα δεν καταφερα να τρεξω το παιχνιδι αλλα ας πιασουμε μια μια τις ερωτησεις:

Οταν τελειωσε η εγκατασταση των 3.11, δημιουγηθηκαν αρχεια config.sys και autoexec.bat. Το ιδιο και οταν εγκατεστησα διαφορους drivers οι οποιοι εκαναν προσθηκες και αλλαγες. Η ερωτηση μου ειναι αν αυτα τα σκριπτακια διαβαζονται οταν μπουταρει το dosbox και αν οχι, τι μπορω να κανω
 
Λογικα αυτα διαβαζονται στην εκκινηση του dosbox..τα windows 3.1 δουλευουν?
 
Ποια εκδοση του DOSbox τρεχεις και σε τι συστημα;
 
0,47 portable σε Βιστα

Ναι τα 3.11 τρεχουν αλλα με καποια μικρα προβληματακια (καποιες φορες νεκρωνει το mouse και θα δειξει και τι αλλο!)
 
Το πρωτο το ειχα διαβασει, το δευτερο δεν ετυχε να το βρω με τους τροπους που εψαχνα.

Και ναι, ηταν αυτο που με βοηθησε και το παιχνιδι ετρεξε (και το τελειωσα) :)

Παντως θα θελα να ξερω πως τα scripts φορτωνονται με την εκκινηση του dosbox
 
Μισή ώρα video, λογικό να το τελείωσες αμέσως :p
 
Χαχα ναι... και να φανταστεις οτι χρειαστηκα walkthrough γιατι ειχε κατι παζλακια :D μου θυμησε πολυ το Daedalus Encounter το οποιο δεν εχω τερματισει ποτε. Ευκαιρια τωρα ;)

Πραγματικα πορωθηκα. Αν ηξερα οτι παιζουν τοσο καλα τα χαζο-fmv των 3.11 δε θα ψαχνομουν με vmware κλπ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μισό χρόνο αργότερα και για όποιον πιθανά θελήσει κάτι αντίστοιχο στο μέλλον, να συμπληρώσω πως τα 3.1 μπορούν να τρέξουν σωστά. Ίσως να οφείλεται στις πιο πρόσφατες εκδόσεις του dosbox, πάντως πλέον λειτουργεί κανονικά με τα 3.1. Το autoexec θα το βρείτε σαν μέρος του dosbox.conf όπου μπορείτε να γράψετε κανονικά ότι θα γράφατε σε ένα κανονικό autoexec. Για config δεν ξέρω κάτι και δεν το βλέπω πιθανό, αλλά δεν βρίσκω και λόγο να χρειαστεί κάπου.

Διατηρώ έναν φάκελο με μια εγκατάσταση των 3.1 την οποία την έκανα μέσα από το dosbox και έχω εγκατεστημένο ότι τελευταίο για τα 3.1 κυκλοφόρησε ποτέ, original drivers soundblaster, original drivers για την S3 που εξομοιώνει το dosbox (με υψηλή ανάλυση παρακαλώ!) και ότι χαζοπαιχνιδάκι 16-bit για windows είχε βγει τότε και πλέον δεν παίζει στα 64-bit σύγχρονα λειτουργικά. Ένα dream machine της εποχής που ποτέ δεν είχα :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα