Διαφορετική ποιότητα ταινίας από κανάλι

George13

RetroNoob
Joined
11 Ιουλ 2018
Μηνύματα
24
Αντιδράσεις
17
Αυτή τη στίγμη παίζει στον Ant1 την ταινία "Ρόδα, τσάντα και κοπάνα" και η εικόνα ειναί πάρα πολύ καλύτερη από όταν παίζει στον Alpha που η εικόνα είναι ξερασματική.Παίζουν διαφορετική κόπια της ταινίας;Επίσης το έχετε δει σε άλλες ταινίες;
 
Προφανως και προκειται για αλλη κοπια, δε θελει σκεψη :) Νομιζω οτι περα απο τις κλασσικες ταινιες εχουν αρχισει πλεον να ρετουσαρονται και οι ταινιες του 80. Προσφατα παρατηρησα αλλη μια τετοια ταινια που παιζοταν σε πολυ καλη ποιοτητα.

(υπαρχει μια παλιοτερη συζητηση στο φορουμ για το ποσο κακη ποιοτητα εχουν οι κινηματογραφικες ταινιες του 80 στην τηλεοραση  και που οφειλεται αυτο. Προφανως αυτο ετοιμαζεται να αλλαξει)

Δεδομενου οτι μολις παιχτηκε, μαλλον πρωτη φορα, σημαινει οτι προκειται για καινουργια κοπια που μολις ρετουσαριστηκε/ψηφιοποιηθηκε, και επομενες προβολες της ταινιας μαλλον θα εναι απο αυτη (εφοσον την προμηθευτουν κι αλλοι σταθμοι). Παρατηρησε κανενας τη χρονολογια στους τιτλους τελους;

(τρολια: βρηκαν κι αυτοι το απαυγασμα του πολιτισμου να ψηφιοποιησουν για τις επομενες γενιες :D )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.Δυστυχώς, δεν είδα την ταινία μέχρι το τέλος για να σου πω.Ποιά είναι η ταινία που παρατήρησες οτι είχε καλή ποιότητα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δε θυμαμαι να σου πω την αληθεια, αλλωστε ολες ιδιες μου φαινονται :Ρ θα την ξαναπετυχω ομως αφου τις παιζουν κατα κορον αυτες τις μερες (αυτο που λεμε "χρονογεμιστρες")
 
Είδα και γω τρέιλερ για την προβολή της εν λόγω ταινίας από τον ΑΝΤ1 και ομολογώ ότι παρατήρησα την αλλαγή στην εικόνα ή οποία ήταν πεντακάθαρη, φωτεινότερη στοιχεία που δείχνουν ότι υπήρξε μια πρόσφατη παρέμβαση. Οι περισσότερες ταινίες που προβάλλονται από τον Alpha, αναφέρουν ότι η ψηφιακή επεξεργασία έχει γίνει 2012-2013 η 2013-2014. Και στο Ε που δείχνει Ελληνικές ταινίες η εικόνα είναι αψεγάδιαστη. Σε μία από τις ταινίες που είδα στο Ε ανέφερε στο τέλος ψηφιακή επεξεργασία 2Κ scanning  (θα μου πείτε ότι πλέον μπορούμε να δούμε και σε 8Κ αλλά για δεδομένα Ελληνικής τηλεόρασης, είναι πρόοδος) 2016-2017 οπότε υποθέτω ότι και η "Ρόδα" που προβλήθηκε χθες, θα υπέστη παρόμοια επεξεργασία εκείνη την περίοδο αλλά επειδή παρακολουθώ γενικότερα ότι ταινία των 80's προβάλλεται, νομίζω ότι η συγκεκριμένη κόπια, προβλήθηκε για πρώτη φορά χθες οπότε ενδέχεται να είναι και μεταγενέστερη... 
 
Είναι από τους ίδιους που έχουν κάνει την ψηφιακη επεξεργασία των ταινιών που παίζονται στο έψιλον και πρόκειται για νέα κόπια του 17-18
 
Τωρα παιζει το Ρακος 14 και εχει πολυ καλη εικονα, δεν αποκλειεται να ειναι η ταινια που ειπα οτι προσεξα προσφατα. Εχω χασει λογαριασμο ποσες φορες εχει προβληθει τον τελευταιο μηνα.

Αληθεια τι ειναι το 2κ και 8κ σκανινγκ;
 
Τωρα παιζει το Ρακος 14 και εχει πολυ καλη εικονα, δεν αποκλειεται να ειναι η ταινια που ειπα οτι προσεξα προσφατα. Εχω χασει λογαριασμο ποσες φορες εχει προβληθει τον τελευταιο μηνα.

Αληθεια τι ειναι το 2κ και 8κ σκανινγκ;
Το 2K και 8Κ σχετίζεται με την ανάλυση της εικόνας. Όπως παλαιότερα είχαμε την ανάλυση 720/1080 και τα συναφή, τώρα έχουμε τα 2/4/8Κ. Στην αγορά πλέον υπάρχουν συσκευές που υποστηρίζουν το 4Κ. Όσο για το "2Κ scanning", η ψηφιοποίηση της εικόνας γίνεται με τέτοιο τρόπο ούτως ώστε να αναπαράγεται σε συσκευές 2Κ ανάλυσης χωρίς η εικόνα να είναι θολή, πιξελιασμένη κ.α.
 
Μόλις έδειξε το "Ρόδα,Τσάντα και Κοπάνα No2" σε πάρα πολύ καλή ποιοτητα ενώ τέτοια ποιότητα θα έχει και η τρίτη ροδα, έτσι όπως φαίνεται από τη διαφημισή της.Πάντως οι ταινιές της ίδιας περιόδου που παίζει ο Alpha συνεχίζουν να εχουν την ίδια ποιότητα που έχουν.
 
Πίσω
Μπλουζα