Διαφορετικός 664?!

Grepo

RetroN00b
Joined
17 Mαϊ 2008
Μηνύματα
11
Αντιδράσεις
0
Πριν από δύο μέρες αγόρασα τον κάτωθι CPC ο οποίος όπως θα παρατηρήσατε έχει το εξής περίεργο.

Προβολή συνημμένου 482

Προβολή συνημμένου 483

Προβολή συνημμένου 484

Αντί για μπλε πλήκτρα (όπου πρέπει) έχει καφέ όπως ο αντίστοιχος Schneider.

Σαν πονηρός Ελληνάρας του είπα του πωλητή "Μπας και τα έχει συνδυάσει κάποιος για άγνωστο λόγο και τα δύο μαζί?"

Η απάντηση ήταν ότι έτσι κυκλοφόρησε.

Μήπως κάποιος γνωρίζει το πώς και τι μπορεί να έχει συμβεί?
 
Grepo είπε:
Πριν από δύο μέρες αγόρασα τον κάτωθι CPC ο οποίος όπως θα παρατηρήσατε έχει το εξής περίεργο.Προβολή συνημμένου 482

Προβολή συνημμένου 483

Προβολή συνημμένου 484

Αντί για μπλε πλήκτρα (όπου πρέπει) έχει καφέ όπως ο αντίστοιχος Schneider.

Σαν πονηρός Ελληνάρας του είπα του πωλητή "Μπας και τα έχει συνδυάσει κάποιος για άγνωστο λόγο και τα δύο μαζί?"

Η απάντηση ήταν ότι έτσι κυκλοφόρησε.

Μήπως κάποιος γνωρίζει το πώς και τι μπορεί να έχει συμβεί?
χμμ.. φίλε είναι κανονικός ο 664 που έχεις. Απλα, έχουν ξεθωριάσει τα μπλε πλήκτρα. Αν παρατηρήσεις δίπλα από το power led υπάρχει ενα τρίχρωμο μικρο πάνελ (κόκκινο, πράσινο, μπλε). Όπως μπορείς να δεις το κόκκινο δεν είναι και τόσο κόκκινο πλέον :)

Δεν υπάρχουν άλλα μοντέλα 664 εκτός από τον Βρετανικό και Γερμανικό 664 (aka Schneider 664).

Φίλε από περιέργεια, δοκίμασες να δεις αν δουλεύουν ΟΛΑ τα πλήκτρα του 664;

φίλε αυτό εδώ δεν είναι;

http://cgi.ebay.es/ORDENADOR-AMSTRAD-CPC-664_W0QQitemZ300217455858QQihZ020QQcategoryZ89183QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

απ'οτι φαίνεται σε έπιασε κότσο ο Ισπανός φίλε. Στην περιγραφή λέει καθαρά ότι μερικά πλήκτρα δεν λειτουργούν (όπως επίσης και το 3" drive καθώς δεν μπορεί να το δοκιμάσει εφόσον τα πλήκτρα δεν δουλεύουν). Ο τυπος λεει οτι με ένα καθαρισματάκι μπορεί και να φτιάξει αλλά αυτά είναι μπαρούφες για να το πουλήσει. Το πρόβλημα που έχουν οι 664 με το πληκτρολόγιο δεν φτιάχνεται και είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεις 664 που να δουλεύουν όλα του τα πλήκτρα. Σορρυ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φαίνεται ότι έχει φάει ηλιακή ακτινοβολία με την σέσουλα :-(
 
Βασικά εν γνώση μου το πήρα χωρίς να δουλεύουν τα πλήκτρα μιας και δύσκολα τον βρίσκεις και τον προτιμούσα από εναν schneider.

Έχεις δίκιο με το κόκκινο.

Αλλά τέτοιο ξεθώριασμα!!!

Τον είχα τέτοιο απωθημένο που τον πήρα και έτσι.

Το πληκτρολόγιο τι παίζει και δεν υπάρχει η δυνατότητα να διορθωθεί??
 
Grepo είπε:
Βασικά εν γνώση μου το πήρα χωρίς να δουλεύουν τα πλήκτρα μιας και δύσκολα τον βρίσκεις και τον προτιμούσα από εναν schneider.Έχεις δίκιο με το κόκκινο.

Αλλά τέτοιο ξεθώριασμα!!!

Τον είχα τέτοιο απωθημένο που τον πήρα και έτσι.

Το πληκτρολόγιο τι παίζει και δεν υπάρχει η δυνατότητα να διορθωθεί??
Γεια σου και πάλι φίλε,

απ' όσο ξέρω το πρόβλημα βρίσκεται στην μεμβράνη (η οποία κατασκευάστηκε από την Cherry) και την πολύ χαμηλή ποιότητα υλικού/κατασκευής. Η μεμβράνη απλά παύει να λειτουργεί αν δεν είσαι πάρα πολύ προσεκτικός. Η μεμβράνη του 6128 είχε φτιαχτεί από άλλον κατασκευαστή και γι' αυτό δεν παρουσίασε ανάλογα προβλήματα. Εγώ προσωπικά δεν ξέρω ούτε έναν που να την έχει φτιάξει. Το μόνο που έχω ακούσει είναι η τοποθέτηση micro switches στο κάθε πλήκτρο ξεχωριστά όπου και ακριβό είναι και "χαλάει" την αυθεντικότητα του 664.

Καλή τύχη φίλε...
 
Grepo είπε:
Το πληκτρολόγιο τι παίζει και δεν υπάρχει η δυνατότητα να διορθωθεί??
Δεν χανεις τιποτα να ριξεις ενα pm στον pontium (μελος του grm) που ειναι ο CPC μαστορας! Πολυ καλο παιδι και αν υπαρχει καποιος που μπορει να στον φερει σε πληρη λειτουργια ξανα, ειναι μονο αυτος..
 
Έχω ξεσκονίσει όλο το διαδίκτυο για μεμβράνες amstrad cpc 664 και έχω διαβάσει διάφορα, πχ ότι η μεμβράνη του 464 κάνει ή για conductive ink ειδικό για πλαστικές επιφάνειες με το οποίο μπορεί κανείς να επιδιορθώσει πιθανές ζημιές στην μεμβράνη (άλλοι ισχυρίζονται ότι έμειναν απόλυτα ευχαριστημένοι και άλλοι ότι είναι προσωρινή λύση).

αλήθεια έχει δοκιμάσει κανείς κάτι τέτοιο?
 
Grepo είπε:
Έχω ξεσκονίσει όλο το διαδίκτυο για μεμβράνες amstrad cpc 664 και έχω διαβάσει διάφορα, πχ ότι η μεμβράνη του 464 κάνει ή για conductive ink ειδικό για πλαστικές επιφάνειες με το οποίο μπορεί κανείς να επιδιορθώσει πιθανές ζημιές στην μεμβράνη (άλλοι ισχυρίζονται ότι έμειναν απόλυτα ευχαριστημένοι και άλλοι ότι είναι προσωρινή λύση).αλήθεια έχει δοκιμάσει κανείς κάτι τέτοιο?
Ενδιαφέρον ακούγετε!

Μπορείς να ποστάρεις κάποιο λινκ από μερικά site;

Ευχαριστώ.
 
Δεν έχουν ξεθωριάσει τα πλήκτρα, είναι όντως γκρι (πού έχετε ξαναδει όχι ξεθωριασμένα, αλλά ξεβαμμένα πλήκτρα? :D ).

Έχω δει 2-3 παρόμοια μοντέλλα ακόμη, όλα τους 664. Εξετάζοντας μοντέλα, εκδόσεις μητρικής κτλ κατέληξα ότι πιθανότατα ήταν end of stock κομμάτια που χρησιμοποίησαν ανταλλακτικά από τις δύο εκδόσεις. Άρα είναι αρκετά σπάνιο αυτό που έχεις (αν και χωρίς ιδιαίτερη επιπλέον αξία).
 
Gryzor, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις ακούσει τίποτε σχετικά με την επισκευή της μεμβράνης για τον 664?
 
Σχετικά με την επισκευή της μεμβράνης του 664 δεν υπάρχει συγκεκριμένο link που να δείχνει πώς μπορεί να πραγματοποιηθεί αυτό, αλλά αναφορες ότι κάποιοι το έχουν κάνει και είναι ευχαριστημένοι όπως π.χ.

http://newsgroups.derkeiler.com/Archive/Comp/comp.sys.amstrad.8bit/2007-04/msg00032.html

ή γενικότερα

http://www.samcoupe.com/repairs.htm

με αφετηρία κάτι τέτοιο έψαξα πώς γενικά κάποιος μπορεί να επισκευάσει ένα πληκτρολόγιο όπου εκεί βρέθηκαν αρκετές αναφορές σχετικά με την χρήση conductive ink για επισκευή μεμβράνης πληκτρολογίου όπως π.χ..

http://www.raphnet.net/divers/atari130xe/index_en.php

Όπως και αναφορές υλικών γι την συγκεκριμένη χρήση.

http://store.caig.com/s.nl/sc.2/category.181/.f

Μακάρι να βρεθεί κάποια άκρη... :wait2:
 
Grepo είπε:
Σχετικά με την επισκευή της μεμβράνης του 664 δεν υπάρχει συγκεκριμένο link που να δείχνει πώς μπορεί να πραγματοποιηθεί αυτό, αλλά αναφορες ότι κάποιοι το έχουν κάνει και είναι ευχαριστημένοι όπως π.χ.
http://newsgroups.derkeiler.com/Archive/Comp/comp.sys.amstrad.8bit/2007-04/msg00032.html

ή γενικότερα

http://www.samcoupe.com/repairs.htm

με αφετηρία κάτι τέτοιο έψαξα πώς γενικά κάποιος μπορεί να επισκευάσει ένα πληκτρολόγιο όπου εκεί βρέθηκαν αρκετές αναφορές σχετικά με την χρήση conductive ink για επισκευή μεμβράνης πληκτρολογίου όπως π.χ..

http://www.raphnet.net/divers/atari130xe/index_en.php

Όπως και αναφορές υλικών γι την συγκεκριμένη χρήση.

http://store.caig.com/s.nl/sc.2/category.181/.f

Μακάρι να βρεθεί κάποια άκρη... :wait2:
χμμ... ενδιαφέρον φίλε. Τι να πω, ίσως και να γίνεται (τουλάχιστον από τα λινκς φαίνεται εφικτό).

Gryzor είπε:
Δεν έχουν ξεθωριάσει τα πλήκτρα, είναι όντως γκρι (πού έχετε ξαναδει όχι ξεθωριασμένα, αλλά ξεβαμμένα πλήκτρα? :D ).
Έχω δει 2-3 παρόμοια μοντέλλα ακόμη, όλα τους 664. Εξετάζοντας μοντέλα, εκδόσεις μητρικής κτλ κατέληξα ότι πιθανότατα ήταν end of stock κομμάτια που χρησιμοποίησαν ανταλλακτικά από τις δύο εκδόσεις. Άρα είναι αρκετά σπάνιο αυτό που έχεις (αν και χωρίς ιδιαίτερη επιπλέον αξία).
Μάλιστα...

ξεθωριασμένα ή ξεβαμμένα νομίζω ότι παίζουμε με τις λέξεις εδώ. Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν υπήρξε 664 με γκρίζα πλήκτρα (εκτός από τον Schneider 664 φυσικά).

Στην κατοχή μου αυτή τη στιγμή έχω τρεις 664. Ο ένας δουλεύει μια χαρά ενώ οι άλλοι δυο όχι (το πληκτρολόγιο έχει το γνωστό πρόβλημα). Ο ένας από τους δυο 664 που δεν δουλεύουν είναι ακριβώς όπως του φίλου στην φώτο (δηλ. με "γκρίζα" πλήκτρα και ξεθωριασμένο το κόκκινο του τρίχρωμου πάνελ *σημαντικό!*). Οπότε φίλε Gryzor το εν λόγω μοντέλο δεν είναι αρκετά σπάνιο αφού το έχω και εγώ.

Θα ανοίξω λοιπόν τους δυο 644 και θα δω το motherboard revision τους. Επίσης, τι σε έκανε να πιστεύεις κοιτώντας το revision τους ότι τα συγκεκριμένα κομμάτια ήταν από end of stock; Δεν κατάλαβα τι σε έκανε να καταλήξεις σε αυτό το συμπέρασμα.

Εσένα σου φαίνεται λογικό τα "γκρίζα" πλήκτρα να προήλθαν για end of stock λόγους; Μα γίνονται αυτά τα πράγματα; Προσωπικά δεν το νομίζω. Θα ποστάρω με φώτο (ελπίζω) το Σ/Κ όταν δω τους 664 που έχω στην κατοχή μου. Αλλα από την άλλη ίσως και να έχεις δίκιο, δεν θέλω να είμαι απόλυτος. Απλα, δεν μου ακούγεται λογικό...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το θέμα είχε εξεταστεί διεξοδικά στο CPCZone όταν είχε αναφερθεί το πρώτο 'κρούσμα'. Τα πλήκτρα είναι αδύνατο να ξεθωριάσουν τόσο, ειδικά χωρίς να φύγει το κείμενο από πάνω τους (για σκέψου το!). Είχαμε καταλήξει στο EoS κατά το ΕoL(ife) του προϊόντος, μια που τέτοια γίνονται πολύ συχνά. Απλά στη συγκεκριμένη περίπτωση φαίνεται λόγω χρώματος. Μητρικές δεν είχα κοιτάξει ο ίδιος, και δεν θυμάμαι ποιο το σκεπτικό, για να πω την αλήθεια.

Παρεμπιπτόντως, έχω δει και 664 με centronics και μπρανταρισμένο Amstrad, τουτέστιν...

Φίλε Grepo, με πρόλαβες, οι πηγές που ανέφερες είναι as good as any! Προσωπικά το έχω κάνει σε έναν Schneider, αλλά δεν είναι πάντα στη μεμβράνη αυτή καθεαυτή το πρόβλημα. Αν είσαι σίγουρος, τότε μπορεί να δουλέψει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
GRYZOR θα σου ήταν εύκολο να μου πεις που θα μπορούσα να βρω κάποιες αναφορές σχετικά με τον συγκεκριμένο cpc.

Συγνώμη παιδιά αν σας κούρασα...
 
Δεν κουράζεις :)

Σχετικά με ποιο συγκεκριμένο??
 
Κάποιες πληροφορίες από το cpc zone σχετικά με τον συγκεκριμένο υπολογιστή (664 με καφέ πλήκτρα) ή πληροφόρηση σχετικά με την μεμβράνη του 664 μπας και καταφέρω κάτι!!

Τον συγκεκριμένο υπολογιστή τον είχα απωθημένο και μου είχε μείνει η εικόνα του από κάποια δισκέτα με demo που συνόδευε 6128 που τον είχε εξωτερικά ή κάποιο διαφημιστικό που τον συνόδευε, δεν θυμάμαι μιας και ήμουν μικρός αλλά μου είχε φανεί πολύ πιο ωραίος α΄πο τον 6128 ίσως τα μπλε κουμπάκια ποιός ξέρει...Ωραίες αναμνήσεις.
 
Xμμμ φαίνεται ότι το thread έχει σβηστεί :(

Για τη μεμβράνη δεν βρίσκω κάτι συγκεκριμένω, μιλάω από πείρα... Σόρρυ που δεν μπορώ να βοηθήσω!
 
Πίσω
Μπλουζα