Δικά μας παιχνίδια σε Αmiga (γραφικά, σχέδια, σενάρια).

telonio

Immense Cult RetroFigure
Joined
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
4.515
Αντιδράσεις
2.361
Συνέχεια από το thread του Dino από το Αtari thread.

Στην 500 είχα αρχίσει να φτιάχνω μερικά γραφικά για ένα παιχνίδι που θα έφτιαχνα με την Amos. Το project δεν το συνέχισα και κατέληξε στα αζήτητα. Παραδόξως η δισκέτα μετά από τόσα χρόνια, λειτουργεί ακόμη και εδώ είναι μια μικρή παρουσίαση του παιχνιδιού που ήθελα να φτιάξω. Όχι τίποτα φοβερό, απλά έτσι περνούσα τον ελεύθερό μου χρόνο.

To Ember's fire υποτίθεται πως θα ήταν ένα παιχνίδι στυλ Times of Lore. Η μαγική φωτιά που φέρνει την ειρήνη και την γαλήνη είχε κλαπεί από την πόλη Ember από έναν κακό μάγο. Ο χρήστης έπαιρνε τον ρόλο του πρωταγωνιστή που έπρεπε να βρει και να φέρει πίσω την φωτιά.

Η εισαγωγική οθόνη.

attachment.php


Τα πρώτα sprites του παιχνιδιού. Έιχα κάνει και το στοιχειώδης animation των 3 frames σε κάθε sprite.

attachment.php


Μερικά μεμονωμένα γραφικά και το inventory.

attachment.php


Μερικές σκηνές από το παλάτι και το γρασίδι (λείπουν τα δέντρα).

attachment.php


attachment.php


Τα sprites από ένα άλλο παιχνίδι που υποτίθεται πως θα έφτιαχνα, σαν το Eye of the beholder. Έχω φτιάξει και τα καρέ που σε χτυπάνε και όταν τα χτυπάς.

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετικος γειτονα!!! :bow: :bow:Κριμα που δεν προχωρησες παραπανω..
 
Εγώ, ένα ταπεινό Graphic Adventure, πήγα να φτιάξω... :D

Εσύ παίζεις σε ανώτερα επίπεδα (sprites κλπ)

Όπως προείπα... Τα σέβη μου, Master!!! :worship:
 
Όντως πολύ καλή pixel art.

Ελπίζουμε στο μέλλον και σε καλύτερη ανάλυση (αν γίνεται export σε κανα φιλικό format π.χ. pcx -> png) :p
 
Κρίμα τέτοιες προσπάθειες να πηγαίνουν στα "αζήτητα". Respect και από μένα :bow:
 
Εχω ήδη καταθέσει την άποψή μου στο προηγούμενο thread. :thumbup:

Μακάρι και οι δικές μου προσπάθειες να είχαν προχωρήσει σε έστω και μερική υλοποίηση. (δυστυχώς έμειναν απλά ως "σκέψεις")
 
από την μία χαίρομαι γι' αυτό που είδα, από την άλλη λυπάμαι που δεν το προχώρησες. Όπως και να έχει, μπράβο σου!
 
Μάριε

Πρέπει να το προχωρήσεις. Θα γυρνάς κάθε λίγο πίσω και θα αναρωτιέσαι γιατί δε το έκανα. Δε μας έχουν πάρει δα και τα χρόνια!
 
Απιστευτα sprites.
 
Προχώρα ! Σε θέλει όλη η χώρα !
 
Κανε extract τα γραφικα, τσιμπα ενα φθηνο GameMaker software για PC και φτιαξε ενα old school παιχνιδακι οπως το εχεις στο μυαλο σου.

Εγω δεν θα μπλεκομουν με Amiga. Τα resources ειναι λιγα, η υλοποιηση δυσκολοτερη, η παγκοσμια κοινοτητα λιγο περιεργη.
 
Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.

Πάνο σωστός σε όλα και αυτό κάνω ήδη, αν και ήθελα-προτιμώ να φτιάξω το παιχνίδι σε Amiga. Έψαξα να βρω πληροφορίες για την γλώσσα προγραματισμού GRAC, με την οποία δημιουργήθηκαν αρκετά παιχνίδια στην 500. Όμως καμία σημαντική πληροφορία για αυτή (που να ζητήσω δηλαδή και community για αυτό).
 
Μαριε κανε οτι μπορεις! Αυτες τις εποχες ολοι εχουμε χρονο αντι για χρημα, οποτε ειναι μια καλη ευκαιρια να πραγματοποιησεις το ονειρο σου!

Εχεις και μια Α4000 να σου κανει την ζωη ευκολοτερη!
 
Wally είπε:
Εγω δεν θα μπλεκομουν με Amiga. Τα resources ειναι λιγα, η υλοποιηση δυσκολοτερη, η παγκοσμια κοινοτητα λιγο περιεργη.
Περίεργη είναι η μούρη σου! :animlaugh:

Παιδιά, ποτέ δεν είναι αργά! Εγώ είχα ξεκινήσει να φτιάχνω καμιά εικοσαριά παιχνίδια για Amiga τον παλιό καιρό, και το Cornelius saves Christmas το έφτιαξα μόλις το 2009.

telonio είπε:
Έψαξα να βρω πληροφορίες για την γλώσσα προγραματισμού GRAC, με την οποία δημιουργήθηκαν αρκετά παιχνίδια στην 500. Όμως καμία σημαντική πληροφορία για αυτή (που να ζητήσω δηλαδή και community για αυτό).
Τι ακριβώς πληροφορίες χρειάζεσαι για το GRAC; Περιλαμβάνει πληρέστατες οδηγίες και tutorial.
 
alkis21 είπε:
Περίεργη είναι η μούρη σου! :animlaugh:
Παιδιά, ποτέ δεν είναι αργά! Εγώ είχα ξεκινήσει να φτιάχνω καμιά εικοσαριά παιχνίδια για Amiga τον παλιό καιρό, και το Cornelius saves Christmas το έφτιαξα μόλις το 2009.

Τι ακριβώς πληροφορίες χρειάζεσαι για το GRAC; Περιλαμβάνει πληρέστατες οδηγίες και tutorial.

Άλκη σου έστειλα pm.
 
Παίδες, απο απλή περιέργεια:

Αυτή η "GRAC" για Amiga υποθέτω πως δεν έχει καμία σχέση, ούτε είναι κάποια αναβαθμισμένη έκδοση του γνωστού μας απο την εποχή του Amstrad "GAC" (Graphics Adventure Creator) της Incentive ?

Μάλλον είναι δύο εντελώς ανεξάρτητα πράγματα, απ' ότι αντιλαμβάνομαι... ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν γνωρίζω αν σχετίζονται. Η GRAC στην Amiga είναι η Licenceware μηχανή με την οποία φτιάχτηκαν πολύ ποιοτικά adventures, όπως το Starbase 13 και το Epsilon 9 (καμία σχέση με εφορία).
 
Τhanks Aλκη. :)

Λοιπον, το έψαξα λίγο περισσότερο, και απ' ότι φαίνεται οι δημιουργοί του ενός δεν έχουν σχέση με του άλλου, οπότε όντως τα δύο software δεν έχουν σχέση μεταξύ τους.
 
Συγχαρητήρια! Πολύ ωραία δουλειά! :clap:
 
Πίσω
Μπλουζα