Δικά μας παιχνίδια σε Αmiga (γραφικά, σχέδια, σενάρια).

Κι εγω δε θα καθομουν να ασχοληθω ιδιαιτερα με amiga για τους ιδιους λογους που εγραψε ο wally. Απαιτειται πολυ χρονος για να φτιαξεις κατι, τα εργαλεια ειναι απο ανυπαρκτα εως τραγικα - αν εισαι τυχερος. Εφτιαχνα παιχνιδι στο backbone και ειχα ασχοληθει παρα πολυ για 10-15 μερες, ειχα φτιαξει μια πιστα με 20-30 οθονες, sprites, εχθροι τα παντα και ξαφνικα λογω ενος bug δε φορτωνε τα sprites και επρεπε να τα ξαναφτιαξω απο την αρχη (μιλαμε για δεκαδες μη πω εκατονταδες frames animation).

Κερασακι στη τουρτα, η κοινοτητα που δεν ειναι και η καλυτερη του κοσμου
 
Εγω παλι εχω γραψει δυο-τρια απλα παιχνιδια με το Amos, τα οποια τα θεωρω σχετικα ολοκληρωμενα.

Την Κρεμαλα:

Hangman.jpg

Την Πολιορκια (για 1200):

Siege.jpg

και το Wordfind:

Wordfind.jpg
 
Ωραίες προσπάθειες, μπράβο Lord Vek !!
 
Έτσι, να βγάινουν στην επιφάνεια τα κρυφά ταλέντα.
 
Τα έχεις ακόμα; Μπορείς να τα ανεβάσεις κάπου;
 
Μπράβο σου Lord Vek !
 
Ευχαριστω. Ναι, τα έχω ακομη. Που μπορώ να τα ανεβάσω; Καμμια προταση;
 
μπράβο σου φίλε μου!
 
Lord Vek είπε:
Ευχαριστω. Ναι, τα έχω ακομη. Που μπορώ να τα ανεβάσω; Καμμια προταση;
Εδώ? :) Πάντα υπάρχει χώρος για να φιλοξενηθούν τέτοια διαμαντάκια! Κι αφού είναι δικά σου και δεν έχουμε θέμα copyrights, why not!? :D
 
Και πως μπορω να τα ανεβασω, Daredevil;
 
Παιδιά, ο Lord Vek μου έστειλε τα παιχνιδάκια του, τα οποία με πολύ χαρά θα φιλοξενούμε στο φόρουμ (και τον ευχαριστούμε πολύ)! :)

Link (για να τα κατεβάσετε).

Αν έχετε κι άλλοι παιχνίδια που θέλετε να τα ανεβάσετε, pls επικοινωνήστε μαζί μου και όταν μαζευτούν κάποια, μπορούμε να κάνουμε ένα θρεντ που θα έχει μόνο τα game links για να μην τα ψάχνουμε μέσα στα θέματα! :)
 
Ευχαριστώ πολύ Daredevil. Να σημειώσω πως τα Wordfind και Siege στον emulator, bootαρουν μόνο σε emulated 1200, δεν ξέρω γιατι. Επίσης το Siege τρέχει ικανοποιητικα επίσης μόνο σε 1200.
 
Θα τα τσεκαρω μολις παω σπιτι!!!
 
Θερμά συγχαρητήρια, φίλε μου, και ευχαριστούμε πολύ που τα μοιράστηκες μαζί μας.

Για όποιον προτιμά να έχει τα παιχνίδια του στο σκληρό αντί να παιδεύεται με δισκέτες ή ADFs, έφτιαξα τα αντίστοιχα archives:

Gallows

Siege+Mastermind

Word Find

Μαριάννα, αν θες βάλε τα κι αυτά στο θησαυροφυλάκιο του Retromaniax.

Εκτός από τα τρία παιχνίδια που αναφέρει ο Lord Vek, ανακάλυψα κι ένα ακόμα μέσα στη δισκέτα του Siege. Μια παραλλαγή του γνωστού μας Mastermind:

attachment.php


Τα τρία από τα τέσσερα παιχνίδια τρέχουν χωρίς άλλη ρύθμιση στην Α1200. Για το Gallows, χρειάζεται πρώτα να τρέξει μια εντολή assign:

Κώδικας:
assign GallowGame: {path}
όπου path, η πλήρης διεύθυνση όπου έχετε εγκαταστήσει το παιχνίδι.

Lord Vek, σου προτείνω για να διατηρηθούν αιώνια τα παιχνίδια σου να τα ανεβάσεις στο Aminet (τις εκδόσεις για σκληρό). Ειδικά το Word Find είναι πολύ εθιστικό!

Mastermind.jpg
 
Lord Vek κολλησα ασχημα με το Siege! Εξαιρετικες ιδεες, δεμενες οπως πρεπει.

Eξαιρετικο και το Wordfind.

Πολλα συγχαρητηρια!
 
Ευχαριστω πολυ Wally και Alkis για τα σχόλια σας.
 
Τέτοιες προσπάθειες αξίζουν πολλά συγχαρητήρια !
 
Πίσω
Μπλουζα