"Διπλό" ουίσκυ

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.049
Μια άλλη "μόδα" που "έσβησε" μετά τα 80's ήταν και το "διπλό" ουίσκυ.

Σήμερα, αν σκάσεις μύτη σε νυχτομάγαζο και παραγγείλεις "ένα διπλό ουίσκυ" , θα σε περάσουν σίγουρα για τρελό.

Τότε όμως, ήταν κάτι το φυσιολογικό (αν όχι "ένδειξη αντρισμού" ή "απόδειξη ντερτιού").

Καλείστε να τοποθετηθείτε επί του φαινομένου :

  • Πότε ήταν η τελευταία φορά που τύχατε μάρτυρας παραγγελίας "διπλού ουίσκυ" ;
  • Υπό ποιές συνθήκες ;
  • Ποιά ήταν τα χαρακτηριστικά (ψυχικά και σωματικά) του παραγγέλοντος ;
  • Ποια η διαφορά μεταξύ του να παραγγείλεις δύο φορές ένα "μονό" , από το να παραγγείλεις μια φορά ένα "διπλό" ;
  • Μήπως το "ένα διπλό" ήταν φθηνότερο από "δύο μονά" ;
  • Αφού το "διπλό" ήταν περίπου μέχρι τη μέση του ποτηριού (όπως έχω αντιληφθεί από ταινίες εποχής), τότε γιατί δεν υπήρχε και "τριπλό" (που να πιάνει σχεδόν όλο το ποτήρι" ;


Y.Γ. : Πάρτε και ένα σχετικό τραγουδάκι, για να σας "φτιάξω"

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Διπλό ουίσκυ" παραγγέλνουν ακόμα στο σκυλομάγαζο διάφοροι και πολύ συχνά μάλιστα. Στην πλειοψηφία τους άνθρωποι που κυκλοφορούν σχεδόν μόνο νύχτα από τη δεκαετία του '80.

Το να παραγγείλει κάποιος "διπλό" ουίσκυ αποτελεί στα μέρη μου ένδειξη σεβασμού στη νύχτα. Αυτό γιατί πρόκειται για γέννημα - θρέμα αλάνια της νύχτας, με μεγάλη πείρα και "επαγγέλματα" που δεν σε παίρνει ούτε να τους στραβοκοιτάξεις.

Μια φορά σε μαγαζί εδώ στην Αθήνα είχα πάει με κάποιο γνωστό μου μεγάλο μούτρο στα σκυλάδικα της επαρχίας, "μέτοχο" σε διάφορα από αυτά, και παράγγειλε "διπλό" ουίσκυ. Ο Barman του απαντάει με την ερώτηση: "Να σας βάλω ένα Dimple; " Ουέ κι αλλοίμονο.......
 
Με κάτι τέτοια διαπιστώνω ότι γίνομαι και εγώ ρετρό σιγά-σιγά, αφού δεν είχα πάρει καν χαμπάρι ότι δεν υφίσταται πλέον το διπλό ουίσκι ως παραγγελία. :p

Εν πάσει περιπτώσει, τουλάχιστον για τα σκυλομάγαζα αυτά ήταν για τους φτηνιάρηδες που καθόντουσαν στο μπαρ. Ο έχων πραγματικό αυτοσεβασμό (και παράλληλα και τον σεβασμό του καταστήματος...) ΦΥΣΙΚΑ και άνοιγε φιάλες (ουχί φιάλη...) στο τραπέζι του. Και μετά μπορούσε να το βάζει στο ποτήρι του κατά βούληση. ;)
 
Μαζι με το "Διπλο",χαθηκε και το Ουισκυ σε "Ψηλο" ...

Τωρα το σερβιρουν ετσι μονο με κολα.
 
Δεν ξερω αν χαθηκαν στην αθηνα αυτα αλλα εδω που μενω και γενικα στην περιοχη υπαρχουν μαγαζια που κανονικα παραγγελνεις διπλο ουισκυ και αμα γουσταρεις στο σερβιρουν και σε ψηλο.
 
metalcandyman είπε:
Δεν ξερω αν χαθηκαν στην αθηνα αυτα αλλα εδω που μενω και γενικα στην περιοχη υπαρχουν μαγαζια που κανονικα παραγγελνεις διπλο ουισκυ και αμα γουσταρεις στο σερβιρουν και σε ψηλο.
Δε νομίζω πως το σερβίρισμα σε ψηλό ή κοντό έχει να κάνει με ρετρό μόδες ή όχι. Σίγουρα οφείλεται σε ασχετοσύνη ορισμένων πίσω από το μπαρ (κυρίως barwomen) και σίγουρα ισχύει μέχρι σήμερα (ίσως όχι στο ουίσκυ τόσο).
 
Αρτι αφιχθεις απο την Αγρια Δυση (σ.σ Αιτωλοακαρνανια που ειναι το χωριο της συζυγου) ελεω Πασχα, παρεγγελνα κανονικα "διπλο Τζονυ σε ψηλο" και η ρετρο παραγγελια μου ουτε παραξενη ακουγοταν αλλα και εφτανε ακριβως οπως επρεπε στο τραπεζι ;)

Το "διπλο" δινει ενα εξτρα πρεστιζ στη παραγγελια. Δινει στο προσωπικο να καταλαβει οτι εισαι βαρυς πελατης...διπλος :p
 
Ακριβέστατα. Στην Επαρχία ισχύει άλλο "δίκαιο" καμία σχέση με τη μόστρα και τη "ψευτογκλαμουριά" της Αθήνας. Εκεί πας να πιείς για να σου φύγουν τα ντέρτια, εδώ για να μοστράρεις σε καμιά χαζοξανθιά.

Ο "μπουκαλάτος" σόλο δεν παίζει. Doc έκανες και στη Καλαμάτα πανάθεμά με. Φιαλούχος και μόνος = κουρούμπελο και σταντέ πρόβλημα στο μαγαζί, ειδικά αν δεν τον ξέρουμε χτυπάει κόκκινος συναγερμός. Στο κάτω - κάτω της γραφής αν θέλει να λύσει καθείς τα ψυχολογικά του υπάρχουν και ψυχολόγοι με 80 ευρώ την ώρα, δεν θα μου κάνει το μαγαζί καλοκαιρινό γιατί δεν τον κοιτάει η Κούλα η φουρνάρισα.
 
Συμπέρασμα: Η επαρχία "αντιστέκεται" ακόμα ...
 
Σταθερά και με τρέλα! Η Αθήνα πάντοτε ήταν δήθεν, τώρα που κόπηκε και η πίστωση έδειξε το πραγματικό της ψεύτικο πρόσωπο. "Κει κατ'" έχουν και χρήμα και μαγκιά για να ζουν όπως παλιά. Γουστάρω!

Έχω κόψει να βγαίνω ακόμα και για φαγητό στην Αθήνα. Καιρός ήταν να γυρίσουμε από τη "Φρέντς σαμπάν" στο "διπλό ουίσκυ" όπως και από το "φιλέτο βιενουά με σάλτσα φραγκοστάφυλο" στη "γουρνοπούλα στη λαδόκολα" .
 
Πίσω
Μπλουζα