Δισκέτες 5 1/4''

neueregel

RetroWannaBe
Joined
8 Δεκ 2010
Μηνύματα
94
Αντιδράσεις
7
Ψάχνω από καιρό ν' αγοράσω κενές δισκέτες 5 1/4'' για τον πιστό μου C64, μιας και αγόρασα και τα τελευταια 2 κουτιά που ήταν ξεχασμένα σε ένα computer shop της πόλης μου. Ξέρει κανείς αν και που μπορεί να βρει κανείς τέτοια πράματα τη σήμερον ημέρα, χωρις να τον πιάσουν κώτσο? (Στο ebay είναι όλοι ψυλλιασμένοι κ τις πουλάνε για μεταξωτές κορδέλλες).

BTW, γνωρίζατε ότι μπορεί κανείς να γράψει αρχεία *.d64 σε c64 compatible δισκετα συνδεόντας το παλιό καλό του 1541 στο PC?
 
neueregel είπε:
BTW, γνωρίζατε ότι μπορεί κανείς να γράψει αρχεία *.d64 σε c64 compatible δισκετα συνδεόντας το παλιό καλό του 1541 στο PC?
Ναι..........
 
neueregel είπε:
Ψάχνω από καιρό ν' αγοράσω κενές δισκέτες 5 1/4'' για τον πιστό μου C64, μιας και αγόρασα και τα τελευταια 2 κουτιά που ήταν ξεχασμένα σε ένα computer shop της πόλης μου. Ξέρει κανείς αν και που μπορεί να βρει κανείς τέτοια πράματα τη σήμερον ημέρα, χωρις να τον πιάσουν κώτσο? (Στο ebay είναι όλοι ψυλλιασμένοι κ τις πουλάνε για μεταξωτές κορδέλλες).
Απλά ακολουθούνται οι κανόνες προσφοράς και ζήτησης. Εφόσον δισκέτες 5 1/4" δεν παράγονται εδώ και αρκετά χρόνια ενώ υπάρχουν ακόμα αρκετοί που ψάχνουν να τις αγοράσουν, λογικό είναι οι τιμές τους να ανεβαίνουν. Το ίδιο ακριβώς θα γίνει κάποια στιγμή στο μέλλον και με τα CD-R ή οτιδήποτε άλλο NOS αναλώσιμο.
 
Στον commodore ειναι καλυτερα να χρεισιμοποιεις DD 5 1/4 που ειναι ακριβες.

Γενικα οι 5 1/4 δεν ειναι ακριβες, οχι τοσο οσο να ειναι απλησιαστες.
 
mike είπε:
Στον commodore ειναι καλυτερα να χρεισιμοποιεις DD 5 1/4 που ειναι ακριβες.Γενικα οι 5 1/4 δεν ειναι ακριβες, οχι τοσο οσο να ειναι απλησιαστες.
Πάντως και οι HD δουλεύουν μια χαρά απ ότι έχω διαπιστώσει, μετο κατάλληλο mod βέβαια (μονωτική ταινία) ;)
 
neueregel είπε:
Πάντως και οι HD δουλεύουν μια χαρά απ ότι έχω διαπιστώσει, μετο κατάλληλο mod βέβαια (μονωτική ταινία) ;)
Αυτό ισχύει μόνο για τις 3.5''
 
Ούπς, έχεις απόλυτο δίκο, εννοούσα βέβαια τη μετατροπή από double sided σε single sided :eek:
 
EEEE... #)

Ούτε κι' αυτό..... Ανοίγεις τρύπα για να μπορείς να "γυρνάς" και πλευρά... ;)
 
#) #) #) Χμμμ, κι όμως θυμαμαι ότι για κάποιο λόγο έφραζα με μονωτική ταινία την τρυπουλα από κάποιες δισκέτες φορμαρισμένες για PC...Μπορεί να ήταν HD 3,5'' για την Amiga... #) #) #)
 
Εξαρταται απο πολλα πραγματα. Αλλο οι 3,5 αλλο οι 5 1/4.

Σε αμιγκα κανονικα μπορεις να φορμαρεις HD και να γραφτουν με αμιγκα format.

Αλλα συνηθως οι HD (ιδιως οι προσφατες) βγαζουν errors. Αρα αλλες παιζουν αλλες

δεν παιζουν, εξαρταται την δισκετα. Το να μην παιζει ειναι η εξαιρεση.

Δεν ισχυει το ιδιο για τις 5 1/4. Εδω κανονικα ΔΕΝ παιζουν οι HD σε SD φλοπυ οπως

του c64. Ομως υπαρχουν καποιες μαρκες HD που συνεργαζονται. Εδω το να παιζουν

ειναι η εξαιρεση.
 
mike είπε:
Εξαρταται απο πολλα πραγματα. Αλλο οι 3,5 αλλο οι 5 1/4.Σε αμιγκα κανονικα μπορεις να φορμαρεις HD και να γραφτουν με αμιγκα format.

Αλλα συνηθως οι HD (ιδιως οι προσφατες) βγαζουν errors. Αρα αλλες παιζουν αλλες

δεν παιζουν, εξαρταται την δισκετα. Το να μην παιζει ειναι η εξαιρεση.

Δεν ισχυει το ιδιο για τις 5 1/4. Εδω κανονικα ΔΕΝ παιζουν οι HD σε SD φλοπυ οπως

του c64. Ομως υπαρχουν καποιες μαρκες HD που συνεργαζονται. Εδω το να παιζουν

ειναι η εξαιρεση.
Παρότι έχω ακόμα απόθεμα απο DD 3,5 ποιές έχεις δοκιμάσει ότι δουλέυουν στάνταρ απο τις HD τις καινούργιες σε Amiga (μάρκα) και απο πού τις παίρνεις. Παρένθεση ότι υπάρχουν καινούριες DD αλλα πρέπει να τις παραγγείλεις απο εξωτερικό (π.χ Amigakit)
 
Μιλαμε για 3.5' παντα. Ολες οι μαρκες HD πιθανον να παιζουν σε αμιγκα.

Αγοραζοντας τις δισκετες, τις περνεις εχοντας ως δεδομενο οτι παιζουν.

Τις βαζεις μια-μια στην αμιγκα και τις φορμαρεις με x-copy. Οποια βγαλει

error, παει καλαθι αμεσως. Συνηθως απο την δεκαδα, 1-2 ειναι χαλασμενες.

Παλιοτερα επαιζαν σχεδον ολες, ομως τωρα οι κινεζοι για μειωση του κοστους

χρεισημοποιουν χειροτερα υλικα αλλα και διαφορετικο τροπο παραγωγης που

εχει διαφορετικα sectors. Αρα οσο πιο παλια η HD, τοσο πιθανοτερο να παιζει.

Για αυτο και εχω παρα πολλες DD δισκετες.
 
Πίσω
Μπλουζα