Δισκετα με tutorial Amiga 500

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.582
Αντιδράσεις
1.737
Ηταν ειχαμε αγορασει την Αμιγκα 500, εκτος απο τη Workbench ηταν και μια δισκέττα με κάτι σαν demo-tutorial της Αμιγκα. Όταν την έτρεχα έδειχνε εικόνες με αρκετά καλά illustrations, περιγραφές και 'ασκήσεις' για το πώς κινείται ο κέρσορας ενώ προς το τέλος εδειχνε τη λειτουργία του CLI. Σε κάποια φάση θυμάμαι οτι περιέγραφε ένα παράδειγμα με ξενοδοχείο και το πώς κάθε δωμάτιο μπορεί να είναι ένας κατάλογος του υπολογιστή, αλλά τότε δεν ήξερα Αγγλικα :) Φυσικα ούτε θυμαμαι τι εγραφε η ετικέτα ή ο τίτλος του demo.

Θυμάται κανένας τον τίτλο αυτού του demo? Και αν δεν υπάρχει πρόβλημα με copyright, υπάρχει κάποιο .adf να κατεβάσουμε;
 
Το Tutorial ονομάζεται The Very First. Φοβάμαι πως τυπικά είναι ακόμα copyrighted, θα ανεβάσω όμως μερικά screenshots σε λίγο γιατί παρουσιάζουν πραγματικά ενδιαφέρον.

-EDIT- Ιδού:

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nαι αυτο ειναι, "The Very First".

Εχει και δυο υποεκδοσεις νομιζω.

Τωρα με το copyright στα λειτουργικα αμιγκα, ειναι ενα μπερδεμα.

Εαν ειχες Α500, δεν υπηρχε προβλημα copyright, τα λειτουργικα της αμιγκα δινονταν μαζι με τα μηχανηματα,

και καθε κατοχος αμιγκα ηταν αυτοματα και κατοχος δικαιωματος χρησης του λειτουργικου που δινοταν μαζι,

οχι ομως των upgrades που πουλιοντουσαν αργοτερα-ξεχωριστα.

Αυτα τοτε...
 
Πωπω! πώς ειναι να τα βλεπεις μετα απο τόσα χρόνια!!

Σήμερα φαίνονται σαν ένα απείρως κακόγουστο PowerPoint!!! :D
 
Ήταν πάντως απίστευτα χρήσιμο. Τίποτα, μα τίποτα από όσα έλεγε δεν ήταν προφανές για κάποιον που προερχόταν από το Spectrum όπως εγώ. Το γραφικό περιβάλλον, ο χειρισμός του ποντικιού, το πως λειτουργούσαν τα παράθυρα, το μενού, τα πάντα ήταν πρωτόγνωρα. Το δικό μου πρόγραμμα όπως βέβαια και το Workbench (Atelier) ήταν στα Γαλλικά γιατί το 1987 έμενα στο Βέλγιο και από κει αγοράστηκε η Amiga.
 
attachment.php


Πολύ αστείες μου φαίνονται οι οδηγίες για το τι πρέπει να κάνεις αν φτάσεις την άκρη του τραπεζιού με το ποντίκι. :D
 
Maddog είπε:
attachment.php

Πολύ αστείες μου φαίνονται οι οδηγίες για το τι πρέπει να κάνεις αν φτάσεις την άκρη του τραπεζιού με το ποντίκι. :D
Απο ότι φαίνεται τίποτα δεν ήταν προφανές εκείνες τις μέρες. Εδώ, είχα συμφοιτητή εν έτος 1994, ο οποίος ακόμα δεν ήξερε να χρησιμοποιει ποντίκι. Το έπερνε και το κινούσε στον αέρα, την πρώτη φορά που ήρθε στο σπίτι μου. Πόσο πίσω στις πρώτες μέρες της A500.
 
Σίγουρα δεν ήταν τίποτα προφανές, ακόμα θυμάμαι τα σιχτίρια που έριξα εγώ για το ποντίκι όταν μετάβηκα απευθείας από Spectrum σε PC.

Το έβρισκα απίστευτα δύσχρηστο στην αρχή.

Ωστόσο δεν παύει να είναι πολύ αστείο με την σημερινή οπτική γωνία. :D
 
Πίσω
Μπλουζα