Δράκουλας και Σια - 1959

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.461
Αντιδράσεις
49.765
Κωμωδία του 1959 παραγωγής Χρήστου Μανιάτη , σε σκηνοθεσία Ερρίκου Ιατρού , σενάριο Γιώργου Γιαννακόπουλου και μουσική Χρήστου Μουραμπά. Πρωταγωνιστούν ο Κώστας Χατζηχρήστος , η Καίτη Ντιριντάουα , ο Κώστας Δούκας , η Άννα Μαντζουράνη , ο Νίκος Φέρμας , η Κατερίνα Γώγου κ.α. Η ταινία έκοψε 18.277 εισιτήρια και ήρθε 36η ανάμεσα στις 52 ταινίες της χρονιάς.


Υπόθεση : Ο Θανάσης Καρατριμπούρας φτάνει μεσάνυχτα στο χωριό. Θέλει να πάει αμέσως στο Κόκκινο Κάστρο, όμως κανείς στο χωριό δεν είναι διατεθειμένος να τον οδηγήσει εκεί, γιατί όλοι ξέρουν ότι είναι στοιχειωμένο. Τελικά αναλαμβάνει να τον βοηθησει ο τρελός του χωριού. Ο Θανάσης, που δεν πιστεύει στις διαδόσεις, το μόνο που θέλει είναι να καταφέρει να το πουλήσει. Από το επόμενο κιόλας βράδυ αρχίζει να υποψιάζεται ότι κάτι περίεργο συμβαίνει στο Κάστρο.





[video=youtube_share;EVl0JpXtp3k]http://youtu.be/EVl0JpXtp3k

Οι τίτλοι της ταινίας.
 
Δυνατη καλτ προσεγγιση στο μυθικο προσωπο του δρακουλα.

Ο exetlaios θα εκτιμησει ιδιαιτερως το ποστ σου!
 
Είμαι έτοιμος να γράψω "efxaristo" αλλά τρέμω στην ιδέα ότι δε θα συμβεί τίποτα ... :(
 
exetlaios είπε:
Είμαι έτοιμος να γράψω "efxaristo" αλλά τρέμω στην ιδέα ότι δε θα συμβεί τίποτα ... :(
Σαν τι να συμβεί??? Φοβάσαι μη σε...δαγκώσει ο δράκουλας??? :p (Πλάκα κάνω... :) )
 
Γουστόζικο το ζενερίκ με το cut-out animation. Ελπίζω - γιατί δεν έχω δει την ταινία - να μην πρόκειται για τυπική "αρπαχτή" του Χατζιχρήστου (κάτι σαν το Ο Μελέτης στην Άμεσο Δράση και το Ο Ταυρομάχος Προχωρεί), δηλαδή ταινία που δεν πατά σε ένα καλά δομημένο σενάριο ή μια δοκιμασμένη θεατρική παράσταση, αλλά στους αυτοσχεδιασμούς των ηθοποιών με καταστροφικό αποτέλεσμα για το έργο.
 
"Μεγάλη σκηνή" του έργου :

Ο Χατζηχρήστος είναι στον πύργο (νύχτα) και κάθεται δίπλα σε ένα φέρετρο.

Ξαφνικά ανοίγει στα πλάγια το φέρετρο και ξεπροβάλει το χέρι του "Δράκουλα".

Και ο Χατζηχρήστος ρίχνει στο χέρι "σφαλιάρες" για να ξαναμπεί μέσα !
 
Τι λές τώρα; Φοβερή ταινία! Τελικά ο παλιός ελληνικός κινηματογράφος ήταν πολύ μπροστά, "Dracula dead and loving it" σχεδόν 40 χρόνια πριν το "Dracula dead and loving it" !!
 
Dominion είπε:
Γουστόζικο το ζενερίκ με το cut-out animation. Ελπίζω - γιατί δεν έχω δει την ταινία - να μην πρόκειται για τυπική "αρπαχτή" του Χατζιχρήστου (κάτι σαν το Ο Μελέτης στην Άμεσο Δράση και το Ο Ταυρομάχος Προχωρεί), δηλαδή ταινία που δεν πατά σε ένα καλά δομημένο σενάριο ή μια δοκιμασμένη θεατρική παράσταση, αλλά στους αυτοσχεδιασμούς των ηθοποιών με καταστροφικό αποτέλεσμα για το έργο.
Δυστυχώς ενώ αρχίζει αρκετά καλά, μετά καταλήγει όπως το λες, με αυτοσχεδιασμούς του Χατζηχρήστου και "σενάριο" του στυλ "άντε να τελειώνουμε"...
 
Πίσω
Μπλουζα