Δυο

namida

RetroActive
Joined
11 Mαϊ 2007
Μηνύματα
222
Αντιδράσεις
6
Ένα περιοδικό που είχε λίγο απ όλα. Πολλά κόμικς, ανάμεσα στα οποιά το καταπλικτικό robotech, τα snorkies κάτι σαν ανθρωπάκια με αναπνευστήρα στο κεφάλι που ζούσαν στο βυθό, το mitty με ένα κορίτσι που ήταν κάπως πιο σοβαρό, και το sherlock holms με ζώα-ανθρωπόμορφα σκυλία στους βασικούς ρόλους. Επιπλέον είχε κάποια θέματα για υπολογιστές με το χελωνάκι τον Τηλέμαχο (στην ιδέα εκείνου του προγράμματος που σχεδίαζε η χελώνα), μουσική, τηλεόραση, φύση, και πολλά άλλα. Κυκλοφορούσε περίπου το 84-88 χοντρικά, δεν θυμάμαι πόσα τεύχη βγήκαν. Ήταν πολύ καλό, όσο κράτησε. Έχω ακόμα κάποια τεύχη, αλλά σε όχι πολύ καλή κατάσταση. Το θυμάται κανένας άλλος; Έχετε τεύχη;

Θυμήθικα λίγο από το τραγουδάκι στη διαφήμηση:

............και ζωή και ανακαλήψεις,

αλληλογρφία, μπάλα κι άλλα σπορ

πάρτο, είναι καιρός για δύο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aφου εχεις βαλε κανα εξωφυλλο μπας και το θυμηθουμε και εμεις. :thumbup:
 
Δεν έχω σκάνερ, αλλά μάλλον θα πάρω τελικά, αξίζει να σκανάρεις και να ποστάρεις όλα αυτά τα παλία περιοδικά!
 
Δεν χρειαζεται σκανερ και μια φωτο του εξωφυλλου απο το κινητο σου αρκει. :)
 
ΑΑΑΑ.... Μάλιστα.... το ΔΥΟ!

Μπράβο σου που το θυμήθηκες kapamaru! :)

Πρέπει να έχω και εγώ κανά δύο τεύχη στο πατάρι...

Εάν ενθυμούμαι καλώς, πρέπει να ήταν ιδιοκτησίας Κοσκωτά (ΓΡΑΜΜΗ)...

Ένα εξώφυλλο που βρήκα στο Internet:

[edit] Dead imageshack img [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΕΕ???Πότε βγήκε ετούτο και δεν πήρα χαμπάρι???
 
Εύγε στον Kapamaru που το θυμήθηκε και στον DINO που πόσταρε εικόνα.Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες,αλλά μου έρχεται στο μυαλό η εικόνα με τα snorkies για εξώφυλλο.:rolleyes:
 
Και εμένα κάτι μου θυμίζει αλλά δεν μπορώ να πω με σιγουριά...
 
Το θυμαμαι αρκετα καλα!!! Ισως και να ηταν ενα απο τα πρωτα περιοδικα ποικιλης υλης για μικροτερες ηλικιες. Ξεφευγε απο τα στενα πλαισια των κομιξ. Τεσπα νομιζω οτι βγηκε μονο για καμια δεκαπενταρια τευχη τα ετη 1987-1988 και μετα καπουτ. Θυμαμαι ποσο με ειχε στενοχωρησει το γεγονος οτι δεν το εβρικσα στα περιπτερα μεχρι που διαπιστωσα το μοιραιο.
 
"Εάν ενθυμούμαι καλώς, πρέπει να ήταν ιδιοκτησίας Κοσκωτά (ΓΡΑΜΜΗ)..."

Ναι ήταν.

Τα τεύχη που κυκλοφόρησε ηταν 48, τα χρόνια 1987-88.

Το εξώφυλλο που παρέθεσες φίλε Dino, ήταν του τελευταίου τεύχους.

Πολύ καλό περιοδικό.

Επισυνάπτω μερικα εξώφυλλα και εικόνες από το περιοδικό, καθώς και μια διαφήμιση για το Robotech.

Προβολή συνημμένου 714 Προβολή συνημμένου 715 Προβολή συνημμένου 716 Προβολή συνημμένου 717

:boss:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thanx για τα scans...σαν να θυμαμαι κατι σιγα σιγα
 
Τι μου θυμησατε!,αγοραζα μικρος ολα τα τευχη.
 
Κι εγω τα ειχα ολα.. νομιζω τα εδωσα η τα κρατησα :Ρ

Μαζι με την Αστραπη ηταν τα αγαπημενα μου, αν και την Αστραπη τη συμπαθουσα πιο πολυ
 
Ξέρετε τι μ' αρέσει σ' αυτό το φόρουμ ?

Οτι κάποια στιγμή εμφανίζεται κάποιος με αρκετές πληροφορίες για κάποιο θέμα, που έχει στερέψει στη μνήμη μας και μας ξεστραβώνει από την γκαβομάρα .......... :D :D:D:D

Να 'σαι καλά psychara και καλώς μας βρήκες...... :)
 
Ωωωωω ναι μα το θυμάμαι... Το έπαιρνα κάθε Σάββατο ή Κυριακή, μετά το κατηχητικό :D

Και ναι, ήταν του Κοσκωτά - είχε μία μανία με τα νούμερα: είχε και το Ένα και κάποια ακόμα νομίζω...
 
teflon σε ευχαριστώ για τις ευχές. Να' σαι καλά.

Rakeesh κι εγώ προτιμούσα την Αστραπή πιο πολύ από το Δύο.

Στη μνήμη μου αυτά τα δυο περιοδικά πάνε μαζί, γιατί κυκλοφόρησαν πάνω κάτω την ίδια εποχή, εκτυπωτικά ήταν πιο προσεγμένα (στο σχήμα, στο χρώμα) από τα υπόλοιπα νεανικά έντυπα (βλ. Μπλεκ, Αγόρι, Σπάϊντερ-μαν, Περιπέτεια, Ροντέο, Μικρός Ιππότης, Μίστερ Νο κλπ.), διαφημίστηκαν στην τηλεόραση (την διαφήμηση του Δύο την είχε κάνει ο θαυμάσιος animator Ιορδάνης Ανανιάδης) και εν τέλει σημάδεψαν μια νιότη που πάει πέρασε πια. Άλλες εποχές ήταν τότε, ίσως πιο καθαρές, πιο αγνές, πιο ανθρώπινες. Τώρα πια έχουμε μόνο τη μνήμη του παρελθόντος από εκείνα τα χρόνια που'φυγαν σαν νερό που κυλάει...
 
Gryzor: "Και ναι, ήταν του Κοσκωτά - είχε μία μανία με τα νούμερα: είχε και το Ένα και κάποια ακόμα νομίζω..."

Τα Μία, Και κλπ.
 
psycharas είπε:
Στη μνήμη μου αυτά τα δυο περιοδικά πάνε μαζί, γιατί κυκλοφόρησαν πάνω κάτω την ίδια εποχή, εκτυπωτικά ήταν πιο προσεγμένα (στο σχήμα, στο χρώμα) από τα υπόλοιπα νεανικά έντυπα (βλ. Μπλεκ, Αγόρι, Σπάϊντερ-μαν, Περιπέτεια, Ροντέο, Μικρός Ιππότης, Μίστερ Νο κλπ.), διαφημίστηκαν στην τηλεόραση
Ξεχασες να αναφερεις οτι και τα δυο κυκλοφορουσαν ιδια μερα :)

psycharas είπε:
(την διαφήμηση του Δύο την είχε κάνει ο θαυμάσιος animator Ιορδάνης Ανανιάδης)
Πρωτον: που ξερεις τον Ανανιαδη;;; :) Θελω να πω... οκ, μπορει να ειναι "διασημος" (σ' αυτους που ασχολουνται), αλλα αυτο δε σημαινει οτι ο καθενας τον ξερει και αναγνωριζει τις διαφημισεις που εχει κανει

Δευτερον: μηπως κανεις λαθος; Το Δυο ειχε για διαφημιση δυο παιδακια στην ταξη, και αν ειχα καταλαβει καλα, το αγορακι ηθελε να δωσει το περιοδικο στο κοριτσακι για να το πλησιασει, η κατι τετοιο. Δεν ειχε κανενα κινουμενο σχεδιο

Κινουμενο σχεδιο ειχε η διαφημιση της Αστραπης
 
Rakeesh: "Πρωτον: που ξερεις τον Ανανιαδη;Δευτερον: μηπως κανεις λαθος; Το Δυο ειχε για διαφημιση δυο παιδακια στην ταξη, και αν ειχα καταλαβει καλα, το αγορακι ηθελε να δωσει το περιοδικο στο κοριτσακι για να το πλησιασει, η κατι τετοιο. Δεν ειχε κανενα κινουμενο σχεδιο. Κινουμενο σχεδιο ειχε η διαφημιση της Αστραπης."

Στο τελευταιο τευχος το ΔΥΟ ειχε αφιερωμα στον Ανανιαδη, που είχε κανει τη τελευταία διαφήμιση του περιοδικού (πολύ ωραία ήτανε όπως τη θυμάμαι) και είχε σχεδιαστικά δείγματα από το διαφημιστικό animation.

Δεν ξέρεις που δεν ξέρεις Rakeesh, κάνεις και ανάκριση. Μάθε πως η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια. Ερευνησε και λίγο πριν το παίξεις ειδικός. Thanx για την προσθήκη ότι κυκλοφορούσαν ίδια μέρα. Ελπίζω να εμπλούτισες τις γνώσεις σου και τις απορίες.

ΟΚ βοήθησα στο ΔΥΟ που αγάπησα, και τώρα αντε γεια και αέρα στα πανιά.
 
Πίσω
Μπλουζα