Δυο

Με παρεξηγησες... δεν εκανα ουτε ανακριση ουτε πηγα να το παιξω ειδικος :)

Σε ενα φορουμ οπως ειναι αυτο (που βασιζομαστε κυριως σε μνημη παρα σε στοιχεία), δεν ειναι ντροπη να θες να φρεσκάρεις τη μνήμη κάποιου, ουτε αυτος ο καποιος θα σε θεωρησει εξυπνάκια η ξερόλα :) αυτο το κανουμε συνεχεια και ειναι δειγμα αλληλοβοήθειας και συνεργασίας, οχι διόρθωσης και επιβολής. Και για αυτο το λογο ακριβως δε χρειαζεται να 'ερευνησουμε' κατι για να μη φανουμε ημιμαθεις. [*]

Οσον αφορα την υπενθυμιση οτι εβγαιναν ιδια μερα ηταν ακριβως για να ενισχυσω αυτο που ελεγες, και παλι οχι για να φανω ειδικος.

Και οσον αφορα τον Ανανιαδη, σε ρωτησα που τον ξερεις επειδη χαρηκα. Οταν σε 50 ατομα βρεις μονο εναν που ξερει μια πληφορορια που ως τωρα ξερεις μονο εσυ, το λογικοτερο πραγμα του κοσμου ειναι 1. να χαρεις και 2. να τον ρωτησεις "πως και ετσι".

(Οταν ειχα πρωτοδιαβασει τον Αρχοντα των Δαχτυλιδιων εκανα αμαν να βρω καποιον αλλον, και οταν εβρισκα, τρωγαμε μεγαλο κολημα :Ρ)

[*]εδω που τα λεμε υπαρχει κατι περα απο την αμαθεια και την ημιμαθεια; Η ημιμαθεια ειναι ο κανονας. Πραγματικη γνωση δεν υπαρχει
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περιοδικό ΔΥΟ

Ψάχνω να βρω κάτι σχετικά με το περιοδικό ΔΥΟ που έβγαινε κάθε Παρασκευή αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι.Έχω όλα τα τεύχη του και θεωρώ ότι ήταν μία από τις καλύτερες προσπάθειες της εποχής (γύρω στο 1987).Το έβγαζε η τότε Γραμμη του Κοσκωτά μέχρι που τον έπιασαν και έκλεισε η Γραμμή.Είχε τρομερά θέματα και φοβερά κόμικς (Robotech, Sherlock Holmes, Extrordinary Gentlemen, και άλλα).Όποιος έχει κάτι σχετικό ας πει και εμάς...
 
Γειά και χαρά φίλε amyntas!

Για το περιοδικό ΔΥΟ δεν ξέρω τι περισσότερο μπορείς να βρεις, αφού έχεις όλα τα τεύχη (!)...

Αν θέλεις, (και όποτε έχεις χρόνο), σκανάρησε κανένα εξώφυλλο για να το θυμηθούμε και εμείς ακόμα περισσότερο...

Πάντως RESPECT για την κατοχή όλων των τευχών!
 
Κι εγω τα ειχα μεχρι "προσφατα" οταν τα "δανεισα" σε ενα φιλο φιλου. :)

Δεν ξερω τι εννοεις για παραπανω που ψαχνεις. Το καλυτερο που θα ειχες να κανεις, τουλαχιστον θα εκανα εγω δηλαδη, θα ηταν να ψαξω στα Google τους ηρωες και τις ιστοριες που φιλοξενουσε το ΔΥΟ
 
Τα τεύχη με το Sherlock Holmes στο εξώφυλλο και με την Χελώνα και τον υπολογιστή, τα είχα! :(
 
Το θυμάμαι κι εγώ. Πολύ καλή προσπάθεια για περιοδικό ποικίλης ύλης για παιδιά.

Αν δε με απατά η μνήμη μου, σε κάποια τεύχη τους είχαν και καρτέλες που μπορούσες να συνδιάσεις για να φτιάξεις ένα επιτραπέζιο παιχνίδι.
 
Ναι κι εγω το θυμαμαι αυτο. Φοβερες ιδεες :)
 
παιδικο περιοδικο ΔΥΟ

Το θυματε κανενας?Κυκλοφορισε το 1987 η1988 και οσο αποτομα ηρθε...εφυγε.Πρεπει να ηταν 15μερο.Αγαπημενη ιστορια τα snorkies.Κατι υποθαλασια οντα με κατι σαν καλαμακι φραπε στο κεφαλι.dyo%20(1).jpg
 
Είχα τα 5 πρώτα τεύχη! Θυμάμαι ότι ήταν πολύ ακριβό, για περιοδικό μάλιστα που δεν ήταν Ντίσνεϋ! Διάβαζα μόνο τα κόμικς και γι' αυτό δεν μου πολυάρεσε! Σήμερα όμως μού λείπει! Οι 20.000 Λεύγες Κάτω Από τη Θάλασσα ήταν αριστούργημα! Και το Ρόμποτεκ που λέτε ήταν πολύ ωραίο! Θα ήθελα να ξέρω πώς τελειώνει, αν και είμαι βέβαιος ότι δεν θα πρόλαβε να ολοκληρωθεί!

Και μία παράκληση: αν βάλετε φωτογραφίες να είναι από τα κόμικς, τα εξώφυλλα δεν λένε τίποτα!..
 
Hrysaor είπε:
Και μία παράκληση: αν βάλετε φωτογραφίες να είναι από τα κόμικς, τα εξώφυλλα δεν λένε τίποτα!..
Όλοι το ίδιο θέλουμε αλλά δυστυχώς τα πνευματικά δικαιώματα αυτών αλλά και άλλων εντύπων δεν μας επιτρέπουν μία τέτοια κίνηση χωρίς άδεια. Χιλιοειπωμένο το ξέρω αλλά ισχύει :)
 
Μακράν το αγαπημένο μου περιοδικό!!!!

Το μόνο μου παράπονο.... εξαιτίας της περιπτερούς έχασα το τελευταίο τεύχος!!!!!!!!!!!!

Με θυμάμαι μπροστά στο περίπτερό της να της λέω " μα γιατί μου το κάνατε αυτό?? γιατί?? το τελευταίο τεύχος?? γιατί??"

Που να καταλάβει όμως...
 
Άμα βάλετε μία σελίδα σιγά τα πνευματικά δικαιώματα! Ίσα-ίσα διαφήμιση στους κομίστες κάνετε! Εγώ έβαλα 1 σελίδα Ντίσνεϋ σε άλλο θρεντ! Άλλωστε υπάρχουν σάϊτ που φιλοξενούν πχ όλο το έργο του Μπαρκς σκαναρισμένο και στα Ελληνικά, και μ' αυτό διαφωνώ, αλλά πολλοί το κάνουν!..
 
Hrysaor οντως μια σελιδα δεν νομιζω πειραζει και πολλοι το κανουμε εδω κι εκει. Δε νομιζω να χρειαζεται ειδικη αδεια για τετοιο πραγμα

Παντως το οτι αλλα σαιτ φιλοξενουν ολοκληρα εργα πνευματικων δικαιωματων δεν αποτελει μετρο συγκρισης ή παραδειγμα προς μιμηση

Δυστυχως τα ειχα ολα τα ΔΥΟ αλλα οχι πια. Ηταν ποιοτικο περιοδικο αν και το εβρισκα καπως τρεντυ και μου την εσπαγε.

Θα με ενδιεφερε να μας θυμισει καποιος τιτλους των κομικς, και αν γινεται ξενους τιτλους και καλλιτεχνες. Νομιζω τα περισσοτερα ηταν Ιταλικα ή Γαλλο-βέλγικα

Αυτα που θυμαμαι ειναι

*Σερλοκ Χολμς (με ζωα)

*Ρόμποτεκ

*Μιστυ

*Σνορκελς

*Σιδηροκαρδος

*Ντεννις ο Τρομερος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
-20.000 Λεύγες Κάτω από τη Θάλασσα

-Η Μυστηριώδης Νήσος
 
Σωστα, ειχε μια σειρα πανω σε εργα του Βερν. Νομιζω αλλοι τιτλοι ηταν ο 15χρονος Πλοιαρχος, Ταξιδι στο Κεντρο της Γης και Τα Τεκνα του Πλοιαρχου Γκραντ.
 
Είχα ακούσει τα καλύτερα λόγια αλλά δεν είχα πάρει ποτέ! Ο Κοσκωτάς εξέδιδε επίσης και την εφημερίδα "24 Ωρες".

Στο περιοδικό Αστραπή περιλαμβάνονταν και ιστορίες των Στρουμφ
 
Τώρα το είδα το θρεντ για το "Δύο".

Το έπαιρνα και εγώ και ήταν πολύ καλό! Αυτό και το Ρόδι, τα καλύτερα παιδικά περιοδικά ποικίλης ύλης!

Πού να συγκριθούν με τις σημερινές αηδίες που είναι και πανάκριβες...

Δυστυχώς δεν έχω κανένα τεύχος μάλλον.
 
Αγαπημενο περιοδικο.Τα ειχα ολα τα τευχη. Τωρα που να ειναι αραγε??
 
Πίσω
Μπλουζα