Δωράκια στα παιδικά γεύματα Goodys και McDonalds

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.269
Αντιδράσεις
6.086
Κατά τη δεκαετία του 90, θυμάμαι την περίοδο 1993-1994, τα ταχυφαγεία Goodys και McDonalds είχαν κυκλοφορήσει τα παιδικά γεύματα με μικρότερες μερίδες φαγητού και μικρά δωράκια. Χαρακτηριστικά θυμάμαι ότι είχα πάρει από τα Goodys μια μεταλλική πολύχρωμη κασετίνα, μια κοντομάνικη μπλούζα, ένα παιχνίδι με νερό (σαν φλιπεράκι) και από τα McDonalds είχα πάρει μινιατούρες από τα κινούμενα σχέδια Αριστογάτες και Αλαντίν.

Θυμάστε τέτοια δωράκια;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι ότι κάθε ένα διάστημα (γύρω στο 3μηνο-4μηνο) άλλαζαν δώρα και είχαν πάντα διαφημίσεις στην τηλεόραση για κάθε νέα συλλογή.

Τα παιχνίδια των Goody's ήταν πιο "φτωχά" συγκριτικά με των McDonalds, τα οποία προέρχονταν κυρίως από τα κινηματογραφικά franchise της Disney ή από μεγάλες σειρές παιχνιδιών.

Δυστυχώς (ή ευτυχώς) δεν έχω πολλά τέτοια παιχνίδια, γιατί δεν με πήγαιναν σε φαστφουντάδικα όταν ήμουν μικρός. Δύο φορές μου είχε φέρει ο αδερφός μου γεύμα Junior, γιατί είχε πάει σε Goody's, και είχα κερδίσει ένα στήριγμα για σελοτέιπ και, αν θυμάμαι καλά, ένα φορτηγάκι μεταλλικό. Happy meal έχω φάει μία φορά, γυρνώντας από εκδρομή, και είχα κερδίσει ένα παιχνίδι Action Man.

Και τώρα που είπα Happy Meal, βγαίνω ελαφρά off topic: δεν υπήρχε κάποτε και κούκλα Happy Meal; Ήταν μια κούκλα-παιδάκι που το τάιζες Happy Meal, και είχε κανονικά το κουτάκι του Happy Meal, με το burger, τις πατάτες και την Coca cola, μαζί με ένα μίνι δωράκι. Θυμάμαι λάθος;
 
Οχι μονο τα θυμαμαι αλλα τα εχω κιολας (καλα,οχι εγω ακριβως...αλλα η μανα μου! :D )

Θυμαμαι μια χρονια -ετσι πριν το Πασχα παλι- εδιναν δωρο τα Mc Donalds...κατι λουτρινα ζωακια (παπακι,αρνακι,λαγουδακι).

Ειχα κανει το λαθος μια φορα να παρω - σαν παιδακι κι εγω... :baby2: - Ε ρε τι ειχε γινει με την μανα μου....χαμος!!!

Σωνει και καλα να παω να παρω και αλλα γευματα για να παρω και τα υπολοιπα....:burn:

Μιλαμε τις αρεσαν τοσο που τελικα με εκανε να ξαναπαω για να παρω και τα υπολοιπα... :precry:

Φανταστειτε μονο την σκηνη μεσα στα ΜcDonalds...ενα μαντραχαλο να φευγει με 3-4 λουτρινα αγκαλια... :points:

Εδω υπαρχει μονο το ενα τα υπολοιπα...κανουν display απο την μανα μου στο εξοχικο . :)

attachment.php


Επισης προσφατα ειχαν κυκλοφορησει και playmobil απο τα Goodys μαζι με τα Juniors. :D

αφου ξερετε οτι εχω κολλημα...θα ηταν αδυνατο να μην το αναφερω...:biglaugh:

Δυστυχως δεν τα πηρα χαμπαρι εγκαιρως.... :banghead: :banghead:

Αλλα φροντισε η Θεα τυχη να μου φερει δυο στο διαβα μου.... :D

attachment.php


attachment.php
 
Mιας και βρεθηκα στο εξοχικο για τις μερες του Πασχα

οριστε και τα υπολοιπα (τα δυο στη μεση) λουτρινα απο τα Mc Donalds... :)

Κανουν display μαζι με τον "Γκαζολινακο" οπως τον ελεγα.... :D

(λουτρινο αρκουδακι απο το μαλακτικο ρουχων Gajoline) και με ενα ακομη παπακι...

attachment.php


Στο λουτρινο με τα γυαλια μην δωσετε σημασια απλα εκανε cameo εμφανιση...:biglaugh:
 
(Το λούτρινο με τα γυαλιά πήρε τα 15 λεπτά δημοσιότητας που του αναλογούσαν!)

Κάποια στιγμή είχαν και φιγούρες από τη "Μαύρη Καλλονή".
 
stayros είπε:
Mιας και βρεθηκα στο εξοχικο για τις μερες του Πασχαοριστε και τα υπολοιπα (τα δυο στη μεση) λουτρινα απο τα Mc Donalds... :)

Κανουν display μαζι με τον "Γκαζολινακο" οπως τον ελεγα.... :D

(λουτρινο αρκουδακι απο το μαλακτικο ρουχων Gajoline) και με ενα ακομη παπακι...

attachment.php


Στο λουτρινο με τα γυαλια μην δωσετε σημασια απλα εκανε cameo εμφανιση...:biglaugh:

lass είπε:
(Το λούτρινο με τα γυαλιά πήρε τα 15 λεπτά δημοσιότητας που του αναλογούσαν!)
Κάποια στιγμή είχαν και φιγούρες από τη "Μαύρη Καλλονή".
να βαλουμε δηλαδη τον λουτρινο "γυαλακια" εδω ; :D

ολοκληρη γκεστ εμφανιση εκανε :flower:

Απο Goody's δωρακια θυμαμαι ενα γιο-γιο που επαιζε μουσικη οταν ξετυλιγοταν το σκοινακι κι εναν χιονανθρωπο που οταν πατουσες τα υποτιθεμενα κουμπακια που ειχε στη "στολη" του ανοιβοσβηναν ρυθμικα τα ματια του υπο τους ηχους της "

"
 
Χαχαχα!! Αυτά από τα Mc Donalds τα θυμάμαι και μου άρεσαν πολύ. Θυμάμαι είχαν και ονόματα όπως Ανέστης, Πασχάλης, Λάμπρος ή κάπως έτσι :D , αλλά δεν είχα πάρει κανένα. (Γι' αυτό και φέτος πήρα έναν μωβ κούνελο που τον έβγαλα Πασχάλη, έτσι γιατί το είχα άχτι #) ). Από τα Mc Donalds επίσης, της Ιταλίας όμως, έχω αρκετά παιχνιδάκια Ντίσνευ, που μάλιστα τα πούλαγαν και μόνα τους χωρίς το μενού, γύρω στο ένα ευρώ. Θα τα βρω και θα ανεβάσω φωτό. Τα Goodys βάζουν συχνά playmobil δωράκια (τα οποία είναι και τα μόνα που μου αρέσουν) αλλά είχαν και χριστουγεννιάτικα ωραία όπως σουβέρ κ.α. αλλά και στολίδια Looney Tunes τα οποία επανακυκλοφόρησαν φέτος.
 
Από τα GOODYS είχα πάρει με παιδικό γεύμα μια πλαστική φιγούρα για το μολύβι και στα McDONALDS μια μπαλίτσα που έγραφε World Cup USA '94 (Παγκόσμιο Κύπελο Ποδοσφαίρου).

Logo-of-1994-FIFA-World-Cup-Football-Championship-USA.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μου ανοιξατε μεγαλη πληγη η μανα μου ειχε (και εχει) κολλημα με αυτα με αποτελεσμα να εχουμε αμετρητα σπιτι απο παιχνιδακια μεχρι τα μεγαλα λουτρινα που βλεπω πιο πανω και ακομα και αυτα που εβαζαν με το κανονικο γευμα των Goodys τα χριστουγεννα και τα χρηματα πηγαιναν σε αγαθοεργιες θα κοιταξω να ανεβασω Photo συντομα
 
δυστυχώς δεν νομίζω να έχω κρατήσει από τότε κάποιο μικροδωράκι από τα happy meal αλλά έχω ακόμα ευτυχώς μια πίστα για αγώνες μηχανών της playmobil που είχα κερδίσει τότε από έναν διαγωνισμό των Goodys, πρέπει να θυμάμαι ακόμα τη χαρά που έκανα όταν έμαθα πως είχα κερδίσει! χαχαχαχαχαχα
 
Απο τα γκουντις θυμαμαι οτι ειχα παρει 3 μικρες μεταλλικες φιγουρες ,το σωμα και τα ποδια, και τα χερια μαζι με το κεφαλι ηταν πλαστικα. Ηταν ο Spiderman,o Carnage και o κιτρινος Goblin. Ηταν απο την σειρα amazing spiderman που εδειχνε στο Star πριν κατι αιωνες. Aυτα μου ειχαν κανει ιδιαιτερη εντυπωση.

Και φυσικα θα παω McDonalds να παρω παιδικο γιατι εχει τους Πιγκουινους, ελπιζω ακομα να τους εχει :D
 
nwntas είπε:
Θυμάμαι ότι κάθε ένα διάστημα (γύρω στο 3μηνο-4μηνο) άλλαζαν δώρα και είχαν πάντα διαφημίσεις στην τηλεόραση για κάθε νέα συλλογή.Τα παιχνίδια των Goody's ήταν πιο "φτωχά" συγκριτικά με των McDonalds, τα οποία προέρχονταν κυρίως από τα κινηματογραφικά franchise της Disney ή από μεγάλες σειρές παιχνιδιών.

Δυστυχώς (ή ευτυχώς) δεν έχω πολλά τέτοια παιχνίδια, γιατί δεν με πήγαιναν σε φαστφουντάδικα όταν ήμουν μικρός. Δύο φορές μου είχε φέρει ο αδερφός μου γεύμα Junior, γιατί είχε πάει σε Goody's, και είχα κερδίσει ένα στήριγμα για σελοτέιπ και, αν θυμάμαι καλά, ένα φορτηγάκι μεταλλικό. Happy meal έχω φάει μία φορά, γυρνώντας από εκδρομή, και είχα κερδίσει ένα παιχνίδι Action Man.

Και τώρα που είπα Happy Meal, βγαίνω ελαφρά off topic: δεν υπήρχε κάποτε και κούκλα Happy Meal; Ήταν μια κούκλα-παιδάκι που το τάιζες Happy Meal, και είχε κανονικά το κουτάκι του Happy Meal, με το burger, τις πατάτες και την Coca cola, μαζί με ένα μίνι δωράκι. Θυμάμαι λάθος;
για την κούκλα Ηappy Meal βρήκα αυτό

SAM_1837.jpg

δανείστηκα την εικόνα από το θέμα

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php/12763-El-Greco-ΞΞ΅ΟΟοινιδοΟλΡΟ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
.........λαθος ποστ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι ότι είχα ένα μικρό παιχνίδι μπάσκετ που έκλεινε και γινόταν τσέπης, περίπου σαν αυτό εδώ!

(φωτογραφία από το διαδίκτυο)
 
nkolaos είπε:
Θυμάμαι ότι είχα ένα μικρό παιχνίδι μπάσκετ που έκλεινε και γινόταν τσέπης, περίπου σαν αυτό εδώ!(φωτογραφία από το διαδίκτυο)

Για δωρακι ειναι πολυ καλο!
 
Well να γραψουμε για ενα πραγματικο ρετρο McDonalds δωρο ας πιασουμε τα 80ς και φυσικα θα φυγουμε εν μερη απο Ελλαδα μιας και Ελληνικο MC ανοιξε το 91.


Συγκεριμενα 1985 ισως και πιο πισω δεν θυμαμαι ακριβως γιατι τα παρακατω τα δινανε και με την κυκλοφορια της ταινιας και με το rerelease της.



Ενα παιδακι Ελλαδα λοιπον λαμβανει απο συγγενη εξ Αμερικης την παρακατω μια εκ 4 αφισσων που δινανε δωρο με το Happy Meal,η αφισσα ηταν αναμεσα σε αλλα παιχνιδακια μπιχλιμπιδια που φανταζουν ξεχωριστα για ενα πιτσιρικα αλλα ενα πραμα ξεχωριζε ακομη περισσοτερο.


 


Αυτο που ηξερα ως τωρα ηταν οτι καποτε μου ειχανε δωσει ενα ΕΤ ποστερ και το θυμομουνα αμυδρα βασικα θυμομουνα τον ΕΤ πρωτη μουρη και απο πισω μπλε φοντο..το τερατακι μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση απο τα λιγα που ειχα διαβασει για αυτον στα περιοδικα της εποχης.



Τελος παντων ειχα ψαξει να βρω ποιο ποστερ ειναι αλλα καμμια απο αυτες που ειχανε βγει για την ταινια δεν μου θυμιζε κατι....ωσπου επεσα πανω σε μια διαφημιση Mcdonalds και βαρεσαν τα σπανια πια καμπανακια του μυαλου.



Ακολουθουνε οι αφισσες και το site του δημιουργου.


[h=1]McDonald's Commercial (E.T. Posters) 1984[/h]





Το δικο μου το πρωτο

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

http://www.davidwiesner.com/work/redial/
 
Πίσω
Μπλουζα