Δύο νέα Retro Video από την προσωπική μου συλλογή...

sonic2000gr

RetroWannaBe
Joined
6 Δεκ 2009
Μηνύματα
67
Αντιδράσεις
8
Όπως κάθε χρόνο, αφιερώνω μια βδομάδα (retroweek) στους παλιούς μου υπολογιστές. Φέτος είπα τα βιντεάκια να είναι κάπως διαφορετικά:

- Video 1: Animation & Collision Detection, Τότε και τώρα. Πως κάναμε animation στον TI-99/4A, τι προβλήματα και δυνατότητες είχαμε. Τι κάνουμε τώρα σε Python & pygame (αναφέρεται σε σειρά άρθρων που γράφω για το περιοδικό deltahacker)


Enjoy!
 
Πολυ ενδιαφερουσα και τα φετεινα video -τα παρακολουθω τωρα- ελπιζω να εχουν συνεχεια :) .

Υ.Γ1 υπενθυμιζω το αντιστοιχο link με το thread των video της περσινης retroweek

Υ.Γ2 btw εκεινο το προγραμμα σας για τα ηχεια σε Amstrad που αναφερατε στα πλαισια της περσινης retroweek - μη εμπορικο το οποιο χρησιμοποιουσατε στα πλαισια του εργαστηριου αν θυμαμαι καλα παντα - ειμαι σιγουρος οτι θα αντιμετοπιζονταν με ενδιαφερον εκ των πραγματων απο τα μελη της retroκοινοτητας του GRM...

Υ.Γ.3 Just for the record εχετε "καταγραφει" κι εδω btw
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
Πολυ ενδιαφερουσα και τα φετεινα video -τα παρακολουθω τωρα- ελπιζω να εχουν συνεχεια :) .



Υ.Γ1 υπενθυμιζω το αντιστοιχο link με το thread των περσινων video

Υ.Γ2 btw εκεινο το προγραμμα σας για τα ηχεια σε Amstrad που αναφερατε στα πλαισια της περσινης retroweek - μη εμπορικο το οοπιο χρησιμοποιουσατε στα πλαισια του εργαστηριου αν θυμαμαι καλα παντα - ειμαι σιγουρος θα αντιμετοπιζονταν ενδιαφερον εκ των πραγματων για μελη της retroκοινοτητας του GRM...
Δεν ήταν για ηχεία αλλά σχεδίαση/ανάλυση (προ)ενισχυτή κοινού εκπομπού. Και ένας φίλος και συμφοιτητής είχε γράψει το αντίστοιχο για κοινή βάση. Αυτό που βρήκα πάντως στην κασέτα δεν ήταν η ολοκληρωμένη έκδοση (δυστυχώς)

Υ.Γ.3 Just for the record εχετε "καταγραφει" κι εδω btw
Thanks, αυτό δεν το ήξερα!
 
Sonic θα ηθελα τις retroweeks σου να τις κανεις οχι ετησιως αλλα μηνιαιως!

Εξαιρετικα videos!
 
Wally είπε:
Sonic θα ηθελα τις retroweeks σου να τις κανεις οχι ετησιως αλλα μηνιαιως!
Εξαιρετικα videos!
Χαχ, thanks αλλά το πολύ retro χαλάει το πράγμα.

Έχω όμως και κάτι άλλο εξαιρετικό που θα μπορούν όλοι οι retromaneis να κατεβάσουν δωρεάν από 1η Σεπτέμβρη:

http://pygamegr.wordpress.com/book/

έχει rewrites σε pygame από κάποια παιχνίδια που θα αναγνωρίσετε:

http://pygamegr.wordpress.com/2012/03/15/bouncing-ball/

http://pygamegr.wordpress.com/2012/05/05/graphics-match/

Για να μην πω για το Adventure (Νυχτερινή Περιπέτεια), με το ίδιο σενάριο και περιγραφές όπως είχε δημοσιευθεί στο Pixel:

http://pygamegr.wordpress.com/2012/03/26/adventure-pygame/

adventure.jpg

Α και φυσικά άφθονες ακόμα retro φώτος :)

cover.jpg
 
Πολλα συγχαρητηρια για την προσπαθεια σου!
 
Συγχαρητήρια, υπέροχα βίντεο!!!!!
 
Eγω εχω το Radio Shack EC-4004 που ηταν το rebranded Casio fx-3600P..μεχρι και παιχνιδι ειχα γραψει γι'αυτο :) .Παρολο που ειχε μονο 38 steps εκανε αρκετα πραγματα.Το ειχα παρει γυρω στις 6000 δραχμες τοτε.Εmulator υπαρχει εδω http://www.friedemann-seebass.de/almetr_e.html.Τωρα εχω μια καλη συλλογουλα απο basic pocket computers (που πρεπει να παρουσιασω καποια στιγμη :) )

Πολυ καλα και τα 2 βιντεο και ελπιζω να σε εχουμε εδω πιο συχνα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
angel_grig είπε:
Τωρα εχω μια καλη συλλογουλα απο basic pocket computers (που πρεπει να παρουσιασω καποια στιγμη :) )
Περιττό να πω, ανυπομονώ να τη δω!

Σειρά έχει το MSX, Philips VG 8020. Άργησα μόνο... 27 χρόνια να γράψω το πρώτο μου πρόγραμμα για MSX...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sepultribe είπε:
Άργησα λίγο (!) να το καταλάβω, αλλά και εμένα μου αρέσει αρκετά.

Και χθες που έκατσα να γράψω πρόγραμμα αντιλήφθηκα ότι δεν με εκνεύριζε όπως συνέβαινε με τον Amstrad :sealed:
 
Άντε να του γιορτάσουμε και τα 30στά γενέθλια του:

 
Nα σαι καλα sonic2000gr
 
Thanx για το ωραιο video και πολυ περισσοτερο επειδη αφορα το C64 :) .

Y.Γ.

O εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο mode on

Αλλα ενα μικρο παραπονο .

Ειναι αρκετα κοντα στο περσινο (αφου για μια στιγμη πριν το μεση κοιταξα μηπως klikαρα κατα λαθος το περσινο Video).

O εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο mode off
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
Thanx για το ωραιο video και πολυ περισσοτερο επειδη αφορα το C64 :) .



Y.Γ.

O εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο mode on

Αλλα ενα μικρο παραπονο .

Ειναι αρκετα κοντα στο περσινο (αφου για μια στιγμη πριν το μεση κοιταξα μηπως klikαρα κατα λαθος το περσινο Video).

O εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο mode off
Έχεις δίκιο βέβαια.

Δεν έχω κάτι ιδιαίτερα προσωπικό να δείξω από τον C64 (δυστυχώς). Αν και ήταν το πρώτο μηχάνημα που ακούμπησα, δεν ήταν δικό μου οπότε δεν έχω προγράμματα από τότε.

Για τον TI-99 θα μπορούσα να δείχνω δικά μου προγράμματα για ώρες :)

Η τελευταία προσθήκη στη συλλογή, το έφερε φίλος από το πατρικό του:

2600.jpg

Magic:

2600-2.jpg

Μόλις έρθουν και τα carts από eBay θα έχει τρελό gaming night!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα