Δύσκολη αναζήτηση σειράς [είναι το The Starlost?]

physicist

RetroN00b
Joined
17 Νοέ 2008
Μηνύματα
9
Αντιδράσεις
5
Καλησπέρα σε όλους!

Ψάχνω το όνομα μια σειράς επιστημονικής φαντασίας.

Τελευταίες φορές θυμάμαι να παίζει στο τηλεάστυ πριν λίγα χρόνια, αρκετά αργά το βράδυ...

Πρέπει να είναι δεκαετία 80.

Πρέπει να είναι αρκετές σειρές αλλά και τηλεταινίες.

Τα μόνα που θυμάμαι αποσπασματικά είναι οτι συνήθως προσπαθούν να φύγουν απο κάπου (απο φυλακές κλπ) ή να φτάσουν κάπου με τεράστια διαστημόπλοια που ένα χαρακτηριστικό τους είναι οι στενές αυτόματες πόρτες (συνήθως κόκκινες που στο επάνω τους μέρος είναι καμπύλες) και οι αστείες στολές που φοράνε...

Σκοτεινή σειρά/ταινία που ξέρω ότι είναι λίγα αυτά που λέω για να καταλάβετε...

Thanks anyway :)
 
Αν λες αυτη που νομιζω, ηταν μια γελοια φθηνη πραγωγη που επαιζε και ενας μουστακιας που εμφανιζοταν και στο Space1999.

Δυσυχως ηταν τοσο χαλια που δεν καταφερα ποτε να την παρακολουθησω.
 
Ναι αυτή πρέπει να είναι!

Είναι όντως πολύ χάλια και πολύ φθηνή άρα και πολύ cult!

Ούτε εγώ μπόρεσα να παρακολουθήσω κάτι ολόκληρο αλλά πολύ θα ήθελα να εντοπίσω ποια ήταν!
 
O πρωταγωνιστης ειχε ενα λευκο διαστημοπλοιο κι ενα ρομποτακι τσεπης;;;; Αυτο λεγοταν "Jason of star command". Το '80 στην ΕΡΤ2 λεγοταν "Ο Αστροκυβερνητης Ιασωνας".
 
Όχι δεν είναι αυτό...

Αυτή η σειρά/ταινία που λέω είναι πολύ παρακμιακή!
 
Wally.....τα πράματα είναι απλά...IMDB ...βρες τον από το καστ του 1999 και μετά δες την φιλμογραφία του ! ;)
 
@Amigovios

Δεν ειμαι σιγουρος αλλα ΜΑΛΛΟΝ επαιζε ο Prentis Hancock. Παρολα αυτα, με μια πρωτη ματια δεν βλεπω κατι τετοιο στη φιλμογραφια του...

@DoctorGalifrean Μιλαμε για παρακμη. Δεν υπηρχε περιπτωση να επαιζε ο Landau
 
Mηπως ηταν ιταλικη και ειχε και ερωτικες σκηνες? (Το "ιταλικη" ειναι σχετικο, αφου ολες αυτες τις μεταγλωτιζαν στα αγγλικα)
 
Μπα όχι, ήταν κανονικά αγγλικά... Αμερικανική μου έκανε εμένα...

Μιλάμε για πιο σκοτεινή και πολύ αργή σειρά...
 
Ρε παιδια κανα γνωστο στο TeleCity/ ΤηλεΑστυ εχουμε γιατι κολλησα και εγω? :)
 
Εχω ενα κολλημα οταν δε μπορω να βρω κατι ψιλοτρελαινομαι και τωρα ειμαι πολυ περιεργος... Μπορεις τουλαχιστον να μου πεις ποιος ηθοποιος απο το Space 1999 επαιζε;;;
 
Το έψαξα ρε παιδιά το Space:1999 αλλά δεν μου ταίριαξε κανένας...

Εγώ να δείτε κόλλημα που έχω φάει!

Κατά τα άλλα δεν πολυαξίζει η σειρά εκτός και αν είστε fan των extremely cult στα όρια του tacky σειρών... (για να μην απογοητευτείτε...)

Άλλα πράγματα που θυμάμαι...

Οι πόρτες όπως προείπα ήταν κοίλες (σαν αυτές στην ταινία "Ο κώτσος και οι εξωγήινοι

) μόνο που είχαν και πλαίσιο και άνοιγαν μάλλον προς τα πλάγια.
Φορούσαν κάτι γελοίες ασημί στολές (σε άλλα επεισόδια (ή άλλες ταινίες) είχαν και άλλα χρώματα)

Θυμάμαι έπαιζε και ένας έγχρωμος με μουστάκι.

Προσπαθώ να θυμηθώ και άλλα...
 
Μαλλον υπνωτισμο :animeek: χρειαζεσαι για να θυμηθεις περισσοτερα.
 
Τα γραφικά ήταν χάλια, τα ηλεκτρονικά τους συστήματα ψεύτικα, τα διαστημόπλοια πολύ σκοτεινά, είχαν ελάχιστες εικόνες από ανοιχτό διάστημα και συνεχώς μου κολλάει ότι κάποια σχέση είχαν με φυλακή από όπου προσπαθούσαν να ξεφύγουν ή κάποιους πήγαιναν.

Έχει κάμποσο καιρό που την παίζαν πολύ αργά τη νύχτα.

Το σχήμα του διαστημοπλοίου ήταν ακαθόριστο (σαν τα destroyer των star wars αλλά πολύ πιο περίεργο) όπως και το μέγεθός του.
 
Ωπα... οσα περιγραφεις δειχνουν μαλλον προς τα movie-serial του Flash Gordon!!!

Για δες εδω ...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όχι όχι!

Ούτε τόσο παλιά, ούτε ασπρόμαυρη ούτε τόσο... καλή είναι!
 
Μήπως;;;

Μήπως μιλάς για τη σειρά Space Academy;

Ο μουστάκιας που αναφέρετε μήπως ήταν ο Jonathan Harris που έπαιζε στο Lost in Space και όχι στο Space 1999;

Κόκκινες πόρτες,ασημί στολές το πλήρωμα multiethnic.

Μήπως βρήκαμε φλέβα χρυσού ή ἄνθρακες ὁ θησαυρὸς;

 
Νομίζω ότι αναφέρεται στο Starlost.

 
Αυτο ειναι κατα 99%!! Τουλαχιστον αυτο που εννοουσα εγω!

Δεν βλεπω απλα τον μαυρο που θυμαμαι οτι επαιζε (?)
 
Πίσω
Μπλουζα