Δώσε όνομα στα μέσα της ΝΕΡΙΤ!

Ενδιαφέρουσα πρόταση αυτή. Ευχαριστούμε πολύ Χρήστο για την ενημέρωση.

Ήδη έχω καταθέση την προσωπική μου άποψη για την δημιουργία καναλιού βασισμένου στο τεράστιο αρχείο της πρώην ΕΡΤ, εκφράζοντας παράλληλα και την ευχή μου για τον συνεχή εμπλουτισμό αυτού του αρχείου.
 
Μπράβο Αλκη, μακαρι να ακουσουν.
 
Αυτά τα ονόματα θα αναφέρονται και στα λογότυπα των καναλιών, όπως π.χ. παλιά το Πρίσμα; Δηλ. θα βλέπουμε σε μια γωνίτσα "ΔΤ Entertainment" αντί για "ΔΤ-2";

Εγώ πάντως πρότεινα τα εξής:

Tηλεοπτικοί σταθμοί

1ο ΚΑΝΑΛΙ: Ενημέρωση, αθλητισμός, ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟ ΟΝΟΜΑ: ΔΤ-News

ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ: Εναλλακτικά ΔΤ-Now!

2ο ΚΑΝΑΛΙ: Πολιτισμός – ψυχαγωγία

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟ ΟΝΟΜΑ: ΔΤ-Entertainment

ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ:

3ο ΚΑΝΑΛΙ: Απόδημος Ελληνισμός – δορυφορικό"

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟ ΟΝΟΜΑ: ΔΤ-Kosmos

ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ: Εναλλακτικά ΔΤ-World

Ραδιοφωνικοί σταθμοί

1ος ΣΤΑΘΜΟΣ: Ενημερωτικό – αθλητισμός

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟ ΟΝΟΜΑ: ΔΡ-News

ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ:

2ος ΣΤΑΘΜΟΣ: Ελληνική μουσική

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟ ΟΝΟΜΑ: ΔΡ-Music

ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ:

3ος ΣΤΑΘΜΟΣ: Κλασική μουσική – Τέχνες – λόγος

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟ ΟΝΟΜΑ: ΔΡ-Art

ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ: Εναλλακτικά ΔΡ-Classic

4ος ΣΤΑΘΜΟΣ: Μουσικές του κόσμου

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟ ΟΝΟΜΑ: ΔΡ-World

ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ:

5ος ΣΤΑΘΜΟΣ: Απόδημος Ελληνισμός

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟ ΟΝΟΜΑ: ΔΡ-Κosmos

ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ:

6ος ΣΤΑΘΜΟΣ: Ξένοι πολίτες που ζουν ή επισκέπτονται τη χώρα

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟ ΟΝΟΜΑ: ΔΡ-Welcome

ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ:

Ιστοσελίδα ΝΕΡΙΤ

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟ ΟΝΟΜΑ: www.nerit.gr

...αν και εξακολουθώ να πιστεύω ότι το πρώτο όνομα θα πρέπει να είναι ΕΡΤ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω διαφωνω με τις αγγλικες ονομασιες...news,Entertainment κλπ.Θα μπορουσαν να ονομαστουν οπως παλια (Ερτ ή ΕΤ-1,Πρωτο προγραμμα ,δευτερο κλπ.).Επειδη εχει αλλαξει ο φορεας γιατι υποχρεωτικα πρεπει να αλλαξει και το ονομα των καναλιων???
 
Συμφωνώ απόλυτα με τον angel. Και μάλιστα προτείνω από αυτό το φορουμ, μαζικά να στηρίξουμε αυτά να ονόματα.
 
Ευχαριστούμε πολύ Χρήστο για την επισήμανση - δεν το είχα πάρει χαμπάρι...

Παιδιά, καταθέστε τις προτάσεις σας άμεσα on-line - η Τηλεόραση και το Ραδιόφωνο είναι Δημόσια, πρέπει φωνή μας να ακουστεί!

Η προθεσμία υποβολής προτάσεων είναι η Πέμπτη 20 Μαρτίου - σε 4 μόνο ημέρες δηλαδή...!!

Εγώ μόλις κατέθεσα τις προτάσεις μου (και είδα με έκπληξη ότι μόνο 300 προτάσεις έχουν κατατεθεί - φαίνεται ότι ο κόσμος δεν το έχει αντιληφθεί ακόμα ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα...)

Στο θέμα των ονομάτων τώρα - συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με τους φίλους angel_grig και foutix - τι σημασία έχει αν ο φορέας είναι νέος; Οι ονομασίες είναι παλιές και καθιερωμένες στη συνείδηση του κόσμου!!

Επίσης, η λέξη "Ελληνική" πρέπει οπωσδήποτε να παραμείνει μέσα στην ονομασία. Δεν είμαι "εθνικιστής" ή "εθνικόφρων" (προς Θεού...!!), αλλά αγαπώ πολύ την πατρίδα μου (όπως όλοι μας άλλωστε!) και πρέπει η λέξη "Ελληνική" να χαρακτηρίζει την ονομασία του εθνικού ραδιοτηλεοπτικού μας φορέα...!! Δεν νοείται κρατική / δημόσια (πείτε το όπως θέλετε) τηλεόραση ή ραδιόφωνο (στην Ευρώπη τουλάχιστον) χωρίς την χώρα προέλευσης στην ονομασία της!!

Για του λόγου το αληθές, να παραθέσω μερικά παραδείγματα από ονόματα Ευρωπαϊκών ραδιοτηλεοπτικών σταθμών:

- Βρετανία: "BBC" (British Broadcasting Corporation)

- Ιρλανδία: "RTE" (Raidiσ Teilifνs Ιireann)

- Γαλλία: "TF" (Television Francaise) και France 3, κτλ

- Βέλγιο: "RTBF" (Radio Tιlιvision Belge Francophone)

- Λουξεμβούργο: "RTL" (Radio Tιlιvision Luxembourg)

- Ελβετία: "SSR" (Sociιtι suisse de radiodiffusion et tιlιvision)

- Γερμανία: "ARD" (Arbeitsgemeinschaft der φffentlich-rechtlichen Rundfunkanstalten der Bundesrepublik Deutschland)

- Ιταλία: "RAI" (Radiotelevisione Italiana)

- Δανία: "DR" (Danmarks Radio)

- Σουηδία: "SVT" (Sveriges Television)

- Νορβηγία: "NRK" (Norsk Rikskringkasting)

- Κύπρος: "ΡΙΚ" (Ραδιοφωνικό Ίδρυμα Κύπρου)

- Σερβία: "RTS" (Radio-televizija Srbije)

κοκ...

Εγώ πρότεινα τα ακόλουθα:

1ο ΚΑΝΑΛΙ: Ενημέρωση, αθλητισμός, ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟ ΟΝΟΜΑ: ΕΔΤ Κανάλι 1 ή ΝΕΤ (όπως την ξέρουμε..!!)

2ο ΚΑΝΑΛΙ: Πολιτισμός – ψυχαγωγία

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟ ΟΝΟΜΑ: ΕΔΤ Κανάλι 2

3ο ΚΑΝΑΛΙ: Απόδημος Ελληνισμός – δορυφορικό

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟ ΟΝΟΜΑ: ERT World (όπως ήταν δηλαδή)

Ραδιοφωνικοί σταθμοί

1ος ΣΤΑΘΜΟΣ: Ενημερωτικό – αθλητισμός

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟ ΟΝΟΜΑ: Α' Πρόγραμμα

2ος ΣΤΑΘΜΟΣ: Ελληνική μουσική

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟ ΟΝΟΜΑ: ΕΡΑ2

3ος ΣΤΑΘΜΟΣ: Κλασική μουσική – Τέχνες – λόγος

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟ ΟΝΟΜΑ: Τρίτο Πρόγραμμα - τι άλλο θα μπορούσε να υπάρξει;;;;

4ος ΣΤΑΘΜΟΣ: Μουσικές του κόσμου

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟ ΟΝΟΜΑ: ΕΡΑ Kosmos (όπως ήταν)

5ος ΣΤΑΘΜΟΣ: Απόδημος Ελληνισμός

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟ ΟΝΟΜΑ: ΕΡΑ5 - Η φωνή της Ελλάδος (όπως ήταν)

6ος ΣΤΑΘΜΟΣ: Ξένοι πολίτες που ζουν ή επισκέπτονται τη χώρα

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟ ΟΝΟΜΑ: ERA Greece

Ιστοσελίδα ΝΕΡΙΤ

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟ ΟΝΟΜΑ: http://www.nerit.gr

tsalk είπε:
Ήδη έχω καταθέση την προσωπική μου άποψη για την δημιουργία καναλιού βασισμένου στο τεράστιο αρχείο της πρώην ΕΡΤ, εκφράζοντας παράλληλα και την ευχή μου για τον συνεχή εμπλουτισμό αυτού του αρχείου.
Μπράβο Άλκη - κι εγώ το ίδιο έκανα (στα "Σχόλια" κάτω κάτω) και μάλιστα πρότεινα την ονομασία "ΕΡΤ Gold"... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολλά μπράβο Χρήστο που έκανες τέτοιο thread! Ψαχνόμουν πώς θα κόλλαγε στο φόρουμ!

Έχω στείλει τις προτάσεις μου επίσημα μέσω της φόρμας. Φυσικά έγραψα και εκεί που λέει "σχολιάστε", κάτω από τη φόρμα. Δεν προνόησα, όμως, να κάνω αντιγραφή... μετά που έκανα "υποβολή σχολίου" είδα ότι δεν φαίνονται τα σχόλια, για τους "δικούς τους" ευνόητους λόγους, προφανώς...

Μπερνάρ.......τα ίδια μυαλά έχουμε!!!!!! (angle_grig, νομίζω πως θα συμφωνήσεις και συ μαζί μου).

Φρόντισα να αποθηκεύσω τη φόρμα σε PDF, για να την έχω στον υπολογιστή, αλλά τη μετέτρεψα σε απλή εικόνα για να δείτε τις απόψεις μου. Ελπίζω να μπορούν να διαβαστούν:

NEPIT A.E_Page_2.jpg

NEPIT A.E_Page_1.jpg
 
Ας μας ενημερώνουν οι φίλοι που καταθέτουν προτάσεις για τον συνολικό αριθμό των προτάσεων. Στις 5 το απόγευμα η δική μου πρόταση είχε τον αριθμό 211.
 
stam1370 είπε:
Έχω στείλει τις προτάσεις μου επίσημα μέσω της φόρμας. Φυσικά έγραψα και εκεί που λέει "σχολιάστε", κάτω από τη φόρμα. Δεν προνόησα, όμως, να κάνω αντιγραφή... μετά που έκανα "υποβολή σχολίου" είδα ότι δεν φαίνονται τα σχόλια, για τους "δικούς τους" ευνόητους λόγους, προφανώς...
Μπερνάρ.......τα ίδια μυαλά έχουμε!!!!!! (angle_grig, νομίζω πως θα συμφωνήσεις και συ μαζί μου).

Φρόντισα να αποθηκεύσω τη φόρμα σε PDF, για να την έχω στον υπολογιστή, αλλά τη μετέτρεψα σε απλή εικόνα για να δείτε τις απόψεις μου. Ελπίζω να μπορούν να διαβαστούν: ...
Διαβάζονται Σταμάτη!! :)

Με συγκίνησες με τις προτάσεις σου - πέρα του ότι είναι άψογα τεκμηριωμένες, εκπέμπουν την αγάπη σου προς:

1) την ιστορία της Ελληνικής τηλεόρασης και του Ελληνικού ραδιοφώνου

2) την Ελλάδα

Αυτή την "έκκληση" στο τέλος να κρατήσουν το "Ελληνική" μέσα στην ονομασία το έγραψα κι εγώ στα σχόλιά μου!! Απίστευτο το πόσο όμοια σκεφτόμαστε!!!!!!!!!! :)

tsalk είπε:
Ας μας ενημερώνουν οι φίλοι που καταθέτουν προτάσεις για τον συνολικό αριθμό των προτάσεων. Στις 5 το απόγευμα η δική μου πρόταση είχε τον αριθμό 211.
Καλή ιδέα Άλκη - και το δικό μου "300" που έγραψα ήταν κατά προσέγγιση, διότι δεν συγκράτησα τον ακριβή αριθμό....

(πρέπει να ήταν μεταξύ 200 και 300, απλά το στρογγυλοποίησα στο μυαλό μου)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tsalk είπε:
Ας μας ενημερώνουν οι φίλοι που καταθέτουν προτάσεις για τον συνολικό αριθμό των προτάσεων. Στις 5 το απόγευμα η δική μου πρόταση είχε τον αριθμό 211.
Άλκη, 202 είναι το δικό μου νούμερο...

bernard.c είπε:
Διαβάζονται Σταμάτη!! :)
Με συγκίνησες με τις προτάσεις σου - πέρα του ότι είναι άψογα τεκμηριωμένες, εκπέμπουν την αγάπη σου προς:

1) την ιστορία της Ελληνικής τηλεόρασης και του Ελληνικού ραδιοφώνου

2) την Ελλάδα

Αυτή την "έκκληση" στο τέλος να κρατήσουν το "Ελληνική" μέσα στην ονομασία το έγραψα κι εγώ στα σχόλιά μου!! Απίστευτο το πόσο όμοια σκεφτόμαστε!!!!!!!!!! :)
Η πρώτη σκέψη, διαβάζοντάς σε ήταν: "ώπα! δεν είμαι τελικά μόνος"! :) Και σκέψου ότι στα σχόλια που δεν φανήκαν, επιχειρηματολόγησα κι εγώ σχετικά με τους ξένους φορείς - χρησιμοποίησα το BBC, τη RAI αλλά και το ΡΙΚ, ως φορείς που μετρούν πάνω από μισό αιώνα ζωής και είναι άρρηκτα συνδεδεμένες οι ονομασίες τους με τις χώρες τους, άσχετα αν τα λογότυπα αλλάζουν κατά καιρούς!
 
stam1370 είπε:
Η πρώτη σκέψη, διαβάζοντάς σε ήταν: "ώπα! δεν είμαι τελικά μόνος"! :) Και σκέψου ότι στα σχόλια που δεν φανήκαν, επιχειρηματολόγησα κι εγώ σχετικά με τους ξένους φορείς - χρησιμοποίησα το BBC, τη RAI αλλά και το ΡΙΚ, ως φορείς που μετρούν πάνω από μισό αιώνα ζωής και είναι άρρηκτα συνδεδεμένες οι ονομασίες τους με τις χώρες τους, άσχετα αν τα λογότυπα αλλάζουν κατά καιρούς!
Έτσι ακριβώς ;)

stam1370 είπε:
Άλκη, 202 είναι το δικό μου νούμερο...
Τι ώρα περίπου κατέθεσες τις προτάσεις σου;
 
bernard.c είπε:
Τι ώρα περίπου κατέθεσες τις προτάσεις σου;
Ευτυχώς, το γράφει επάνω: 5:25:50 μ.μ. γιατί αλλιώς θα έλεγα "κάποια στιγμή το μεσημέρι"...
 
stam1370 είπε:
Ευτυχώς, το γράφει επάνω: 5:25:50 μ.μ. γιατί αλλιώς θα έλεγα "κάποια στιγμή το μεσημέρι"...
Ok, εγώ αργότερα, κατά τις 8μμ, εξ' ου και είχα μεγαλύτερο νούμερο (αλλά δεν θυμάμαι ποιο ήταν...)
 
Εγώ έβαλα

1ο ΚΑΝΑΛΙ: ΕΛ.ΤΗ

Τεκμηρίωση:

ΕΛ=ΕΛΕΥΘΕΡΗ,ΕΛΛΗΝΙΚΗ

ΤΗ=ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

Εναλλακτικά ΕΛ.Ε.Τ= Ελευθερη,Ελληνική Ενημερωτική τηλεόραση.

2ο ΚΑΝΑΛΙ: ΕΛ.ΠΟ

ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ:

ΕΛ=ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ,ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ

ΠΟ=ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ

Εναλλακτικά ΕΛΕ.Π=Ελεύθερος πολιτισμός.

>> ΕΛ.ART= Ελευθερη Τεχνη, Ελληνική Τέχνη

3ο ΚΑΝΑΛΙ: ΕΛ.ΔΟ

ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ:

ΕΛ=ΕΛΕΥΘΕΡΗ,ΕΛΛΗΝΙΚΗ

ΔΟ=ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ

Εναλλακτικά ΕΛ.SAT, ΗΕLSAT =Ελληνική δορυφορική

και 1ο 2ο 3ο πρόγραμμα αντίστοιχα στο ραδιόφωνο.

Ωραία θα ήταν να κρατούσαμε τα EΤ-1 ΕΤ-2 ΕΤ-3, αλλά δεν γίνεται, γιατί τα καινούρια κανάλια έχουν διαφορετική θεματολογία μεταξύ τους. Και δεν υπάρχει κανάλι αποκλειστικά για την Θεσσαλονική.
 
Εγω παιδια λυπαμαι αλλα δεν μπορω να σκεφτω την "δημοσια τηλεοραση" παρα μονο ως ΕΡΤ (ουτε καν ΕΤ). Ετσι την εμαθα, με αυτη μεγαλωσα και το συναισθηματικο δεσιμο ηταν και παραμενει μεγαλο. Οπως και να ονομαστει στο τελος, για μενα θα ειναι παντα η ΕΡΤ και η ΕΡΤ2.
 
Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι είναι καλύτερο η ονοματοδοσία των καναλιών να περιλαμβάνει ελληνικές λέξεις και προτείνω να καταλήξουμε πρώτα ομόφωνα σε κάποια ονόματα και μετά να τους "βομβαρδίσουμε".
 
Για εμένα τα ονόματα ΕΡΤ-x ή ΕΤ-x είναι μοναδική επιλογή. Ας φτιάξουμε λοιπόν ένα poll για το ζήτημα, άμεσα όμως.
 
Πάντως πιστεύω ότι για καθιερωθούν στη συνείδηση του τηλεοπτικού κοινού και να ξαναβρεθούν στις πρώτες θέσεις του τηλεκοντρόλ και όχι ανάμεσα στο High και το Art, θα πρέπει να περιλαμβάνουν αρίθμηση στο όνομά τους (π.χ. ΕΡΤ-1, ΔΤ-2, Κανάλι 3 κ.ο.κ.)

Υπέβαλα και 2η αίτηση (με ελληνικά ονόματα αυτή τη φορά) και αριθμό 277. Δε βλέπω να ξεπερνάει τις 300 μέχρι την Πέμπτη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ChristosM είπε:
Οπως και να ονομαστει στο τελος, για μενα θα ειναι παντα η ΕΡΤ και η ΕΡΤ2.
Θα συμφωνήσω και εγώ 100% με τον CristosM. Αν είχα την "δύναμη" θα αξίωνα να επιστρέφαμε πίσω με τις παλιές ονομασίες και τα σήματα της ΕΡΤ. Έτσι την μάθαμε, έτσι την ζήσαμε..... όσον και αν αυτό ακούγεται ως επιστροφή στο παρελθόν.... Κατα την γνώμη μου το πρόβλημα έπρεπε να λυθεί σε άλλη βάση και η αλλαγή στην ονομασία δεν σημαίνει τίποτα απολύτως, ούτε αναμόρφωση ούτε ανανέωση. Θα έπρεπε λοιπόν η ονομασία να μείνει όπως είχε και οι αλλαγές να γίνουν σε άλλο επίπεδο.... Σταματώ εδώ για να μην παρεκτραπεί η συζήτηση....
 
Πίσω
Μπλουζα