ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ isa MULTI I/O CARD ΣΕ P I MAINBOARD

noobsaibot

RetroActive
Joined
7 Σεπ 2007
Μηνύματα
230
Αντιδράσεις
17
Γεια σας έχω ένα p i στα 133 με μητρική pine pt730b και θέλω να εγκαταστήσω μια isa card (ACER M5105την έχω βγάλει από 286) ή οποία έχει παράλληλη,σειριακή τι ρυθμίσεις ρέπει να κάνω στο bios,στα jumper?δουλέυω dos 6.22 θελει drivers??
 
Kανονικα δεν χρειαζεσαι την Ι/Ο card γιατι συνηθως τα Ρentium 1 Μ/Β εχουν ενσωματωμενες την σειριακη και την παραλληλη.Αν τωρα οπωσδηποτε θες να την βαλεις απενεργοποιησε την ενσωματωμενη σειριακη και την παραλληλη του Μ/Β (αν υπαρχουν) απο το ΒΙΟS και λογικα ο υπολογιστης θα τις βρει (εφοσον δεν υπαρχουν conflicts με DMA,IRQ κλπ).Για τα jumpers της καρτας δες το manual αν το εχεις -αλλιως ασε τα ως εχουν και θα δεις αναλογα τι error messages θα βγαλει ο υπολογιστης..Στο DOS δεν χρειαζονται συνηθως drivers(ενα στανταρ σειριακο modem και ενας παραλληλος εκτυπωτης σε text mode δουλευουν μια χαρα)
 
την κάρτα την θέλω για τον λόγο και μόνο να δουλέψω καθαρό SPP mode για ένα x-1541 καλώδιο που έχω.Δοκίμασα αυτό που είπες αλλά δεν πέτυχε.
 
Δηλαδη τι σου εβγαλε?Σε Ρ1 παντως θες το ΧΕ 1541 καλωδιο(με τις διοδους).Η Μ/Β σου δεν εχει ενσωματωμενες θυρες?ή δεν σου δουλεψαν?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτο το κάνω γιατί είδα και απόειδα με το Xm-1541 καλώδιο του c64 οποίο δοκίμασα σε 4!(2 p-i και 1 athlon 800 και 1 pentium d) με απολυτη αποτυχια!σημειωτέων ότι δοκίμασα και star commander αλλά και το πρόγραμμα του τρικαλιώτη και σε vista και σε xp και σε dos 6.22.Mολίς ξεκίνανε τα xp το drive συνεχώς πάω στο πρόγραμμα του τρικαλιώτη κάνω reset σταματάει μόλις πάω όμως να αντιγράψω κάτι ή να κανώ format ή να δω κατάσταση drive κολλάει το σύμπαν!!!!δοκίμασα και με epp ecp bidirectional και τουλάχιστον δεν κόλλαγε!αλλά μου έγραφε drive error.Το καλώδιο το δώσα σε φίλο ηλεκτρονικό και το ξανακόλλησε μήπως είχα κάνει λάθος αλλά τα ίδια!!!Επίσης σε καθαρό dos σε p1 με star commander drive 8 not present!(με spp mode)
 
Koιτα αν θες πρωτα να δουλεψουν οι θυρες της Μ/Β ή η καρτα που εχεις πρεπει πρωτα να ξερεις οτι λειτουργουν σε καθαρο DOS περιβαλλον και μετα να ασχοληθεις με το ΧΜ1541 καλωδιο.Πληροφοριακα εγω εφτιαξα το ΧΕ1541 το οποιο δουλεψε αψογα σε συνδιασμο με το 64HDD και το C64 σε ενα Τοshiba Libretto 70 (P1 166Mhz overclocked απo 133) σε DOS 6.22
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μηπως παίζει ρόλο το μήκος του καλωδίου; ειναι 1.75.Υπαάρχει ρυθμιση της multi i/o από autoexec.bat?
 
To μεγιστο μηκος ειναι 1.8μ συμφωνα με εδω http://ist.uwaterloo.ca/~schepers/xm1541.html οποτε απο αυτο εισαι ΟΚ.Απο οσες καρτες ξερω καμμια δεν ειχε ρυθμιση μεσω software εκτος ισως απο πολυ παλιες για PC-XT..

Μια αλλη σελιδα με utilities για την παραλληλη θυρα και το καλωδιο βρισκεις εδω:http://sta.c64.org/scextprg.html
 
τελικά μου αναγνώρισε την multi i/o χωρις drivers αλλα ήταν σε ecp mode!δεν βρηκα άκρη με το xm-1541 και έτσι έφτιαξα ένα απλό χ-1541 και με μια μητρική από p-i που υποστηρίζει spp κάνω την δουλεία μου.Ευχαριστώ για την βοήθεια
 
Χαιρομαι που τα καταφερες!Να εισαι καλα!
 
Πίσω
Μπλουζα