ΕΞΤΡΑΣΠΟΡ

MrRetromemories

Retro Member
Joined
31 Μάρ 2010
Μηνύματα
193
Αντιδράσεις
57
το θυμαστε το "εξτρασπορ"..κυκλοφορησε το 1979 και εκλεισε στα τελη του 1987 περιπου..εκδοτης του ο Χρηστος Παγανης ο οποιος αντιμετωπιζε μεγαλες δυσκολιες καθε μηνα για να βγαζει το περιοδικο...ηταν αναρπαστο για καποιους περιεργους λογους,το εβρισκες με μεγαλη δυσκολια ιδιως στην Αθηνα παρα στην επαρχια..καποιους ενοχλουσε προφανως το περιοδικο η ο εκδοτης ο ιδιος αφου πολλες φορες στην αλληλογραφια οι αναγνωστες εξεφραζαν την αγανακτηση τους για τον πολεμο που δεχεται το περιοδικο απο τα κεντρα διανομης τυπου και απο αλλους δημοσιογραφους...στην αρχη μεχρι και το 1983 περιπου το εξτρασπορ συνεργαζοταν με καποιους δημοσιογραφους..στη συνεχεια ομως το περιοδικο το εγραφε ο ιδιος ο εκδοτης μονος του...παρ ολο που οι σελιδες του περιοδικου ηταν λιγοστες ειχε πλουσια υλη και πολλες ΕΓΧΡΩΜΕΣ φωτογραφιες,στατιστικα...το κοινο στα 80s ειχε αγαπησει πολυ το συγκεκριμενο περιοδικο..εγω προσωπικα δεν το εβρισκα στα περιπτερα παρα μονο σε πρακτορεια εφημεριδων-περιοδικων..ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ..το "εξτρασπορ" παρ ολο που ειχε ανυπαρκτο μπατζετ,χωρις διαφημιση,αντεξε ολοκληρη την δεκαετια του 80 και συμμετειχε μαζι με το "ΕΘΝΟΣ" και τον Ανδρεα Μπομη στις ψηφοφοριες των μεγαλων αθλητικων περιοδικων της Ευρωπης για την αναδειξη των καλυτερων παικτων της χρονιας..στις μερες μας το "εξτρασπορ" εχει μεγαλη σπανιοτητα και τα τευχη του πωλουνται ιδιαιτερως ακριβα..
 
Το αγόραζα ανελλιπώς.

Πλούσιο για τα στάνταρτς της εποχής του,

με μια πιο κρύα ματιά,

τώρα, 30 χρόνια μετά,

θεωρώ οτι ήταν συρραφή από οτιδήποτε κυκλοφορούσε στην εγχώρια και διεθνή πιάτσα.
 
Λατρεμένο αθλητικό περιοδικό! Πρωτοκυκλοφόρησε το 1978, αν και δύο χρόνια νωρίτερα (1976) υπήρξε ένα μεμονωμένο τεύχος - αφιέρωμα στην Ολυμπιάδα του Μόντρεαλ. Μερικά τεύχη του, ειδικά τη χρονιά του 1979, εκδιδόταν σε μικρό σχήμα (Σαν τον Μίκυ Μάους λόγου χάρη). Εγώ το ανακάλυψα αργότερα και το αγόραζα φανατικά μέχρι που σταμάτησε.

Μάλιστα, είχα στείλει σ' ένα φάκελο χρήματα ώστε να μου αποσταλούν παλιότερα τεύχη και με εντυπωσίασε πολύ ότι όταν μου στάλθηκε το δεματάκι, υπήρξε μέσα ιδιόχειρη επιστολή ευχαριστίας του ίδιου του εκδότη, Χρήστου Παγανή! Κατάφερα να αποκτήσω σχεδόν όλα τα τεύχη, τα οποία έχω ακόμη κρατημένα.

Ο ίδιος ο Παγανής ισχυριζόταν ότι δεχόταν εκδοτικό πόλεμο, φωτογραφίζοντας ένα άλλο περιοδικό της εποχής, την «Ομάδα» (ήταν εβδομαδιαίο σε αντίθεση με το Εξτρασπόρ που ήταν μηνιαίο) που εκδόθηκε από το 1980 έως το 1982 από το συγκρότημα Λαμπράκη.

Είναι χαρακτηριστικό (και σημειολογικά ενδιαφέρον) ότι πλην ελάχιστων τευχών - εξαιρέσεων, απουσίαζαν εντελώς διαφημιστικές καταχωρήσεις. Προς τα τέλη της έκδοσής του είχε καταντήσει μια συρραφή κειμένων από άλλα έντυπα (κυρίως από αθλητικές σελίδες πολιτικών εφημερίδων), πολλά από τα οποία ήταν φωτοτυπημένα! Παρ' όλα αυτά είχε σταθερούς και πολύ φανατικούς αναγνώστες που το λάτρευαν.
 
Dimitrisss, θα μπορούσε να σκανάρεις κάποιο εξώφυλλο;;; :)
 
Μπορείς και με ψηφιακή να πάρεις φωτογραφίες, αν και σε ανάλυση δεν θα είναι όπως το σκάνερ.
 
Φίλε Retromemories εχω φυλαγμενα στο πατάρι αρκετά εξτρασπορ και σίγουρα άπο το νουμερο 1.Θα τα ψαξω να στα σκαναρω.
 
αγαπητε Διονυση δυστυχως δεν εχω σκανερ..θα ειχα ανεβασει υλικο απο το ΕΞΤΡΑΣΠΟΡ..δεν εχω τα τευχη των πρωτων ετων που το περιοδικο εβγαινε σε μικρο μεγεθος ομως απο το 82 και μετα εχω πολλα τευχη..καποια στιγμη θα σκαναρω οταν αποκτησω..παντως προσπαθησε να ανεβασεις τα αρχικα τευχη
 
Διαθετω ολα τα τευχη απο το 1 ως το 83 εκτος απο 3. Ημουν φανατικος συλλεκτης, εκτιμουσα το οτι το περιοδικο κυκλοφορουσε χωρις διαφημισεις και δεν εστιαζε μονο στο ποδοσφαιρο. Ξεχωριστη θεση ειχε και ο στιβος, αλλα και η ενοργανη γυμναστικη. Δεν θυμαμαι γιατι δεν αγορασα τα τευχη μετα το 84. Γενικα, το εβρισκες εδω στη Θεσσαλονικη.
 
Μαζί με το ΕΞΤΡΑΣΠΟΡ υπήρχε εκείνη την εποχή μια εβδομαδιαία εφημερίδα η ΜΠΑΛΛΑ. Κυκλοφορούσε κάθε Τρίτη και είχα όλα τα φύλλα από το 1979 μέχρι το 1984. Σε αυτά δνε ήμουν τόσο τυχερός αφού κάηκαν σαν παλιόχαρτα από τη μητέρα μου όταν έφυγα στο στρατό αλλά τα ΕΞΤΡΑΣΠΟΡ τα έχω όλα από το 1979 και μετά.

MrRetromemories είπε:
το θυμαστε το "εξτρασπορ"..κυκλοφορησε το 1979 και εκλεισε στα τελη του 1987 περιπου..εκδοτης του ο Χρηστος Παγανης ο οποιος αντιμετωπιζε μεγαλες δυσκολιες καθε μηνα για να βγαζει το περιοδικο...ηταν αναρπαστο για καποιους περιεργους λογους,το εβρισκες με μεγαλη δυσκολια ιδιως στην Αθηνα παρα στην επαρχια..καποιους ενοχλουσε προφανως το περιοδικο η ο εκδοτης ο ιδιος αφου πολλες φορες στην αλληλογραφια οι αναγνωστες εξεφραζαν την αγανακτηση τους για τον πολεμο που δεχεται το περιοδικο απο τα κεντρα διανομης τυπου και απο αλλους δημοσιογραφους...στην αρχη μεχρι και το 1983 περιπου το εξτρασπορ συνεργαζοταν με καποιους δημοσιογραφους..στη συνεχεια ομως το περιοδικο το εγραφε ο ιδιος ο εκδοτης μονος του...παρ ολο που οι σελιδες του περιοδικου ηταν λιγοστες ειχε πλουσια υλη και πολλες ΕΓΧΡΩΜΕΣ φωτογραφιες,στατιστικα...το κοινο στα 80s ειχε αγαπησει πολυ το συγκεκριμενο περιοδικο..εγω προσωπικα δεν το εβρισκα στα περιπτερα παρα μονο σε πρακτορεια εφημεριδων-περιοδικων..ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ..το "εξτρασπορ" παρ ολο που ειχε ανυπαρκτο μπατζετ,χωρις διαφημιση,αντεξε ολοκληρη την δεκαετια του 80 και συμμετειχε μαζι με το "ΕΘΝΟΣ" και τον Ανδρεα Μπομη στις ψηφοφοριες των μεγαλων αθλητικων περιοδικων της Ευρωπης για την αναδειξη των καλυτερων παικτων της χρονιας..στις μερες μας το "εξτρασπορ" εχει μεγαλη σπανιοτητα και τα τευχη του πωλουνται ιδιαιτερως ακριβα..
Το ιδιαιτέρος ακριβά μπορεί να φτάνει και στα 30 ευρώ το τεύχος? Αν είναι έτσι να τα δώσουμε............
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Juanita είπε:
Dimitrisss, θα μπορούσε να σκανάρεις κάποιο εξώφυλλο;;; :)
Με μιά «μικρή» καθυστέρηση ενάμιση χρόνου (!), ανεβάζω μερικά εξώφυλλα.

Τεύχος Νο 1, Ιούλιος 1976, αφιερωμένο στην Ολυμπιάδα του Μόντρεαλ (μικρό μέγεθος).

attachment.php


Το επόμενο τεύχος κυκλοφόρησε μετά από δύο χρόνια (!) και είχε ξανά ως αρίθμηση το Νο 1 (Ιούνιος 1978). Κάτω το Νο 2 της νέας αρίθμησης (Ιούλιος 1978), αφιερωμένο στο Μουντιάλ της Αργεντινής.

attachment.php


Νο 15, Ιούλιος 1979 (μικρό μέγεθος)

attachment.php


Νο 29, Νοέμβριος 1980

attachment.php


Νο 48, Ιούλιος 1982

attachment.php


Νο 69, Δεκέμβριος 1984

attachment.php


Νο 78, Ιανουάριος 1986

attachment.php
 
Εχω όλα του τα τεύχη. Για να καλαμπουρίσουμε τώρα με την κρίση ψάχνω να βρώ αγοραστή για να τα μοσχοπουλήσω!!!!

Φυσικά και κάνω πλάκα. Τα φυλάω ως κόρη οφθαλμού διότι μου θυμίζουν τα χρόνια της αθωότητας (τα παιδικά μου) που τα αγόραζα με χαρτζηλίκι της γιαγιάς μου.
 
MPERNOYLIS είπε:
Εχω όλα του τα τεύχη. Για να καλαμπουρίσουμε τώρα με την κρίση ψάχνω να βρώ αγοραστή για να τα μοσχοπουλήσω!!!!
Φυσικά και κάνω πλάκα. Τα φυλάω ως κόρη οφθαλμού διότι μου θυμίζουν τα χρόνια της αθωότητας (τα παιδικά μου) που τα αγόραζα με χαρτζηλίκι της γιαγιάς μου.
Να ρωτησω: Ποιό είναι το τελευταίο τεύχος. Το τελευταίο που ειχα βρει εκεινα τα χρονια ηταν το 83.
 
Η κυρία με την μπάλλα παριστάνει τον τίτλο με τον οποίον είχαν ραντεβού οι 3?
 
Αυτές είναι πολύ παλιές εποχές ακόμα και για μένα !
 
Αυτή την 11-αδα του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ την είχα αφίσα στο δωμάτιο μου!!!

Μεγάλη αγάπη στον Ν. Σαργκάνη και τον Αναστό!

Όμως ο πρώτος που με είχε τρελάνει και με έκανε ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ (πέραν το γαύρου πατέρα) ήταν ο ασυναγώνιστος τεχνίτης μπαλαδόρος Μάικλ Γαλάκος. Δυστυχώς, μας πούλησε...
 
Εξτρασπορ! Μόνο στο άκουσμα του ονόματος του λατρεμένου αθλητικού περιοδικού, ξεχειλίζουν νοσταλγικές μνήμες από τα χρόνια της παιδικής μας αθωότητας και ξεγνοιασιάς, αλλά και τα χρόνια τα πιο ρομαντικά του ποδοσφαίρου σε εγχώριο και διεθνές επίπεδο. Μέσα από τις στήλες αγαπήσαμε το ελληνικό ποδόσφαιρο στα τέλη του ΄70 και στις αρχές του '80, πριν υποβαθμιστεί και απαξιωθεί στην συνείδηση των αγνών ελλήνων φιλάθλων, αποτέλεσμα της έλευσης σε αυτό αμφιλεγόμενων παραγόντων που το μετέτρεψαν σε κερδοσκοπική επιχείρηση, απομακρύνοντας τους φιλάθλους από τα γήπεδα.
Να θυμηθούμε τα υπέροχα Μουντιάλ της Αργεντινής του '78 και της Ισπανίας του '82, που τα αγαπήσαμε και τα ξαναζήσαμε μέσα από τις στήλες του περιοδικού? Ή μήπως να θυμηθούμε τους θαυμάσιους Ολυμπιακούς αγώνες του Μόντρεαλ το '76 και της Μόσχας το '80 με πλειάδα αστέρων και σημαντικών αθλητών.
Το περιοδικό πέραν της θεματολογίας του είχε κάτι που σε γοήτευε και σε έκανε να ανυπομονείς πότε θα βγεί στα περίπτερα να το αγοράσεις. Το στύλ του, το γυαλιστερό του εξώφυλλο, οι ιλουστρασιόν σελίδες του, οι έγχρωμες φωτογραφίες του, όλα είχαν μια μαγική αρμονία που έκαναν το περιοδικό ιδιαίτερα αγαπητό. Ευχαριστούμε από καρδιάς τον εκδότη του Χρήστο Παγανή που παρά τον ανελέητο πόλεμο που δέχτηκε από το εκδοτικό κατεστημένο της εποχής, άντεξε και μας προσέφερε ένα σούπερ πανέμορφο περιοδικό που μας συντρόφευε στα χρόνια της αθωότητας όπως πολύ εύστοχα είπε και ένας φίλος πιο πάνω και τώρα μας συντροφεύει στις πιο όμορφες αναμνήσεις από ένα υπέροχο παρελθόν αθλητικό και όχι μόνο που φαντάζει τόσο μακρινό...
 
Πίσω
Μπλουζα